Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Zlecę] Sterowanie przez joystick

Sba 23 Lis 2011 10:12 1929 4
 • #1
  Sba
  Poziom 11  
  Witam, zlecę wykonanie sterownika bądź napisanie programu na jakiś procesor np. 8051, avr.

  Do wysterowania 7 cewek elektrozaworów 24V przez jakiś joystick cyfrowy bądź analogowy.

  Ogólnie, jest to sterowanie pojazdem gąsiennicowym, 4 cewki sterują napędem (po dwie na silnik, jedna sterowanie do przodu druga do tyłu), następne 2 odpowiadają za zmianę biegu szybki/wolny i jedna jest hamulcem "ręcznym".

  Sterowanie miałoby się odbywać na zasadzie:
  - ruch do przodu: sterowanie pwm płynnie w miarę wychylenia joya do przodu, jednej cewki z pierwszego silnika i jednej cewki z drugiego silnika
  - ruch do tyłu: pwm drugiej cewki pierwszego i drugiego silnika
  - skręt w lewo: pwm pierwszej cewki drugiego silnika
  - skręt w prawo: pwm pierwszej cewki pierwszego silnika
  Dodatkowo po naciśnięciu przycisku w joy-u i przechyleniu w lewo wysterowanie pwm pierwszej cewki drugiego silnika i drugiej cewki pierwszego silnika (czyli jedna gąsiennica do przodu druga do tyłu)

  To tak wstępie, jeżeli będzie ktoś zainteresowany tematem, najlepiej wykonaniem sterownika(oczywiście odpłatnie) opiszę dokładniej założenia projektu ewentualnie zrobię otwarty projekt... Pozdrawiam, Sławek

  Proszę poprawić załącznik w/g linku:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html
  PW
  [_P_]

  [Zlecę] Sterowanie przez joystick
 • #2
  FastProject
  Poziom 28  
  Mogę wykonać taki sterownik jednak muszę poznać o odpowiedzi na pytania...te informacje przydadzą się także innym kolegom:

  - Jeśli można wiedzieć, co to za elektrozawory i dlaczego są tam elektrozawory.Poproszę dokumentacje do nich?
  - Jaki jest pobór prądu cewek?
  - Czy posiada Pan już dedykowany joystick i jak ma on wyglądać? Proszę o wskazanie : http://www.tme.eu/pl/katalog/#id_category%3D100493%26cleanParameters%3D1 (proszę zwrócić uwagę na ceny, bo jest spory rozrzut)
  - Jaki termin realizacji sterownika?

  Wydaje mi się, że dla Pana celów najlepszy będzie tej joystick http://www.tme.eu/pl/details/om400a-m4/joysticki/#

  Jeśli by to odpowiadało, to proszę o kontakt.
 • #3
  darkonel
  Poziom 19  
  Witam. Sterowanie PWM cewkami elektrozaworów? Hmm... co to za elektrozawory? Można prosić o dokumentację? Jestem w stanie wykonać coś takiego, na joystick cyfrowy bądź analogowy, jednak prosiłbym o wyjaśnienie kwestii sygnału PWM i sterowania nim tych elektrozaworów. Pozdrawiam
 • #4
  Sba
  Poziom 11  
  Dziękuję wszystkim kolegom za szybki odzew i parę słów wyjaśnienia...

  - Joystick, przydałby się taki na uchwyt całą ręką, mógłby być nawet komputerowy, tani łatwy w wymianie, bo przemysłowe to koszty 1kpln w górę... ten z odnośnika kolegi Daro mógłby być, ale 2-osiowy + przycisk. Jeśli wszystko działałoby ok to łatwo by było go zastąpić innym z większą ilością cykli pracy i hermetyczną obudową.

  -sterownie pwm elektrozaworów... cewli na 24V, pobór prądu może uda mi się jutro zmierzyć. Działanie polega na zmianie napięcia na cewce zaworu co powoduję odpowiednie przesunięcie trzpienia w cewce i przesunięcie zaworu sterującego na pompie hydraulicznej. Z tego co zauważyłem, początkowa siła (napięcie) potrzebne do uruchomienia jest dość duże a reszta regulacji odbywa się na kilku V (pomiary zrobię). Katalogowych danych nie będzie.

  Sterownik ma działać w spychu, oryginalny jest uszkodzony i nie do naprawy a jego cena przekracza połowę wartości maszyny więc pozostaje próba stworzenia czegoś podobnego.
  Oryginał kontrolował stan cewek (kontrolka), pobór prądu przez cewki, prędkość obrotową silnika, wielkość wciśnięcia gazu i na podstawie wychylenia joya zwalniał hamulec, przełączał bieg na wolny gdy obroty spadały od obciążenia i dalej zmniejszał wydajność silników tak by utrzymać zadane obroty.
  Dla mnie wystarczy tylko wysterowanie wydajności pomp w zależności od joya, biegi biegi i ręczny będą na przełącznikach.

  Ważna rzecz, to zabezpieczenia od samoindukcji cewek, zasilanie do 30V DC, zab. przed odwrotną polaryzacją. Na szybko wstawiłem sterowanie pwm na 555 i dwa przełączniki hebelkowe, ale trochę daleko temu do joya ;)
 • #5
  Flaman11
  Poziom 17  
  Uwaga dla potencjalnych zleceniobiorców.
  Regulację przepływu w elektrozaworach lepiej realizować za pomocą regulacji częstotliwości(czasu załączania cewki) tak jak to ma miejsce we wtryskiwaczach samochodowych. Regulacja PWM w pewnym stopniu reguluję przepływ, ale zmienia również prąd płynący przez cewkę, przez co tłoczek jest przyciągany przez cewkę z różną siłą, dzięki czemu PWM, ma większy wpływ na czas reakcji wtrysku i siłę całego elektrozaworu, aniżeli na regulację jego wydajności. Co zresztą autor zlecenia sam zauważył, pisząc że napięcie do załączenia elektrozaworu musi być dość duże, wynika to z tego, że cewka na zbyt niskim napięciu nie ma siły pociągnąć tłoczka(otworzyć elektrozaworu).