Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ termostatu na Attiny2313 z wyświetlaczem LED

marek_34 23 Lis 2011 20:35 9703 13
  • Układ termostatu na Attiny2313 z wyświetlaczem LED

Jest to układ termostatu oparty na mikrokontrolerze Attny2313. Pomiar temperatury odbywa się za pomocą czujnika DS18B20. Grzałka kontrolowana jest za pomocą przekaźnika 30A 240VAC.

Układ, jak widać na zdjęciu powyżej, składa się z dwóch bloków: głównej płyty termostatu oraz płytki wyświetlacza. Zostały one wykonane przez autora techniką termotransferu. Autor napotkał na pewne problemy ze ścieżkami wychodzącymi z mikroprocesora - niektóre z nich ze względu na małe odległości zlały się ze sobą. Płytki zostały wymyte w myjce ultradźwiękowej za pomocą alkoholu izopropylowego.

Zastosowany transformator jest nieco za duży; autor pisze, że mógłby z powodzeniem zastosować mniejszy. Obecnie do zasilania przekaźnika zastosowano regulator 12V, jednak ten model przekaźnika zaczyna przełączać od napięcia 7V, a autor planuje zmianę regulatora na 9V w celu zmniejszenia poboru prądu.

Autor obiecuje, że udostępni pliki źródłowe w późniejszym terminie, kiedy zostaną dokończone. Na razie na stronie dostępny jest schemat układu.

Źródło: http://jumperone.com/2011/10/thermostat-project-part2/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    marek_34
    Poziom 18  
    marek_34 napisał 332 postów o ocenie 250, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Katowice. Jest z nami od 2006 roku.
  • Computer ControlsComputer Controls
    seg
    Poziom 12  
    Nie analizowałem układu ale doczepię się filmu - Typ usuwa topnik w wanience ultradźwiękowej zanurzając jednocześnie /zwykłą/ podstawkę uC /i goldpiny/. Moim zdaniem - BŁĄD.
  • Computer ControlsComputer Controls
    barek54
    Poziom 9  
    Czy ten termostat nadawał by się do stacji lutowniczej ??
    rsikon
    Poziom 26  
    seg:

dlaczego błąd, a co z czyszczeniem PCB telefonu komórkowego? Przed czyszczeniem w wanience należy złącza odlutować ? ;)
    gaspaccio
    Poziom 17  
    barek54 napisał:
    Czy ten termostat nadawał by się do stacji lutowniczej ??

Nie, czujnik DS18B20 umożliwia pomiar do 125°C
    yogi009
    Poziom 42  
    Kolego barek54, układ kontroli temperatury grota lutownicy zrób na termoparze, w projekcie AVT987 masz dobrze opisany przykład, rączki lutownicze (np. Pensol) mają zintegrowaną termoparę typu K.
    IMEX
    Poziom 20  
    Czy ten Wyświetlacz LED działa - ja tam widzę 8.8.8.

Projekt prosty, a zarazem ciekawy.

Na początku filmu zastanowiłem się jak sę poprowadzone połączenia między przekaźnikiem z złączem na tak mocny zastosowany przekaźnik - To Cynowanie - ostatecznie Mega Producenci tak robią.
    marekszy
    Poziom 11  
    Tak ,można ustawic temperaturę oraz histerezę, ustawia się chyba co 0,5 stopnia,zrobiłem to sobie dla testu i działa ,jedynie miałem problem z tym,że świeciły mi się wszystkie kropki (nie sprawdzałem już czy miałem zwarcie ,czy wina softu),ale reszta jest ok, trochę mruga wyświetlacz (przy odbieraniu danych z DS-a, ale ponoc to normalne w układach tego typu). Ma trochę zamieszane w podłączeniu wyświetlacza ale jak coś to mogę dac rozpiskę.
    IMEX
    Poziom 20  
    marekszy napisał:
    Tak ,można ustawic temperaturę oraz histerezę, ustawia się chyba co 0,5 stopnia,zrobiłem to sobie dla testu i działa ,jedynie miałem problem z tym,że świeciły mi się wszystkie kropki (nie sprawdzałem już czy miałem zwarcie ,czy wina softu),ale reszta jest ok, trochę mruga wyświetlacz (przy odbieraniu danych z DS-a, ale ponoc to normalne w układach tego typu). Ma trochę zamieszane w podłączeniu wyświetlacza ale jak coś to mogę dac rozpiskę.

Czy masz schemat w eagle bo ten co jest na stronie autora w jakims innym jest programie - ze wzgledow braku schematu z LED zrezygnowalem
    marekszy
    Poziom 11  
    niestety nie mam,ale jutro dam dokładną rozpiskę do podłączenia wyświetlaczy, na pewno będziesz wiedział co z czym połączyć,jak będzie jeszcze jakiś problem to najwyżej dasz znać.

Dodano po 3 [godziny] 45 [minuty]:

Tutaj masz jeszcze link do filmu gzie pokazuje jak działa.
    http://jumperone.com/2011/11/attiny2313-based-thermostat-project-update-2/
    marekszy
    Poziom 11  
    A oto i rozpiska wyprowadzeń z Attiny:
    1-reset------------------11-przycisk wyboru "histereza"
    2-wyjście na przekaźnik---12-segment C
    3-sygnał z DS18B20-------13-segment D
    4-segment B--------------14-dioda LED "praca"
    5-segment E--------------15-segment F
    6-segment Dp(kropka)-----16-segment A
    7-segment G--------------17-katoda wyświetlacza 1
    8-przycisk <--------------18-katoda wyświetlacza 2
    9-przycisk>---------------19-katoda wyświetlacza 3
    10-GND-------------------20-VCC
    Druga dioda LED służy jako sygnalizacja zasilania .
    Dodatkowo musiałem wyłączyć w fusebit dzielnik sprzętowy (Bit CKDIV) tzn. "Divide clock by 8" ma być na "disabled",reszta bez zmian. Nastawy są co 0,1 stopnia.Dodam jeszcze,że nie montowałem rezystora na 1 nóżce(reset),układzik nie chciał z nim startować.