Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na PCL805 - prośba o opinie schematu

nitros66 23 Lis 2011 20:41 7723 10
  • #1 23 Lis 2011 20:41
    nitros66
    Poziom 26  

Witam serdecznie
    Mam już na koncie małe doświadczenie z układami lampowymi ( PCL86 SE ). Ukończyłem technikum, aktualnie studiuje w Krk i cóż wieczorki długie, po klubach szwendać się nie lubię dlatego korci mnie zbudowanie drugiej konstrukcji.

Lamp PCL805 mam multum i do tego parkę TG5-53 z odzysku. Znalazłem ten schemat:
    http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/F...fel-PCL805-Amp/Kapitel%201-Dateien/Bild10.jpg

Jeśli dobrze rozumiem jego ideę to jest to układ SE z pentodami połączonymi równolegle. Ra dla PCL805 to około 12kΩ co w połączeniu równoległym daje 6kΩ. Wzmacniacz bd miał moc rzędu 5W ( aktualny ma 3W) do tego używam kolumn o impedancji 6Ω przez co pomyślałem, że TG5-53 by się nadał. Cały opis projektu znajduje się na stronie i podzielony jest na trzy części:
    http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Frank-Kneifel-PCL805-Amp/Kapitel%201.htm

http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Frank-Kneifel-PCL805-Amp/Kapitel%202.htm

http://www.jogis-roehrenbude.de/Leserbriefe/Frank-Kneifel-PCL805-Amp/Kapitel%203.htm

Nim wydam pieniążki chciałbym się dowiedziec czy w ogóle warto brać się za ten układ. Domyślam się, że dźwięk z racji zastosowania TG5 nie będzie prawie w ogóle różnił się od mojej obecnej konstrukcji.

Czy może lepiej zbudować końcówkę Atakama ( http://diy.atakama.pl/wzmacniacz_elektor/ ) na tranzystorach i przedwzmacniacz na ECC84 ( myślałem nad modyfikacja tego układu, inne napięcia, mniejsze wzmocnienie https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6555493#6555493 ) zamiast na WO jak jest w projekcie Atakama.

Dodam ze na całość mam około 300zł.

Pozdrawiam serdecznie
    nitros66

Co to jest "pre"?
    Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek]

0 10
  • #2 23 Lis 2011 22:28
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Cytat:
    Jeśli dobrze rozumiem jego ideę to jest to układ SE z pentodami połączonymi równolegle. Ra dla PCL805 to około 12kΩ co w połączeniu równoległym daje 6kΩ.

Pracują w trybie triodowym. W artykule stoi, że Ra takiej triody to 10,4k. Ale to nieistotne.
    Cytat:
    Wzmacniacz bd miał moc rzędu 5W ( aktualny ma 3W)

Nie martw się, ciężko będzie Ci usłyszeć różnicę mocy. Co najwyżej dźwięk może się zmienić, pprzez zastosowanie innych lamp w innym układzie pracy.
    Cytat:
    Czy może lepiej zbudować końcówkę Atakama ( http://diy.atakama.pl/wzmacniacz_elektor/ ) na tranzystorach i pre na ECC84

A na ch...oinkę tam ta lampa :?:
    Cytat:
    Nim wydam pieniążki chciałbym się dowiedziec czy w ogóle warto brać się za ten układ.

Znacznie lepiej spożytkujesz posiadane PCL805 budując układ przeciwsobny. Tyle, że trzeba do tego transformatorów wyjściowych. Zapewni Ci to wówczas kilkanaście watów porządnej (bo mniej zniekształconej) mocy.

0
  • #3 26 Lis 2011 09:24
    nitros66
    Poziom 26  

Dziękuje za zainteresowanie tematem.

Cytat:
    Znacznie lepiej spożytkujesz posiadane PCL805 budując układ przeciwsobny. Tyle, że trzeba do tego transformatorów wyjściowych. Zapewni Ci to wówczas kilkanaście watów porządnej (bo mniej zniekształconej) mocy.

