Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie akumulatorka NI-Cd

majard 22 Nov 2011 17:32 2350 5
 • #1
  majard
  Level 9  
  Witam
  Proszę o informację, czy akumulatorek Ni-Cd można naładować ładowarką od żelowego.

  Dane ładowarki:
  Model XD-GS-072250
  Input: AC230-240V 50Hz
  Output: DC7,2V 250mA

  Akumulator:
  Ni-Cd 7,2V 600 mAh

  Ładowarka dotychczas była używana do akumulatorka:
  JIADE 8V 600mA (20HR)
  valve regulated lead acid battery

  Pozdrawiam
 • #2
  Zygaqra
  Level 35  
  Można ale potrwa to dłużej niż ładowarką do akumulatorów Ni-Cd. Akumulatory Ni-Cd można ładować większym prądem od żelowych. Nie mniej jednak nic im się nie stanie, więc jak najbardziej - można.
 • #3
  majard
  Level 9  
  Dziękuję za informację. Jeszcze jedno pytanie: czy tej ładowarki mogę używać również do akumulatorków Ni-MH?

  Pozdrawiam
 • #4
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ładowarką tego nie nazywaj - nie wiadomo jakie daje napięcie w funkcji obciążenia i czy naładuje te akumulatorki do pełna. Przy cenach ładowarek modelarskich to proszenie się o problemy.
 • #5
  majard
  Level 9  
  Pewnie, że lepiej byłoby kupić akumulatorek z ładowarką. Tylko, że gdybym chciał tak zrobić to nie prosiłbym o pomoc na forum.
  Zaznaczam, że jest to akumulatorek od zabawki, a nie od profesjonalnego egzemplarza modelarskiego. W związku z powyższym nie chciałbym inwestować w nią większych pieniążków. Dlatego zamierzam kupić sam akumulatorek za 30 zł. Tylko nie wiem, czy da się go naładować "ładowarką", którą posiadam.
  Jeżeli tak, to który akumulatorek będzie do niej bardziej pasował: Ni-Cd czy Ni-Mh i czy ładowanie go moją ładowarką może wpłynąć negatywnie na jego działanie lub żywotność?.

  Pozdrawiam
 • #6
  McRancor
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Wszystko zależy od tego jaki to zasilacz. Nie wiemy czy pod obciążeniem 250mA daje on 7,2V a bez 10, czy jeżeli obciążenie wzrośnie do 400mA to się spali itp.

  NiMH-NiCD można ładować stałym prądem dużo niższym od pojemności / h (znanym jako jednostka 1C) np. 0.1C, ale można się spodziewać przyrostu napięcia aż do 1.5V/ogniwo.

  W efekcie może być tak że nie naładujesz tą ładowarką aku do pełna, a ładowarka się może spalić jak aku będzie mocno rozładowany.