Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór grzejników do wielkości pomieszczenia

23 Lis 2011 20:15 15282 21
  • Poziom 27  
    Witam. Mam w mieszkaniu ogrzewanie gazowe i grzejniki w dwóch pokojach. W większym pokoju są 2 - jeden ma wymiary 120x60 cm, drugi 100x60cm. Pokój ma 25m2. W drugim pokoju jest jeden o wymiarach 120x60cm. Pokój ma 12 m2. I teraz do sedna. Otóż w dużym pokoju po włączeniu ogrzewania temp. szybko rośnie. Natomiast w mniejszym pokoju proces ten jest powolny. No i pokój jest dużo zimniejszy od większego. Czy w związku z tym źle została dobrana wielkość grzejnika? Acha, mniejszy pokój jest nad piwnicą nieogrzewaną, większy nie jest podpiwniczony.
  • Poziom 41  
    Wymiary grzejników,to sprawa drugorzędna. Dobór grzejnika polega na dobraniu jego mocy do powierzchni pomieszczenia,lub kubatury, z uwzględnieniem różnych zależności minn.właśnie nieogrzewanej piwnicy ilości okien ,ścian zewn,itd.
  • Poziom 27  
    Hmm, a jak mogę sprawdzić, jaką moc mają grzejniki założone u mnie w mieszkaniu?

Acha, w swej naiwności myślałem, że moc jest bezpośrednio zależna od wielkości ;(
  • Poziom 41  
    FOSGEN1 napisał:
    Hmm, a jak mogę sprawdzić, jaką moc mają grzejniki założone u mnie w mieszkaniu?
    Poszukać danych o tym grzejniku,u producenta, w sklepie itp.
  • Poziom 37  
    Grzejnik został nie tyle źle dobrany, tylko nie uwzględniono dodatkowych czynników. Ja także u siebie stwierdziłem podobne zjawisko, w małym pokoju na piętrze, który jest od wschodniej strony i nad garażem. Zastosowałem dodatkowy grzejnik w korytarzu przyległym do owego pokoju. Jeśli nie można już wymienić grzejnika w pokoju istnieje pewna szansa poprzez zmianę cyrkulacji powietrza. Rzecz dla wprawnego rzemieślnika, gdyż w grę wchodzi przeprogramowanie pieca, ingerencja w układ wentylacji. Oczywiście zakładam właściwe odpowietrzenie układu, jego drożność i właściwe korzystanie z głowic termostatycznych.
  • Poziom 27  
    dybas napisał:
    Oczywiście zakładam właściwe odpowietrzenie układu, jego drożność i właściwe korzystanie z głowic termostatycznych.

Hmm, co do drożności to nie wiem, ale chyba również OK, skoro w pozostałych pomieszczeniach jest dobrze.

Tak, tu jest OK. Nie za bardzo wiem, co może (i jak) mi fachman przeonaczyć. Co do cyrkulacji, to chyba tylko jakiś wentylator... Co do przeprogramowania pieca, to chyba nie w moim modelu (zeus mini).
  • Poziom 10  
    To raczej prosta sprawa.Kolego przymknij powroty na grzejnikach w w większym pokoju,stopniowo i patrz jaki bedzie efekt.I tyle.Napisz czy jest ok.Pozdrawiam Darek.
  • Poziom 41  
    darkos2 napisał:
    To raczej prosta sprawa.Kolego przymknij powroty na grzejnikach w w większym pokoju,stopniowo i patrz jaki bedzie efekt.I tyle.Napisz czy jest ok.
    Tylko,że FOSGEN pisze,o powolnym nagrzewaniu pomieszczenia, nie grzejnika.
  • Poziom 27  
    stanislaw1954 napisał:
    Tylko,że FOSGEN pisze,o powolnym nagrzewaniu pomieszczenia, nie grzejnika.

Dokładnie tak jest
  • Poziom 27  
    Popatrzyłem na stronkę producenta i mam taki grzejnik:

TO CHYBA TEN GRZEJNIK

Przynajmniej wygląda dokładnie tak samo. Powiedzcie mi, skoro z nim mam niedogrzany pokój to na jaki ewentualnie można by go wymienić?

No i jeszcze jedno mi się nasuwa pytanie - latem uszkodzeniu uległa rurka od ogrzewania w mieszkaniu. Fachowcy podczas naprawy zakręcali jakiś zawór w grzejniku. Może niedokładnie go odkręcili i dlatego nie dogrzewa (dół grzejnika - pewnie to powrót). Choć grzejnik jest cały gorący.
  • Poziom 34  
    Grzejniki te wyglądają na to, że mają sporą moc (zabaczyłem na stronę producenta) - podają ją nawet dla niskich parametrów (dawniej podawało się dla 90/70/20). Ten rozkład temperatury wydaje mi się dziwny. Czy ten niby niedogrzany pokój jest narożny? Czy ma np. nieszczelne drzwi balkonowe (drzwi balkonowe to przekleństwo, gdyż z nich ciągnie dołem i są zimne stopy). Poza tym, może nastawa wstępna na tym grzejniku została ustawiona na niższą wartość, przez co jest mniejszy przepływ (warto sprawdzić, gdy grzejnik jest także dołem gorący - nie tylko górą). Mniejszy przepływ gorącej wody przez grzejnik to w rezultacie słabsze ogrzewanie. Ten grzejnik wydaje się być nawet za duży, jak na wielkość pokoju (12m2). Mogło się też tak zdarzyć, że grzejnik jest wadliwy (użebrowania zwiększające powierzchnię mogły się odlutować i wtedy już nie przekazują one ciepła i moc grzejnika spada). Trzeba go dokładnie obejrzeć i sprawdzić regulację przepływu.
  • Poziom 41  
    FOSGEN1 napisał:
    Może niedokładnie go odkręcili i dlatego nie dogrzewa. Choć grzejnik jest cały gorący.

