Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CO w plastiku,kleić czy zgrzewać?

21 Lis 2011 17:28 5969 9
 • Poziom 22  
  Witam.Pytanie jak w temacie,kleić czy zgrzewać?Instalacja ma docelowo wytrzymać bezawaryjnie 3-4lata zanim ukończę budowę domu(instalacja ze zbiornikiem przelewowym).Czy rury do zgrzewania i do klejenia są takie same?Z góry dziękuje za odpowiedzi.
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  Rury są zupełnie inne. Jak chcesz to zrobić tanio i byle było to możesz się podjąć klejenia. Jednak ja zdecydowanie Ci to odradzam. Zdecydowanie lepiej zainwestować trochę więcej i zrobić w zgrzewanym tym bardziej, że klejony plastik w ogóle się do CO nie nadaje. Skoro piszesz, że instalacja będzie w układzie otwartym to jako źródło ciepła pewnie użyjesz kotła stałopalnego lub kominka z płaszczem. Pamiętaj, że rury przy kotle muszą być wykonane w miedzi albo stali nie w plastiku.
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Na pewno nie kleić, zgrzeac ale tylko rury z wkładka aluminiową i dawac gęsto uchwytów.
  Ogólnie tego typu "plastik" sie nie nadaje do CO.
 • Pomocny post
  Poziom 19  
  Piotrek77777 gęsto uchwyty? A co ci to da jak nie bedzie kompensacji?? Slalom gigant... tylko czesciej trzymany:)
 • Pomocny post
  Poziom 11  
  Zdecydowanie plastik zgrzewany klejony nie nadaje śię do CO ale trzeba pamiętać żeby instalacja przy kotle była zrobiona z miedzi lub stali. A ja bym proponował zrobić instalację na tzw.rozdzielaczu to znaczy że glowny pion zaśilenie i powrót prowadzimy do rozdzielacza może być zodgałęziniem do naczynia przelewowego a już z rozdzielacza prowadzimy rurą plastikową wielowarstwową typu KAN, UPONOR ,REHAU lub podobnymi do grzejnika typu V. Wtym prowadzeniu rur jest ta zaleta że niemamy żadnego połączenia na trasie rozdzielacz-grzejnik jedynie mamy w rozdzielaczu na złączkę zaciskową i przy grzejniku na taką samą złączkę lub adapter przyłączeniowy
 • Pomocny post
  Poziom 14  
  skoro jesteś na etapie budowy, więc nie musisz zwracać szczególnej uwagi na estetykę to mało drogich kształtek będziesz potrzebować. Zrób inst na rurach pex-al-pex będzie szybko i dość nie drogo.

  Resztę dokładnie opisał CI 123henio
 • Poziom 22  
  Instalacja wykonana tak jak zakładałem w plastiku zgrzewanym,wszystko działa cacy.Dla wszystkich przeciwników plastikowego CO proponuje mały test jaki sam wykonałem.Wsadzamy kawałek rury do garnka i gotujemy tak z 15 min.Wnioski nasuną się same.Dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 21  
  Centralne ogrzewanie - tylko termo zgrzew, żadnego klejenia. Do tego używa się rur ze specjalnym płaszczem. Rury prawie wyglądają tak samo jak do instalacji co i cw z tym, że są minimalne grubsze i przed grzaniem trzeba końce obrabiać tzw temperówką. Zdecydowanie polecam zgrzew, klejenie odpada.
 • Poziom 37  
  Walker29 napisał:
  W takim razie proszę Ciebie :

  napisz jak wygląda instalacja teraz(wraz ze zdjęciami) i po zimie, wtedy ocenimy My i Ty sam.
  Będzie wyglądać tak samo. Co miało się rozciągnąć i obwisnąć to już się rozciągnęło i obwisnęło. Tak to jest z PP/PE.