Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung rozpoczyna sprzedaż żarówek LED

lukasker 22 Lis 2011 09:24 15229 22
  • Samsung rozpoczyna sprzedaż żarówek LED Samsung rozpoczyna sprzedaż żarówek LED Samsung właśnie ogłosił wejście na rynek żarówek LED, wprowadzając swoje produkty do sieci Loves. Dostępnych jest 7 różnych żarówek w cenie od 20 do 60 dolarów. Choć cena jest dosyć wysoka, to zużywają one ¼ energii i są znacznie wytrzymalsze niż inne żarówki. Ceną nie należy się martwić, bo gdy żarówki staną się bardziej powszechne, ich cena na pewno spadnie. Dostępne będą trzy typy żarówek: A19, PAR, i MR16.
    Więcej w źródle.

Źródło

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    lukasker
    Tłumacz Redaktor
    Specjalizuje się w: programowanie, strony www, sprzęt komputerowy
    lukasker napisał 2900 postów o ocenie 143, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2010 roku.
    Fredw
    Poziom 20  
    lukasker napisał:
    Ceną nie należy się martwić, bo gdy żarówki staną się bardziej powszechne ich cena na pewno spadnie.

Gdzie ja to już słyszałem ?
    Aaaaaaaaa tak, jak wprowadzali zakaz stosowania klasycznych żarówek to takie same teksty były o tych cudach ekologicznych, jak wyszło wszyscy wiedzą.
    Krzysiek16
    Poziom 24  
    lukasker napisał:
    to zużywają one o ¼ mniej energii

Z wklejonych przez Ciebie obrazków wynika zupełnie co innego.
    Andrusza1
    Poziom 12  
    Zużywają 1/4 energii mniej, ale w stosunku do czego:
    - żarówek klasycznych
    - świetlówek kompaktowych
    - czy może "żarówek" LED innych producentów
    Źródło oczywiście wyraźnie podaje że chodzi o żarówkę klasyczną, niestety nie udało mi się znaleźć informacji czego dotyczy czas świecenia takiej "żarówki". Czy jest to czas po jakim takie źródło światła niczego już nam nie oświetli, czy spadek strumienia świetlnego do 70% wartości nominalnej, ponieważ w przypadku LED-ów jest to bardzo duża różnica.
    KokiX
    Poziom 20  
    Andrusza1 napisał:
    Zużywają 1/4 energii mniej, ale w stosunku do czego:
    - żarówek klasycznych
    - świetlówek kompaktowych
    - czy może "żarówek" LED innych producentów
    Źródło oczywiście wyraźnie podaje że chodzi o żarówkę klasyczną, niestety nie udało mi się znaleźć informacji czego dotyczy czas świecenia takiej "żarówki". Czy jest to czas po jakim takie źródło światła niczego już nam nie oświetli, czy spadek strumienia świetlnego do 70% wartości nominalnej, ponieważ w przypadku LED-ów jest to bardzo duża różnica.

Z tego co się orientuje to producent porównuje swoje żarówki do żarówek halogenowych (patrz drugi obrazek, 75W Halo>18W LED).

Kiedyś żarówki halogenowe również były drogie, ale potaniały. Dręczy mnie jednak to, że większość producentów żarówek LED decyduje się na tanie 5mm diody, takie "żarówki" przepalają się dużo szybciej niż halogeny, w dodatku widać jak migocą...
    2OMEGA2
    Poziom 14  
    Bardzo fajne ceny średnio 70-80 zł za sztukę !!!
    gondoljerzy
    Poziom 23  
    Ceny powalają na kolana , a już ilość lumenów z wata nie powala. Najlepsza wartośc to 64lm/W. Można tylko mieć nadzieję, że jakość, barwa światła i trwałość takich żarówek Samsunga będzie zdecydowanie lepsza niż pierwszej lepszej taniochy.
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    lukasker napisał:
    Samsung właśnie ogłosił wejście na rynek żarówek LED,

