Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kocioł CO zgazujący na drewno "vigas" - Obroty wentylatora.

24 Lis 2011 09:29 6095 14
 • Poziom 8  
  Witam,
  Posiadam wyżej wymieniony piec.
  Wiek: ok. 10 lat.

  Niegdyś konserwował go mój ojciec, ale nie mieszka już z nami od 7 lat.
  Sam mam 19 lat i dopiero poznaję się na tego typu rzeczach.

  Co się tyczy pieca:
  Główny problem moim zdaniem to wentylator - który ma 5 stopni wentylowania.

  [stopnie nadmuchu: 1.b.mocno 2.mocno 3.średnio. 4.lekko 5.Słabo]

  Problem tkwi w tym, że nasłuchując nadmuch na stopni 1,2,3 i 4 nie ma różnicy! Nastawiając na stopień 5 (najsłabszy) dopiero słychać jak zwalnia prace.

  - Myślę, że wentylator na problem z wydajnością jego praca wygląda, jakby nadmuchiwał na 4 lub 3 stopniu, choć ustawione jest na stopień 1.

  Zbliża się zima, a w domu jest ciepło dopiero gdy temp. na kotle wynosi ok. 85st.; niestety przy tej pracy wentylatora temp. oscyluje w granicach 60st.

  Nie znam się na piecach - boję się, że grzebiąc bez wiedzy coś sknocę i przezimuję w mrozie :)

  Ps. Dodam, że ruszt - przez który wypada żar, nieco się już zużył; drobinki rozżarzonego drewna - jeszcze kaloryczne - spadają w dolny poziom kotła.
  Nie wiem, czy to ma jakiś związek ale wolę o tym wspomnieć. - Podłożyłem pod tę dziurę kawałek siatki (takiej jakie są montowane w ogrodzeniach) - puki co żar nie wypada - ale nie wiem czy nie będzie to przeszkadzać w prawidłowej pracy pieca)

  Pozdrawiam
  D.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Kolego jak będziesz czyścił kocioł to zrób zdjęcie dyszy od górnej i dolnej komory i wrzuć na forum.
  Być może jest problem z dyszą ceramiczną tzn jest zużyta i trzeba by ja wymienić.
 • Poziom 8  
  A czy to może mieć wpływ na moc wentylatora?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Zużycie dyszy powoduje de-kalibracje układu więc trudno tu oceniać moc wentylatora.(ja się nie odważę).

  Moim zdaniem b trudno określić działanie wentylatora który nie ma już obciążenia w postaci zwężenia w dyszy.

  Od czegoś trzeba zacząć a głównym warunkiem uzyskiwania mocy tego kotła jest
  średnica otworu dyszy. A z doświadczenia wiem że to właśnie ulega degradacji w tym kotle najszybciej, jak sam mówisz nie jest już to kocioł najnowszy . Wypadanie popiołu też jest argumentem na zużycie..
 • Poziom 8  
  Przeczyściłem komin, oraz dziegieć. Wyloty z komory dolnej także. Wentylator rozkręciłem i lekko wyczyściłem. Puki co czekam na efekty.
  Dz. za odp.
  D.

  ps. Dysza do wymiany - już się za to zabieram.
  Wymieniam także sznury do drzwiczek i wentylatora - są już wyeksploatowane .
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Sznury porządnie nasmaruj lub nasącz olejem. Dziegieć się pokazuje wtedy gdy kocioł długo pracuje w żarzeniu tzn ma zbyt niską temperaturę, to więc pod rozwagę i analizę.
 • Poziom 8  
  Wracając do tematu, dysza jest rozkruszona tzn. otwór za duży - żar wypada.

  Mam taki pomysł by zabrać z dolnej komory pieca dwie cegły ogniotrwałe i położyć na rozszerzony otwór - dopasowując, by został mniejszy otwór. Wtedy żar nie zatykałby dojścia spalin do wymiennika płomieniówkowego - który i tak jest już nieźle zapchany - jest w nim pięć otworów wylotowych - z czego 3 są jako tako wyczyszczone i jest cug. Reszty nie mogę przebić żadnymi prętami - jest to porządnie zapchane dziegciem, pyłem i Bóg wie czym jeszcze...
  Macie jakiś pomysł jak się przez to przebić?

  Puki co palę w piecu tak jak w zwykłym śmieciuchu, tzn. klapa na pół-otwarta, i robi się ognisko - ale masę drewna przez to się spala. I Spaliny zamiast płomieniówką, wylatują przez klapę .. A jak ją zamknę, to wiadomo nie ma cugu, bo płomieniówka zapchana węglem drzewnym - i piec się wygasza.

