Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Subwoofer Eltax Atomic A6 - filtr dolnoprzepustowy

kamail86 21 Nov 2011 21:20 2032 2
    kamail86
    Level 2  
    Witam.
    Kupiłem wymieniony w temacie używany subwoofer aktywny. Po podłączeniu go niby wszystko działało ok, ale zauważyłem że strasznie dudni. Po przetestowaniu pasma okazało się że po skręceniu pasma na aktywnym filtrze do 50Hz, subwoofer prawie bez spadku głośności odtwarza pasmo do 500Hz a po cichu nawet do 1,5Khz. Po ustawieniu na filtrze 250Hz, jedyne co się zmienia to zwiększa się głośność, szczególnie wysokiego basu i średnicy.
    Dlatego mam pytanie czy może to być spowodowane uszkodzeniem filtru dolnoprzepustowego, czy może fabrycznie tak marnie został wykonany?
    kamail86
    Level 2  
    Chyba jednak to jest nieco inny problem. W tamtym temacie chodzi o zwykłe buczenie suba słyszalne gdy nic nie jest odtwarzane. U mnie też to występuje, ale nie przeszkadza mi to szczególnie.
    To co mi przeszkadza to to że sub oprócz niskiego basu odtwarza równiej wysoki bas oraz średnie tony. Pytałem w kilkunastu serwisach RTV o naprawę/poprawę tego wbudowanego filtra lub dorobienie jakiegoś pasywnego, ale niestety we wszystkich powiedziano mi że nie zajmują się naprawą głośników.
    Zastanawiałem się nawet nad zakupem jakiegoś pasywnego filtra na allegro, ale z tego co się dowiedziałem to te filtry też kiepsko filtrują. Znalazłem nawet taki aktywny filtr, niestety obawiam się że może być on równie nieskuteczny jak ten obecnie wbudowany.
    Wie ktoś może jak on filtruje, czy jest skuteczny? Jeśli nie to ma może ktoś jakiś pomysł jak skutecznie odfiltrować te wyższe pasmo? Może być to rozwiązanie sprzętowe, może też być programowe - obojętne. Suba mam podpiętego pod Realteka ALC888, jako drugi zestaw głośników przednich.