Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zainstalowac XP po syst. Vista

albert1albi 21 Lis 2011 15:56 3507 18
  • #1 21 Lis 2011 15:56
    albert1albi
    Poziom 11  

Dzień dobry, mam mały problem, a dokładnie : Mam laptopa HP z systemem Vista HP 32-bit i po prostu system mi padł i nie mogę uruchomić laptopa. Jest recovery, ale niestety po kliknięciu w F11 wyskakuję błąd i na nowo się uruchamia do momentu ładowania visty. Nie mogę zainstalować żadnego innego systemu. Chciałem 7 64-bit HP, mam oryginalną w domu ale w ogóle nie wyskakuję " aby spowodować rozruch z płyty .... " a boot-owanie zmieniłem aby najpierw był CD-ROM a dopiero potem HDD. Płyta z XP PRO to samo, a po włożeniu w CD-ROM XP HE oryginalny wyskakuję owy napis, lecz po kliknięciu jakiegokolwiek klawisza zaczyna piszczeć laptop i tylko reset.
    Laptop 2-letni, dokładnie nie wiem co ma w środku w sobie, ale na pewno procesor x2 intela, grafa ATI 512 i 2GB Ramu.
    Jeżeli ktoś ma pomysł co ma winę i jak to można naprawiać proszę o pomoc.

• #2 21 Lis 2011 16:51
    cepilek
    Poziom 26  

Skoro ustawiłeś w BIOS bootowanie na CD i wkładasz CD a CD nie startuje to sprawdź czy ustawiłeś właściwie bootowanie. Sprawdź napęd CD czy działa z innymi płytami samobootowalnymi, czy jest w ogóle sprawny ten napęd?
    Płyty samobootowalne sprawdź na innym laptopie czy są nadal sprawne i właściwie bootują?
    Można bootować też z pendriva na którym przygotowaną mam instalkę Windowsa. Czy Twój laptop ma możliwość ustawienia bootowania z pendriva? Gdy napęd CD zepsuty to bootowanie i instalka Windowsa z pendriva może przebiec OK.
    Wyjmij twardziela z laptopa, włóż innego i próbuj od nowa to samo.
    Jeżeli to nie pomoże to idź z laptopem do serwisu!

• #3 21 Lis 2011 18:45
    albert1albi
    Poziom 11  

Płyty są na bank dobre.
    Dysku nie wyjmę bo jest na gwarancji.
    A boot-owania z Pendrive'a nie mogę ustawić.
    CD-ROM na bank działa.
    Coś w szkole mówili że niby Vista ma inny plik boot niż XP, bo coś było że XP ma boot.ini a Vista coś innego, ale o co biega to już nie wiem. Szukałem na innych forach ale niestety znalazłem tylko: "Jak masz viste to zapomnij o XP chyba że chcesz mieć to i to"

• #4 21 Lis 2011 19:05
    linuks
    Spec od komputerów

Czy inne płyty bootowalne startują? Weź na próbę jakiś mały linuks liveCD. Partedmagic proponuję bo może się przydać później.

• #5 21 Lis 2011 19:08
    albert1albi
    Poziom 11  

Od visty tak, bo już kiedyś system padł i vista normalnie. Tylko ja nie chce visty. Nie po to kupowałem 7 HP i XP HE by nie instalować ich .
    A poza tym nie mam pojęcia gdzie mam płyte od visty.
    W ogóle od tego mam recovery a nawet recovery nie idzie.

• #6 21 Lis 2011 19:11
    linuks
    Spec od komputerów

Piszesz ,że CD visty staruje a zaraz potem dodajesz ,że nie wiesz gdzie masz CD od visty. Kupy się to nie trzyma.

• #7 21 Lis 2011 19:15
    albert1albi
    Poziom 11  

Ech, chodzi że od visty działa , tzn działał bo 3 tyg temu był robiny format czy jakoś tak i specjalnie zrobiony obraz by potem jak co recovery tylko. A teraz nie działa. Niby oryginalnego XP HE czyta, ale po chwili zawias i tylko reset.
    A na linuksie to nie znam się nic.

Już wcześniej nie mogłem instalować innych systemów a viste tak. Ale już mam Visty dość i chce zmienić system a nie mogę .

