Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z OC byłego właściciela samochodu

irekxDS 21 Lis 2011 15:08 2393 11
  • #1 21 Lis 2011 15:08
    irekxDS
    Poziom 10  

Witam mam problem z OC samochodu który zakupiłem. A to było tak kupiłem sobie samochód i po miesiącu pojechałem go zarejestrować i wykupić OC wszystko poszło jak powinno tylko prawie bym dostał karę za późną rejestrację. Po rejestracji wykupiłem OC w firmie MTU (Moje Towarzystwo Ubezpieczeniowe). Jakiś czas później dostałem list z wezwaniem do zapłaty OC Z firmy PTU (Polskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe) o której nawet nie miałem pojęcia mieli moje imię, nazwisko i adres. Strasznie się zdziwiłem ponieważ ja z nimi nie miałem żadnej umowy. Miesiąc później dostałem kolejny rachunek, wtedy nie wytrzymałem i zadzwoniłem do nich. Powiedziałem im ze, ja u nich OC nie brałem a oni mi powiedzieli że, były właściciel nie zapłacił za OC tylko wysłał im umowę kupna samochodu i to OC przeszło na mnie czego ja akurat nie chciałem miałem swojego ubezpieczyciela i nie mam zamiaru im płacić to zagrozili mi sądem ale ja powiedziałem że nie mają mojego podpisu i nic nie będę płacił ale oni dalej przysyłają rachunki teraz dostałem ostateczny rachunek większy niż wcześniej oraz ostateczny termin zapłaty jeżeli nie zapłacę zainteresuje się mną komornik. Więc proszę was o POMOC !!!!!!!!!!!! ponieważ w innym razie będę musiał zezłomować samochód :cry:

0 11
  • #2 21 Lis 2011 15:36
    Przepraszamy, ale ta nazw
    Poziom 12  

Cóż, chyba potrzebujesz bardziej porady prawnej, niż tutejszych teorii, które za chwilę zaczną się pojawiać...

0
  • #3 21 Lis 2011 15:45
    irekxDS
    Poziom 10  

No tak ale nie mam pieniędzy na prawnika więc chciałem się dowiedzieć czy mogą rzeczywiście coś zrobić jeżeli nie dostanę żadnej dobrej porady wtedy zdecyduje się na prawnika

0
  • #4 21 Lis 2011 15:55
    xojciectadeuszx
    Poziom 18  

W tej sprawie nie wiele zdziałasz. Najwidoczniej nie wiedziałeś że trzeba wypowiedzieć umowę tak czy siak...chore polskie przepisy.
    Może jednak prawnik. A MTU to też niezłe cwaniaki.

0
  • #5 21 Lis 2011 16:02
    irekxDS
    Poziom 10  

wypowiedziec umowę powinien były właściciel ale on przepisał na mnie

0
  • Pomocny post
    #6 21 Lis 2011 16:21
    serwisor
    Poziom 29  

Kupując auto masz obowiązek (według polskiego prawa) zadbać o ubezpieczenie, ale nie tylko to które ty Sobie kupisz, ale także to które przejąłeś wraz z autem, i na wypowiedzenie tego ubezpieczenia masz 30 dni.

Nieznajomość prawa szkodzi.
    Sprzedający ma obowiązek powiadomić ubezpieczyciela, że zbył pojazd.
    Sprzedający ma obowiązek sprzedać pojazd wraz z ubezpieczeniem, inaczej nabył byś auto bez OC, co w przypadku zatrzymania mogło skutkować zatrzymaniem pojazdu pod zastaw funduszu gwarancyjnego.

Polskie prawo skonstruowane jest tak, ze względu na cwaniaczków co sprzedawali auta bez ubezpieczeń, tak samo jest z każdym pojazdem, nie tylko autem.

Niestety ale nie wypowiedziałeś umowy, więc zgłoś iż chcesz zakończyć umowę ubezpieczenia, napisz że chcesz rozliczenie za miesiące pozostawania pod "opieką" PTU,
    przyjdzie ci i tak do zapłaty tyle że mniej, chyba że było to dawno, no to wiadomo, odsetki itd.

