Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mówiące suwmiarki ułatwiają pracę niepełnosprawnym

marek_34 23 Lis 2011 20:49 7828 5
  • Mówiące suwmiarki ułatwiają pracę niepełnosprawnym

Istnieją co najmniej dwa popularne interfejsy w cyfrowych suwmiarkach. Dla każdego z nich został zbudowany ten układ. Niewątpliwie jest możliwe zbudowanie układu mogącego rozróżnić i zdekodować te interfejsy. Jeden rodzaj suwmiarek podczas pomiarów transmitował 2 zestawy po 24 bity z okresem 12 ms (szybki interfejs). Natomiast w kodzie prezentowanym w obecnym projekcie suwmiarka przesyła 6 zestawów po 4 bity z okresem ok. 400 ms (wolne). "Wolny" protokół oprócz odczytywanych danych przesyła informację, na jaki zakres jest ustawiona suwmiarka: milimetry/cale.

Lista elementów:

- suwmiarka cyfrowa
    - tranzystor 2N3904 BJTs
    - dwa rezystory100K
    - dwa rezystory 680 Ω
    - dioda LED
    - kondensator 0.1µF
    - kondensator 10µF
    - gniazdo jack 3.5mm
    - KIT USB NerdKit (opis na stronach źródłowych)

Mówiące suwmiarki ułatwiają pracę niepełnosprawnym

Źródło: http://www.nerdkits.com/videos/talking_calipers/

Fajne! Ranking DIY
  • #2 24 Lis 2011 17:22
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

Moderowany przez androot:

Usunąłem 15 postów, które były nie na temat. Przed podjęciem dyskusji w rodzaju "komu to potrzebne" radzę, zaglądnąć do źródła i oglądnąć filmik. Dyskusja na ten temat oraz o wyższości jednych studiów nad innymi będzie bardzo szybka nagrodzona ostrzeżeniem.

• #3 17 Sty 2012 13:14
    Tommy82
    Poziom 39  

No właśnie co konkretnie za interfejsy siedzą w tych suwmiarkach.
    To znaczy sformułuje pytanie tak czy taka "zwykła" suwmiarka za powiedzmy szalone parę złotych jest kompatybilna wprost z PC? Bo o ile suwmiarkę mam analogowa i sobie chwalę chociażby dla tego ze nie ma niespodzianki to dla takiej suwmiarki też by się mogło coś znaleźć jak by miarę trywialnie to chciało gadać.

• #4 17 Sty 2012 20:26
    c64club
    Poziom 18  

Te protokoły są rozpracowane. Ludzie budujący maszyny CNC wykorzystują te suwmiarki jako układy pomiarowe dla osi we frezarkach itp. Regulamin nie pozwala mi odpowiedzieć wprost, ale to wystarczająca wskazówka :)

• #5 17 Sty 2012 20:33
    p4trykx
    Poziom 16  

Ja już dałem linka do strony z opisem protokołu ale mój post został skasowany. Nie wiem jak napisać inaczej ale poszukaj na tej stronie nerdkits wcześniej jest opis obsługi takiej suwmiarki.

• #6 18 Paź 2018 21:01
    jacek-szymon
    Poziom 2  

witam, jestem osobą niewidomą i pilnie dość poszukuję suwmiarki która by mówiła ale i by mierzyła dość precyzyjnie.. może by ktoś się podjął za jakąś rozsądną kwotę wykonania mi jej?