Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Awryjne zasilanie pieca CO.

21 Lis 2011 20:38 5528 14
  • Poziom 10  
    Witam.

Przeczytalem juz sporo watkow na temat awaryjnych systemow zasilania jednak przed wydaniem tych kilkuset zlotych chcialbym sie upewnic co do zasadnosci mojego zakupu.

Otoz mam centralne ogrzewanie na paliwo stale tj pale weglem jednak moja instalacja jest co tu duzo mowic spaprana przez tzw fachowca gdy brakuje pradu pozostaje mi albo wywalac z pieca albo czekac az go rozerwie. Poniewaz moj uklad jest na przeponie a teraz juz wiem ze nie powienien na niej byc druga sprawa to gdy braknie zasialania temperatura i cisnienie na kotle ida gwaltownie w gore zwlaszcza gdy mam nalozone. Bojler ktory jest obok tez nie odbiera, po konsultacjach z innymi specjalistami wychodzi na to ze trzeba by przerobic prawie wszystko zeby chodzilo na grawitacji, ale nie odbiegajac od tematu bo jest spaprane i to nie pozostawia zludzen postanowilem zaradzic temu w ten sposob.

Zakupic taka oto przetwornice: Link , ktora podepne sobie pod gniazdko a do ktorej podepne moj sterownik oraz wiadomo akumulator 12V

Moja pompa na najwyzszym biegu pobiera 69W , dmuchawa pobiera 15W a sterownik 3W (odczytane z tabliczki znamionowej). Pompa dziala caly czas ale na drugim biegu gdzie pobiera cos ok 50W , dmuchawa tylko do przedmuchu.

Do przetrownicy chcialbym podlaczyc akumulator o pojemnosci ok 110 Ah moze wiekszy zobacze na jakiego bedzie mnie stac.

Moje pytanie czy ta przetwornica nada sie do takiego zastosowania, oraz czy zakupic akumulator zelowy czy moze tanszy na wzor samochodowego.

Glownie interesuje mnie czy faktycznie przelacza sie to momentalnie w przypadku braku zasialania tak ze gdy nie bedzie nikogo w domu a bedzie pelny piec i braknie pradu zebym po powrocie nie zastal wielkiego balaganu ;-) oraz czy jesli np pradu nie byloby przez 3 godziny czy przy takim poborze da sobie ona rade czy nie bedzie sie przegrzewac itd.

Dziekuje za wszelkie odpowiedzi.

Przetwornica:
  • Poziom 16  
    Witaj

A nie lepiej kupic urzadzenie dedykowane??
    Mowie tu o UPS EVER SPECLINE 700 / SPECLINE Pro
    wer pro ma wbudowany akumulator, do wersji Specline mozesz podlaczyc kazdy akumulator samochodowy.
    Czas przelaczenia ok 3msek.
    do tego ochrona automatyki kotla przed przepieciami
  • Poziom 10  
    Witam ponownie,

Widze w opisach tych urzadzen ktore podales ze sa one dosc drogie w porownaniu z przetwornica poniewaz samo urzadzenie bez modulow bateryjnych kosztuje ponad 700zl .

Czym wlasciwie rozni sie one od podanej przezemnie przetwornicy?

Procz tego ze mozna podlaczyc wiecej niz jeden akumulator co mozna chyba rowniez wykonac przy przetwornicy mostkujac akumulatory (o ile sie nie myle plus do plusa minus do minusa wtedy napiecie pozostaje takie samo).

W opisie przetwornicy rowniez reklamuja jakies zabezpieczenia ;-))

Niemniej dziekuje za propozycje musze w takim razie jeszcze pomyslec nad tym tematem dlatego prosze forumowiczow o dalsza pomoc.

Pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Opis z linka który przedstawiłeś
    Cytat:
    ...kształcie napięcia zmodyfikowanej sinusoidy.

A tego właśnie silniki nie lubią za bardzo . Powinno się sprawdzić taki UPS pod względem sinusoidalnego napięcia pracy.

