Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

126p Świeci kontrolka ładowania

24 Nov 2011 20:29 1991 5
  • Level 14  
    Witam

Ostatnio spotkałem pewien problem otóż świeci się kontrolka ładowania lecz z pomiarów napięcia na akumulatorze wynika że ładowanie jest (podczas pracy silnika na średnich obrotach ~14V na postoju ~13V). Sprawdziłem szczotki, przetarłem ślizgi papierem, połączenia alternator-regler przepiłowałem pilniczkiem lecz nie dało to skutku.

Regulator jaki tam siedzi to RN12 14V Elmot czy możliwe jest żeby był uszkodzony ? Wychodzą z niego 2 kable zielony i żółty spięte z kablami od alternatora o tych samych kolorach (jeśli dobrze w tych ciemnościach zauważyłem to wychodzą one z szczotkotrzymacza). Więcej niestety nic nie posprawdzałem bo paluchy od mrozu odmówiły posłuszeństwa :/
    Trendy 2021 w branży Internetu rzeczy [Webinar 02.07.2021, g.12.00]. Zarejestruj się za darmo
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Diody sprawdź.
  • Level 22  
    Maras, malo informacji tz. czy lampka ladowania pali sie jasno tz, tak samo jak jest wlaczony zaplon czy slabiej , jesli slabiej to zespol diod do wymiany, sprawdz jeszcze napiecie ladowania bez obciazenia i z obciazeniem , daj wiadomosc,
  • Level 14  
    Witam

Więc tak :
    -Kontrolka świeci cały czas tak samo czyli pełną mocą.
    -Pożyczyłem drugi miernik bo mój jak się okazało wypisuje głupoty i ładowania jednak brak 12V na sucho pod obciążeniem spada do 11V mierzone przy altku i na klemach.
    -Szczotki nowe więc odpadają.
    -Regler sprawny więc odpada (w innym krecie sprawdzane)

W chwili obecnej altek leży na stole z tym że nie u mnie (u sąsiada który jest na delegacji a ja kluczy do warsztatu nie posiadam). Jak wróci to posprawdzam diody.

Mam jeszcze pytanie na przyszłość czy diody prądowe pasują z 125p bo posiadam znaczne ilości "minusowych" i "plusowych" (bo raczej prądowe to są te "pastylkowe" wciskane w podstawkę) ?
  • Level 22  
    Diody nie pasuja wymienia sie caly uklad prostowniczy.
  • Level 14  
    Sprawa okiełznana mam prąd :)

Rozlutowując mostek 2 diody wzbudzenia rozleciały się na pół, wymieniłem wszystkie na 1N4007. Teraz ładowanie wynosi 14.2-14.4V .

Zamykam i dzięki za pomoc z kretem.