Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Regulacja obrotów wentylatora

23 Nov 2011 08:56 6141 17
  • Level 24  
    Witam. Posiadam w pomieszczeniu gospodarczym duży wentylator jednofazoy, chcę go troszeczkę spowolnić gdyż pracuje za szybko i za głośno. Producent wentylatora polecił mi tranzystorowy regulator obrotów, lecz po jego zamontowaniu regulacja skuteczna to 80%-100% przy niższych poziomach regulacji wentylator wpada w wibracje i zaczyna nieprzyjemnie buczeć. Panowie doradzcie co zastosować do płynnej zmiany obrotów tego wentylatora ? Jego moc to 0,63KW. Bardzo proszę o pomoc
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 31  
    Głośno myślę, ale może zdał by tu egzamin grupowy regulator mocy. Ciąg impulsów i bezwładność wirnika powinny dać dobry rezultat.
  • Level 24  
    A falownik ?
  • Level 31  
  • Level 23  
    SylwekK wrote:
    Opłaca się falownik do zwykłego wentylatora angażować ?

A chce się mieć regulację obrotów?

Zaproponuj inne rozwiązanie.

Luk9753:
    Prawdopodobie zaproponowali Ci regulację napięciem. Przy niektórych silnikach klatkowych 1fazowych to nie działa. Jedyna możliwość to falownik.

Ale trzeba wziąć pod uwage coś jeszcze.

Silniki 1 fazowe mają układ rozruchu.
    Jeżeli to rozrusznik odśrodkowy to nie można zjechać z obrotami poniżej progu zadziałania rozrusznika. Włączenie cewki rozruchowej na dłuższy okres może spowodować uszkodzenie silnika.
  • Level 24  
    Panowie akurat koszty to drugorzędna sprawa. Regulacja musi być. Silnik jest 1F z rozruchem przy użyciu kondensatorka a czy to uzwojenie jest odłączane po rozpędzeniu nie wiem w każdym bądz razie chyba nie bo konstrukcja silnika jest dość mała i raczej nie zmieścił by się tam wyłącznik odśrodkowy. Doradzcie najlepsze rozwiązanie gdyż sprawa trochę nagli...

Panowie jest to dokłądnie takie wentylator
    http://www.tywent.pl/ru/rudi.63,produkt,1,26,...ml?PHPSESSID=e1f570085d14ca162da3e7f07dccb42a
  • Level 23  
    Oferta falowników na rynku spora.

W zasadzie każdy o mocy większej od mocy wentylatora się nada, Np, czy też to, albo to. To tylko kilka wyrywkowych linków z wyszukiwarki.

Spora część oferty to układy 1f in / 3f out, wówczas silnik 1fazowy podłączamy na dwa zaciski fazowe, a trzecie wolne. Należy wówczac użyc falownika większego (przy tej samej mocy popłynie większy prąd).

Kiedyś na elektrodzie była podobna dyskusja i wówczas padło stwierdzenie, że nie każdy silnik z kondensatorem rozruchowym da sie sterować.

Na pocieszenie dodam, że od tamtego czasu ceny mocno spadły.
  • Level 13  
    Marek_Pe wrote:
    Spora część oferty to układy 1f in / 3f out, wówczas silnik 1fazowy podłączamy na dwa zaciski fazowe, a trzecie wolne.
    I dajesz gwarancję, że to zadziała ? Czy przypuszczasz ?
  • Level 24  
    Przepraszamy, ale ta nazw wrote:
    Spójrz w ten podany link, masz na dole dedykowany regulator...

http://wtspartner.pl/regulator-obrotow-wentylatorow-tywent-tr900-p-4875.html

Taki właśnie dedykowany regulator kupiłem i odesłałem go bo o kant dup... go rozwalić. Regulacja napięciowa, powoduje ze zakres regulacji to 80%-100% na pozostałej skali wentylator wpada w wibracje i dziwnie buczy... wiec pozostaje falownik tylko teraz jak go podłączyć. Mam 3 zaciski L N i kondesator
  • Level 23  
    Przepraszamy, ale ta nazw wrote:
    Marek_Pe wrote:
    Spora część oferty to układy 1f in / 3f out, wówczas silnik 1fazowy podłączamy na dwa zaciski fazowe, a trzecie wolne.
    I dajesz gwarancję, że to zadziała ? Czy przypuszczasz ?

A czy zauważyłeś link do dyskusja.

A jak widziałeś to pofatygowałeś się otworzyć?

Jeśli 2xtak to zobacz ponownie wypowiedź Szarusia i odpowiedź Jannaszka.

Luk9753:
    Proponuję skontaktować sie z firmą, mają w ofercie wentylatory i falowniki, myślę, że oni dobiorą/doradzą odpowiedni sprzęt.

Pozdrowienia
  • Level 11  
    Witam kolegów, może odświeżę trochę temat, czy może ktoś skonstruował jakiś regulator prosty analogowy do regulacji obrotów wentylatora w funkcji temperatury, silnik wentylatora 75 W z kondensatorem 4 mikrofarady, potrzebuje regulacji od 30-100%.
    Pozdrawiam
  • Moderator of the Technical section
    Marek_Pe wrote:
    SylwekK wrote:
    Opłaca się falownik do zwykłego wentylatora angażować ?

A chce się mieć regulację obrotów?

Zaproponuj inne rozwiązanie.

Luk9753:
    Prawdopodobie zaproponowali Ci regulację napięciem. Przy niektórych silnikach klatkowych 1fazowych to nie działa. Jedyna możliwość to falownik.

Działa, działa. Wystarczy obniżyć napięcie o te kilka, kilkanaście woltów. Jak? Zwykłym rezystorem, nawiniętym drutem oporowym na ceramicznym walcu i włączonym w szereg.
    Będziemy mieli trochę watów przetworzonych na ciepło, ale obroty zmniejszymy.
  • Level 11  
    Trocę prymitywne rozwiązanie z tym rezystorem :D
  • Level 28  
    AVT5360, ale musiałbyś dobudować (najlepiej izolowany) przetwornik temperatura/napięcie.
  • Level 11  
    Dziekuję kolego za pomoc, to już coś lepszego:D
  • Moderator of the Technical section
    teleserwis wrote:
    Trocę prymitywne rozwiązanie z tym rezystorem :D

Oczywiście, że prymitywne. Za to bardzo skuteczne i tanie.
  • Level 33  
    luk9753 wrote:
    Regulacja napięciowa, powoduje ze zakres regulacji to 80%-100% na pozostałej skali wentylator wpada w wibracje i dziwnie buczy...

Regulacja fazowa (opóźnienie kąta załączenia tyrystora/triaka) wpływa na wartość skuteczną napięcia zasilania silnika. Zmniejszając napięcie zasilania silnika nie regulujemy jego obrotów znamionowych (te zależą od częstotliwości i poślizgu), a zmniejszamy moment rozwijany przez silnik (rozruchowy, maksymalny), a więc tam gdzie charakterystyki momentu i oporów wentylatora się przecinają - silnikowi brakuje mocy. Tak jak pisałeś, regulacja napięciem jest możliwa choć w niewielkim zakresie obrotów. Niedługo zrobię regulator fazowy dla silnika trójfazowego (obciążenie wentylatorowe) i sprawdzę zakres regulacji.