Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór obudowy pod głośnik Eminence Kappa 15 LF

RaStol 26 Lis 2011 00:07 9653 76
  • #31 26 Lis 2011 00:07
    RaStol
    Poziom 18  

Pomysł z 4 otworami nie jest bez przyczyny. Stosując dwa otwory o fi 100mm przednia ścianka musiała by mieć sporą wielkość, w efekcie by "utrzymać" mały litraż musiałbym skrócić skrzynię, a nie podoba mi się gdy paczka jest szersza niż dłuższa. Na uchwyty i wzmocnienia myślę, że 3-4l objętości wystarczy.

• #32 26 Lis 2011 00:09
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

AnTech napisał:

objętość netto - 84 litry,
    dostrojenie - 42Hz
    częstotliwość f3 (3dB spadku na ch-ce przenoszenia) wychodzi ok.44Hz

W jakim programie robił kolega symulację?
    Pytam dlatego, iż w WinISD przy takich parametrach obudowy, dla spadku -3dB otrzymałem ok 50Hz, natomiast dla paczki jaką kolega posiada obecnie - 114L@45Hz wychodzi mi właśnie ok 44Hz ;)

Osobiście szkoda by mi było pakować taki głośnik do 84Litrów, ponieważ nie zejdzie to tak nisko jak przy obecnej objętości. Jedynie odpowiedź impulsowa się poprawi w granicy ok 42Hz.

Proponował bym zostawić głośnik w obecnej konfiguracji, gdyż jest to według mnie dobra obudowa. Zmniejszyć jedynie należy powierzchnię portu BR do tych przynajmniej 280 - max 300cm2. Zrób tunel o wymiarach 10x30x23,5cm i sprawdź co się będzie działo.

Wręcz niemożliwe jest żeby ten głośnik w 117L nie dawał rady, dlatego też obstawiam że całe zamieszanie robi właśnie zbyt duża powierzchnia portu.

• #33 26 Lis 2011 13:05
    RaStol
    Poziom 18  

Sam jestem ciekaw jak ten głośnik zagra w mniejszej obudowie dlatego niebawem zabieram się za budowę. Pojemność netto 84 litry, do tego 7l głośnik i 2 litry wzmocnienia i rączki. Łącznie około 93l, 4 tuby br o średnicy 75mm. Waga takiej paczki nie powinna przekraczać 20kg a mobilność na wysokim poziomie. Zobaczymy co z tego będzie

• #34 26 Lis 2011 14:10
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #35 26 Lis 2011 14:27
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

RaStol napisał:
    Pojemność netto 84 litry, do tego 7l głośnik i 2 litry wzmocnienia i rączki. Łącznie około 93l, 4 tuby br o średnicy 75mm.

Strojenie jakie? (długość rurek)

• #36 26 Lis 2011 21:04
    RaStol
    Poziom 18  

Długość rur dobiorę eksperymentalnie . Problem w tym ze nie doliczyłem tuneli do pojemności a płyty już docięte :/

Dodano po 2 [minuty]:

Dobrze, że ich objętość to tylko 3 litry, tragedia się nie stała

Tak to mniej więcej wygląda. W poniedziałek posklejam całość na wkrętach i zobaczymy jaki jest efekt.

• #37 26 Lis 2011 22:06
    AnTech
    Poziom 31  

Luke15 napisał:
    W jakim programie robił kolega symulację?
    Pytam dlatego, iż w WinISD przy takich parametrach obudowy, dla spadku -3dB otrzymałem ok 50Hz, natomiast dla paczki jaką kolega posiada obecnie - 114L@45Hz wychodzi mi właśnie ok 44Hz

A cóż to, WinISD to jakaś wyrocznia jest? ;)
    Liczyłem na piechotę korzystając z formuł opracowanych przez Bullock'a. Zakładając dobroć obudowy równą 5 zamiast typowej 7 osiąga się zmniejszenie wymiarów obudowy kosztem nieznacznego spadku efektywności. Formułki dostępne w EP 10/94. Autorowi tematu chodziło właśnie o możliwie małe wymiary skrzynki i wyszło to co wyszło.

RaStol napisał:
    Tak to mniej więcej wygląda.