A dalej
    Cytat:
    prąd ładowania akumulatora: ok. 3A

hym
    Cytat:
    pojemność robocza akumulatora może być dowolna

coś tu nie tak.
  • Poziom 10  
    Znalazlem w sieci cos takiego:

Link

Mam mozliwosc zakupienia od znajomego 3 akumulatorow zelowych VIPOW 20 Ah czy mozna by je zmostkowac i podlaczyc do tego UPSa ?
  • Poziom 30  
    Wystrzegaj się sinusoidy modyfikowanej! Ja już to przechodziłem :D

Nie wiem czy czytałeś ten wątek:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1764675.html

W zasadzie to zasilanie awaryjne również oświetlenia mieszkania ale zasilanie pieca CO (i pompy solarnej) było jednym z najważniejszych zadań. Czas przełączenia nie był dla mnie istotny, bo chyba w 12s woda nie zdąży się w piecu zagotować :) ...
    Wykorzystałem tam UPS Sinline 800 z czyściutką sinusoidą z aukcji za ułamek ceny (180zł z przesyłką! - nowy około 1000zł). Na znanym portalu jest jeszcze sporo ofert różnych używanych zasilaczy awaryjnych. Mam też Powerware 5125, który bez przeróbek nadaje się do dłuższej pracy (opcjonalnie dokupuje się paczki akumulatorów). Jego sprawność jest minimalnie mniejsza ale i tak się opłaca bardziej niż miałbym kupić dedykowaną przetwornicę o 3x mniejszej mocy za 4x większą kasę. Co najważniejsze - te ups'y nie wymagają kalibracji akumulatorów jak to ma miejsce u innych producentów.
  • Poziom 21  
    Czy może mi ktoś znający się na zagadnieniach zasilaczy awaryjnych i akumulatorów doradzić jaki zasilacz i jaka/jakie baterie będą odpowiednie do awaryjnego zasilania pompy i sterownika CO.
    Pobór prądu to 70W, przerwy w dostawach prądu nie są nagminne, ale potrafią trwać po 6-10 godzin.
  • Poziom 30  
    Jak już wspominałem do pomp TYLKO czysta sinusoida i takich przetwornic szukaj. W Twoim przypadku wystarczy przetwornica do 150W ale oryginalna przeznaczona do tego celu i tak będzie dość droga dlatego polecam rozejrzeć się za używanym UPS. Przy zasilaniu 24V i pojemności akumulatora 60Ah pompy 70W bez problemu powinny działać do 10h. U mnie na 120Ah 24V - około 2dni...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Barton-wlkp napisał:
    Czy może mi ktoś znający się na zagadnieniach zasilaczy awaryjnych i akumulatorów doradzić jaki zasilacz i jaka/jakie baterie będą odpowiednie do awaryjnego zasilania pompy i sterownika CO.
    Pobór prądu to 70W, przerwy w dostawach prądu nie są nagminne, ale potrafią trwać po 6-10 godzin.

Witam.
    Są dostępne dedykowane rozwiązania:
    CPS600E
    http://www.mixpower.pl/Zasilacz_awaryjny_systemow_CO_CPS600E-278.html
    Pełny sinus na wyjściu do obciążenia 170W.
    Duży prąd ładowania akumulatora 10A(z możliwością regulacji 2,5..5...7,5...10A)
    AVR.
    Rozłącznik głębokiego rozładowania.
    Współpraca z agregatem.
    I inne.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 30  
    Info ze strony:

Cytat:
    **obciążenie 0~40% kształt napięcia wyjściowego sinus ; obciążenie 40~100% aproksymowany sinus

I to mnie martwi, a zapowiadało się kolorowo...
  • Poziom 10  
    Witam.
    Tak do 170W jest sinus.....
    "Moja pompa na najwyzszym biegu pobiera 69W , dmuchawa pobiera 15W a sterownik 3W (odczytane z tabliczki znamionowej). Pompa dziala caly czas ale na drugim biegu gdzie pobiera cos ok 50W , dmuchawa tylko do przedmuchu. "
    Czyli ok 70W......

Warto zrobić bilans mocy wielu przypadkach to wystarcza.
    Są dostępne inne moce.....warto zapytać.
    Pozdrawiam.
    A
  • Poziom 21  
    A po dodaniu ceny odpowiedniego akumulatora, robi się nam lekko tysiąc pln...
  • Poziom 10  
    Witam i jednocześnie proszę o wyrozumiałość.
    Zakupiłem prezentowany wyżej EPS CPS600W, kupiłem również akumulator głębokiego rozładowania 100Ah energy 720A 12V EN. Zasilanie awaryjne ma zaspokoić zapotrzebowanie prądu dla 3 pomp CO OM 20-40 pracujące na 1 biegu oraz pompki powietrza ACO-007 120W. Okazało się, iż podłączenie samej pompki powietrza powoduje prawie natychmiastowe wyłączenie EPS-a pojawia się błąd F02. Zauważyłem również, iż wspomniana pompka podłączona do innych UPS-ów powoduje w nich znaczne buczenie. Pompka pracuje na zasadzie elektromagnesu i ma wstawioną diodę szeregowo w obwodzie. Proszę podpowiedź co zrobić by pompka miała zabezpieczenie na wypadek braku prądu - bo inaczej moje podopieczne rybki padną.