Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2x Tonsil GDN 15/40/5 + Tonsil GDN 15/40/3 + VIFA DX25TG-09-04

naimado 23 Lis 2011 19:00 4280 22
  • #1 23 Lis 2011 19:00
    naimado
    Poziom 9  

Jak myślicie czy takie rozwiązanie ma sens? Czy może to jakoś przyzwoicie zagrać. Dodam że nie jestem audiofilem. No i czy znalazłby się ktoś chętny żeby pomóc w tym projekcie?

• #2 23 Lis 2011 20:59
    Maxell90
    Poziom 18  

Nie zaduzo tych gdn? 3 szt na kolumne?

• #3 23 Lis 2011 21:19
    naimado
    Poziom 9  

Początkowo miało być 2 x 15/40/5 + DX25TG. Ale jedna osoba z innego forum zaproponowała mi zestaw tak jak w temacie. Samego mnie to zdziwiło taki wybór ale nie jestem aż tak w tym obeznany wiec stwierdziłem że to musi być dobre rozwiązanie. Może jednak ma to jakiś głębszy cel. Oba głośniki mają rożne parametry a co i za tym idzie różne charakterystyki.

• #4 23 Lis 2011 21:26
    Maxell90
    Poziom 18  

No właśnie.Ktoś Cię zrobił w balona. te gdn 2x 15/40 ok i do tego tańszy gdwk 10/80 będzie to lepszym rozwiązaniem niż z vifą

• #5 23 Lis 2011 21:38
    naimado
    Poziom 9  

słyszałem że vifa jest naprawdę dobrym że za te pieniądze warto go kupić. ludzie często łączą tą vife tym tonsilem.

Jakoś nie przekonujesz mnie. On ma taką cenę ale jest jej wart i raczej nie można go porównywać do kopułki tonsila. Z tego co wiem to zestawy na gdn 15 i vifa zyskiwały na wartości głównie dzięki temu wysokotonowcowi

• #6 24 Lis 2011 08:23
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Co do wyboru tweetera. Jest kilka w podobnej cenie. AWX stx'a, kilka Seasów (w tym popularny 27tbfc/g i mniej popularny 27tdfc), Vify XT i TG, Visaton G20SC nie co droższy Usher T9930 i przyznam, że każdy z tych głośników wart jest uwagi.
    Teraz pytanie, dla czego 3 głośniki 6" za łączną kwotę około 270zł? Osoba, która zaproponowała takie rozwiązanie musiała się kierować jakimiś założeniami (i powiem, że może mieć to sens).

• #7 24 Lis 2011 09:22
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Też bym z chęcią wysłuchał pomysłu tejże osoby. Osobiście przepadam za XT25TG, kolego Maxell90 pisząc że "lepszym" rozwiązaniem jest dodać "gdwk 10/80" - owszem, lecz chyba tylko cenowo. Nawet typ głośnika który wymieniłeś nie wiele nam mówi bo kopułek o tym - zresztą tylko początkowym oznaczeniu jest kilka typów. Do tego jedynym sensem od tonsila jest GDWK 10/80/26. Poza tym, wszystkie kopułki które wymienił Przemek zjadają tonsile na dzień dobry.

• #8 24 Lis 2011 16:30
    naimado
    Poziom 9  

Zacytuje tego Pana:
    "Z drugiej strony jeśli zestaw ma być 3 drozny to chyba lepeij zresygnowac z wyduszania bardzi niskiego basu z głośników o małym Xmax i zastosować 2x GDN15/40/5+GDN15/40/3 lub 3x GDN13/40/2 - wszystkie 8om w konstrukcji przypominającej taki Visaton http://www.visaton.de/en/bauvorschla...579/index.html"

Ja tu nie widzę jakiegoś większego sensu co by miało decydować o takim doborze.

Dodano po 20 [minuty]:

Czy wiece kto mógłby mi zrobić zwrotnice do zestawu jak w temacie tylko bez tego GDN 15/40/3? Ja napisałem w tej sprawie do firmy Gran z Chojnic, już mnie ciekawi odpowiedź:) A może wy znacie kogoś wartego polecenia?

• #10 24 Lis 2011 21:20
    naimado
    Poziom 9  

Tak już to nie raz to czytałem :) dlatego wybrałem tą Vife:). Tu jest kolumna na jednym gdn a ja chce na dwóch. I to już będzie inna zwrotnica, tak powiedział Pan Irek. Że pomiary trzeba zrobić od nowa i nowy projekt. Dlatego wiec pytam czy polecacie jakąś firmę lub osobę co by mogła to zrobić.

