Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ soft startu na U2008 dla żarówek 230VAC - pytań kilka.

23 Lis 2011 12:55 4822 5
  • Poziom 15  
    Witam.

Chciałbym zrobić układ powolnego zapalania żarówek tradycyjnych 230V AC [moc obwodu 120 W] (a dokładnie takich z lustrem typ np. R63 -stosowanych w oprawach podsufitowych ) z zastosowaniem układu U2008 (chodzi o kit AVT 1007B :Link_do_strony_sklepu_AVT ).

I mam pytania dla znających ten układ. Układ ma wbudowany soft start , który regulowany jest poprzez zmianę poj. C1. Patrz : Link_do_karty_producenta U2008
    Jednak z wykresu zawartego w tej karcie wynika, że soft start w pierwszej chwili (ok. 0,5 s) daje pełną moc , a dopiero później zaczyna działanie. Czy tak dzieje sie rzeczywiście, czy to tylko moja naciągana teoria??? Patrz : Rys. 8 w w/w karcie.
    Bo jeżeli tak jest, jak opisałem, to układ oczywiscie nie spełni swojej roli w ochronie żarówek.

Pozdrawiam.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 20  
    Ja tez go robiłem do odkurzacza. Tylko na innym kicie - starszym i później poprawką PCB. I rzeczywiście, przy jakimś położeniu potencjometry następowało szarpnięcie i dopiero później soft-start. Mi zależało na soft starcie, a nie reg. obr.
    Czy chcesz mieć ochronę żarówek czy płynne rozjaśnianie?
    Bo jak pierwsze, to wystarczy przekaźnik, dławik/rezystor/kondensator + układ czasowy.
    konrad.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 21  
    Witam
    Można wykonać" układ " softstartu - powolnego samoczynnego rozjaśniania z 1 tylko elementem . Czas rozjaśniania nawet do kilkunastu minut . Niezależnie od poziomu ustawionej wartości napięcia . Także układ samoczynnego ściemniania w ciągu ok. 1,5 minuty . Zastosowałem takie sposoby w regulatorach mocy 230V 3,5 KW z układem U2008B w kicie AVT1007 . Za chwile muszę jechać . Jeżeli kol. to interesuje to proszę napisać . Może być na priva .
  • Poziom 15  
    Witam i dzięki za zainteresowanie tematem.

Do Kol. KonradGatek: z założenia układ ma chronić żarówki, bo te lustrzane czasami szybko się przepalają ( chyba zależy jaka seria i producent). Żarówki zainstalowane w kuchni, więc aby mieć pewien min. komfort światło powinno zapalić się (ew. rozświetlić w czasie 1,5 - 3 sek. maks.). Stąd mój post.
    Dzięki za odp. - czyli układ zachowuje się raczej tak jak opisałem. Chyba, że Kol. ma możliwość podpięcia żarówki i sprawdzenia czy ta nie błyśnie pełną mocą na początku.
    Elementy RLC mogą zapewnić ochronę żarówek - ale właśnie to sobie wstępnie przeliczyłem i wyszło, że zastosowanie samego rezystora to około 100W mocy traconej na nim w pierwszej chwili załączenia - rezystor miałby duże gabaryty - to raczej odpada. Natomiast L i C też raczej małe by nie były (patrz np. Kondensator bipolarny od silnika pralki ). Chyba, że Kol. ma jakiś ciekawy schemat - to czekam.

Do Kol. janhen - jestem zainteresowany - a jak tam sprawa tłumienia zakłóceń, bo fazowe ster. triaka takowe wprowadza. Może Kol. zapoda schemat, to inni też skorzystają.

Pozdrowienia dla wszystkich.
  • Poziom 20  
    Sprawa przepalania żarówek to nie tylko udar prądu przy włączaniu. To także możliwość odprowadzenia z niej ciepła. Producenci oprawek na żarówki piszą w DTR-ce, że należy zachować podane minimalne odstępy i zapewnić przez to odprowadzenie ciepła.
    Nie wiem, po co chcesz się pchać w scalaki dla tylko ochrony żarówek przy włączeniu. Jeżeli ma być efekt rozjaśniania, to rozumiem.
    Zobacz:
    Układ soft startu na U2008 dla żarówek 230VAC - pytań kilka.
    Tylko musisz pomyśleć nad rezystorami - nie musi mieć 100W mocy ciągłej. Policz ile ciepła się wydzieli na nim i porównaj z danymi katalogowymi. I do jakiej wartości chcesz ograniczyć prąd.
    A tutaj do kupienia i zobaczenia jak wygląda.
    Instrukcja zamieszczania zdjęć oraz obrazków na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [retrofood]
    Wstawiono zgodnie z instr.
    konrad.
  • Poziom 15  
    Kol. KonradGatek - dziękuję za podsunięcie mi rozwiązania.
    Ostatecznie zmontowałem kol. schemat z modyfikacjami.

1. Zamiast rezystorów 10Ω/5W wstawiłem dwa termistory NTC od zasilaczy ATX po ok. 30Ω na prąd ok. 2A. Daje to b. dobry efekt stopniowego rozświetlania żarówek, co prawda przez krótki ok. 3 s. okres - bo taki ustawiłem - ale zawsze jest. Rozświetlanie oczywiście nie występuje od zera, ale od wstępnego progu wynikającego z rezystancji obwodu i jest wystarczające do ochrony włókien żarówek.
    2. Przekaźnik - załącza układ elektroniczny, który po okresie zwłoki natychmiast przyciąga kotwicę przekaźnika - tego z rys. Kolegi nie testowałem, ale być może też by chodził poprawnie.
    Jeżeli ktos jest zainteresowany moim układem opóźniajacym, to proszę o list na PW.
    Dziekuję wszystkim za odpowiedzi.