Moim zdaniem nie najlepiej to wygląda. Zrobiłeś skrzynkę z kwadratowym frontem i tyłem o ile mnie oczy nie mylą. Korzystniejsze (mniejsza podatność na rezonase własne) są obudowy gdzie każdy wymiar jest inny. Kilkanaście lat zrobiłem kilka subbasów na głośnikach 15K200 BEYMY (świetny głośnik).Wymiary wewnętrze wynosiły 50x55x35 cm. Klienci zadowoleni.

• #38 27 Lis 2011 00:09
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

AnTech napisał:
    A cóż to, WinISD to jakaś wyrocznia jest? ;)

Pytałem z czystej ciekawości ;)

Dokładnie jak to Pan wyżej już ocenił, lepiej było zrobić nawet według mnie, front nieco wyższy, i BR szczelinowy. Takiego typu obudowa, będzie miała duże rezonanse, dlatego też należało by zrobić jakieś wzmocnienia pod kontem do forntu, co zmniejszyło by nieco rezonanse.

• #39 27 Lis 2011 00:25
    RaStol
    Poziom 18  

Luke15 napisał:
    należało by zrobić jakieś wzmocnienia

Wzmocnienia są przewidziane tak, że nie będzie z tym problemów

Luke15 napisał:
    BR szczelinowy

Jedną obudowę już zrobiłem z BR szczelinowym i nie mam żadnej możliwości regulacji strojenia.

Na razie nie mogę nic więcej powiedzieć, w połowie tygodnia planuję pierwszy odsłuch, jeśli to nie wypali to sklecę coś innego. Płyt mam jeszcze zapas, a robienie sprzętu grającego to sama przyjemność. Pozdrawiam serdecznie

• #40 27 Lis 2011 20:36
    RaStol
    Poziom 18  

Opanowałem już w pewnym stopniu program WinISD. Przy obliczaniu długości tuneli BR nasuwa się pytanie: dla jakiej częstotliwości liczyć długość rur? 50Hz to nie za wysoko? Zależy mi na tym by bas był bardzo impulsowy, przy czym nie ważne jest dla mnie niskie zejście. Proszę o radę.

Dodano po 30 [minuty]:

Wydaje mi się, że powyżej 55 Hz brzmienie się popsuje. Na charakterystyce pojawia się znaczny pagórek. Jeśli dobrze to interpretuje to jest on niekorzystny.

• #41 27 Lis 2011 23:57
    Luke15
    Użytkownik obserwowany

Charakterystyka powinna być jak najbardziej płaska, ale nie zawsze da się taką osiągnąć i trzeba wybrać optymalną. Myślę że strojenie na 45Hz jest odpowiednie.

• #42 29 Lis 2011 21:53
    RaStol
    Poziom 18  

Witam ponownie. Dzisiaj pierwszy odsłuch. Długość tuneli 25cm, strojenie 44,5Hz.
    Wrażenia odsłuchowe: brzmienie ogólnie przyjemne, choć faktycznie subwoofer nie schodzi zbyt nisko i w niektórych utworach może brakować tego najniższego basu. Sprawność mocowa podniosła się, ale uważam, że jeszcze nie jest to maksimum możliwości tej kappy. Jeszcze jedno spostrzeżenie: Przy wyższym odcieciu na crossoverze tj.120Hz dźwięk jest bardziej wyraźny niż w przypadku pierwszej skrzynki. Póki co słuchałem paczki w pomieszczeniu 4x4 dlatego może być nieadekwatne do dużej sali. Poeksperymentuję jeszcze z wyłumieniem wnętrza. Podsumowując: według mojej opinii brzmi to na tyle dobrze, że zdecyduję się obić paczkę kocykiem i ogólnie wykończyć całość. Pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

Symulując w programie WindISD Alfa i Beta różnica w obliczeniach wzmocnienia wynosi 1dB. Ciekawe czemu jest aż taka rozbieżność pomiędzy wersjami programu.

• #43 30 Lis 2011 21:22
    RaStol
    Poziom 18  

Dzisiaj ostatni dzień testów i dopracowywania brzmienia. Wbrew programowi postanowiłem sprawdzić jak całość zabrzmi z krótszymi tunelami. Odziwo okazało się, że brzmienie jest znacznie lepsze, bardziej czytelne i co najważniejsze, skuteczność znacznie się podniosła. Nadal nie jest to "niskie, dyskotekowe zejście" ale dla celów które wcześniej przedstawiłem zupełnie wystarcza.