Tak w kwestii formalnej - nie ma czegoś takiego jak żarówka LED.
    Słownik języka polskiego:
    "żarówka «nieduża, hermetycznie zamknięta bańka szklana, w której umieszczony jest drucik rozżarzający się pod wpływem prądu elektrycznego i dający światło» "
    markovip
    Poziom 34  
    Lampy LED z diodami Samsunga dostępne są na rynku już jakiś czas.
    A te radiatory wcale mnie nie przekonują. Tani szybki odlew.
    64lm/W jak na 3000K to nie jest słaby wynik. CREE XP-E Q2 daje 87lm/W, po dodaniu strat na zasilaniu daje na to około 75lm/W, czyli różnica nie jest aż tak wielka - ale jest. Jednak 5,8W dla przy wielkości żarówki MR16 to znaczna przesada, stąd wartość L70 następuje już po 30.000 godzinach.
    Jedyną widoczną dla mnie zaporą, dlaczego porządne lampy LED nie sprzedają się jeszcze w Polsce, jest przelicznik walut z USD na PLN. Przy € sprawa wygląda zupełnie inaczej.
    skaktus
    Poziom 37  
    Jeśli ilość wat będzie taka jak w dzisiejszych lampach, które nie są w stanie odprowadzić ciepła w rozsądnych granicach, to nie wróże wieloletniego używania takich żarówek. Miałem podobne cudo produkowane przez znaną firmę, i temperatura radiatora (przy około 20 st otoczenia) na wolnym powietrzu dochodziła do 75 st, więc ile musi wynosić temperatura takiej żarówki w jakimś kloszu...A ile już na chipie diody, pewnie blisko granicy.

Moim zdaniem, z gotowych komponentów można zrobić sobie samemu takie żarówki, może nie tak idealnie wyglądające, ale o podobnych właściwościach.

PS-Mrugają tanie żarówki po parę zł, te lepsze na prawdziwej przetwornicy dają stałe światło.
    markovip
    Poziom 34  
    Dlatego jak mówiłem, radiatory z taniego odlewu nadają się do odprowadzenia ciepła z diody max 3W.
    Pozwolę sobie zaprezentować tutaj odpowiednik 50W żarówki halogenowej MR16.
    Odpowiednik posiada 3 diody LED marki CREE model XP-E R2 (114lm@350mA).
    Łączna pobierana przez diody to 9W, a strumień świetlny to 520lm.
    Zdjęcia:
    Samsung rozpoczyna sprzedaż żarówek LED (tutaj wtyk GU10)
    Samsung rozpoczyna sprzedaż żarówek LED Samsung rozpoczyna sprzedaż żarówek LED Samsung rozpoczyna sprzedaż żarówek LED

W mieszkaniu (ciemna podłoga pochłaniająca światło i przed skierowaniem strumienia świetlnego na ściany)

Jak widać zastosowanie diody XP-E pozwala zredukować o 80% wielkość soczewkę, tym samym zwiększyć rozmiar schładzacza.
    Temperatura radiatora (temp. złącza +5*C) podczas pracy w oprawie z wentylowanym sufitem to 30*C. Zawieszona na wolnym powietrzu to 46*C. Temp otoczenia: 20*C.
    Zastosowane kondensatory elektrolityczne japońskiej marki Rubycon 10.000h/105*C pozwalają na wieloletnią prace zasilacza.

Jest to przykład na to że istnieje profesjonalne oświetlenie LED'owe za 15€ ceny hurtowej.
    W tym przypadku robiona na moje zamówienie.
    (Pozwoliłem sobie podać cenę, jako że produkt nie jest przeznaczony na polski rynek, i nie uważam go za reklamę)

Tak więc jakiekolwiek krytykowanie "żarówek" LED-owych na podstawie towaru za 5zł na diodach 5mm uważam przynajmniej za śmieszne...