Dobry pomysł, zastanowiłem się chwilę nad tym. Miałbym około 6,5 -8W na kanał. Ale lampy mam nie parowane - czy zniekształcenia skrośne nie będą dawały o sobie znać? Znalazłem takie układy.
    http://www.jogis-roehrenbude.de/Verstaerker/PCL805-KH-Amp/PCL805-KH.htm - doczytałem w sieci że jest kilka błędów w układzie, zamiast słuchawek trzeba nawinąć odpowiednie trafo głośnikowe.

http://elektronik-bastelbude.de/leser/fox/xmas.htm znalazłem jeszcze taki układ. Napięcie anodowe jest dosyć niskie. I znów nie mam transformatorów.

Kolego Futrzaczek nie orientujesz się kto i w jakich kwotach nawinął by mi odpowiednie transformatory, sam sobie mogę nie poradzić bo doświadczenie mam zerowe w tej dziedzinie, dlatego kombinowałem z posiadanymi TG5-53 :|

Żyłka Adama Słodowego podsuwała mi na myśl układ PP na PCL86 ( tez ich kilka mam ), ale po przeanalizowaniu za i przeciw lepsza alternatywą było by EL84 PP, którego brzmienie mi przypadło do gustu - z tym, że finanse mnie blokują i w głowie pojawia się PCL805 SE w połączeniu równoległym. Koło się zamyka :D

A teraz na poważnie: Macie może dostęp do innych układów PP na PCL805?

Cytat:
    Czy może lepiej zbudować końcówkę Atakama ( http://diy.atakama.pl/wzmacniacz_elektor/ ) na tranzystorach i pre na ECC84

Cytat:

A na ch...oinkę tam ta lampa :?:

Dla poprawy własnego ego :D Wiem, że lampa na początku praktycznie nic nie daje, bo za ch-er dźwięku w głównej mierze odpowiada końcówka mocy. Mam parkę ECC84 NOS'y i stary zasilacz 40VA 230/24V 1,2A po drukarce, pomyślałem o prostym powielaczu napięcia do tej lampki - w układzie przedwzmacniacza by wystarczyło. Do tego może oczko na EM8x. Taki dwu segmentowy zestaw chciałem zbudować. Zalegające graty by się wykorzystało z jakimś pożytkiem. A jak bym coś gotówki dorobił przez ferie to dorzuciłbym zdalne sterowanie i korektor RIAA do gramofonu, może jeszcze timer aby mieć kompletną wieże segmentową "Handmade by nitros66" :idea:
    Jak sądzicie bardzo poroniony pomysł?

Z wyrazami szacunku
    nitros66

0
  • #4 26 Lis 2011 16:35
    slawekgaj3
    Poziom 10  

Witam. Jeżeli masz lampy PCL805 i chcesz zrobić przyzwoity wzmacniacz małej mocy, do np. muzyki z komputera, to polecam sprawdzony, wykonany przeze mnie wzmacniacz SEPP. Parametry jak na lampy "śmieciowe" i nie typowe audio bardzo dobre. Moc kilka watów, ale w zupełności wystarczy do nagłośnienia średniej wielkości pokoju. Ja w swojej konstrukcji użyłem transformatorów wyjściowych TG5-53, a sieciowy nawinąłem sam. Jako dodatek zastosowałem wskaźnik EM84. Całość zmontowana na płytce laminowanej (ale bez ścieżek, tylko punkty lutownicze przy nóżkach lamp). Brak jeszcze obudowy. Jeśli kogoś interesowałyby inne szczegóły chętnie odpowiem.
    Schemat:

Proszę poprawić zamieszczenie obrazków: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html [Futrzaczek]

1
  • #6 27 Lis 2011 12:06
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

slawekgaj3 napisał:
    Witam. Jeżeli masz lampy PCL805 i chcesz zrobić przyzwoity wzmacniacz małej mocy, do np. muzyki z komputera, to polecam sprawdzony, wykonany przeze mnie wzmacniacz SEPP.

