Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz stabilizowany - duże tętnienia i złe napięcie stabilizacji

23 Lis 2011 11:00 2739 5
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich

  Projektuję zasilacz stabilizowany z wyjściami symetrycznymi +/- 15V i +/- 5V oraz jednym wyjściem na +5V. Wykorzystać muszę do tego transformator ze starego sprzętu.Ma on 2 wtórne uzwojenia, odseparowane od siebie, które na biegu jałowym dają 21,3V wartości skutecznej. Zasilacz robię pod konkretny układ, który pobiera ok. 100mA z części symetrycznej i ok. 60mA z końcówki +5V. Zastosowałem stabilizatory serii 78xx i 79xx. Całość wygląda tak jak na schemacie.

  Po wykonaniu płytki testy bez i z obciążeniem wykazały, że strona dodatnia działa bez zarzutu, a po stronie ujemnej są duże tętnienia (4V międzyszczytowo), oraz zawyżone napięcie na wyjściach stabilizatorów – odpowiednio ok -20V w przypadku 7915 oraz -9V na wyjściu 7905.

  Ponieważ transformator jest dosyć sztywny, na kondensatorach filtrujących mam ok. +/-28V, czyli pewnie 1,4V odkłada się na dwóch diodach mostka w jednym okresie, a spadek na uzwojeniu wtórnym jest rzędu 0,6V. Filtracja na pewno nie jest całkowita, gdyż zamysł był taki, żeby napięcie fluktuowało między 28V a 19V by podtrzymać stabilizację układów 7815 i 7915 i tym samym nie zwiększać prądu szczytowego diód mostka.
  To już druga wersja płytki. Myślałem, że to efekty złego prowadzenia ścieżek, więc je bardziej uporządkowałem, ale nic się nie zmieniło. Kończą mi się pomysły na rozwiązanie tych dwóch kwestii. Będę wdzięczny za pomoc.

  Zasilacz stabilizowany - duże tętnienia i złe napięcie stabilizacji Zasilacz stabilizowany - duże tętnienia i złe napięcie stabilizacji
 • IGE-XAO
 • Poziom 43  
  Po co te filtry RC przed stabilizatorami? Przy takich wartościach elementów to zawracanie sobie głowy i tyle, dławiki byłyby lepsze ale ogólnie nie wiadomo czy w ogóle ma to sens.
  Prądem szczytowym diod aż tak to się nie martw - na luzie mogłeś dać po 1000uF - prąd ładowania jest ograniczany kilkoma rezystancjami. Taki moduł zasilacza będzie marnie sprawny, zwłaszcza, że prądy potrzebne stabilizatorom do pracy stanowią widoczny procent prądów obciążenia. Po co są rezystory R4, R5, R6 i R7? Kondensatory filtrujące zostaną szybko rozładowane nawet przez same stabilizatory. Może gdybyś je dał ze zmienionymi wartościami do współpracy z diodami LED w ramach kontrolki więcej sensu by to miało. Wartości kondensatorów przy stabilizatorach mogłeś dawać jednakowe - elektrolity mogłyby mieć 10-100uF po obu stronach stabilizatora i w obu gałęziach - mocno asymetrycznie to wygląda...

  W skrócie - filtry RC wywal, daj kondensatory filtrujące o pojemności po ok 1000uF/35V zaraz za mostkami, za każdym stabilizatorem po 100uF no i te ceramiczne 100nF. Jeszcze jedna sprawa - jedno uzwojenie będzie mocniej obciążone - połącz je koniec jednego z początkiem drugiego i daj tylko jeden mostek prostowniczy - obciążenia rozłożą się na oba uzwojenia w sposób bardziej równomierny - oszczędzisz na częściach i miejscu.
 • IGE-XAO
 • Poziom 10  
  Rezystory R4 - R7 nie są niezgbędne,to fakt. Oporniki R4 i R5 dałem po to by po wyłączeniu rozładowywało całość, ale ok, spokojnie można je wywalić. R6 i R7 dołożyłem jako wstępne obciążenie, bo nie miałem zadanej stabilizacji na wyjściu, tylko znacznie więcej. R1, R2 i R3 mają ograniczać prąd. Jeśli chodzi o większy kondensator to dzisiaj spróbuję. Problem główny polega jednak na tym, że to nie do końca ma wpływ na zakłócenia z którymi walczę, bo w pierwszej wersji płytki wymienionych rezystorów nie było, a zakłócenia owszem.
  Zrobiłem sobie mały "pomiar" z kabelkiem zwiniętym w niby cewkę, wpiętym do przewodu BNC i do oscyloskopu. Przykładałem do ścieżek i nóżek elementów i uzyskałem przebiegi w postaci takiego EKG. Największe zakłócenia były w dosłownie nad C7.
  Wygląda na to, że się coś wzbudza, tym bardziej że stabilizator i obciążenie mocno się grzeją (przy prądzie 100mA).
  Przy 7915 zmniejszałem C7 i C8 aż do wartości takich jak w przypadku 7815 i było jeszcze gorzej. Generalnie teraz "chodzą" tylko dwa stabilizatory +/-15V, dopóki nie zwalczę tych zakłóceń, ale dam większe kondensatory i zobaczę co będzie.
 • Poziom 33  
  Ja jak robię coś na tych stabilizatorach, to zawsze daję jak najbliżej nóżek dwa ceramiki 100n i równolegle do nich elektrolity np. 100µ. Jak do tej pory żaden się nie wzbudzał. Spróbuj, może pomoże. Albo masz jakieś felerne stabilizatory...
 • Poziom 36  
  Witam !
  Popraw PCB:
  Dodaj kondensatory elektrolityczne np. 10uF na wyjścia wszystkich
  stabilizatorów.
  Zasilacz stabilizowany - duże tętnienia i złe napięcie stabilizacji
  Pozdrawiam. Stefan
 • Poziom 10  
  Wystarczyło dołożyć po 10uF i jak ręką odjął. Wywaliłem od razu wstępne obciążenie i jeszcze coś może uszczuplę, a jak znajdę czas to i płytkę poprawię. Wszystkim wielkie dzięki.