Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wzmacniacz Peiying b2h76r, przestał grać, spaliło bezpieczniki

NooFear 21 Nov 2011 19:21 4819 17
Renex
 • #1
  NooFear
  Level 12  
  Witam bardzo serdecznie wszystkich elektrodowców na forum :| W.w wzmachol napędzał moje głośniki jakiś rok czasu, aż do wczoraj - przestał po prostu grać, zajrzałem do bagażnika - 3 bezpieczniki x 25A przepalone, pierwsze co mi przyszło do głowy to że plus od aku gdzieś się przetarł i dotknął z masą, ale po chwili dotarło do mnie że takie coś skończyłoby się zapewne spaleniem bezpiecznika przy aku. Gdy próbowałem wymienić bezpieczniki ledwo przyłożyłem jeden do gniazda, i poszły iskry i po bezpieczniku. Oddałbym go do naprawy ale u mnie w malutkim miasteczku nikt nie naprawia takich rzeczy (bynajmniej nikt się nie chciał podjąć - elektronicy - starsi panowie w berecikach). Postanowiłem spróbować na własną rękę i przy waszej pomocy drodzy przyjaciele coś ustalić i być może naprawić. Nie znam się zbytnio na tym nie ukrywam, jestem tylko zwykłym elektrykiem z SEP do 1kV, Mam podstawową wiedzę, prosty miernik, umiem dokonywać pomiarów, mam i posługuję się również lutownicą, cyną, odsysaczem i kalafonią. Zrobiłem fotki tego wzmacniacza od środka (przepraszam za jakość - telefon):
  Wzmacniacz Peiying b2h76r, przestał grać, spaliło bezpieczniki Wzmacniacz Peiying b2h76r, przestał grać, spaliło bezpieczniki

  Zauważyłem że jeden element, który wygląda mi na tranzystor (3 nóżki) jeśli się mylę proszę mnie poprawić

  Wzmacniacz Peiying b2h76r, przestał grać, spaliło bezpieczniki

  jest pęknięty na pół(nie wiem czy to ma jakiś istotny wpływ na zaistniałą sytuację), jeśli tak, to czym go podmienić, szukałem w internecie podzespołu 3108, sfp50n06, tak jest napisane na tym tranzystorze i niestety nic nie znalazłem. I czy jest możliwość sprawdzenia innych końcówek , jeśli tak to w jaki sposób, co jeszcze ogólnie mogło się uszkodzić i jak to sprawdzić? Przepraszam za niedobór mojej wiedzy i proszę o pomoc. Z góry dziękuję.
 • Renex
 • #2
  Mleczyk89
  Level 34  
  Padnięta przetwornica, na zdjęciu widać uszkodzony klucz.

  Nazwę kolega odczytał prawidłowo sfp50n06

  Wylutować pozostałe i sprawdzić czy nie mają zwarcia, uszkodzone wymienić.

  Sprawdzić diody prostownicze oznaczone jako AK oraz KA na laminacie, oraz tranzystory końcowe czy nie przebite, ewentualnie czy którykolwiek z elementów nie zwiera do obudowy.
 • #3
  NooFear
  Level 12  
  Dziękuję za szybką odpowiedź. Pozostaje teraz kwestia doboru tranzystorów kluczujących sfp50n06, gdzie je można kupić, w grę wchodzi chyba tylko internet no chyba że znasz jakiś sklep w Stargardzie z podzespołami el. (mam 40 km). Czy jak wymienię uszkodzone tranzystorki i ew.diody prostownicze wzmacniacz powinien zadziałać?
 • #4
  Mleczyk89
  Level 34  
  Sprzęt uruchamiamy po kawałku, na początek przetwornica, jak już pojawiają się napięcia przetwornicy będziemy myśleć nad samą końcówka mocy.

  Końcowe do sprawdzenia w celu wyeliminowania zwarcia na zasilaniu.

  Co do kluczy powinny podejść STP55NF06 które są łatwiej dostępne, ale poczekajmy niech ktoś bardziej doświadczony wypowie się na ten temat.

  Od biedy i IRFZ44N by pracowały.
 • #5
  NooFear
  Level 12  
  Na jednym tranzystorze jak przyłoże do dwóch nóżek, zrodła i bramki to wyświetla mi wartość 445, na pozostałych nóżkach 1 (nieskończenie wiele tak?), reszta czyli 6 tranzystorów pokazuje mi na wszystkich nóżkach wartość 003, to znaczy że są walnięte ? I czy mogłe być one przyczyną tak silnego zwarcia we wzmacniaczu, czy są może jedynie skutkiem zwarcia w jakimś innym układzie?
 • Renex
 • #6
  Mleczyk89
  Level 34  
  Mierzone po wylutowaniu ?

  Jeżeli któryś w linii jest uszkodzony to wszystkie mogą pokazać uszkodzenie.
 • #7
  NooFear
  Level 12  
  Tak, wszystkie wylutowałem. Teraz potrzebuję pomocy przy diagnozie tranzystorów - krótko mówiąc które czeka - wymiana, czy dalszy żywot. Przeczytałem trochę artykułów, ale nadal nie wiem na czym stoję. Chciałbym się dowiedzieć, czy zamawiać nowe, czy któreś się nadają.

  Pierwszy typ który testowałem to 8 tranzystorów polowych MOSFET 50N06.Test przeprowadziłem amatorskim miernikiem uniwersalnym (dla pewności wstawiłem nową baterię) na testerze diod.