Pozdrawiam
    piokrza
    Poziom 27  
    Te całe "żarówki" diodowe z radiatorami wyglądają komicznie - ma je już Philips. Mi się to "futurystyczne" cudo nie podoba, bo raz że daje mało światła, a dwa to tylko do podświetlenia punktowego...i 150-200zł za co?! :|
    markovip
    Poziom 34  
    45-90* to dla kolegi punktowe światło? :D Radiator jest w oprawie i go nie widać.
    cefaloid
    Poziom 32  
    markovip napisał:

Odpowiednik posiada 3 diody LED marki CREE model XP-E R2 (114lm@350mA).
    Łączna pobierana przez diody to 9W, a strumień świetlny to 520lm.
    (...)
    Jest to przykład na to że istnieje profesjonalne oświetlenie LED'owe za 15€ ceny hurtowej.

Może profesjonalne a może nie. Wchodzimy na http://www.cree.com/products/xlamp_xpe.asp i pobieramy datasheet. Czytamy w nim że: XP-E R2 posiada barwę światła "Outdoor White" a pod tabelką dopisano iż "Typical CRI for Outdoor White (2,600 K - 5,300 K CCT) is 70." Jest to porażka i już teraz należało by napisać: To ja już dziękuję za takie światełko.

Ale drążymy.

520lm/9W daje nam 57lm/W. Za lampę o cenie hurtowej 66zł. W detalu to boję się pytać. A świetlówka kompaktowa DULUX S/E 9W:
    - moc 9W (to samo)
    - strumień 600lm (lepiej)
    - CRI: 80-89 (lepiej)
    - cena: kilkanaście zł (lepiej)
    - dookólność światła.... nie skomentuję

Czyli płacimy więcej dostajemy mniej. Fajnie.
    LED mają jeszcze spory potencjał i na pewno prześcigną świetlówki. Kiedyś.
    piokrza
    Poziom 27  
    markovip napisał:
    45-90* to dla kolegi punktowe światło? :D

To tyle ile dla zwykłej żarówki reflektorowej...żadne cudo :roll:
    markovip
    Poziom 34  
    Wydawało mi się że halogeny MR16 stosuje się wewnątrz mieszkań, a outdoor to zewnątrz. Oczywiście chodziło tu "cold white", czyli CRI: 75Ra. No dobrze, nie wiele więcej. Jednak taką barwę nie stosuje się do mieszkań, co najwyżej na korytarz. Reszta domu to "warm white" gdzie CRI to min 80Ra. Są oczywiście, jak kolega zauważył modele 90Ra.

Sprawność, hm. Wraz z prądem maleje sprawność. Podałem taki model, bo taki miałem pod ręką. Jest model 4*1W gdzie sprawność wynosi 110lm/W. Jednak jego radiator nie jest tak "pokaźny i piękny" jak ten który zaprezentowałem. Bo taki nie potrzebny.

Jak już jesteśmy przy porównaniach.
    LED | PLC (fluorescencyjna)

moc
    9W PF:1 | 18W (9W+9W dławki) PF cosφ: 0,52

strumień świetlny
    -30% 50k godz. | -50% 5 dni :D

CRI
    75-90Ra | 85Ra (duża utrata z upływam czasu)

Cena det.
    20€ | 11zł

Kierunkowość światła (ja skomentuję)
    Regulowany kąt | kurzące się optyki (czyszczenie co 6 mcy.), zanieczyszczenie świetlne

Czas pracy
    Min. 50.000 godzin | 50% dożywa do 10.000h

LED już prześcignęły świetlówki. Kilka lat temu... (dokładnie 4)

A teraz najlepsza część: :D

rozkład spektralny dla diody XR7090WT-U1 firmy Cree Inc.

rozkład spektralny świata słonecznego (przez szybę)

rozkład spektralny świetlówki

Za to teraz ja pozwolę sobie na przemilczenie tej części.

Niemniej jednak dziękuję za zdjęcie próby CRI.

