Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o opinię-instalacja CO piec węglowy z bojlerem (układ zamknięty)

21 Lis 2011 10:34 26168 13
  • Poziom 14  
    Witam serdecznie - w załączeniu schemat instalacji CO.
    Proszę opinie w sprawie poprawności połączeń.
    Pozdrawiam
    Krzysztof
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 35  
    1. Dziennik Ustaw 2002 nr 75 pozycja 690 par. 133 pkt 7:
    "Zabrania się zasilania z kotła na paliwo stałe instalacji ogrzewczych wodnych systemu zamkniętego, wyposażonych w przeponowe naczynia wzbiorcze".
    Tego typu układy muszą być systemu otwartego, z otwartym naczyniem wzbiorczym!
    2.Filtr przy pompie powinien być przed pompą a nie za nią.
  • Poziom 14  
    Filtr jest przed pompą – pompa zamontowana na powrocie – zimniejsza woda.
    A chyba od 2009 prawo dopuszcza montaż pieca na węgiel w systemie zamkniętym z węzownica schładzającą?.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 35  
    kkk6969 napisał:
    Filtr jest przed pompą – pompa zamontowana na powrocie – zimniejsza woda.
    A chyba od 2009 prawo dopuszcza montaż pieca na węgiel w systemie zamkniętym z węzownica schładzającą?.

Fakt, przepraszam nie zwróciłem uwagi. Ale w takim przypadku proszę sobie sprawdzić, jak ma działać zawór różnicowy?
    W normalnym układzie (pompa z bypasem na zasilaniu) przy pracy pompy zawór różnicowy jest zamknięty z powodu nadciśnienia panującego na górze zaworu. W przypadku braku zasilania nagrzana woda otwiera zawór i powoduje grawitacyjną pracę systemu. Przy takim jak masz ustawieniu zaworu różnicowego mam wątpliwości co do jego prawidłowej pracy. Na zaworze jest ustalony kierunek przepływu i tego trzeba się trzymać.
    Co do systemu zamkniętego - bałbym się takiej bomby w domu.
    Aha, dodatkowo kocioł do pracy w systemie zamkniętym musi mieć dopuszczenie (atest) do pracy w takim układzie.
  • Poziom 14  
    Zrób sobie to w układzie otwartym, wyjedzie cię na pewno taniej niż wężownica schładzająca. A jeżeli musisz z jakiś powodów mieć układ zamknięty np na grzejnikach to wstaw płytowy wymiennik ciepła. Wtedy będziesz miał układ zamknięty na grzejnikach i otwarty na kotle. Rozwiązanie znacznie bezpieczniejsze a podobne cenowo do instalowania wężownicy schładzającej. I zespół pompy z zaworem musi być na zasilaniu inaczej jak pisali koledzy powyżej zawór różnicowy nie będzie działał, chyba że powrót do kotła masz wyżej niż grzejniki, ale to raczej wątpliwe :D
  • Poziom 14  
    Powiem tak. Dziękuję za krytykę układu zamkniętego - ale ja prosiłem tylko o sprawdzenie układu połaczeń - i tego się trzymajmy - decyzja juz zapadła o układzie zamkniętym (decyzja nie moja - instalacja kolegi).
    O układach zamknietych przy piecach na paliwo stałe ładny opis [url=] https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1863962.html[/url]

A tak na marginesie - może to się nie spodobać wielu przyzwyczajonym do starych instalacji. Według mojej oceny to jest wszystko przesada. Niektórzy rozpatrują sytuacje "co by było gdyby"! Co by było gdyby automatyka pieca gazowego nagle się zepsuła, czujniki przestały działać zaczął się ulatniać gaz a komin i wentylacje zatkały wróble? Przecież to jest jak bomba z opóźnionym zapłonem! Nie przesadzajmy i nie tragizujmy, a my klienci nie dajmy sobie mydlić oczu. Moje zdanie jest takie, że dobrze zrobiona instalacja z piecem na paliwo stałe z odpowiednimi zabezpieczeniami (dopuszczonymi prawnie – cała Europa zachodnia tak pracuje) nie ma prawa doprowadzić do jakichkolwiek problemów. Zawory zaworami, należy je kontrolować i na pewno nie raz na 15 lat. Zdajecie sobie sprawę, że instalację gazową należy co roku sprawdzać, kontrolować na obecność rozszczelnień ? A który z Was kiedykolwiek zamówił gazownika z detektorem gazu do swojej instalacji gazowej?.
    Przepisy pozwalają na piec (ups przepraszam – kocioł) na paliwo stałe pod warunkiem, żeby miał wbudowaną wężownicę schładzającą lub prosty zawór zabezpieczający przed wzrostem ciśnienia z odpływem w kanał lub zewnętrzną wężownicę schładzającą.

