Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głowica Danfoss - pro¶ba o identyfikację, instrukcję oraz radę

dpiservice.pl 24 Nov 2011 16:20 23639 13
    dpiservice.pl
    Level 9  
    Witam serdecznie.
    Posiadam przy kaloryferach głowice firmy Danfoss (takie jak na zdjęciu poniżej). Czy kto¶ się orientuje jaki to konkretnie model?
    Szukam do niego instrukcji.

Chciałbym się również dowiedzieć czy istnieje możliwo¶ć jakiej¶ regulacji tej głowicy (czy też zaworu pod głowic±) tak aby kaloryfer osi±gał wyższe temperatury?
    Mój problem polega na tym, że w mieszkaniu ci±gle zimno.
    Budynek jest stosunkowo nowy (5 lat) i od samego pocz±tku nie było zbyt ciepło w okresach zimowych.
    Chciałbym żeby na 5 kaloryfer parzył w dłonie (jak to jest u mojej te¶ciowej), gdyż w tej chwili spokojnie go mogę trzymać.
    Głowica ma regulacje od 2 do 5.

Nie znam się na technice grzewczej, ale gdy mnie kto¶ pokieruje to poradze sobie od strony technicznej z regulacj±.
    Pozdrawiam.
    Krzysiek.
    mkubol
    Level 24  
    Kolego jak zdejmiesz głowice zawór ma tak zwan± wstępn± regulacje s± zazwyczaj wybite cyferki i znacznik na korpusie. Tak samo na powrocie może być przydławiony jeżeli jest tam zawór. Nie napisałe¶ jeszcze czy wczesniej był podobny problem? Być może przez grzejnik jest utrudniony przepływ.
    bro2004
    Level 29  
    To jest prawdopodobnie ta głowica
    Quote:
    głowica termostatyczna RTS-R EVERIS nr.kat. 013L4240

Ale sprawdĽ sobie w internecie.
    Poczytaj także na elektrodzie o kryzach na zaworach termostatycznych. Temat bardzo często podejmowany.
    dpiservice.pl
    Level 9  
    W jaki sposób zdj±ć t± głowicę?
    mkubol
    Level 24  
    odkręcasz metalow± nakrętkę na plastikowej obejmie głowicy, przesuwasz ja maksymalnie do głowicy i ¶ci±gasz cała głowicę. Poruszaj trochę prawo lewo, góra dół po odkręceniu.
    k0s10r
    Level 19  
    Na moje oko jest to grzejnik firmy Stelrad, a z tego co wiem to jest tam wkładka termostatyczna RA-N nr. kat. 013G7390. Nie szukaj instrukcji od głowicy tylko od wkładki, tam się reguluje przepływ.

Proszę. tu instrukcja
    Code:
    http://pl.heating.danfoss.com/PCMPDF/RTD-N%20i%20RA-N.pdf
    Polon27
    Level 18  
    Witam. Co do demontażu to jeszcze dodam ze przed ta czynno¶ci± jak i przed zakładaniem głowicy powiniene¶ ja ustawić na 5. Jak ja zdejmiesz to zrób fotkę i wklej, wszyscy będziemy wiedzieli jaka jest wkładka, ale ja obstawiam ze jet to wkładka heimeierowska z gwintem m30x1,5, a grzejnik pasuje wygl±dem na henrada (co potwierdza ze jest to everis). Co do temperatury to masz zamontowane grzejniki wg projektu?? Jaki masz kocioł?? Jaka masz temperaturę na kotle??
    k0s10r
    Level 19  
    Polon27 wrote:
    Witam. Co do demontażu to jeszcze dodam ze przed ta czynno¶ci± jak i przed zakładaniem głowicy powiniene¶ ja ustawić na 5. Jak ja zdejmiesz to zrób fotkę i wklej, wszyscy będziemy wiedzieli jaka jest wkładka, ale ja obstawiam ze jet to wkładka heimeierowska z gwintem m30x1,5, a grzejnik pasuje wygl±dem na henrada (co potwierdza ze jest to everis). Co do temperatury to masz zamontowane grzejniki wg projektu?? Jaki masz kocioł?? Jaka masz temperaturę na kotle??