@piokrza - halogen reflektorem ma kąt świecenia 36-38*. ;)

Pozdrawiam
    cefaloid
    Poziom 32  
    markovip napisał:
    Jak już jesteśmy przy porównaniach.
    LED | PLC (fluorescencyjna)

moc
    9W PF:1 | 18W (9W+9W dławki) PF cosφ: 0,52

??????????????????????????????????????
    Czemu doliczasz moc bierną (dławika) do mocy pobieranej?

markovip napisał:

strumień świetlny
    -30% 50k godz. | -50% 5 dni :D

Możesz mnie olśnić skąd -50% 5 dni?
    Brzmi jak trwałość świeczki na cmentarzu.

markovip napisał:
    A teraz najlepsza część: :D

1. Zapomniałeś dodać że ta dioda LED o tak ładnym widmie ma wydajność 30-40 lm/W czyli kiepską (sprawdź datasheet tej diody). LED który ma >100 ma zwykle widno wstrętne. Coś za coś. Pojawiają się POWOLI takie i o dobrym widmie i wydajne ale nie 4 lata temu tylko teraz. Kiedyś na pewno wyprą świetlówki i nie jestem tu jakimś przeciwnikiem LED.

2. I właśnie dlatego CRI powino być obowiązkowo podawane przez producentów lamp do oświetlenia. CRI, ilość lumenów i moc.

Tak, świetlówka też może mieć złe widmo jak i dobre widmo.
    Zwykle jednak jest to widmo tragiczne:

Drogie świetlówki akwarystyczne idą jako tako ale nie cudownie:
    markovip
    Poziom 34  
    Mocy biernej nie dodałem jeszcze do mocy dławika... (3 znaki zapytania by wystarczyły, nie mamy tu chyba przypadku dziecka NEO)
    Na dławiku odkłada się połowa napięcia, czyli pobiera tyle samo prądu co świetlówka, stąd te drugie 9W.
    Teraz proszę proszę wyobrazić sobie sytuacja magazynu lub dużego sklepu, gdzie używanych jest takich 100-300 świetlówek, przy takich mocach jest już montowany licznik na moc bierną, czyli de facto taka świetlówka "pobiera" 27W. Już nie tak ładnie to wygląda, prawda?
    Wszystkie światła fluorescencyjne w pierwszym miesiącu pracy tracą prawie 50% strumienia świetlnego. Proszę poszukać sobie krzywych.

Co do widma, to terasz poproszę cenę takiej świetlówki akwarystycznej. ;)
    Tak wygląda widmo tej XP-E

A specjalnie dla kolegi zrobiłem raport sam.

Rożnica między tym widmem, z tym co podałem wcześniej, a zwykłej świetlówki i tej akwarystycznej jest kolosalna.

Pozdrawiam
    cefaloid
    Poziom 32  
    markovip napisał:
    to terasz poproszę cenę takiej świetlówki akwarystycznej. ;)
    Świetlówki serii Philips Graphica o wielopasmowym luminoforze i CRI = 98% kosztują 30zł w detalu.

markovip napisał:
    A specjalnie dla kolegi zrobiłem raport sam.

Rożnica między tym widmem, z tym co podałem wcześniej, a zwykłej świetlówki i tej akwarystycznej jest kolosalna.

Bardzo dziękuję za dokonanie pomiaru. Twój pomiar udowadnia olbrzymią przewagę niebieskiego.

markovip napisał:
    (3 znaki zapytania by wystarczyły, nie mamy tu chyba przypadku dziecka NEO)
    Na dławiku odkłada się połowa napięcia, czyli pobiera tyle samo prądu co świetlówka, stąd te drugie 9W.

