Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób nawinięcia uzwojenia wiertarki 1000 W

24 Lis 2011 20:24 1914 2
  • Poziom 12  
    Po ostatniej ciężkiej pracy mojej wiertarki Cedric Power Tool VM-BC003 o mocy 1000 W, zagrzał się stojan i niestety, uzwojenia się zwarły. Wyjąłem stojan, wyjąłem uzwojenia, ale podczas wyjmowania drut się poszarpał. Chcę spróbować nawinąć, ale nie doszedłem do tego w jaki sposób. Jedno z uzwojeń, wygląda, że jest nawinięte w prosty sposób, tak jakby nawinąć drut na wałek, wyjścia są po przeciwnych stronach i w przeciwnych kierunkach (ułożone jak sprężyna). Drugie uzwojenie jest nawinięte tak, że oba końce wychodzą z jednego miejsca i jakby nawijane razem, równolegle. Coś mi tu nie gra. Nie tworzyłoby więc "sprężyny", lecz jakby "U". Może ktoś z kolegów ma schemat, lub poda sposób nawinięcia tych uzwojeń.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 34  
    Cancer napisał:
    Jedno z uzwojeń, wygląda, że jest nawinięte w prosty sposób, tak jakby nawinąć drut na wałek, wyjścia są po przeciwnych stronach i w przeciwnych kierunkach (ułożone jak sprężyna)

Obie cewki są nawijane jednakowo, właśnie w taki sposób jak opisałeś.
    Cancer napisał:
    oba końce wychodzą z jednego miejsca

Z elektrycznego punktu widzenia nie ma to żadnego znaczenia, po prostu tak konstruktor zaprojektował.
  • Poziom 12  
    Cewki nawinięte, niestety, okazało się, że to jednak wirnik. Na razie nic nie da się zrobić. Może w przyszłości podmienię wirnik. Na razie wiertarka poszła do graciarni.

Właśnie wracam do tematu. Przejrzałem kilka książek z zakresu silników elektrycznych. Ciekawe J. Zembrzuskiego. Niestety wszystkie te książki traktują o dużych silnikach, najczęściej z uzwojeniami prętowymi, zamkniętymi. Niektóre podają mapy uzwojeń, trochę teorii, ale wszystko o silnikach przemysłowych. Nie trafiłem na literaturę, która opisywała by popularne silniki elektrosprzętów do zastosowań domowych. Jeszcze będę kopał w bibliotekach, może coś znajdę.

Pozdrawiam