Podsumowanie:
    Wymiary wewnętrzne: 47x47x42 cm
    Litraż netto: 81l
    Litraż brutto: 93l
    Bass Reflex: 4 tunele o długości 135mm i średnicy 72mm
    Strojenie: 54Hz (bardzo poglądowe! według winISD alpha)
    Wzmocnienia: Dwie płyty 470x60mm (na krzyż)
    Wymiary płyt: góra,dół: 506x506
    boki: 506x470
    przód,tył:470x470
    ścianka frontowa wpuszczona 5cm do środka

Z opisanej powyżej konfiguracji jestem bardzo zadowolony, cel został osiągnięty.
    Dziękuję wszystkim za pomoc.

• #44 01 Gru 2011 18:58
    DDN
    Poziom 31  

Zapewne to gada bardzo konkretnie. 4szt powinny juz zrobic kawalek dzwieku nawet na plenerowych imprezach. Widze ze zrobiles taki pomniejszony projekt, nawet fajnie to wyglada z tymi 4rema rurami. A co do strojenia nisko to niewiem czy tak wszedzie musi panowac moda na katowanie glosnikow od 30hZ jak i tak w tym pasmie niema dzwieku, muzyka tak nagrana jest by wiekszosc energi basu przypadalo na zakres 42-84hZ wiec niema sensu stroic nizej jak 45hZ.

• #45 26 Gru 2011 20:09
    RaStol
    Poziom 18  

Witam ponownie po niedługiej przerwie.
    Jako, że eksperymenty uczą i ciągle jest mi ich mało postanowiłem "pojechać" w drugą stronę i stworzyć obudowę która nie będzie co prawda kompaktowa, jednak w pełni wykorzysta możliwości mojego głośnika (Kappa 15LF).
    Tak więc kolejny raz wrzuciłem Kappe do Winisd i policzył mi skrzynie 130l strojoną na 42Hz.
    Po dłuższych przemyśleniach postanowiłem nieco zmniejszyć litraż do 120l i wystroić na 43Hz w takiej konfiguracji według programu Sub zejdzie do 44Hz dla -3dB - świetnie :)
    Następna sprawa wymiary geometryczne skrzyni. W ogóle nie sugerowałem się tym co powie Winisd. Przyjąłem objętość głośnika 7l, wzmocnień 2l, uchwytów 1l i tunelu 12l. W efekcie powstał poniższy projekt Skrzynki z BR szczelinowym.

Podam jeszcze wymiary portów BR: 2x 70x216x297 co daje 0,35 powierzchni membrany

Jako,że nie lubię robić w ciemno proszę kogoś kto zna się na rzeczy o sprawdzenie projektu.
    Myślę, że wszystko jest dość klarownie przedstawione. Z góry dziękuję i pozdrawiam.

Dodano po 3 [minuty]:

Wrzucam jeszcze wykres (120l 43Hz)

• Pomocny post
    #46 26 Gru 2011 20:38
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #47 26 Gru 2011 20:42
    Granat :)
    Poziom 34  

Jak chcesz mieć naprawdę nastrojone na 43Hz, to skróć BR. Tunel masz po obu stronach (wlotu i wylotu) przy ścianach. Więc masa współdrgająca powietrza w tych miejscach będzie obniżać strojenie.
    Nie zapomnij wtedy odpowiednio zmniejszyć objętości.

• #48 26 Gru 2011 20:45
    RaStol
    Poziom 18  

Granat :) napisał:
    Jak chcesz mieć naprawdę nastrojone na 43Hz, to skróć BR.

Dzięki za pomoc, doradź proszę o ile mam skrócić tunel było ok?

• #50 26 Gru 2011 20:57
    RaStol
    Poziom 18  

No racja. Nie zauważyłem, 9cm to sporo, zaraz z ciekawości przeliczę jak to zachowa się w Winisd

Dodano po 3 [minuty]:

Policzył 48Hz.