1. Ja nikomu tu nie ubliżam jeśli brak mi argumentów.
    2. Jeśli już stosujemy tego typu argumenty, to druga część Twojej wypowiedzi jest żenująca jak na forum elektroda.pl. Jeśli nie wiesz czym się tak straszliwie skompromitowałeś, to z elektrycznością masz tyle do czynienia co układający glazurę robotnik z procesem produkcyjnym płytek ceramicznych. A ja nie mam zamiaru ci tego tłumaczyć bo są to podstawy elektrotechniki. Dławik czy rezystor? A co za różnica, odkłada się połowa napięcia i już :)
    markovip
    Poziom 34  
    Zakończmy już to bezsensowną dyskusję...
    W żadnym przypadku nie chciałem Koledze ubliżyć. Za to porównywanie kogoś z robotnikiem kładącym glazurę, mogło by być obraźliwe. No nic...
    Chciałem tylko Koledze zwrócić uwagę, że stawiając tyle ozdobników łamie kolega punkt 11.2 regulaminu forum elektroda.pl. (Jeżeli tak zależy koledze poziome tego forum)

Przewaga koloru niebieskiego dla CCT: 6000K jest normalne. Ale dobrze, pofatygowałem się o 4000K.

Żeby się nie kompromitować, powinniśmy zacząć od zapoznania się z zasadą pracy lampy wyładowczej (fluorescencyjnej, w tym przypadku).
    Ze strony http://www.eres.alpha.pl/elektronika/articles.php?article_id=432 czytamy:
    Gdy świetlówka zacznie już świecić dławik obniża napięcie świetlówki, zwykle do 110-120 V i na takim napięciu świetlówka działa do wyłączenia.
    Każdy przewodnik (w tym przypadku drut w uzwojeniu dławika) ma pewną rezystencję.
    Ale..
    cefaloid napisał:
    [...] ja nie mam zamiaru ci tego tłumaczyć bo są to podstawy elektrotechniki.

Pozdrawiam ;)
    cefaloid
    Poziom 32  
    Odsyłam do podstaw elektrotechniki.
    podstawy elektrotechniki napisał:
    Dławik - cewka indukcyjna z rdzeniem magnetycznym lub rzadziej bez rdzenia (powietrzna), zapobiegająca nagłym zmianom natężenia prądu elektrycznego lub służąca do ograniczenia prądu przemiennego bez strat mocy, jakie występowałyby gdyby elementem ograniczającym była rezystancja.
    Joker.
    Poziom 31  
    Samsung dał zbyt małe radiatory jak na moce 10W. Chyba tylko po to aby celowo skrócić żywotność - Zobaczcie www.cree.com/LM80/
    To już Hikari ma lepsze chłodzenie http://sklep.hikari.com.pl/zarowki_led_e27 niestety ceny powalają.
    Co do świetlówek zalazłem świetlówkę FullSpectrum. Jeśli rzeczywiście jest jak na obrazku to byłoby super jak na świetlówki.
    Z kolei idealnie równomierne spektrum oraz CRI 99 mają lampy Solux Daylight 4700K ale to są lampy żarowe, niestety energochłonne i cena wysoka.
    Wyposażenie oświetlenia domu w dobre ledy jest obecnie dość drogie a moce potrzebne do oświetlenia są podobne do mocy świetlówek, z tym że świetlówki mają niezdrowe spektrum a ledy są drogie.
    markovip
    Poziom 34  
    To zaczyna mnie bawić. :D Niech kolega przestanie się ośmieszać.
    Ja mógłbym kolegę odesłać do lekcji podstaw czytania ze zrozumieniem.

Z tego same źródła:
    [...]gdyby elementem ograniczającym była rezystancja. Idealny dławik nie pobiera mocy czynnej; w rzeczywistości straty mocy na dławiku wiążą się z niezerową rezystancją uzwojeń, emisją promieniowania oraz z prądami wirowymi i innymi źródłami strat w rdzeniu.

Szkoda że nie zrobiłem zdjęcia zwęglonego plastiku ABS do którego był przykręcony dławi do lamp PLC, który przed chwilą wywaliłem, żeby wstawić tam LED (12W 1200lm 24€). :)

Pozdrawiam