Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak sprawdzić czy PE to rzeczywiście uziemienie?

22 Lis 2011 15:01 5196 6
  • Poziom 2  
    Do skrzynki rozdzileczej dochodzi gruby przewód zielono-żółty.
    Wg. dokumentacji ZE przyłączyło sieć TNC, ale w związku z modernizacją budynku prawdopodobnie należało uziemić.
    Wykonano pętle:
    - przez N - 0,75 oma,
    - przez "PE" - 0,74 oma.
    Jak sprawdzić czy PE jes rzeczywiście uziemione.
    Budynek nie jest mój - mam zamiar wynajmować pomieszczenie, w którym będzie urządzenie bezwzględnie uziemione. Nie mam możliwości wchodzenia do innych pomieszczeń, w szczególności do tego z którego "idzie" "PE".
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Specjalista elektryk
    Witam.

Te wyniki już wskazują, że N i PE są ze sobą połączone.
    Cytat:
    Jak sprawdzić czy PE jes rzeczywiście uziemione.
    Metodą techniczną lub kompensacyjną.
    Cytat:
    Budynek nie jest mój - mam zamiar wynajmować pomieszczenie, w którym będzie urządzenie bezwzględnie uziemione.
    Co stoi na przeszkodzie, by dodatkowo uziemić sobie PE ?

PS. Co z umową z wynajmującym, który powinien zapewnić właściwy stan techniczny instalacji ?
    Czyż nie powinien być taki punkt w umowie ?
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 2  
    ele_pp napisał:
    Te wyniki już wskazują, że N i PE są ze sobą połączone.

Czyżby?
    Jeżeli ZE uziemił sobie najbliższy słup (co się zdarza bardzo często) to wynik zarówno pętli jak i rezystancji uziemienia będzie podobny.
    Przyłącze jest na 100% 4-przewodowe, bo od lat 60-tych nic tam nie ruszano.
    Zainstalowana została nowa kotłownia, a o ile się nie mylę musi być ona uziemiona.
    Podejrzewam, że stąd właśnie wziąło się ten przewód ochronny.
    99% wszystkich pomieszczeń jest w systemie TNC, jedynie kilka kontaktów właśnie w okolicy tej kotłowni ma poprowadzony dodatkowy przewód do bolca właśnie z zacisku, który jest główną postacią tego wątku.
    ele_pp napisał:
    Co stoi na przeszkodzie, by dodatkowo uziemić sobie PE ?

Moje urządzenie jest zabezpieczone jedynie 10-ą, a cały budynek 63A.

ele_pp napisał:
    PS. Co z umową z wynajmującym, który powinien zapewnić właściwy stan techniczny instalacji ?
    Czyż nie powinien być taki punkt w umowie ?

Przecież stan techniczny jest właściwy - zgodny z dokumentacją, ochrona przez zerowanie - tak jak w warunkach.
  • Specjalista elektryk
    Bez sprawdzenia dokumentacji, lub stanu faktycznego instalacji nie masz możliwości stwierdzenia, czy żyła PE jest gdzieś w budynku połączona z ziemią.
    Stosowne pomiary (bez rozpinania uziemienia w czynnym obiekcie!) mogą dać obraz wartości ewentualnego uziemienia.
    Natomiast wyniki pomiaru pętli zwarcia wskazują jednoznacznie na bliskie, galwaniczne połączenie PE z PEN.
    Można więc przyjąć jedynie, że w budynku został dokonany podział na N i PE dla jakiejś części instalacji wewnętrznej.

Musisz pamiętać, że wykonując „dodatkowe” uziemienie żyły PE w swoim lokalu, bez znajomości instalacji, możesz stworzyć zagrożenie pożarowe.
  • Poziom 28  
    jarecki 86 napisał:

Można więc przyjąć jedynie, że w budynku został dokonany podział na N i PE dla jakiejś części instalacji wewnętrznej.

Musisz pamiętać, że wykonując „dodatkowe” uziemienie żyły PE w swoim lokalu, bez znajomości instalacji, możesz stworzyć zagrożenie pożarowe.

Proszę wybaczyć śmiałość i odpowiedzieć mi na pytanie czy jedno nie zaprzecza drugiemu ?
  • Użytkownik usunął konto