Nareszcie coś 3mającego się qpy, w przeciwieństwie do tzw. OTL słuchawkowych na 16Ω. Nie probowałeś jednak przechodzić na tryb pentodowy w celu zwiększenia sprawności i mocy wyjściowej? Klasycznie robiło się to tak, że rezystory w siatkach ekranujących pentod zwiększało się do kilki kΩ, po czym łączyło się siatki przez kondensatory elektrolityczne: "dollną" do masy, "górną" do wyjścia. Korzyść z tego była mniejsza niż można było się spodziewać, bo i obniżenie napięcia na siatkach ekranujących znaczne wskutek zasilania je przez duże rezystancje, i znaczne byly straty mocy wyjściowej w tych rezystancjach, bocznikująchych obciążenie. Gdyby jednak w kolejnym kroku zastąpić rezystory siatkowe połówkami pierwotnego uzwojenia jakiegoś transformatora sieciowego (np. TS18/6 lub któregoś z TS40 na rdzeniach CP) - uniknęłoby się i jednego i drugiego. Przy tym niewielkie składowe stałe prądów siatek ulegałby kompensacji, podczas gdy składowe zmienne sygnału wejściowego by się dodawały. Oczywiście, w takim wypadku głosnik podłączaloby się pod uzwojenie wtórne tego transformatora, a TG5-53 bylby zbędny. Można by mieć tylko pewne obawy o pasmo, czy nie będzie obcinane od góry. Podjąłbyś się takiej próby?

0
  • #7 27 Lis 2011 18:43
    slawekgaj3
    Poziom 10  

Witam.
    jdubowski:
    We wzmacniaczu użyłem oryginalnych, nie przerabianych w żaden sposób transformatorów wyjściowych.
    Tomek Janiszewski:
    Wydaje mi się że pomysł w sensie teoretycznym jest dobry, jednakże usunięcie z układu transformatora wyjściowego, a dołożenie do niego innego transformatora mija się z logiką. Poza tym w takim przypadku na 100% znacząco zawęzi się pasmo przenoszenia i prawdopodobnie wzrosną zniekształcenia. Konkludując, wydaje mi się że tak jak w przypadku zdrowego zęba nie powinno się w nim dłubać, tak w przypadku poprawnie działającego urządzenia, zmontowanego wg. prostego schematu o dobrych parametrach nie ma co kombinować i udziwniać. Pozdrawiam.

0
  • #8 27 Lis 2011 20:32
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

slawekgaj3 napisał:
    usunięcie z układu transformatora wyjściowego, a dołożenie do niego innego transformatora mija się z logiką.

Pomysł z użyciem TS w roli TG wziąłem nie z czapy, lecz z forów, gdzie owe dwukarkasowe TS40 polecają w roli wyjściowych w klasycznych stopniach mocy PP wzmacniaczy, co pradwda gitarowych gdzie pasmo nie jest aż tak krytyczne. Ale we wzmacniaczach PP ważny jest też duży współczynnik sprzężenia między połówkami uzwojania pierwotnego - w SEPP przy właczeniu takim jakie proponuję nie jest on tak krytyczny jako że w obu połówkach przepływa prąd sinusoidalny. Dysponuję dwoma TS18/6 mającymi pierwotne uzwojenie 220/110V (wyglądają identycznie jak normalne TG2,5 ;-) ) i chodzi mi po głowie użycie go w opisywany sposob, co prawda raczej nie z PCL805 (używam telewizora gdzie znajduje taka lampa znajduje zatrudnienie ;-) ) lecz z typowymi dla układów SEPP EL86. Pytałem tylko czy ktoś robił lub miałby zamiar takiej próby dokonać, skoro gotowy wzmacniacz ma.

Pozdrawiam

0
  • #9 28 Lis 2011 21:15
    nitros66
    Poziom 26  

Jeśli dobrze odczytałem ze schematu to przy zastosowaniu trafa 1k/8R uzyskam około 8,1W na kanał. Przy zastosowaniu Tg5-53, które ma przekładnię 5,1k/5R uzyskam około 2W, do tego chyba pkt pracy lamp się zmieni. Kolego slawekgaj3 masz jakieś pomiary parametrów swojego układu z zastosowaniem Tg5-53? Nie jestem maniakiem mocy, ale wg mnie z czterech lamp 2W to za mało i już lepiej zostać przy moim 3 watowym PCL86 SE, którego pasmo przenoszenia bd takie samo ( tez użyłem w nim TG5-53 ) i doskładać funduszy na EL84 PP albo budować tranzystor dla odmiany.