  Wyniki:

  1,2,3,4,5 tranzystor - obojętnie jak przyłożę końcówki do nóżek wyświetlacz pokazuje 003.
  6,7,8 tranzystor - com przykładam do bramki, czerwony do drenu - wyświetlacz pokazuje 445-447, na innych kombinacjach brak reakcji miernika (1)


  Drugi typ to 6 bipolarnych NPN, BD245C

  Wszystkie tranzystory
  POMIAR1 -[- do emitera, + do bazy , wynik 460-480]
  POMIAR2 -[-do emitera, + do kolektora wynik 460-480]
  inne przyłożenia brak reakcji - [1] na wyświetlaczu.

  Trzeci typ to 6 PNP , BD246C

  1 tranzystor - obojętnie jak przyłożę 003 na wyświetlaczu
  5 tranzystorów:
  POMIAR1 -[+ do emitera, - do bazy , wynik 458-484]
  POMIAR2 -[+ do emitera, - do kolektora wynik 458-486]

  4 typ to 4 diody prostownicze podwójne 1620CT ze wspólna anoda i 1620CTR ze wspólna katoda (te co wspomniałeś AK i KA):

  jedna 1620CT pokazuje 003 obojętnie jak się przyłoży

  trzy diody przepuszczają, każda tylko w jedną stronę tak jak chyba być powinno?

  Proszę o sprawdzenie moich pomiarów i 100% potwierdzenie uszkodzonych tranzystorów i diod.

  Z góry dzięki.
 • #8
  Mleczyk89
  Level 34  
  50N06 pokazujące 003 są uszkodzone,
  BD245C sprawne,
  BD246C sprawne,
  "jedna 1620CT pokazuje 003 obojętnie jak się przyłoży " uszkodzona
 • #9
  NooFear
  Level 12  
  Czyli reszta tranzystorów zachowuje się normalnie? A ten jeden BD246C też uszkodzony? Bo też pokazuje 003, i czy mogły uszkodzić się one tak same z siebie, czy może coś innego spowodowało ich uszkodzenie? Wybacz tą lawinę pytań ale chcę uniknąć sytuacji że po zamontowaniu nowych części, znów nastąpi zwarcie przy czym narażę się na kolejne straty. Czy taki wzmacniacz ma szansę pracować bez któregoś tranzystora? Pytam ponieważ wzmak wydawał się dawać ostatnio mniej mocy na głośnikach.
 • #10
  Mleczyk89
  Level 34  
  Tak ten jeden BD246C tez uszkodzony.

  Na początek odpalenie samej przetwornicy bez tranzystorów BD stopnia końcowego.

  Pomiar napięć na samej przetwornicy i na pierwszych stopniach wzmacniających końcówki.

  Pobór prądu po włączeniu bez obciążenia nie powinien przekraczać 1 A
 • #11
  NooFear
  Level 12  
  A czy jest możliwość uruchomienia tego dla bezpieczeństwa na prostowniku samochodowym na mniejszym prądzie?
 • #12
  jdubowski
  Tube devices specialist
  NooFear wrote:
  A czy jest możliwość uruchomienia tego dla bezpieczeństwa na prostowniku samochodowym na mniejszym prądzie?


  Na takim jakprostszym (transformator+mostek) można, trzeba dorzucić filtr po prostowniku, jeśli obawiasz się o ewentulane rozszerzenie uszkodzenia to możesz zasilać z akumulatora przez żarówkę (samochodową reflektorową).
 • #13
  NooFear
  Level 12  
  Wciąż czekam na podzespoły (ach, ta nasza kochana poczta). Ale jeszcze jedno pytanko, czy jest taka możliwość że zwarcie poszło też po sygnałach uszkadzając głośniki?
 • #14
  Mleczyk89
  Level 34  
  Prostownik nie jest najlepszym pomysłem, ze względu na za wysokie napięcie(po dołożeniu filtracji)

  Najlepszy był by zasilacz z ograniczeniem prądu.
 • #15
  NooFear
  Level 12  
  Ok, tranzystorki wymienione. Prostownik mam taki najprostszy (40 letni radziecki ale działa do dziś). Prąd jest regulowany pokrętłem. No ale skoro się nie nadaje to zasilę akumulatorem z żarówką, tylko gdzie tą żarówkę umiejscowić (szeregowo na przewodzie dop.prąd) czy może w miejsce bezpieczników z tyłu wzmaka? No i na czym polega uruchomienie samej przetwornicy? (sorry za banalne dla was pytania ale w necie nic nie znalazłem) chodzi o to że uruchomić ją z wylutowanymi tranzystorami BD końcowymi czy jak?
 • #17
  NooFear
  Level 12  
  Panowie, podłączyłem przez żarówkę cały wzmacniacz (zaryzykowałem) żarówka lekko się zaświeciła, po czym załączył się ( zielone światełko ). Zaryzykowałem po raz drugi i podłączyłem bez żarówki - też zielone światełko :D ale podłączałem to wszystko na starym akumulatorze, który mam w piwnicy (lekko wyładowany, 12.16V). Zaraz idę podłączyć do auta zobaczyć jak gra, jak coś będzie nie tak to napiszę. Prąd spoczynkowy mam ok.0.02A czy to dobrze?
 • #18
  NooFear
  Level 12  
  Ok wszystko gra i huczy :D dziękuję wszystkim za zainteresowanie i pomoc. Temat został rozwiązany :!: niech służy innym, pozdrawiam.