Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Presostat wentylatora nawiewu

22 Lis 2011 08:46 3434 5
  • Poziom 19  
    Witam

Uruchamiałem wczoraj niewielką centralę nawiewną i spotkałem się z problemem, mianowicie presostat wentylatora nawiewu za nic nie chciał zadziałać (przez co sterownik zgłasza awarię wentylatora nawiewu).
    Presostat jest sprawny (jak się lekko dmuchnie w rurkę wyciągniętą z części "za wentylatorem" to słychać kliknięcie i sterownik już pracuje prawidłowo - dopóki dmucham w rurkę.
    Ustawiłem go na minimalną wartość 30mbar, dla pewności podmieniłem z drugim, na wszelki wypadek zamieniałem rurki + i - i nic, ani drgnie.
    Rurka idąca do kanału nawiewnego jest oczywiście drożna.
    Zacząłem już myśleć że wentylator nie dmucha pomimo że się kręci, ale z anemostatów ładnie dmucha więc jest OK.
    Skończyły mi się już pomysły, jakaś podpowiedź?

Centrala wentylacyjna Clima Product Hermes.
  • Poziom 33  
    Druga rurka jest zamontowana przed wentylatorem czy nie jest podłączona? Nieszczelności? Czuć powietrze po włączeniu wentylatora z króćca gdzie podpinasz wężyk(za wentylatorem)?
  • Poziom 19  
    Koniec rurki podłączonej do (-) presostatu jest w komorze wentylatora skąd zasysane jest powietrze.
    koniec rurki podłączonej do (+) presostatu jest włożony do kanału wylotowego centrali - tak było fabrycznie. z dziurki czuć słaby podmuch powietrza, z rurki już nie bardzo (a jest drożna)
  • Poziom 11  
    Witam!!

Skoro presostaty masz sprawne no i dobrze podłączone, to są tylko dwie możliwości!!!

Sprawdź czerpnie , jak jest drobna siateczka to może być zabrudzona że przepływ powietrza jest ograniczony. (ale to jest mniej prawdopodobne, choć miałem i taki przypadek)

Generalnie myślę że trzeba wyregulować układ nawiewu.
    Tzn. spróbuj przymknąć przepustnicę (o ile taka jest za wentylatorem).
    Jak niema przepustnicy to przykręć anemostaty, może są pootwierane na maxa i masz mały spręż, przez co presostat się nie załącza.

To jest moja sugestia, miałem trochę central że przyczyna tkwiła w złym wyregulowaniu układu.

Pozdrawiam.

• Poziom 37  
    Może być jak napisał kolega wyżej. Presostat 30mBar na małej centralce może nie "załapywać" - z racji niskiego sprężu maksymalnego centralki, oraz z racji niewielkich oporów instalacji. Po pełnym zamknięciu nawiewu - spręż powinien wzrosnąć i presostat powinien załączyć - jesli tak się nie dzieje - to albo presostat nie działa, albo mylisz się co do prawidłowej pracy centrali.
  • Poziom 16  
    Proszę Panów 30mBar to jest 3000Pa!!! NIGDY nie załapie!!! Typowa nastawa dla niewielkich central do jest 70Pa!!! Chyba masz kolego niewłaściwy presostat.

Dodano po 2 [minuty]:

Proponuję wziąć odpowiedni manometr (np. Magnehelic) i sprawdzić sobie ciśnienie na rurkach.