Dodano po 11 [minuty]:

Zresztą jest tam jedna osoba co dodała do kolumny jeden GDN tak jak ja chce tylko ze ona użyła tej samej zwrotnicy co z jednym GDN tłumiąc tylko bardziej wysokotonówkę. A z tego co Pani Irek powiedział trzeba zrobić nowe pomiary.

Dodano po 2 [godziny] 44 [minuty]:

Obudowę bym miał 35 litrów zestrojoną na 46 Hz. Dołączam wykres:
    2x Tonsil GDN 15/40/5 + Tonsil GDN 15/40/3 + VIFA DX25TG-09-04
    Co myślicie o tym?

• #11 25 Lis 2011 08:39
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Jako sugerowana skrzynka, wydaje mi się być zbyt duża. Pomyślałbym o zmniejszeniu o 10 litrów, dałbym również tunel o średnicy większej niż 6 cm. Zrób symulacje, zobacz co wyjdzie.

• #12 25 Lis 2011 11:10
    przemo-lukas

Popatrz jeszcze na takie głośniki: usher 8935a, Fountek FW168, Seas CA18RLY, Monacor SPH-165KEP i tańszy GDN-18-140-8-AWX.

Pierwsze słyszałem w BR. Jest projekt w TL, mam nadzieję, że będzie mi dane go usłyszeć.

• #13 25 Lis 2011 16:32
    naimado
    Poziom 9  

Do przemo-lukas : przetworniki już zakupiłem więc z tych głośników nie skorzystam.

Za chwile zrobię jeszcze kilka symulacji, przedstawię je tu na forum.

Dlaczego większą średnice tunelu mam zrobić? Jeżeli chodzi o efekt wizualny( w co wątpię) to tunel umieszczę i tak z tyłu kolumny.

Znalazłem firmę która wykona mi zwrotnice do takiej konfiguracji głośników za 80zł sztuka. Na jakiej firmy elementy powinienem nalegać żeby mi zamontowali aby efekt był w miarę dobry?

Dodano po 21 [minuty]:

Oto kilka symulacji:
    2x Tonsil GDN 15/40/5 + Tonsil GDN 15/40/3 + VIFA DX25TG-09-04 2x Tonsil GDN 15/40/5 + Tonsil GDN 15/40/3 + VIFA DX25TG-09-04 2x Tonsil GDN 15/40/5 + Tonsil GDN 15/40/3 + VIFA DX25TG-09-04 2x Tonsil GDN 15/40/5 + Tonsil GDN 15/40/3 + VIFA DX25TG-09-04 2x Tonsil GDN 15/40/5 + Tonsil GDN 15/40/3 + VIFA DX25TG-09-04

• #14 25 Lis 2011 17:40
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Firmę? Rozumiem, że wysyłasz im głośniki do pomiaru, lub mają takie same na stanie?

• #15 25 Lis 2011 19:27
    naimado
    Poziom 9  

Jest to firma "Gran" z Chojnic zawiozę im kolumnę do pomiarów i zaprojektowania tej zwrotnicy.

Dodano po 37 [minuty]:

Mam pytanie, Co najlepsze było by do wygłuszenia takich kolumn?
    Gąbka, mata głusząca miękka, mata głusząca twarda, mata głusząca gładka, mata głusząca z filcem,mata głusząca z włókniną, mata głusząca z aluminium, wełna owcza czy poprostu wata?

• #17 25 Lis 2011 21:13
    naimado
    Poziom 9  

Filc bym miał za darmo. tak dużo nie chce mi się wierzyć.

• #18 26 Lis 2011 09:08
    przemo-lukas

A mi nie chce się wierzyć w zwrotnice 3 drożne za 80zł/szt. Do tego podali cenę nie mając przetworników? No i uwzględnili jak będzie wyglądała obudowa i rozmieszczenie przetworników? ;)
    Ja w sumie samych mat bitumicznych nie używam, za to płyty z których wykonuję obudowy to minimum 22mm MDF i do tego gęsto żebrowane.
    Myślę, że odgrodę pomiędzy sekcją nisko-tonową, a średnio/wysoko-tonową mógłbyś umieścić pod kątem.
    P.s.
    Same wizualizacje z "symulatorów" są chyba zbyteczne. ;)

• #19 28 Lis 2011 10:45
    naimado
    Poziom 9  

to są zwrotnice 2,5 drożne ( bez tego gdn 15/40/3) powiedziałem im jakie to będą przetworniki itp.

