Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

warsztat elektronika -serwisanta - pytanie o sprzet

09 Gru 2004 19:44 4040 15
  • Poziom 12  
    witam
    wiecie może jakie powinno byc wyposażenie w warsztacie elektronika np. serwisanta RTV i AGD . Napewno oscyloskop , lutownica ,miernik , wobuloskop . Czy są potrzebne jeszcze jakieś ??
    Z góry dziękuję wszystkim za odpowiedzi .
    pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 19  
    Generator przebiegów
    Pozdro
  • Poziom 15  
    zasilacz stabilizowany z regulacją napiecia i zabezpieczeniem pradowym ,też regulowanym
  • Poziom 22  
    Wszystko wyjdzie w praniu jak to sie mowi.:D
  • Poziom 12  
    jaki powinien byc generator w serwisie [tzn. od jakiej do jakiej częstotliwości najlepiej żeby był] , chciałbym sobie zrobić jakiś , muszę tylko wiedzić czy później bedzie mi przedatny w serwisie .
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 13  
    Z narzędzi potrzebny jest także odsysacz (najlepiej taki z pompką podciśnieniową).
    Co do generatora, to jego możliwości są bardzo proporcjonalne do jego ceny. Jednak wątpię aby w serwisie był bardzo potrzebny profesjonalny generator.
    Na pewno może się jednak przydać generator obrazów testowych dla odbiorników telewizyjnych, aby mieć możliwość regulacji geometrii i jakości obrazu.
  • Poziom 19  
    Jakiś prosty do testowania wzmacniaczy audio , częstotliwość od 20hz-20kHz powinien starczyś kształt przebiegu to mogę być sinus trujkat albo prostokąt , albo te trzy
    pozdro
  • Poziom 18  
    nie zapomniij o kalendarzu z "ladna" dziewczyna na scianie!!!!!!!!
  • Poziom 27  
    a ja powiem tak: najważniejsze rzeczy w serwisie to:
    - dobre śrubokręty
    - klucze imbusowe
    - klucze nasadkowe
    - cążki
    - kleszcze, kombinerki
    - ostry nóż
    - multimetr
    - no i do tego jakaś fajna walizka
    Z tego korzystam najczęściej. Lutownicy używam raczej sporadycznie. A już takie atrakcje jak oscyloskop, zasilacze, etc. to już baaardzo rzadko.
  • Poziom 10  
    Witam! Z całym szacunkiem H-doc to czym lutujesz? Albo w jaki sposób zasilasz urządzenia wymagające zasilania np. 12V? Z akumulatora?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    -wobuloskop to na pewno nie od razu Ci będzie potrzebny

Powielę odpowiedzi ale

1. dobra lutownica ( w warsztacie stacja lutownicza) + cyna + odsysacz
    2. dobre śrubokręty ( długie)
    3. podstawowe części ( kondensatory rezystory - tranzystory można kupować sukcesywnie)
    4.miernik uniwersalny
    5.generator funkcyjny ( można zrobić samemu)
    6.zasilacz uniwersalny
    7. potem oscyloskop
    8.potem powoli w mirę potrzeb będziesz dokupował inne reczy

9 . no i słynna żarówka
  • Poziom 27  
    mitoman - lutuję zwykłą transformatorówą (zresztą używam jej bardzo rzadko). A zasilanie? No cóż, jak padnie zasilacz to albo naprawiam albo daję nowy - nie używam dodatkowych zasilaczy.
    Chodziło mi o to, że w mojej pracy najwięcej roboty jest z rozkręcaniem i skręcaniem (dlatego podstawa to dobre śrubokręty, klucze, etc.). Podatne na usterki częsciej bywają elementy mechaniczne niż elektroniczne. A jak już padnie elektronika, to najczęściej wymienia się całą kartę i po sprawie.
    No ale to zależy kto czym się zajmuje.
    Pozdrawiam!
  • Poziom 10  
    Witam ponownie! H-doc masz rację to zależy czym się zajmujesz. Ja też używam zwykłej transformatorówki ale spróbuj coś zrobić taką lutownicą przy komórce...No chyba że zajmujesz się komputerami wtedy rozumiem twój komentaż. A co do rozkręcania i elementów mechanicznych to się z tobą zgadzam...czasochłonne zajęcie
  • Poziom 18  
    do mitoman:
    za pomoca takiej zwyklej transformatorowki
    jestem w stanie wymienic np. podswietlenie diodowe w prawie kazdym tel. komorkowym - trzeba tylko na czas naprawy zastapic jej grot bardzo cienkim drutem (wolfram, dobra miedz lub srebro)
  • Poziom 33  
    Żadne wyposażenie techniczne nie zastąpi wiedzy i doświadczenia. Niestety, tych ostatnich nigdzie nie kupisz.
  • Poziom 23  
    zgadzam się z sp5wcx ponieważ nie sztuka jest mieć extra narzędzia sztuka jest posiadać wiedze na temat elektroniki i troche teori na temat każdego elementu elektronicznego bo bez tego w żadnym serwisie ani rusz