Biorąc pod uwagę Twoje doświadczenie w projektowaniu nagłośnienia, o czym świadczą posty, chyba skorzystam z Twojej rady. Jednak chciałbym poznać jeszcze inne opinie

Dodano po 2 [minuty]:

dj-MatyAS napisał:
    Nie będę się wypowiadał na temat symulacji (mam na ten temat dość osobiste i określone zdanie),

Rozumiem to podejście, jednak w przypadku mojego znikomego doświadczenia program i koledzyz forum to jedyne oparcie.

• #51 26 Gru 2011 21:03
    Poziom 34  

Strojenie możesz zmierzyć, używając przestrajanego generatora. W miejscu strojenia wychylenie głośnika będzie najmniejsze. Trzeba to robić z dość dużym poziomem, trochę poniżej xmax, żeby łatwo było dostrzec drgania gołym okiem.
    Ja kiedyś zrobiłem kolumnę strojoną teoretycznie na 43Hz, z portem o długości zasugerowanej przez symulator. Jak się potem okazało w praktyce, kolumna była nastrojona na 38Hz ;)

• #52 26 Gru 2011 21:11
    RaStol
    Poziom 18  

A jak to się ma w przypadku stosowania rur BR? wtedy nie podnosimy strojenia?

• #54 26 Gru 2011 21:17
    RaStol
    Poziom 18  

Mam jeszcze jedno pytanie które od pewnego czasu mnie nurtuje. Obudowa sugerowana prze B&C ze strony http://www.bcspeakers.com/suggested.php?id=0000000007 ma faktycznie pojemność 114l netto? Liczę już na wszystkie możliwe sposoby wychodzi mi około 108l brutto. Od tego jeszcze trzeba odjąć objętość głośnika itd. W efekcie otrzymujemy niecałe 100l. Jak źle liczę to mnie poprawcie bo już zgłupiałem :)

• #55 26 Gru 2011 22:48
    AnTech
    Poziom 31  

A cóż stoi na przeszkodzie zastosować obudowę 114 litrów zamiast niecałych 100?
    Programiki symulacyjne liczą według jednego konkretnego algorytmu. Wystarczy jednak sięgnąć do literatury sprzed ery tych popularnych programików aby zobaczyć jak różne wyniki wychodzą w zależności od zastosowanych wzorów empirycznych podanych przez różnych badaczy (Bullock, Hoge, Small) zagadnień konstruowania obudów głośnikowych. Za przykład może słuzyć cykl artykułów w EP nr 9,10,11/1994.

• #56 26 Gru 2011 23:58
    Poziom 34  

RaStol napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie które od pewnego czasu mnie nurtuje. Obudowa sugerowana prze B&C ze strony http://www.bcspeakers.com/suggested.php?id=0000000007 ma faktycznie pojemność 114l netto? Liczę już na wszystkie możliwe sposoby wychodzi mi około 108l brutto. Od tego jeszcze trzeba odjąć objętość głośnika itd. W efekcie otrzymujemy niecałe 100l. Jak źle liczę to mnie poprawcie bo już zgłupiałem :)

Nie wiem na jakie sposoby liczysz, ale chyba są nieprawidłowe. Obudowa wychodzi 114L bez tunelu BR. Objętość głośnika nie jest brana pod uwagę.
    Tak na marginesie. Ta obudowa B&C też jest z symulacji. Korzystam z tego samego oprogramowania co oni i poznaję po wykresie.

• #57 27 Gru 2011 09:39
    RaStol
    Poziom 18  

Granat :) napisał:
    Objętość głośnika nie jest brana pod uwagę.

A to ciekawe. Wcześniej wszyscy mnie upominali by uwzględnić objętość głośnika.
    To znaczy, że u siebie też nie doliczać tych 7l?

• #58 27 Gru 2011 10:33
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #59 27 Gru 2011 11:18
    RaStol
    Poziom 18  

Dziękuje kolego dj-MatyAS, że kolejny raz rozwiewasz moje wątpliwości.
    Jakie jest Twoje zdanie na temat długości tunelu BR? Skrócić według zaleceń Granata czy zostawić taki jak proponuje program? Przepraszam, że tak naciskam.... jutro chciałbym zacząć budowę.

• #60 27 Gru 2011 11:30
    398216
    Użytkownik usunął konto