Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pic18f4550 jak przywrócić możliwość programowania przez lpt

mim_waldi 24 Lis 2011 18:58 2832 15
  • #1 24 Lis 2011 18:58
    mim_waldi
    Poziom 7  

Witam,
    zbudowałem programator art2003 przy jego pomocy i programu winpic800 udało mi się przesłać do pamięci wyżej wymienionego kontrolera plik z bootloaderem przygotowanym jak na Link po czym winpic800 nie wykrywał już mojego mikrokontrolera. Bootloader działał system rozpoznał urządzenie. W PDFSUSB.exe skorzystałem z opcji "erase device" po czym straciłem możliwość jakiejkolwiek komunikacji z urządzeniem. W związku z tym mam wielką prośbę czy ktoś może mi poradzić jak znów mógłbym się skomunikować z pic-em? najlepiej jak zresetować jego ustawienia do fabrycznych?
    Z góry dziękuję i proszę o wybaczenie za popełnione błędy ponieważ jestem tu nowy i dopiero zaczynam zabawę z tymi urządzeniami ;)]Link[/url]

0 15
  • Pomocny post
    #2 24 Lis 2011 20:14
    archanoid
    Poziom 25  

Witam. Zapewne podczas programowania w kodzie miałeś zapisane aby pin MCLR był ustawiony jako zwykły pin I/O . Teraz nie obędzie się bez bez programatora, który przy programowaniu na linię MCLR podaje napięcie powyżej 12V.

0
  • #3 25 Lis 2011 10:41
    mim_waldi
    Poziom 7  

Dzięki za odpowiedź mam jeszcze pytanie czy może znacie jakiś przykład takiego programatora wysokonapięciowego, który można w łatwy sposób zbudować domowymi sposobami lub czy istnieje jakaś inna możliwość zmiany wartości fuse bitów w tym kontrolerze??

0
  • #4 25 Lis 2011 12:40
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 25 Lis 2011 14:53
    mim_waldi
    Poziom 7  

pic18f4550 działał pod bootloaderem na USB i właśnie wtedy skorzystałem opcji "erase device" i najwidoczniej pomięć programu została wyczyszczona a fuse bity zostały na poprzednich ustawieniach czyli jak na Pic18f4550 jak przywrócić możliwość programowania przez lpt system nie rozpoznaje już bootloadera i nie mogę się z nim w żaden sposób połączyć ani przy pomocy tego bootloadera ani programatora art2003. Jednym sposobem jest tak jak mówicie skorzystać z programatora wysokonapięciowego, którego obecnie nie dam rady zrobić(brak części zwłaszcza PIC18F2550) dlatego mam kolejne pytanie :D czy może znacie jeszcze jakiś inny programator wysoko napięciowy który można zrobić bez użycia dodatkowego mikrokontrolera?? lub jeszcze lepiej jak w najprostszy sposób zmienić wartość rejestru odpowiedzialnego za lvp(na zamieszczonym screenie opcja jest odznaczona)??]Link[/url]

0
  • #8 25 Lis 2011 20:47
    mim_waldi
    Poziom 7  

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Spróbuję zbudować ten Schaer+ jak tylko kupię części. Podzielę się wynikami jak tylko coś z tego wyjdzie :D

0
  • Pomocny post
    #9 25 Lis 2011 21:10
    Jado_one
    Poziom 22  

Ja z dawien dawna stosowałem ProPic2 (który jest prawie identyczny jak Schaer+) - mam go zresztą jeszcze w domu cały czas - i jest sprawny :-)
    Niestety strona z opisem ProPica'a gdzies się już w miedzyczasie wyniosła, stąd dałem link do Schaer'a.

Pod linuxem stosowałem toto razem z programem Odyssey i sprawdzało się nieźle, dopóki nie weszły nowsze kernele i inna obsługa portu LPT, która już jakoś współdzieli dostęp do portu LPT z innymi programami - stąd brak wyłaczności w dostępie do LPT sprawia, że program "załapuje" raz na jakiś czas, a w pozostałych przypadkach kończy z błedem.

Ale to już przeszłość na szczeście, bo mam PicKit'a2 :-)

Edit: Udało mi się "wyczaić" jeszcze w sieci schemat ProPic'a2 Gold :-)

System pisze mi , ze juz na elektrodzie ten plik istnieje, więc podaję tylko link:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=2482362#2482362

0
  • #10 10 Gru 2011 00:42
    mim_waldi
    Poziom 7  

Witam ponownie, zabrałem się w końcu za budowę Schaer+ poleconego przez "Jado_one" i znów mam problem nie wiem jakich kondensatorów użyć chodzi o C1,C2,C3 (C1,C2 czy to zwykłe ceramiczne o pojemności 100nF?? a C3 to elektrolityczny o jakiej pojemności??) widoczne na schemacie poniżej i jeszcze czym na tym schemacie jest JP1,JP2,JP3 co tam mogę podpiąć?? Domyślam się że JP1 to miejsce podpięcia zewnętrznego zasilania i tu kolejne pytanie jaka jest jego maksymalna wartość (mam zasilacz 17V czy może być)??
    Schemat: Pic18f4550 jak przywrócić możliwość programowania przez lpt

0
  • Pomocny post
    #11 10 Gru 2011 01:24
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Wklejaj obrazki na elektrodzie, a nie na imageshack.
    Popraw bo ryzykujesz, że temat do kosza poleci :)

mim_waldi napisał:
    Witam ponownie, zabrałem się w końcu za budowę Schaer+ poleconego przez "Jado_one" i znów mam problem nie wiem jakich kondensatorów użyć chodzi o C1,C2,C3 (C1,C2 czy to zwykłe ceramiczne o pojemności 100nF?? a C3 to elektrolityczny o jakiej pojemności??)