0
  • #10 29 Lis 2011 17:50
    nitros66
    Poziom 26  

Natknąłem się jeszcze na taki transformator.
    http://sklep.lampyelektronowe.pl/?221,tgl-15-...nsformator-glosnikowy-pp-%282x-6n13s%29-indel
    Mocowo jest ok, przeniesie pasmo sporo szersze od Tg5-53, impedancja się zgadza. Podszedł by do układu podanego przez kolegę slawekgaj3? Koledzy stosowaliście TG firmy Indel? Warte są uwagi bo jak coś to postaram się poszerzyć budżet. Hi-End w stylu 300B SE albo Wiliamsona to nie będzie ale całkiem możliwie, że śmieciowe PCL'ki zagrały by naprawdę zacnie :D

P.S.
    Wybaczcie post pod postem. Co to jest układ SEPP? Co to jest PCl805? [Futrzaczek]

0
  • #11 01 Sty 2012 11:05
    Tomek Janiszewski
    Poziom 32  

nitros66 napisał:
    Koledzy stosowaliście TG firmy Indel?]

Zetknąłem się tylko z TGL20/002 tej samej firmy (impedancja 10kΩ/8Ω dedykowany do układu PP UL na 2XEL84 lub ECL86). Niemiłym zaskoczeniem okazała się znaczna asymetria rezystancji obydwu połówek uzwojenia anodowego (144Ω/154Ω). Nie świadczy to dobrze o staranności jego zaprojektowania: pod tym akurat względem lepszy był już stary telewizyjny TGp5-5-666 który miał obie połówki uzwojenia wykonane całkowicie symetrycznie.
    Ewentualna asymetria w przypadku użycia transformatora w układzie jaki przedstawił slawekgaj3 i tak nie będzie miała znaczenia, w przeciwieństwie do normalnego układu PP. Jednak tam nie wykorzystasz w pełni możliwości dość kosztownego transformatora: w trybie triodowym uzyskasz zaledwie parę watów mocy, zaś przejście na tryb pentodowy w sposób jaki opisałem nie będzie z tym transformatorem możliwe. Z kolei zaś użycie tego transformatora z lampami PCL805 w klasycznym układzie PP - tym bardziej mija się z celem, jako że Raa=1kΩ byłaby dla tych lamp zdecydowanie za niska w takej konfiguracji. Właściwa byłaby Raa na poziomie 3-5kΩ, bo tyle w klasycznym PP wymaga lampa EL86, przeznaczona zasadniczo do podobnego celu co PCL805 (odchylania pionowego OTV), tylko trochę mocniejsza.
    Cytat:
    Co to jest układ SEPP?

Przyjęty w potocznym obiegu skrót: Single Ended Push Pull, zawierajacy jak widać wewnętrzną sprzeczność. Najbardziej podchodziłby pod niego wzmacniacz zawierający dwie lampy pracujące na wspólne obciążenie przeciwsobnie (stąd Push Pull), z których tylko jedna jest sterowana sygnałem ze stopnia poprzedzającego (stąd Single Ended). Druga lampa końcowa otrzymuje sygnał z wyjścia pierwszej lampy. Do takich układów należy kultowa aplikacja lamp EL86:
    http://r-type.org/pdfs/el86.pdf
    Dla tego schematu (na stronie D2) też aktualna jest możliwość zastąpienia rezystorów 5,6kΩ w siatkach drugich - połówkami uzwojenia pierwotnego transformatora sieciowego, z korzyściami jak wyżej, plus możliwośc użycia normalnego niskoimpedancyjnego głośnika, zamiast trudno dostępnego głośnika o impedancji 800Ω÷1kΩ. Można też spróbować użyć tu lamp PCL805 zamiast EL86, lepiej jednak spożytować je w bardziej złożonym układzie który przedstawił wyzej slawekgaj3, i tam prowadzić experymenty z transformatorami wyjściowymi różnych typów i trybem pentodowym. Korzyść będzie polegała na normalnym, przeciwsobnym sterowaniu lamp, podczas gdy układ SEPP wprowadza z zasady działania dość istotne ograniczenie: musi pracować w czystej klasie A.

0