Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HELUPOWER
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów wentylatora

23 Lis 2011 08:56 5829 17
  • Poziom 24  
    Witam. Posiadam w pomieszczeniu gospodarczym duży wentylator jednofazoy, chcę go troszeczkę spowolnić gdyż pracuje za szybko i za głośno. Producent wentylatora polecił mi tranzystorowy regulator obrotów, lecz po jego zamontowaniu regulacja skuteczna to 80%-100% przy niższych poziomach regulacji wentylator wpada w wibracje i zaczyna nieprzyjemnie buczeć. Panowie doradzcie co zastosować do płynnej zmiany obrotów tego wentylatora ? Jego moc to 0,63KW. Bardzo proszę o pomoc
  • HELUPOWER
  • Poziom 30  
    Głośno myślę, ale może zdał by tu egzamin grupowy regulator mocy. Ciąg impulsów i bezwładność wirnika powinny dać dobry rezultat.
  • Poziom 24  
    A falownik ?
  • HELUPOWER
  • Poziom 30  
  • Poziom 23  
    SylwekK napisał:
    Opłaca się falownik do zwykłego wentylatora angażować ?

A chce się mieć regulację obrotów?

Zaproponuj inne rozwiązanie.

Luk9753:
    Prawdopodobie zaproponowali Ci regulację napięciem. Przy niektórych silnikach klatkowych 1fazowych to nie działa. Jedyna możliwość to falownik.

Ale trzeba wziąć pod uwage coś jeszcze.

Silniki 1 fazowe mają układ rozruchu.
    Jeżeli to rozrusznik odśrodkowy to nie można zjechać z obrotami poniżej progu zadziałania rozrusznika. Włączenie cewki rozruchowej na dłuższy okres może spowodować uszkodzenie silnika.
  • Poziom 24  
    Panowie akurat koszty to drugorzędna sprawa. Regulacja musi być. Silnik jest 1F z rozruchem przy użyciu kondensatorka a czy to uzwojenie jest odłączane po rozpędzeniu nie wiem w każdym bądz razie chyba nie bo konstrukcja silnika jest dość mała i raczej nie zmieścił by się tam wyłącznik odśrodkowy. Doradzcie najlepsze rozwiązanie gdyż sprawa trochę nagli...

Panowie jest to dokłądnie takie wentylator
    http://www.tywent.pl/ru/rudi.63,produkt,1,26,...ml?PHPSESSID=e1f570085d14ca162da3e7f07dccb42a
  • Poziom 23  
    Oferta falowników na rynku spora.

W zasadzie każdy o mocy większej od mocy wentylatora się nada, Np, czy też to, albo to. To tylko kilka wyrywkowych linków z wyszukiwarki.

Spora część oferty to układy 1f in / 3f out, wówczas silnik 1fazowy podłączamy na dwa zaciski fazowe, a trzecie wolne. Należy wówczac użyc falownika większego (przy tej samej mocy popłynie większy prąd).

Kiedyś na elektrodzie była podobna dyskusja i wówczas padło stwierdzenie, że nie każdy silnik z kondensatorem rozruchowym da sie sterować.

Na pocieszenie dodam, że od tamtego czasu ceny mocno spadły.
  • Poziom 13  
    Marek_Pe napisał:
    Spora część oferty to układy 1f in / 3f out, wówczas silnik 1fazowy podłączamy na dwa zaciski fazowe, a trzecie wolne.
    I dajesz gwarancję, że to zadziała ? Czy przypuszczasz ?
  • Poziom 24  
    Przepraszamy, ale ta nazw napisał:
    Spójrz w ten podany link, masz na dole dedykowany regulator...

http://wtspartner.pl/regulator-obrotow-wentylatorow-tywent-tr900-p-4875.html

Taki właśnie dedykowany regulator kupiłem i odesłałem go bo o kant dup... go rozwalić. Regulacja napięciowa, powoduje ze zakres regulacji to 80%-100% na pozostałej skali wentylator wpada w wibracje i dziwnie buczy... wiec pozostaje falownik tylko teraz jak go podłączyć. Mam 3 zaciski L N i kondesator
  • Poziom 23  
    Przepraszamy, ale ta nazw napisał:
    Marek_Pe napisał:
    Spora część oferty to układy 1f in / 3f out, wówczas silnik 1fazowy podłączamy na dwa zaciski fazowe, a trzecie wolne.
    I dajesz gwarancję, że to zadziała ? Czy przypuszczasz ?

A czy zauważyłeś link do dyskusja.

A jak widziałeś to pofatygowałeś się otworzyć?

Jeśli 2xtak to zobacz ponownie wypowiedź Szarusia i odpowiedź Jannaszka.

Luk9753:
    Proponuję skontaktować sie z firmą, mają w ofercie wentylatory i falowniki, myślę, że oni dobiorą/doradzą odpowiedni sprzęt.

Pozdrowienia
  • Poziom 10  
    Witam kolegów, może odświeżę trochę temat, czy może ktoś skonstruował jakiś regulator prosty analogowy do regulacji obrotów wentylatora w funkcji temperatury, silnik wentylatora 75 W z kondensatorem 4 mikrofarady, potrzebuje regulacji od 30-100%.
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Marek_Pe napisał:
    SylwekK napisał:
    Opłaca się falownik do zwykłego wentylatora angażować ?

A chce się mieć regulację obrotów?

Zaproponuj inne rozwiązanie.

Luk9753:
    Prawdopodobie zaproponowali Ci regulację napięciem. Przy niektórych silnikach klatkowych 1fazowych to nie działa. Jedyna możliwość to falownik.

Działa, działa. Wystarczy obniżyć napięcie o te kilka, kilkanaście woltów. Jak? Zwykłym rezystorem, nawiniętym drutem oporowym na ceramicznym walcu i włączonym w szereg.
    Będziemy mieli trochę watów przetworzonych na ciepło, ale obroty zmniejszymy.
  • Poziom 10  
    Trocę prymitywne rozwiązanie z tym rezystorem :D
  • Poziom 27  
    AVT5360, ale musiałbyś dobudować (najlepiej izolowany) przetwornik temperatura/napięcie.
  • Poziom 10  
    Dziekuję kolego za pomoc, to już coś lepszego:D
  • Moderator
    teleserwis napisał:
    Trocę prymitywne rozwiązanie z tym rezystorem :D

Oczywiście, że prymitywne. Za to bardzo skuteczne i tanie.
  • Poziom 33  
    luk9753 napisał:
    Regulacja napięciowa, powoduje ze zakres regulacji to 80%-100% na pozostałej skali wentylator wpada w wibracje i dziwnie buczy...

Regulacja fazowa (opóźnienie kąta załączenia tyrystora/triaka) wpływa na wartość skuteczną napięcia zasilania silnika. Zmniejszając napięcie zasilania silnika nie regulujemy jego obrotów znamionowych (te zależą od częstotliwości i poślizgu), a zmniejszamy moment rozwijany przez silnik (rozruchowy, maksymalny), a więc tam gdzie charakterystyki momentu i oporów wentylatora się przecinają - silnikowi brakuje mocy. Tak jak pisałeś, regulacja napięciem jest możliwa choć w niewielkim zakresie obrotów. Niedługo zrobię regulator fazowy dla silnika trójfazowego (obciążenie wentylatorowe) i sprawdzę zakres regulacji.