Ten człowiek co napisał mi że mam dać jeszcze gdn 15/40/3 napisał tak:
    "GDN 15/40/3 ma dodatkowy magnes i ekranowanie który zwiększa indukcyjnosc w szczelinie do 1,2T podnosi Bl i wskutek tego takze Fs. Głosnik jest raczej dobrze wyrówanany i efektywny co sprawia że powinien nadawac się do roli średniotonowego."
    Co o tym sądzicie ?

Rzecz biorąc nie wiem co o tym myśleć. Zacząłem porównywać charakterystyki tego gdn 15/40/3 do gdn 15/40/5 i faktycznie minimalnie wyżej potrafi zagrać. Gdn 15/40/5 ma bardziej płynną charakterystykę a 15/40/3 no powiem "ostrzejszą". Patrząc na charakterystyki średniopłatowców to one też tak mają jak gdn 15/40/3. Ale głośniki średnio tonowe mają jednak bardziej równą charakterystykę w paśmie przenoszenia, posiadają mniejszą amplitudę. Podejrzewam że moje wnioski są raczej kiepskie i mało profesjonalne. Ale to właśnie mi motorowi udało się zaobserwować.
    Myślicie dało by się zastosować ten gdn 15/40/3 jako średnio tonowy głośnik? Zagrało by to na jakimś przyzwoitym poziomie? No i jeżeli zdecydował bym się na takie rozwiązanie to musiałbym podzielić kolumnę na 2 komory?na 2 x gdn 15/40/5 i gdn15/40/3 + Vifa. I jak bym miał obliczyć litraż dla komory tam gdzie jest gdn15/40/3 bo gdzieś czytałem że dla średnio tonowców się tego nie robi, ale to w rzeczywistości jest to gdn wiec nie wiem za bardzo jak to zaprojektować.

Coraz bardziej zaczynam się do takiej konfiguracji przekonywać. W Tonsil Maestro też zastosowano gdn na średnie tony.

• #20 28 Lis 2011 16:12
    przemo-lukas

Brzmi to coraz bardziej intrygująco. ;)
    Tam, gdzie doszukiwał bym się zalet konstrukcji na tych przetwornikach (odciążenie GDN 15/40/3 w podziale na trzy drogi) firma zdecydowała się wykonać zestaw 2.5 drożny.

• #21 23 Maj 2012 19:48
    Szrama_
    Poziom 12  

naimado jak Twój projekt ? dokończyłeś go ? jestem bardzo ciekawy efektów takiej konstrukcji, gdyż sam myślę nad stworzeniem takich kolumn. Pozdrawiam

• #22 23 Maj 2012 20:10
    naimado
    Poziom 9  

Szczerze to wszystko jest kupione. Ale obudowy czekają na zrobienie. I nie wiem kiedy się za to wezmę ale zrobię to:)

• #23 28 Gru 2014 00:43
    artur.we
    Poziom 11  

Odświeżam temat.

Czy udało się zrobić 3 drogi na 5" głośnikach?

Od razu wyjaśniam jaki jest sens i przewaga takiej konstrukcji 3 drożnej nad konstrukcja 2,5 drożną. Chodzi o odciążenie głośnika średnio-tonowego od przebiegów niskotonowych. Pracuje on wtedy w mniejszym zakresie amplitud oraz z mniejszymi zniekształceniami intermodulacyjnymi. Natomiast same przebiegi charakterystyki częstotliwości niewiele się poprawia albo wcale względem układu 2.5 drożnego.
    Podany link kierował do konstrukcji Visaton Skyline właśnie w układzie 3 drożnym na 3 jednakowych głośnikach nisko-średnio-tonowych. Można by w takiej konstrukcji wykorzystać tonsilowskie GDN 13/40/2 lub 13/40/4 oraz 13/40/9 na tony średnie.
    Tonsilowskich piętnastek z plecionymi membranami od pewnego czasu nie zauważam w sprzedaży.

Dodano po 9 [minuty]:

Głośniki nisko-średniotonowe jak najbardziej można stosować na tony średnie, przecież skoro i tak pracują w tym zakresie w układach 2 drożnych. Muszą mieć tylko oddzielną komorę wytłumiona w objętości. Dla tak małych głośników nie potrzeba pancernych i żebrowanych obudów, rozpiętości ścian w stojącej obudowie są na tyle małe że wystarczy normalna płyta wiórowa 18mm grubości z jednym lub dwoma stężeniami w poprzek najdłuższego wymiaru. Nie mają sensu żadne maty bitumiczne ani wełna owcza długowłosa jeśli to nie jest obudowa typy linia transmisyjna. Filc techniczny na ściany może być ale tez nie musi, do tego gąbka lub wata lateksowa za głośnikami .

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME