Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czujnik dymu ADR 20R - fałszywki

bhtom 21 Nov 2011 17:14 5722 19
Optex
 • #1
  bhtom
  Level 38  
  Witam,
  Mam problem z czujką dymu ADR 20R. Zamontowana w garażu do tej pory działała bez zarzutów. Bezpośrednio pod czujką w odległości ok 30 cm zamontowałem oprawę świetlówkową 2x56W z elektronicznymi zapłonnikami. Od tej pory, gdy lampa świeci, czujka co jakiś czas generuje alarm. Mieliście podobne przypadki? Czy jedynym rozwiązaniem będzie przeniesienie lampy, dalej od czujki?
  Pozdrawiam.
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  pawel3110
  Level 15  
  Nie jestem obeznany w temacie czujek, ale kiedyś dłuższy czas grzebałem w RG gdzie czujnik (chyba) dymu był umieszczony zaraz przy oprawie 2x36W. efekt? gdy lampa się rozgrzała, to czujka powodowała alarm i musieliśmy go szybko kasować, żeby straż pożarna nie przyjechała;P Prowizorycznie zrobiliśmy taką "przegrodę" z kartonu między lampą a czujką- pomogło do czasu zakończenia prac.
 • Helpful post
  #3
  ja-kenaj
  Level 26  
  Najlepiej oddal lampę od czujki.
 • Optex
 • Helpful post
  #4
  buslo
  Level 12  
  Zgodnie z DTR urządzenia należy ją instalować min. 20cm od ścian oraz innych przeszkód, jednakże POLON trochę przesadził bo zgodnie ze sztuką i przepisami montażu punktowych czujek dymu, należy je odsunąć min. 50cm. a szczególnie ścian, lamp oraz wylotów wentylacji nawiewnej i klimatyzacji.
 • Helpful post
  #5
  Marek_Pe
  Level 23  
  ADR 20Rk jest dymową czujką świetlną. Na załączonym pdf widać budowę labiryntu.
  Teoretycznie światło z zewnątrz nie powinno się tam dostać, jednak ze stosunkowo silnej lampy może sie przedrzeć. To dość łatwo sprawdzić przysłaniając lampę od strony czujki.

  Mam u siebie w pracy ponad 200 podobnych czujek świetlnych Autroniki i nie miałem nigdy czegoś takiego, ale oświetlenie (kompakt 18W) mam kryte w suficie.

  Drugą rzeczą do sprawdzenia jest zakurzenie. Może przy zakładaniu lampy drgania przy wierceniu uwolniły trochę kurzu (nie wiem jak długo ta czujka tam wisi). Łatwo się je rozbiera i czyści sprężonym powietrzem w spraju.

  Trzecia możliwość to pole elektryczne. Oprawa 2x36W z elektronicznym zapłonem moze nielicho siać. Jest też spora szansa, że to elektronika czujki wyłapuje.
  Odłącz kable i posprawdzaj napięcia od strony centrali przy włączonej lampie.
  A potem czujkę można włożyć w klatkę Faradaya. To siatka, więc nie wpłynie na działanie czujki, nie zatrzyma dymu.

  Pozdrowienia.
 • Helpful post
  #6
  m4tys
  Level 13  
  Teoretycznie jak i praktycznie nie ma możliwości aby przez labirynt w czujce przebiło się światło. Kwestia zakurzenia czujki byłaby zbiegiem okoliczności od czasu zaistnienia problemu i można profilaktycznie rozebrać czujkę i zobaczyć w jakim stanie jest labirynt oraz optyka.

  30cm minimalnej odległości pomiędzy czujką a neonówką dotyczy nie tylko czujki ale również okablowania. Czujka wraz z przewodem najbardziej narażone na pole elektromagnetyczne są przy włączaniu lampy. Najlepiej to sprawdzić kilkakrotnie włączając i wyłączając światło.

  Odsunięcie czujki od lampy zmiejszy natężenie światła i zmiejszy zakłócenia emitowane przez świetlówki więc powinno się polepszyć. Osobiście obstawiam na to drugie.
 • Helpful post
  #7
  Marek_Pe
  Level 23  
  Wymieniłem dla porządku wszystkie możliwe wg mnie przyczyny.

  U mnie właśnie kurz jest główną przyczyną nadmiernej czułości czujek.
  Jeśli to nowa lampa to jakoś była mocowana wiec nie ma tu przypadku ani zbiegu okoliczności tylko naturalna konsekwencja.

  Ale w tym wypadku także stawiam na zakłócenia radioelektroniczne.
 • Helpful post
  #8
  monter79
  Level 18  
  Konserwuję w jednej firmie instalacje z czujnikami ADR 20R i jeżeli raz na 3 miesiące nie przeczyszczę czujnika to są fałszywki. Przyczyna: nadmierne zakurzenie.
 • #9
  bhtom
  Level 38  
  Witam ponownie,
  Obniżyłem lampę, teraz jest w granicach 40 cm lampa od czujki (poprzednio było poniżej 20 cm) i zapobiegawczo zmieniłem na razie (testowo) typ linii na której "wisi" czujka z 24h na "aktywną w czuwaniu" (gdy alarm czuwa, lampa nie świeci). Po krótkich obserwacjach zauważyłem, że chyba będzie dobrze, ale czas pokaże ;)
  Dzięki wszystkim za podpowiedzi.
  Pozdrawiam.
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  Myślisz że inne czujki optyczne będą bardziej odporne na takie zanieczyszczenia? Kurz i inne stałe zanieczyszczenia a poza tym brak serwisu (oczyszczania) to "zabójstwo" dla tego typu czujek p.poż.
 • #12
  Marek_Pe
  Level 23  
  Nie ma co zwalać winy na czujki. Niestety wina leży w niewłaściwym doborze.
  Przy dużym zapyleniu także jonizacyjne się nie sprawdzą ale termiczne powinny.
  A na pewno fotooptyczne w tych warunkach byłyby najlepsze, jedyna ich wada to cena.
 • #13
  User removed account
  Level 1  
 • #14
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  irkor wrote:
  O jakim Wy kurzu i zanieczyszczeniu mówicie ?

  Niestety nie widzimy tych warunku, opieramy się tylko na twoim opisie sytuacji.
  irkor wrote:
  Uważacie, że po dwóch miesiącach eksploatacji czujek, instalator powinien iść do inwestora i powiedzieć, że należy wykonać czyszczenie czujek, bo się "zabrudziły". Nie piszcie mi tego typu uwag, bo ręce zaczynają opadać.


  Tu właśnie wychodzi dobór czujek no i całego systemu alarmowego.
 • #15
  dijej
  Level 17  
  KONSERWACJA I PRZEGLADY
  Zgodnie z zaleceniami CENTRUM NAUKOWO-BADAWCZEGO OCHRONY PRZECIWPOŻAROWEJ stosuje się następujące czasookresy konserwacji optycznych czujek dymu:

  raz na miesiąc w pomieszczeniach zapylonych
  raz na kwartał w pomieszczeniach o średnim zapyleniu
  raz na pół roku w pomieszczeniach o znikomym zapyleniu np.: pomieszczenia biurowe bez wykładzin.

  Stopień zapylenia pomieszczeń określa każdorazowo projektant systemu wraz z inwestorem oraz inspektorem nadzoru wizji lokalnej w nadzorowanym obiekcie.

  Czy w/w warunki zostały spełnione ? - to tak trochę poza tematem.

  1 - sam pisałeś o bliskości czujników od świetlówek, a jak jest ułożona instalacja ?
  2 - szlifierka i czujka optyczna to trochę nie idzie w parze, podczas szlifowania niech coś lekko się przypali i alarm gotowy a do tego dochodzi obróbka drewna.
  3 - na takiej hali to chyba bardziej wytrzymała by liniowa czujka np. Czujka liniowa Fireray 50RV
 • #16
  User removed account
  Level 1  
 • #17
  merun12
  Level 10  
  Witam niestety te czujki nie są najlepsze i nie polecam montowania ich w trudnych warunkach te czujniki są strasznie delikatne na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Doskonale sprawdzają się w biurach mam w opiece kilkanaście systemów na tych właśnie czujnikach i nigdy nie zdarzyło się aby były generowane alarmy.Większość z nich zamontowana w kasetonach gdzie jak wiadomo ciężko o zachowanie odpowiednich odległości.
 • #18
  utak
  Level 11  
  Kolego każdy szanujący się instalator powie Ci i sam wie, że czujek dymu czyli optycznych nie instaluje się w pomieszczeniach przewiewnych czy zapylonych. Nie instaluje się ich przy lampach ani nad lampami ( ciepło unosi kurz). Ale teoria, a życie to często dwie różne sprzeczności.
 • #19
  jimasek
  Moderator of Networks, Internet
  utak wrote:
  Kolego każdy szanujący się instalator powie Ci i sam wie, że czujek dymu czyli optycznych nie instaluje się w pomieszczeniach przewiewnych czy zapylonych. Nie instaluje się ich przy lampach ani nad lampami ( ciepło unosi kurz). Ale teoria, a życie to często dwie różne sprzeczności.

  Tu nie ma co się rozwodzić, po prostu zły dobór czujek i brak bieżącego serwisowania, to o czym pisałem wyżej. W takich pomieszczeniach to albo czujki liniowe albo termiczne.