0
  • #7 21 Lis 2011 17:13
    irekxDS
    Poziom 10  

Możecie powiedzieć że nie jestem patriotom ale żałuje że urodziłem się w tych czasach kiedy to mamy taki debilów w polityce że, wszystko robią nawet okradają swoich bliskich by wyjść z zyskiem

0
  • #8 21 Lis 2011 19:15
    ancus
    Poziom 16  

Na szczęście od lutego wchodzą nowe przepisy, gdzie Twój aktualny ubezpieczyciel będzie załatwiał wszystko za Ciebie czyli w takiej sytuacji nie miał byś problemów.
    Wymówienie tamtego ubezpieczenia było Twoim obowiązkiem o czym nie wiedziałeś, teraz masz marne szanse chyba, że jakimś cudem wygrasz sprawę.
    Znam kilka takich przypadków od kolegów identycznych jak Twój i niestety musieli zapłacić przynajmniej jedną ratę:(

0
  • #9 22 Lis 2011 09:17
    martinobmw
    Poziom 12  

jaka była data na OC ; od kiedy do kiedy, ile miała ważności polisa ?
    jaka była data na umowie. i czy znasz kolesia co od niego kupiłeś.może coś wydumamy.

0
  • #10 22 Lis 2011 10:05
    Elektronik223
    Poziom 17  

decydowanie nic nie wydumacie.

obowiązek wypowiedzenia umowy spoczywa na nowym właścicielu pojazdu.
    30 dni. Po 30 dniach umowa jest kontynuowana. i za czas jej trwania trzeba zapłacić.

Jedyne słuszne wyjście jest udowodnienie, że zbywca nie przekazał dokumentów OC nabywcy.

0
  • #11 24 Lis 2011 22:09
    tzok
    Moderator Samochody

Jedyne słuszne wyjście to pójście na ugodę z PTU. Samochód jeśli jest zarejestrowany to musi mieć OC, nawet jeśli właściciel nie przedłuży to przedłuża się samo, a właściciel dostaje wezwanie do zapłaty wraz z odsetkami.

Sprzedający nie tylko nie ma obowiązku ale nawet nie ma możliwości wypowiedzieć OC, jedynie przekazuje TU dane nowego właściciela (z czego jak widać się wywiązał).

Przez miesiąc zwlekałeś z rejestracją kupionego pojazdu (przy ostatnim samochodzie dzień po zakupie był już przerejestrowany na mnie i OC też przepisane, nie wiem na co i po co Ty tyle czasu czekałeś) ale pewnie nim jeździłeś, więc pewnie miałeś też polisę OC od poprzedniego właściciela. Wystarczyło pójść do ubezpieczyciela, spisać aneks (przepisać na siebie) bądź ją wygłosić i dopiero ubezpieczyć gdzie indziej. Jeśli kupowałbyś polisę u agenta to on powinien był się zająć jej wypowiedzeniem u poprzedniego ubezpieczyciela lub chociaż powiadomiłby Cię o takiej konieczności, Ty pewnie chcąc oszczędzić wykupiłeś polisę bezpośrednio w przedstawicielstwie MTU.

Pozostaje jedynie stare przysłowie - nieznajomość prawa szkodzi. Nawet jak teraz pozbędziesz się samochodu to i tak będziesz im musiał zapłacić. O tym kto musi zapłacić decyduje to kto był właścicielem w momencie upłynięcia terminu ostatniej polisy, więc wszystko wskazuje na to, że kupiłeś auto z ważnym OC ale jego termin upływał w przeciągu mniej niż miesiąca od momentu zakupu.

0
  • #12 25 Lis 2011 19:38
    irekxDS
    Poziom 10  

Dzięki wam za propozycje ale dałem sobie spokój i poszedłem im na rękę musiałem zapłacić OC przynajmniej będę miał teraz spokój. :)

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo