Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gniazdo końcowe jako przelotowe, da radę?

Wafer 21 Nov 2011 23:07 5379 6
Telkom Telmor
 • #1
  Wafer
  Level 20  
  Witam.

  Opisując w skrócie mam gniazdo końcowe RTV-SAT, ale w puszcze leci przewód koncentryczny dalej, do następnej puszki, gdzie jest również gniazdo końcowe.

  Pytanie brzmi, jak w najprostszy sposób, a przede wszystkim taki aby się zmieścić w puszcze 70-tce, podłączyć te przewody... mogę zwyczajnie skręcić 'na barana' i wkręcić mocowanie ?

  Dodam że:
  1. telewizja SAT rzecz jasna będzie oglądana tylko na tym jednym gnieździe, do następnego gniazda poleci sygnał dalej celem oglądania telewizji naziemnej, kabel podłączony do multiswitcha.
  2. Wszelkiego rodzaju trójniki odpadają, ze względu na gabaryty.
  3.Nie ma możliwości zamontowania gniazda przelotowego, jest to gniazdo z RJ45 i RJ11 które nie występuje w wersji przelotowej.

  Z góry dziękuję za odpowiedz i pozdrawiam.
 • Telkom Telmor
 • #2
  cepilek
  Level 26  
  Z doświadczenia wiem, że jak mało miejsca w przelotowym gniazdku a nie będziesz z niego korzystał do czasu przestawienia mebli przez Twoją żonę to najlepiej połącz na stałe przewody poza stykami gniazda przelotowego - unikamy wielu niespodzianek... :) Zachowaj tylko ciągłość wzdłużną, zrób jak najkrótsze połączenia, skręć, polutuj dla pewności i zaizoluj porządnie osobno żyły i całość. Polecam termokurczliwe rurki izolacyjne do tego i potraktować zapalniczką...
  Mnie się wydaje, że tutaj kupowałem kiedyś interesujące Cię gniazdka w wersji przelotowej:
  http://www.dipol.com.pl/adresy_telefony_plany_dojazdu_m300.htm
  Aby jednak połączyć 6 przewodów w jednym gniazdku przelotowym to makabra - przerabiałem to, daj sobie spokój - lepiej za kilka lat połączyć inaczej o ile zajdzie taka potrzeba!
 • Telkom Telmor
 • #3
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  to trzeba wyciągnąć kabel telewizyjny od multiswitcha na zewnątrz i tam dać zwrotnicę TV-SAT.

  Wyjście SAT podłączyć kablem bezpośrednio do dekodera SAT, zaś do wyjścia TV podłączyć kabel idący do drugiego gniazda (tego, do odbioru TV).

  Zwrotnica TV/SAT może być dowolna.
 • #4
  Wafer
  Level 20  
  @cepilek - niestety oba gniazda będą używane i muszą zostać podłączone.
  Gniazdo które mam jest właśnie z Dipolu i nie mają tam i mieć nie będą przelotowych.

  @_cheetah_ - problem w tym że zaproponowana zwrotnica nie zmieści się w puszcze... co ją dyskwalifikuje, ofc inne jej umiejscowienie nie wchodzi w grę z powodu takiego a nie innego układu kabli.

  Pozdrawiam.
 • #5
  cepilek
  Level 26  
  No to może pogłębić puszkę lub wymienić na inną, większą?
  Głowę bym dał, że około 2006 roku kupowałem w DIPOLU takie gniazdka przelotowe z różnym tłumieniem, no ale nie będę się upierał bo pamięć bywa zawodna a sprawdziłem katalogi jakie znalazłem z 2008, 2009, 2010 i faktycznie nie ma tam takich gniazdek. Szkoda, że nie zostały mi się wcześniejsze katalogi.

  No to chyba musisz przy najbliższym remoncie dołożyć dodatkowy przewód od multiswitcha do ostatniego gniazdka lub powiększyć puszkę przelotową na rozwiązanie, które proponuje kolega wyżej.
  Możesz wywiercić też obok otwór pod puszkę pod zwrotnicę tylko i ją zaślepić po zamontowaniu.

  Jakimś wyjściem może też być wywiercenie obok drugiego otworu pod puszkę i zamontowanie tam samego gniazdka przelotowego RTV-Sat o symbolu produktu z DIPOLA R694110 o ile oczywiście długość przewodów na to pozwoli. A w starym gniazdku zostaw podłączenia RJ45/RJ11 ?
  Gniazdo końcowe jako przelotowe, da radę?
  Ja u siebie w domu tak zrobiłem, bo o wiele taniej wyszło mnie kupienie zestawu gniazdek osobno na RJ45/RJ11 i osobno na RTV-Sat. Gniazda te i tak mam zawsze w dyskretnym miejscu za zasłoną, więc nikt ich nie widzi i nie zależało mi nawet na doborze koloru i kształtu. Zaoszczędziłem w ten sposób sporo nie kupując drogich RTV+SAT+RJ45+RJ11.
  Pozdrawiam
 • #6
  _cheetah_
  Network and Internet specialist
  kable w gniazdku się sztukuje (złącza F + "beczka"), ale jeśli to płytka puszka, to faktycznie, tak się nie uda.

  Ja bym w takim przypadku zastosował gniazdo na same telefon + LAN, a dalej jak poprzednio, ze zwrotnicą na zewnątrz.

  Ewentualnie, jak napisał cepilek, druga puszka obok i rozbicie gniazd.

  Hardcore to tak jak myślałeś - skręcić kable na krótko w wejściu gniazda. Przy dużym szczęściu może jakoś działać, choć to jest nieprzewidywalne. Próba w końcu nic nie kosztuje.

  Tylko uważaj - w kablu antenowym idącym do gniazda TV będzie napięcie zasilające LNB. I w zależności od konstrukcji gniazda RTV, możesz mieć zwarcie.
 • #7
  Wafer
  Level 20  
  Witam,

  Zamontowałem coś takiego:
  Gniazdo końcowe jako przelotowe, da radę?

  I mimo że ten trójnik jest 'bezpośredni' bez żadnych elementów w środku, wszystko działa jak należy. No i z lekkim upchnięciem mieści się w puszcze.

  Pozdrawiam.