• #8 21 Lis 2011 19:18
    linuks
    Spec od komputerów

Aby pobrać obraz .iso i wypalić CD z tego iso a potem uruchomić komp z tego CD i zobaczyć czy się uruchomi to nie potrzeba znać się na linuksie.

• #9 21 Lis 2011 19:23
    albert1albi
    Poziom 11  

W moim magicznym pudełku mam linuxa 1.0 Valis, na studiach profesorek dał.
    Działa normalnie, bez problemu się odpalił.

• #10 21 Lis 2011 19:34
    linuks
    Spec od komputerów

To zobacz z tego linuksa co tam masz na dysku.SMART dysku zobacz. Laptop jest 64 bit jak rozumiem.Najlepiej to napisz jaki to laptop.

• #11 21 Lis 2011 19:53
    cepilek
    Poziom 26  

Jak Linuks lub jakiś LIVE SYSTEM odpala to sformatuj twardziela spod niego i próbuj od nowa instalki systemu jaki zapragniesz... W czasie formatowania wyjdzie Ci OK lub wywali, że masz twardziela zepsutego, wóz albo przewóz... Dowiesz się w końcu co jest grane... PS. Twoje magiczne pudełko to Twój laptop czy coś innego masz na myśli? Takie sformułowania mnie mylą trochę...

• #12 21 Lis 2011 19:54
    artaa
    Poziom 43  

Wpierw ekran SMART, może nie ma czego formatować...

• #13 21 Lis 2011 19:55
    albert1albi
    Poziom 11  

Laptop to HP dv6-1110ew
    A w linuksie bo mam wersje tylko live CD
    2 dyski
    79G media ( dwa takie )
    i WIN Re ( to jest moja partycja z recovery ) niestety oni nie działa nie wiem czemu.
    Widzę że vista ma boot.sdi a XP na bank boot.ini... może w tym tkwi problem.

1 dysk systemowy, niby wszystko jest, foldery windows, program files,a z niewidocznych:
    bootmgr, bootsect.bak, config.sys io.sys, autoexec.bat ( to nie był jakiś objaw wirusów na XP?? )
    hiberfil.sys
    Czy Chodzi czy o coś innego??

• #14 21 Lis 2011 19:59
    cepilek
    Poziom 26  

To masz dwa systemy na twardzielu, dwie partycje, dwa dyski? A z Linuksem to trzy? Nie bardzo chwytam Twoich opisów... Skoro widzisz, że masz jakieś pliki pod XP i pod Vistą to znaczy, że masz uruchomiony laptop?

• #15 21 Lis 2011 20:03
    linuks
    Spec od komputerów

SMART podaj bo może dysk uszkodzony.

• #16 21 Lis 2011 20:43
    albert1albi
    Poziom 11  

Więc tak, nie mam pojęcia jak zrobić smart w linux-ie. Ale HP ma swój skaner przed włączeniem systemu jest menu i pisało: primary hard disk self test
    Wykazało że wszystko jest ok.

• #17 22 Lis 2011 05:58
    d3zynh
    Poziom 21  

Jeżeli nie chcesz już więcej mieć "Visty" na komputerze i masz resztę swoich danych zapisane na innym dysku/płytach to odpal linuxLiveCD i usuń wszystkie partycje.
    W ten sposób stracisz wszystkie dane, więc rób to z głową i bez alkoholu
    Odpalasz liveLINUX-CD, wpisujesz cfdisk /dev/sda - pokaże Ci partycje jakie są na dysku pierwszym, następnie usuwasz wszystkie (tracisz dane!!!) i tworzysz na nowo podstawowe partycje oraz partycje tzn. dla danych, czyli np.:
    >usuń<
    >usuń<
    >usuń<
    >Stwórz partycję<
    Spyta czy ma być podstawowa czy rozszerzona, wybierasz podstawowa
    >Primary<
    Tworzysz kolejną, rozmiar wpisujesz sam
    >Primary<
    Następnie wybierasz partycje i zmieniasz im TYP (domyślnie tworzona jest Linuxowa, więc trza zmienić)
    Jeśli chcesz mieć NTFS wpisujesz (wedle informacji wyświetlonych przez cfdisk): 07 (zero siedem), jeżeli wolisz korzystać ze starszej FAT32, wpisz: 0c (zero "ce")
    Na końcu wybierasz "Write/Zapisz" i koniec. Koniec z danymi ;)

Po tej operacji tracisz wszystkie dane na dysku, wkładasz płytę instalacyjną do CD-ROM i instalujesz nowy system.