  Tragedia, cały czas siedzę i kombinuję przy tym piecu, i tak cały dzień. Co chwilka trzeba dokładać - a czasem jak się wszystko wypali, bo zapomnę dołożyć, to od nowa rozpalanie - i znów 3 taczki z drewnem idą na rozgrzanie kotła ... Katorga.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Kolego zamów dyszę najlepiej z wymiana i wyczyszczeniem tego kotła a że jest pozapychane to nie będzie tanie, robiłem to nie raz to wiem że jest masakra,(bez urazy wobec kolorowych ale po robocie będzie czarny murzyn) to trzeba rozebrać na ciepło wyczyścić do zera łącznie z rurami nadmuchu i rurami spalin .Odtworzyć dyszę i palenisko(nadbudować warstwę ) wtedy jak już zacznie się palić to będziesz miał trochę spokoju teraz to masz maszynkę do smoły i siwe włosy. To że położysz cegły nie wiele da. :cry:
 • Poziom 14  
  witam

  1. Zamówić dyszę do tego modelu.
  2. Wyczyścić dokładnie kociołek.
  3. Wymienić dyszę i napisać info dla mnie jak się wymienia :-)

  pozdrawiam

  PS. Znam jednego Pana co przy czyszczeniu kotła ma problem z otworami wymiennika. Dobrał sobie rurkę o podobnym fi co otwór wymiennika , rozgrzewa ją do czerwonego koloru i na gorąco przebija żeby udrożnić.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Maska na twarz, gogle, rękawiczki i dużo światła i odkurzacz do pyłu w komorze.

  Przecinak, młotek, szlifierka, cement wysoko temperaturowy (ilość zależna od zniszczeń) woda.
  Wyciory do przeczyszczenia rurek nadmuchu,
  silikon wysoko temperaturowy (1000 st C) do wstępnego oprawienia dyszy.
  przy montażu odpylać ile się da, znaczy na maxa.

  !@#$#$%% (uwaga wylądowałem w szpitalu na szyciu więc tą część omijam. Apel uważajcie na ręce, nogi i szlifierkę )
  i jest gotowe

  ps Na cement lać sporo wody aby szybko nie wysechł inaczej popęka. Następnie pozostawić w spokoju do całkowitego wyschnięcia więc najlepiej to robić w lato...
  No ale jak mus to i w zimę da się zrobić.
  ps2 Czyszczenie najlepiej robi się stalowa rurka podłączoną do odkurzacza. (średnica mniejsza niż płomieniówki )
  W ekstremalnych przypadkach patent z wiertła używany do czyszczenia zapuszczonego vissmana paromat simplex.

  Zabicie dziekciem to efekt zbyt długiej fazy żarzenia tzn że kocioł ma zbyt dużą moc wzg zapotrzebowania. Wszystkie kotły na holtzgas powinny być dobierane jako lekko przy małe wtedy sa czyste jak łza...
 • Poziom 14  
  Dziękuję za informację.(choć czytam że to nie prosta sprawa). Widzę jednak że mam pomocnika na forum w sprawie kotła Vigas.
  W swoim palę 3 sezon, spala dobrze ale na przyszłość dobrze wiedzieć.
  Możesz napisać trochę informacji odnośnie spalania u Ciebie. Ile metrów ogrzewasz, jakie drewno palisz,na ile wystarczy pełny wsad kotła przy przykładowej temperaturze, czy masz bufor, czy ogrzewasz ciepłą wodę ??

  bede wdzięczny za informacje

  pozdrawiam

  ps. mam jeszcze pare innych pytań :-)
 • Poziom 9  
  Ja też posiadam takowy piec już (11 lat). Z czego nadbudować palenisko i dysze? Wystarczą cegły szamotowe czy może ten specjalny beton żaro lub ognio odporny. Czy u was też poodpadały te blachy boczne dające nadmuch, jeśli tak to jak to naprawić? Pytłem sie fachowca odradzał mi spawanie, blacha może być już cienka i moge tylko pogorszyć.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Jest specjalny cement żaroodporny ale z powodzeniem można by zastosować techniki zdunowskie i wykleić to glinką szamotową.

  Byłem serwisantem nie użytkownikiem, więc nie mam zbyt dużych doświadczeń.

  Co do grubości blach wszystko zależy od temperatury i ilości dziekciu który się odkłada. Ale masz rację kotły na drewno zgazowane "holtgaz"
  bardzo często ulegają korozji która zmniejsza grubość blach. Przy jedenastu latach może być to kłopotliwe. Wprawne ucho może przy stukaniu w blachy zlokalizować zmniejszenie grubości. Możesz spróbować spawania tylko musi być to naprawdę fachowiec.

  Aby nie uszkadzać warstwy ogniotrwałej i dyszy nie wolno wrzucać z dużą siłą polan zwłaszcza na rozżarzony popiół wtedy to ceramika jest najbardziej narażona na uszkodzenia.
 • Poziom 14  
  dziubek czy jako serwisant możesz mi napisać coś o ustawieniu 2 dysz znajdujących się obok dmuchawy ?? W jaki sposób powinny być ustawione prawidłowo ?? Skad wiadomo ile powietrza kocioł powinien dostawać ??
 • Poziom 12  
  Witam. Właściwe ustawienie ilości powietrza wtórnego dokonuje się poprzez odpowiednie wkręcenie 2-ch śrub (mają przyspawane "talerzyki", które przysłaniają rury dostarczające powietrze do dyszy ceramicznej). Od tego ustawienia zależy jaki będzie płomień wychodzący z dyszy. W zasadzie wyjściowym ustawieniem to 2 obroty w lewo od dokręcenia. Pozdrawiam.