Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik dymu ADR 20R - fałszywki

bhtom 21 Nov 2011 17:14 5575 19
Optex
 • #1
  bhtom
  Level 38  
  Witam,
  Mam problem z czujką dymu ADR 20R. Zamontowana w garażu do tej pory działała bez zarzutów. Bezpośrednio pod czujką w odległości ok 30 cm zamontowałem oprawę świetlówkową 2x56W z elektronicznymi zapłonnikami. Od tej pory, gdy lampa świeci, czujka co jakiś czas generuje alarm. Mieliście podobne przypadki? Czy jedynym rozwiązaniem będzie przeniesienie lampy, dalej od czujki?
  Pozdrawiam.
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  pawel3110
  Level 15  
  Nie jestem obeznany w temacie czujek, ale kiedyś dłuższy czas grzebałem w RG gdzie czujnik (chyba) dymu był umieszczony zaraz przy oprawie 2x36W. efekt? gdy lampa się rozgrzała, to czujka powodowała alarm i musieliśmy go szybko kasować, żeby straż pożarna nie przyjechała;P Prowizorycznie zrobiliśmy taką "przegrodę" z kartonu między lampą a czujką- pomogło do czasu zakończenia prac.
 • Optex
 • Helpful post
  #3
  ja-kenaj
  Level 26  
  Najlepiej oddal lampę od czujki.
 • Helpful post
  #4
  buslo
  Level 12  
  Zgodnie z DTR urządzenia należy ją instalować min. 20cm od ścian oraz innych przeszkód, jednakże POLON trochę przesadził bo zgodnie ze sztuką i przepisami montażu punktowych czujek dymu, należy je odsunąć min. 50cm. a szczególnie ścian, lamp oraz wylotów wentylacji nawiewnej i klimatyzacji.
 • Helpful post
  #5
  Marek_Pe
  Level 23  
  ADR 20Rk jest dymową czujką świetlną. Na załączonym pdf widać budowę labiryntu.
  Teoretycznie światło z zewnątrz nie powinno się tam dostać, jednak ze stosunkowo silnej lampy może sie przedrzeć. To dość łatwo sprawdzić przysłaniając lampę od strony czujki.

  Mam u siebie w pracy ponad 200 podobnych czujek świetlnych Autroniki i nie miałem nigdy czegoś takiego, ale oświetlenie (kompakt 18W) mam kryte w suficie.

  Drugą rzeczą do sprawdzenia jest zakurzenie. Może przy zakładaniu lampy drgania przy wierceniu uwolniły trochę kurzu (nie wiem jak długo ta czujka tam wisi). Łatwo się je rozbiera i czyści sprężonym powietrzem w spraju.

  Trzecia możliwość to pole elektryczne. Oprawa 2x36W z elektronicznym zapłonem moze nielicho siać. Jest też spora szansa, że to elektronika czujki wyłapuje.
  Odłącz kable i posprawdzaj napięcia od strony centrali przy włączonej lampie.
  A potem czujkę można włożyć w klatkę Faradaya. To siatka, więc nie wpłynie na działanie czujki, nie zatrzyma dymu.

  Pozdrowienia.
 • Helpful post
  #6
  m4tys
  Level 13  
  Teoretycznie jak i praktycznie nie ma możliwości aby przez labirynt w czujce przebiło się światło. Kwestia zakurzenia czujki byłaby zbiegiem okoliczności od czasu zaistnienia problemu i można profilaktycznie rozebrać czujkę i zobaczyć w jakim stanie jest labirynt oraz optyka.

  30cm minimalnej odległości pomiędzy czujką a neonówką dotyczy nie tylko czujki ale również okablowania. Czujka wraz z przewodem najbardziej narażone na pole elektromagnetyczne są przy włączaniu lampy. Najlepiej to sprawdzić kilkakrotnie włączając i wyłączając światło.

  Odsunięcie czujki od lampy zmiejszy natężenie światła i zmiejszy zakłócenia emitowane przez świetlówki więc powinno się polepszyć. Osobiście obstawiam na to drugie.
 • Helpful post
  #7
  Marek_Pe
  Level 23  
  Wymieniłem dla porządku wszystkie możliwe wg mnie przyczyny.

  U mnie właśnie kurz jest główną przyczyną nadmiernej czułości czujek.
  Jeśli to nowa lampa to jakoś była mocowana wiec nie ma tu przypadku ani zbiegu okoliczności tylko naturalna konsekwencja.