Chłodnica schładzająca lub zawór dopuszczający - upuszczający np. Caleffi 544 to koszt ok. 500 zł.
    Układ otarto/zamknięty do 2 pompy (więcej prądu idzie) – i tez się mogą popsuć. Dwa sterowniki pomp i dodatkowy wymiennik ciepła.
    Zajrzałem na stronę producentów zaworów różnicowych - można je montować na zasilaniu, powrocie, w pionie i poziomie (do wyboru do koloru).
  • Poziom 19  
    Na pewno do wyrzucenia te zawory miedzy wężownicą, oraz ten przy grupie bezpieczeństwa. Jak ktoś przez przypadek zakręci to będzie tragedia, żadnego zabezpieczenia. Grupa bezpieczeństwa między pompą a kotłem. Poza tym schemat ok.
  • Poziom 12  
    Jeżeli tak sie upierasz przy tym układzie zamkniętym to zawory na zasilaniu nad kotłem wywalić i przed grupą bezpieczeństwa. najlepiej było by wstawić bezpośrednio na kocioł zawór bezpieczeństwa. Osobiście preferuje układ otwarty. Widziałem zdjęcia wyrwanego kotła węglowego z kotłowni leżącego pod płotem, (jakieś 6m od miejsca zamontowania i wyrwaną ścianą budynku. Układ zamknięty bez wężownicy
  • Poziom 17  
    Bardzo niezdrowo podchodzisz do życia. Nie bagatelizuj siły ciśnienia, ja w odróżnieniu do mirko17 widziałem taki kocioł na żywo poza obrysem chałupy. Potężna siła. Gdyby ktoś był w tej kotłowni to byłby w kawałkach. Dwa zawory bezpieczeństwa zawiodły, z czego jeden miał niespełna 2 miesiące.
    Do usunięcia zawory nad kotłem i przed grupa bezpieczeństwa (ten koniecznie). Co do zaworów różnicowych to spotkałem się tylko z jednym producentem który dopuszcza montaż w każdej pozycji (tech pol). Przekręć jeszcze filtr tak, aby osadnik był skierowany do dołu i będzie ok.

I jeszcze coś. Zastanawiam się nad ta wężownicą schładzającą. Taka wężownica powinna być zamontowana w kotle. Mam nadzieję, że jako wężownicę schładzająca nie traktujecie zabezpieczenia termicznego instalacji (dopuszcza zimna wodę do co w momencie przegrzania ), bo to już nie podchodzi pod ten przepis
    O znalazłem

"""""""Zawór Caleffi 544

Zawór bezpieczeństwa termicznego o podwójnym działaniu rozwiązuje problem wystąpienia zbyt wysokiej temperatury w instalacjach grzewczych zasilanych wkładami grzewczymi z pieców kuchennych, kominków lub kotłów na paliwa stałe.

Urządzenie składa się z zaworu upustowego i zaworu napełniającego, które działają równolegle na jednym trzpieniu i są sterowane jednym czujnikiem zdalnym o typie bezpieczeństwa pozytywnego (awaria czujnika nie paraliżuje działania urządzenia).

Zawór jest podłączony do zasilania instalacji grzewczej i do zasilania zimnej wody. Gdy temperatura osiągnie wartość krytyczną, by ją obniżyć, zawór otwiera się i upuszcza konieczną ilość wody gorącej, równocześnie dopuszczając do obiegu wodę zimną. W razie awarii czujnika całe urządzenie będzie wykonywać swoje funkcje w sposób ciągły.

Sposób podłączenia zaworu bezpieczeństwa termicznego Callefii 544 w układzie instalacji grzewczej
    Rys. 2 Sposób podłączenia zaworu bezpieczeństwa termicznego Callefii 544 w układzie instalacji grzewczej.