C1 daj elektrolit od 47uF wzwyż, ale bez przesady :)

C2 i C3 to ceramiki.
    C2 może być nieco większy tak 3x, a może też być 100nF,
    C3 na pewno 100nF

To będzie działać, chociaż nie jest to idealne rozwiązanie - ale dla programatora wystarczy, jak już masz taką płytkę :) - uwagi napisałem na końcu.

mim_waldi napisał:
    ...i jeszcze czym na tym schemacie jest ... JP2,JP3 co tam mogę podpiąć??

Zaglądasz do datasheet Twojego mikrokontrolera i na stronie 2 znajdujesz pinologię i wiele się wyjaśni: http://www.create.ucsb.edu/~dano/CUI/PIC18F4550datasheet.pdf

mim_waldi napisał:
    Domyślam się że JP1 to miejsce podpięcia zewnętrznego zasilania i tu kolejne pytanie jaka jest jego maksymalna wartość (mam zasilacz 17V czy może być)??

Tak dobrze kombinujesz.
    A wartość napięcia zasilania sprawdzasz w datascheet na stronie 5 w tabeli szukasz Vo a w jego opisie kolumna Conditions znajdziesz info z jakiego zakresu może być Vi: http://synthdiy.com/files/2006/LM7812.pdf

Czy ta płytka to Twój projekt?
    - ścieżki zasilające za cieńkie,
    - kondensatory przy stabilizatorach powinny być podwójne (ceramik i elektrolit) z każdej strony (wejście i wyjście),
    - przydałoby się filtrowanie pinów zasilających mikrokontroler 2x100nF jak najbliżej jego pinów ale przed zworkami J2 i J3

0
  • #12 10 Gru 2011 08:58
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 10 Gru 2011 12:40
    mim_waldi
    Poziom 7  

Dzięki za odpowiedzi, obrazki już poprawiłem :D
    Odnośnie

Cytat:
    A dlaczego kolega nie zajrzał do tematu który ja podałem? Są tam odpowiedzi na wszystkie zadane tu pytania. Co więcej jest tam projekt płytki o wiele mniejszej niz ta zaprezentowana przez kolege..
    chyba faktycznie zbyt pobieżnie przejrzałem tamten temat teraz widzę, że opis był dużo bardziej przejrzysty i było by łatwiej ;/. Ale cóż zdecydowałem się na ten programator więc muszę brnąć dalej.
    Cytat:
    Czy ta płytka to Twój projekt?
    to nie mój projekt tu źródło
    Cytat:
    Zobacz tutaj: http://softelec.pagesperso-orange.fr/index_us.htm
    Zakładka PIC18, a tam ikonka Schaer+

Dalej mam problem z tymi JP2, JP3 co to jest wiem że połączone jest to z zasilaniem mikrokontrolera ale z przedostatniego postu wnioskuję że to zworki
    Cytat:
    - przydałoby się filtrowanie pinów zasilających mikrokontroler 2x100nF jak najbliżej jego pinów ale przed zworkami J2 i J3

ale jaki sens ma zwieranie czegoś co już jest zwarte bo J2 zwiera pin 32 z pinem 11(czyli Vdd z Vdd) podobnie jest J3(Gnd z Gnd)???

0
  • Pomocny post
    #14 10 Gru 2011 13:57
    63404
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 10 Gru 2011 15:17
    mim_waldi
    Poziom 7  

Cytat:
    Przecież to ten sam tylko na większej płytce..
    fakt chodziło mi nie o sam programator a raczej o schemat.
    1. A co do tych zworek w moim przypadku chcę zaprogramować pic18f4550 dip40 więc zworki mogą być zwarte lub rozwarte nie ma to znaczenia???
    2. I jeszcze jedno na wejściu zasilania do mikrokontrolera zmierzyłem woltomierzem napięcie okazało się że jest tam nie całe 2V to chyba za mało?? Jakieś sugestie co mogłem pomylić??

0
  • #16 18 Gru 2011 21:36
    mim_waldi
    Poziom 7  

Pożyczyłem się Pickit2 i udało mi się ponownie zaprogramować jeden z mikrokontrolerów, a drugi najprawdopodobniej jest spalony (pickit2 nie rozpoznaje urządzenia).
    Co do mojego pytania z poprzedniego postu zworki mają być zwarte zasilanie ma być podane na oba bloki kontrolera (ja wcześniej uważałem że piny zasilania z jednej i drugiej strony kontrolera są ze sobą zwarte wewnątrz kontrolera czyli zasilanie może być podane na którykolwiek z nich a tak nie jest) to błędne założenie spowodowało najprawdopodobniej moje problemy.

Wszystkim dziękuję za pomoc :D.
    Temat do zamknięcia.

0