Jesli jest tak ,jak piszesz, że grzejnik grzeje cała powierzchnią ,to moim zdanie jest za mały do pomieszczenia. Jego moc ,to 1608 / 1285 W . wobec tego musisz założyć większy. A jaki? albo obliczyć z powierzchni / kubatury pomieszczenia, albo nie wiem (zdając się na doświadczenie hydraulika), albo dokładając to mocy obecnego grzejnika np. 30-40 % więcej.Musisz sam zdecydować,jak to rozwiążesz.
  • Poziom 27  
    To może żeby danych było więcej - po włączeniu ogrzewania grzejnik najpierw robi się gorący od góry, a dopiero po pewnym czasie cały.

Pokój jest nad zimną piwnicą od wschodu. Okno plastik.

Jak mogę obliczyć moc potrzebną do ogrzania tego pokoju, bo stan obecny to nieporozumienie.

Acha, kiedy jest grzanie, to w grzejniku słychać cichutki szum.

stanislaw1954 napisał:
    albo dokładając to mocy obecnego grzejnika np. 30-40 % więcej

Tego sformułowania do końca nie rozumiem. Jak mogę mu dołożyć mocy?
  • Poziom 27  
    Z kalkulatora wyszło mi 1280W. Na piecu temp. mam ustawioną na +/- 65 st. Chyba nie ma sensu ustawiać jej wyżej, prawda?

Z parametrów grzejnika wynika, że:

Moc grzejnika: P1=1552 W dla temp 75/65/20 W, P2=1245 dla temp. 70/55/20.
  • Poziom 39  
    Zamiast walczyć z tym grzejnikiem kup 4 paczki styropianu i 2 worki kleju i dociepl ten pokój od strony piwnicy. Zwiekszajac moc grzejnika zwiększasz koszty ogrzewania, a od podłogi i tak będzie zimno. Koszt takiego amatorskiego ocieplenia wyniesie 150-200 zł a wymiana grzejnika na większy min 500zł.
  • Poziom 27  
    andrzej lukaszewicz napisał:
    kup 4 paczki styropianu i 2 worki kleju i dociepl ten pokój od strony piwnicy

Powiem Ci, że zamierzam. Tylko nie wiem, czy teraz jest odpowiednia pora na to. Poza tym jest jeszcze jedna sprawa - podsiąkająca od piwnicy wilgoć po ścianach. Czekam właśnie na stanowisko administracji, bo mają się wziąć za odcięcie.
  • Poziom 41  
    FOSGEN1 napisał:
    Tego sformułowania do końca nie rozumiem. Jak mogę mu dołożyć mocy?
    Jeśli obecny grzejnik jest za mały ,to jak nie możesz się zdecydować jaki ma być większy to dodaj DO MOCY OBECNEGO te 30-40% więcej i po zmartwieniu.
  • Poziom 34  
    FOSGEN1 napisał:
    andrzej lukaszewicz napisał:
    kup 4 paczki styropianu i 2 worki kleju i dociepl ten pokój od strony piwnicy

Powiem Ci, że zamierzam. Tylko nie wiem, czy teraz jest odpowiednia pora na to. Poza tym jest jeszcze jedna sprawa - podsiąkająca od piwnicy wilgoć po ścianach. Czekam właśnie na stanowisko administracji, bo mają się wziąć za odcięcie.

Ta wilgoć to niedobra sprawa i trzeba to odizolować. Poza tym, jak jest zimno od piwnicy, to gdy się da większy grzejnik będzie gorąco na wysokości pleców (i tym bardziej głowy) a od nóg - potwornie zimno. Trzeba zaizolować piwnicę.
  • Poziom 27  
    Zbigniew Rusek napisał:
    Ta wilgoć to niedobra sprawa i trzeba to odizolować. Poza tym, jak jest zimno od piwnicy, to gdy się da większy grzejnik będzie gorąco na wysokości pleców (i tym bardziej głowy) a od nóg - potwornie zimno. Trzeba zaizolować piwnicę.

No właśnie, tylko muszę chwilkę poczekać, czy administracja odetnie podchodzenie wilgoci, bo już się orientowałem, że to akurat można robić cały rok. W sumie ocieplenie wolałbym zrobić wcześniej, ale nie jestem pewien czy ma to sens przed wykonaniem odcięcia. Może coś mi doradzicie w tej materii.
  • Poziom 12  
    Koledzy, próbuję dobrać grzejniki za pomocą programu Purmo SDG, moce zapotrzebowane dla pomieszczenia wychodzą dość małe:np. dla salonu 35 m2 dla parametrów c.o. 55/35 st. C moc 2398 W .
    Według ogólnych zasad np. dla zapotrzebowania 60 W/m2 daje to ok 2 kW , a to przecież dla, jak podają parametrów c.o. 70/55 , i to trzeba przeliczyć na parametry 55/35 z mnożnikiem 1,7-2 .
    Czy ten program dobrze liczy, ktoś według niego dobrał i jest ok?
  • Poziom 27  
    No, grzejnik wymieniono na większy. Zobaczymy, jak teraz będzie.