Może być to i Henrad ale to ta sama firma :D Grupa Caradon Plumbing z central± w Wielkiej Brytanii jest jednym z największych producentów w Europie w branży instalacyjnej. W jej skład wchodz± fabryki grzejników Stelrad w Holandii i Wielkiej Brytanii, grzejników Henrad w Belgii, grzejników Termo Teknik w Turcji oraz kotłów Ideal w Wielkiej Brytanii. przypuszczam, że wkładki w tych wszystkich firmach s± te same.
    Polon27
    Level 18  
    Je¶li Henrad to jest m30x1,5. Co do tematu to najgorsza sytuacja będzie jak będ± zainstalowane grzejniki wg projektu, a grzeje kocioł węglowy. Słabizna zazwyczaj jest. Z drugiem strony to może tez być za mały kociołek. Proszę jeszcze o podanie wielko¶ci kotła i czekamy na fotkę wkładki.
    dpiservice.pl
    Level 9  
    Witam ponownie,
    dziękuję za zainteresowanie i szybk± reakcję na mojego posta.
    Udało mi sie zdj±ć głowicę i oczom ukazał mi się taki zawór jak na poniższym zdjęciu.

Na białej "nakrętce" widać cyfry a po prawej jej stronie na metalu jest wyżłobienie.
    Pytanie teraz, w któr± stronę mam kręcić biał± naketk± aby podnie¶ć temperaturę grzejnika?? I czy to wyżłobienie to miejsce względem, którego trzeba ustawiać cyferki?

Co do kotła to nie mam pojęcia jaki jest, gdyż jest w drugiej klatce gdzie¶ w piwnicy i obsługuje trzy bramy w jednym budynku.

pozdrawiam
    Krzysiek

P.S.
    Jakie warto¶ci powinny być ustawione na tej białej nakrętce?? Regulacja jest to od 1 do 8. W kuchni mam na 4 a w pokoju na 5, ale kaloryfery s± powiedzmy między ciepłe a mocno ciepłe przy ustawionej głowicy na 5. Chciałbym żeby były możliwie bardzo gor±ce. I st±d pytanie. Czy je¶li biał± nakrętke ustawię na 8, to czy po założeniu głowicy i ustawieniu jej w pozycji 2 kaloryfer przypadkiem w dalszym ci±gu nie będzie grzał? Chciałbym żeby przy skeconej głowicy kaloryfer nie grzał.
    Polon27
    Level 18  

Prosta strzałka wskazuje nacięcie wg którego powiniene¶ ustawić nastawę. Cyferki na białym plastiku oznaczaj± natężenie przepływu. Aby zwiększyć na max musisz przekręcić go na maksymalna warto¶ć zgodnie z druga strzałk±. Te wr±bki na plastiku służ± do zablokowania klucza do nastaw wstępnych (takowego powiniene¶ użyć, żeby nie zepsuć wkładki-przynajmniej jej wygl±du), ale możesz spróbować użyć dobrego klucza płaskiego, aby tylko się nie ¶lizgał. Głowica to Danfoss RTS-K Everis, obecnie już nie produkowana, ale zastępuje j± głowica RAW-K.

Zobacz co się będzie działo po zwiększeniu przepływu.
    dpiservice.pl
    Level 9  
    Dzięki za szybk± odpowiedĽ.
    Do ustawienia tej białej nakrętki użyłem zwykłego klucza płaskiego. Na tyle z wyczuciem kręciłem, że nakrętka się nie uszkodziła ani nie zniekształciła. Ustawiłem na 8 i rzeczywi¶cie kaloryfer od razu zacz±ł mocniej grzać. Założyłem ponownie głowicę (oczywi¶cie zgodnie z Twoim zaleceniem żeby przed i w czasie ponownego montażu ustawić ja na 5). Pytanie teraz czy jak głowica zostanie przekręcona na warto¶ć 2 to kaloryfer będzie zimny jak wcze¶niej? Obecnie skęciłem wła¶nie na 2 i się chłodzi.

pozdrawiam
    Krzysiek
  • Helpful post
    Polon27
    Level 18  
    Będzie dokładnie tak samo jak było, nic się nie zmieni.
    dpiservice.pl
    Level 9  
    W takim razie jeszcze raz dziękuję za pomoc i temat uważam za zamknięty.