  Ale w tym wypadku także stawiam na zakłócenia radioelektroniczne.
 • Helpful post
  #8
  monter79
  Level 18  
  Konserwuję w jednej firmie instalacje z czujnikami ADR 20R i jeżeli raz na 3 miesiące nie przeczyszczę czujnika to są fałszywki. Przyczyna: nadmierne zakurzenie.
 • #9
  bhtom
  Level 38  
  Witam ponownie,
  Obniżyłem lampę, teraz jest w granicach 40 cm lampa od czujki (poprzednio było poniżej 20 cm) i zapobiegawczo zmieniłem na razie (testowo) typ linii na której "wisi" czujka z 24h na "aktywną w czuwaniu" (gdy alarm czuwa, lampa nie świeci). Po krótkich obserwacjach zauważyłem, że chyba będzie dobrze, ale czas pokaże ;)
  Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
  Pozdrawiam.
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Myślisz że inne czujki optyczne będą bardziej odporne na takie zanieczyszczenia? Kurz i inne stałe zanieczyszczenia a poza tym brak serwisu (oczyszczania) to "zabójstwo" dla tego typu czujek p.poż.
 • #12
  Marek_Pe
  Level 23  
  Nie ma co zwalać winy na czujki. Niestety wina leży w niewłaściwym doborze.
  Przy dużym zapyleniu także jonizacyjne się nie sprawdzą ale termiczne powinny.
  A na pewno fotooptyczne w tych warunkach byłyby najlepsze, jedyna ich wada to cena.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  irkor wrote:
  O jakim Wy kurzu i zanieczyszczeniu mówicie ?

  Niestety nie widzimy tych warunku, opieramy się tylko na twoim opisie sytuacji.
  irkor wrote:
  Uważacie, że po dwóch miesiącach eksploatacji czujek, instalator powinien iść do inwestora i powiedzieć, że należy wykonać czyszczenie czujek, bo się "zabrudziły". Nie piszcie mi tego typu uwag, bo ręce zaczynają opadać.


  Tu właśnie wychodzi dobór czujek no i całego systemu alarmowego.
 • #15
  dijej
  Level 17  
  KONSERWACJA I PRZEGLADY
  Zgodnie z zaleceniami CENTRUM NAUKOWO-BADAWCZEGO OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ stosuje się następujące czasookresy konserwacji optycznych czujek dymu:

  raz na miesiąc w pomieszczeniach zapylonych
  raz na kwartał w pomieszczeniach o średnim zapyleniu
  raz na pół roku w pomieszczeniach o znikomym zapyleniu np.: pomieszczenia biurowe bez wykładzin.

  Stopień zapylenia pomieszczeń określa każdorazowo projektant systemu wraz z inwestorem oraz inspektorem nadzoru wizji lokalnej w nadzorowanym obiekcie.

  Czy w/w warunki zostały spełnione ? - to tak trochę poza tematem.

  1 - sam pisałeś o bliskości czujników od świetlówek, a jak jest ułożona instalacja ?
  2 - szlifierka i czujka optyczna to trochę nie idzie w parze, podczas szlifowania niech coś lekko się przypali i alarm gotowy a do tego dochodzi obróbka drewna.
  3 - na takiej hali to chyba bardziej wytrzymała by liniowa czujka np. Czujka liniowa Fireray 50RV
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  merun12
  Level 10  
  Witam niestety te czujki nie są najlepsze i nie polecam montowania ich w trudnych warunkach te czujniki są strasznie delikatne na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Doskonale sprawdzają się w biurach mam w opiece kilkanaście systemów na tych właśnie czujnikach i nigdy nie zdarzyło się aby były generowane alarmy.Większość z nich zamontowana w kasetonach gdzie jak wiadomo ciężko o zachowanie odpowiednich odległości.
 • #18
  utak
  Level 11  
  Kolego każdy szanujący się instalator powie Ci i sam wie, że czujek dymu czyli optycznych nie instaluje się w pomieszczeniach przewiewnych czy zapylonych. Nie instaluje się ich przy lampach ani nad lampami ( ciepło unosi kurz). Ale teoria, a życie to często dwie różne sprzeczności.
 • #19
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  utak wrote:
  Kolego każdy szanujący się instalator powie Ci i sam wie, że czujek dymu czyli optycznych nie instaluje się w pomieszczeniach przewiewnych czy zapylonych. Nie instaluje się ich przy lampach ani nad lampami ( ciepło unosi kurz). Ale teoria, a życie to często dwie różne sprzeczności.

  Tu nie ma co się rozwodzić, po prostu zły dobór czujek i brak bieżącego serwisowania, to o czym pisałem wyżej. W takich pomieszczeniach to albo czujki liniowe albo termiczne.