Dane techniczne

Temperatura upustu: 100°C (+0°C, -5°C)
    Maksymalna temperatura pracy: 110°C
    Maksymalne ciśnienie w instalacji wodnej: 6 bar
    Maksymalne ciśnienie w instalacji grzewczej: 6 bar
    Zdolności upustowe przy p = 1 bar: 1800 l/h
    Przyłącza do rur: gwint wewnętrzny 1/2″
    Przyłącza czujnika: gwint zewnętrzny 1/2″
    Długość przewodu kapilarnego: 1300 mm

Montaż

Zawór może być instalowany w dowolnej pozycji – pionowej, poziomej lub ukośnej. Czujnik montuje się na przewodach zasilania instalacji, jak najbliżej źródła ciepła. Odprowadzenie z zaworu powinno być połączone z instalacją kanalizacyjną. Ważne jest, by króciec podłączeniowy zasilania był przyłączony bezpośrednio do instalacji wodnej, bez pośrednich elementów odcinających."""""""

To jest to o czym pisałem. To nie nadaje się do tego celu. Przynajmniej nie wg prawa.
  • Poziom 12  
    Ja tylko powiem u mnie w domu jest układ zamknięty bezpośrednio na grzejniki. Efekt 4 razy rozerwało grzejnik. Dzisiaj znowu jeden rozerwało i zalało całą wyremontowaną kuchnię, stało się to w nocy. Piec się zagotował, bo sterownik pieca został wysłany do naprawy. Jestem za rozwiązaniem z wymiennikiem ciepła. Grzejnik jak rozszczelniło to w pomieszczeniu było pełno pary, wszystko zalane. Zawór bezpieczeństwa w kotłowni też wystrzelił, jednak razem z kaloryferem. Dzisiaj zdarzyło się to w nocy jakieś 2 godziny temu, nikt nie doznał obrażeń. Jednak co by było jakby w sypialni taki wystrzelił w nocy jak ktoś śpi. Jak ja tej bomby nie cierpię... Efekt ? Prawdopodobnie panele podłogowe do wymiany, tapeta chyba też no i sufit czarny. Zobaczymy czy meble też się napiły wody z grzejników. Kocioł aktualnie zasilany był koksem, nie ma to jak otwierasz drzwi od pokoju i widzisz tylko parę. Zawór bezpieczeństwa ustawiony był na 1.8 atmosfery. Z pewnością wiele osób odwiedza ten temat, dlatego postanowiłem to napisać. Instalacja ma już trochę lat, trzeba znaleźć bezpieczniejsze rozwiązanie problemu.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Masz małego PDF'a po wczorajszych efektach specjalnych, u mnie jest duży dom także to też trochę inaczej wpływa. Duża część grzejników jest zakręconych, tam gdzie nie jest ogrzewane. Tam gdzie są nowsze kaloryfery to nigdy nic się nie dzieje. Wczoraj zauważyłem też, że w łazienkach (mam 3) w jednej z nich grzejnik był ustawiony na termostacie na 3.1, a normalnie musi być jeden obieg z pełnym przepływem to też mogło wpłynąć na wczorajszy wynik. Woda się zagotowała, bo w piecu palone było z minimalnie otwartymi drzwiczkami i oczywiście człowiek musi się zdrzemnąć :D no i tylko słychać było na grzejnikach gotowanie, potem od razu jedno puknięcie (chyba grzejnik), drugie puknięcie zawór bezpieczeństwa. W PDF masz parę fotek, nic teraz nowy grzejnik i ten sezon jeszcze po staremu ;) Tylko z naprawionym sterownikiem od kotła (u mnie już parę razy się zagotowywała woda i zawsze zawór wywalał parę na kotłownię). Tym razem może za szybko ciśnienie wzrosło (jednak zawór też się otwarł). Ogólnie się przyzwyczaiłem, że pełno pary w kotłowni xD Już jest montowany nowy kaloryfer, dzisiaj będzie gotowy. U mnie po prostu panuje bombowa atmosfera :D

Trzeba będzie coś takiego zamontować w przyszłym sezonie:
    http://kotly.com.pl/produkt-wezownica-schladz...-regulus-jbv-do-kotlow-do-34kw-1701.html?l=pl
  • Poziom 10  
    [quote="kkk6969"]Witam serdecznie - w załączeniu schemat instalacji CO.
    Proszę opinie w sprawie poprawności połączeń.Proszę o opinię-instalacja CO piec węglowy z bojlerem (układ zamknięty)