Powodzenia.

• #18 23 Lis 2011 02:54
    rafalst
    Poziom 10  

Nie wiem na ile to się przyda, bo z tego co widzę to w ogóle płyty nie zaczyna Ci czytać, ale... jeżeli fabrycznie była vista to oto takie rozwiązania (ostatnio sam kumplowi przerabiałem vista ->xp i zadziałało) od pana gogle:
    - "w BIOSIE przełączyć z SATA na ATA... Lub wyłączyć AHCI...."
    - "Co do opcji w BIOSie to niektóre lapki ją mająa niektóre nie, i wtedy pomaga zrobienie płytki instalacyjnej ze sterami na przykład nLite'm (bo teraz lapki nie zawsze mają stację FDD). Co do przystosowania lapka do Visty to już się spotkałem że producent, a dokładnie Benq, nie ma do pewnych modeli sterów pod XP i zaczynają się karuzele z szukaniem podobnych modeli z podobnymi komponentami i modlenie sięże może zadziała. "

• #19 23 Lis 2011 12:16
    zygert
    Poziom 11  

Z tego co opisujesz jakimś dziwnym trafem nie chce się odpalić instalka z ukrytej partycji recovery. Jest na to następujący sposób: wkładasz płytke livecd z linuxem np. rescuecd live: http://www.sysresccd.org/Download
    po odpaleniu dystrybucji wpisujesz: fdisk /dev/sda
    nastepnie patrzysz i szukasz partycji HIDE NTFS i oznaczasz ja jako BOOT (klawisz A)
    zatwierdzasz ustawienia wychodzac z programu wciskajac (klawisz W).
    Restart kompa i komp bez wciskania klawisza F11 odpali się z partycji recovery. Jezeli nie tzn. ze w ogole dane na tej partycji sa uszkodzone. Metoda ta dziala na 100% z notebookami Lenovo i HP (na nich działałem, gdy pierwsze partycje były dowolnie modyfikowane, a tylko zostawiałem recovery i z niej powyzsza metoda bootowalem).
    Podajesz, ze nie chcesz VISTY.
    Z przykroscia muszę Ciebie poinformować, że zapewne nie jest Twój laptop kompatybilny z Windows XP i w dół stąd może być pisk w momencie zwtwierdzenia chęci instalacji (podajesz, że menu startowe się pojawia tj: "Naciśnij dowolny klawisz aby kontynuować instalacje" czy coś w ten deseń wyskakuje gdy bootujemy z plytki cd, a mamy inny system na dysku - moze inaczej byc sformuowany, ale pisze to z pamięci.
    Naciskasz więc klawisz. Trochę mieli i po chwili krótki dzwięk i koniec (nic na ekranie)? Jeżeli tak to zapewne to jest właśnie ta niekompatybilność/nieobsługiwanie winxp.

Więc pozostaje albo Vista z recovery, albo Windows 7 z płytki DVD (którą oczywiście musi obsługiwać twój napęd w kompie).
    Szczerze mówiąc pozostał bym przy VISTA. Raz, że jak był to po co kupować Windows 7, a jeżeli chcesz piratować to też tracisz, bo masz legala z kodem i zapewne dowodem zakupu, więc nikt nie przyczepi się, że korzystasz z nielegalnego systemu. Dlatego darował bym sobie Windows 7.
    Oczywiście 7 jest lepszy od Visty, ale nie na tyle, aby specjalnie go kupować. Dobrze zoptymalizowana Vista równie dobrze działa i nie sprawia takich problemów jak za czasów wczesnego pojawienia się na rynku.

Możesz jeszcze poszukać płytki WinPE i z niej odpalić XP, gdy ruszy wejdź do menagera urządzeń i spisz jakiego typu masz wykryty sprzęt. Poszukaj driverów i spróbuj zmodyfikować własną instalkę XP tak aby na dzień dobry przy starcie korzystała ze sterów np. kontrolera dyskowego. Jeżeli WinPE nie pójdzie z XP to zapomnij o tym systemie.

Oczywiście zamiast Visty możesz przesiąść się na linux'a np.Ubuntu - bardzo przyjazdny systemik dla początkujących w świecie linux'a.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo