Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows 7 i źle działające głośniki 5.1

PoCoMiLogin 24 Nov 2011 20:43 10187 21
    PoCoMiLogin
    Level 9  
    Witam. Długo zastanawiałem się , czy rozpocząć ten temat, ale jednak problem przerósł mnie i muszę szukać pomocy u innych tęgich głów."Poszukaj se w Google"-powie ktoś, a i owszem, razem z wujkiem Googlem szukaliśmy , a jakże, tyle że wyniki są mizerne- a to nie pasuje system operacyjny , a to znowu nie taki sprzęt. Ale do rzeczy. Postaram się opisać wszystko jak najszczegółowiej.
    Otóż mam kartę dźwiękową Creativa Soundblastera X-Fi Xtreme Audio(chyba 5.1, w każdym razie ma gniazdka- różowy, niebieski,zielony,pomarańcz,czarny) oraz głośniki również Crreativa A-500 również 5.1. I wszystko ładnie działa, ale tylko w Windzie Xp Home, bo w drugim systemie Win 7 Premium 64 bit ,który mam kupiony ledwie kilka dni temu i zainstalowany tylko do gry w Battlefielda3 to już nie :( . W Win7 działają tylko dwa przednie głośniki. Sprawdzałam to w: ww grze,Winampie,Windows Media Playerze, jakimś odtwarzaczu do filmów-wszędzie to samo. Ale... gdy wchodzę do Creative Mixera (czyli tego patentu który instaluje się jako dodatkowe oprogramowanie do karty dźwiękowej a służy do ustawień rodzaju dźwięku, efektów dźwiękowych) lub w Win7 panel sterowania > sprzęt i dźwięk > dźwięk, wybieram głośniki i opcje konfiguruj dźwięk w obydwu przypadkach jest 5.1! Głośniczki narysowane w obydwu przypadkach rozstawione naokoło chłopka siedzącego pośrodku pokazują "wibrowanie" a dźwięk jest odtwarzany akurat w danym głośniczku.
    No co za paskudztwo, albo coś działa ,albo nie. Czy winny może być sterownik? Nie znalazłem na żadnej stronie drivera dokładnie pasującego, albo był pod "7" 32 bit, albo pod Xp, to znowu nie pasował typ sprzętu...Zainstalowany mam więc ten z płytki dołączonej do karty, instaler nie burzył się że nie taki system, ni na koniec nie napisał że coś mu "failure", więc chyba zainstalował się poprawnie?
    Ale mam również na płycie głównej coś takiego jak Realtek HD Audio(ten to już chyba 7.1 będzie bo oprócz gniazd jak w SB były ma jeszcze dodatkowe-szare), więc niewiele myśląc włączyłem w BIOSie dźwięk zintegrowany, w managerze Win7 wyłączyłem urządzenie SB X-Fi, zainstalowałem stery do onego Realteka i ...kolejny ZONG! Aparatura odtwarza dźwięk - lewy ,prawy, central ,bas a tył niee! I co dziwne -obrazek pokazuje podczas odtwarzania głosu z kolejnych głośniczków "wibracje' nawet przy tylnych głośnikach mimo że nie grają.
    Zrobiłem więc inaczej -zacząłem wtykać kolejno dżeki do Realteka na włączonym panelu Realteka. Wtykam różowy- aparatura pyta "podłączasz mikrofon" ja OK, wtykam zielone - aparat" podłączasz przednie" ja OK aż do czarnych . I tu dziwne , sprzęt pyta czy to głośniki tylne, ja OK ale jak widać na fotce głosniki opcjonalne -para tylna kwadracik do zaptaszkowania jest nieaktywny!
    Więc już całkiem nie kumam, najpierw mi karta sama mówi że podłączam tylne, które są jednak nieaktywne. A jak odptaszkuję ten kwadracik "boczne głośniki" to mi całkiem znikają z obrazka tylne :shocked!: A jak zmienię ustawienia na 7.1 i przełożę czarną wtyczkę do szarego gniazdka, to mi gra tylko lewy przód na maxa a prawy cichutko i to wszystko. Rozumie ktoś coś z tego?
    Nie chcę niczego sugerować, ale czy w pierwszym przypadku winny może być po prostu nieodpowiedni sterownik ,a w drugim przypadku jako że karta jest 7.1 może nieodpowiednio współpracować z głośnikami 5.1? Pomóżcie.
    Pozostaję czujny...
    wlw_wl
    Level 38  
    Ja po ustawieniu w panelu Realteka na 5.1 mam owszem parę tylną...

...ale za to mam wyszarzoną boczną :D

I taką sytuację powinieneś mieć Ty, bo masz 2xprzód + 2xtył + centralny - w sumie 5, oraz subwoofer, czyli 5.1. Nie masz pary bocznej, bo to jest w 7.1 tylko.

Zauważ, że nawet nie mam podpiętych wtyczek a opcje są dostępne.
    Poza tym jako urządzenie domyślne masz ustawione wyjście cyfrowe, powinieneś to zmienić, skoro korzystasz z analogowego.
    PoCoMiLogin
    Level 9  
    wlw_wl wrote:

Poza tym jako urządzenie domyślne masz ustawione wyjście cyfrowe, powinieneś to zmienić, skoro korzystasz z analogowego.

Mam analogowe, tylko screenshota takiego zrobiłem. Kurcze, to u Ciebie wszystko działa poprawnie, cóż więc u mnie jest nie tak? A powiedz mi czemu w Twoim panelu Realteka jest podpis w lewym rogu Realtek? U mnie Gigabyte od nazwy producenta płyty głównej, ale Realtekowych głównych to chyba nie ma? Czy masz jakiś sterownik dźwięku od Realteka a nie od producenta Twojej płyty?
    wlw_wl
    Level 38  
    Bo masz sterowniki z CD od płyty głównej pewnie. Ja mam Realtekowskie. Nawet nie nowe, jakieś stare z 2010.
    mpn103
    Level 34  
    wlw_wl wrote:
    Bo masz sterowniki z CD od płyty głównej pewnie. Ja mam Realtekowskie. Nawet nie nowe, jakieś stare z 2010.

Może nic nie wniosę do tematu bo ja mam tylko 2 głośniki, ale specjalnie ściągnąłem ze strony realteka sterowniki 2.66 i mam logo Gigabyte zamiast Realtek, więc to nie jest to.
    Ale sterowniki najnowsze można spróbować zainstalować.
    Swoją droga ten X-Fi jest o niebo lepszy od tych Realtekowych wynalazków.
    PoCoMiLogin
    Level 9  
    mpn103 wrote:
    Swoją droga ten X-Fi jest o niebo lepszy od tych Realtekowych wynalazków.

No właśnie, i dla tego wpierw będę się starał uruchomić poprawnie X-Fi pod "7" i dopiero jak się nie da to Realteka.
    PoCoMiLogin
    Level 9  
    Zakładając że nie da się dopasować żadnych sterów pod ''siódemkę'' do tego X-Fi umyśliłem sobie takie wyjście. Kupie 4 komplety takich kabelków (po jednym dla każdego koloru) z jednej strony gniazdko dżeka, a z drugiej 2 wtyczki dżeka, jedna wchodzi do SB a druga to Realteka, a do gniazdka odpowiedni kabelek z zestawu głośników, jako że mam 2 systemy na kompie w manadzerze urządzeń XP jako domyślnego grajka ustawiam SB a Realteka wyłączam, w ''siódemce'' odwrotnie. Przecież przy odpalaniu raz tego raz drugiego systemu, nie będę wyciągał skrzynki i przepinał non stop kabli. Napiszcie mi czy mogą być naraz podłączone 2 karty dźwiękowe, czy im ani komputerowi nic się nie stanie?
    mpn103
    Level 34  
    Chłopie, przecież na stronie producenta są sterowniki pod Windows 7 64 bit.
    Już drugi raz dam Ci linka.
    http://support.creative.com/Products/ProductD...SET=prodfaq:PRODFAQ_15855,VARSET=CategoryID:1
    Code:
    Nazwa pliku : XFXA_PCDRV_LB_1_04_0090.exe

This download is a driver providing MicrosoftŸ WindowsŸ 7 and Windows VistaŸ support for Creative Sound BlasterŸ X-Fi™ Xtreme Audio. It installs Creative Audio Console to control your audio device's settings. For more details, read the rest of this web release note.

Requirements:

Microsoft Windows 7 64-bit, Windows 7 32-bit, Windows Vista 64-bit with Service Pack 1 (SP1) or Windows Vista 32-bit with SP1
    PCI Sound Blaster X-Fi Xtreme Audio
    Notes:

This driver is only for the Creative Sound Blaster audio device listed above.
    DO NOT install this driver for other Sound Blaster audio devices.
    To install this driver
    Download the file onto your local hard disk.
    Close all other Windows applications.
    Double-click the downloaded file.
    Follow the instructions on the screen.

Zrób aktualizacje DirectX'a
    http://www.microsoft.com/downloads/pl-pl/conf...38-db71-4c1b-bc6a-9b6652cd92a3&displaylang=pl
    PoCoMiLogin
    Level 9  
    mpn103 wrote:
    Chłopie, przecież na stronie producenta są sterowniki pod Windows 7 64 bit.l

Dobry człowieku. Ten z końcówką 0090- po auto rozpakowaniu włącza się ekran zatytuowany Creative SB Xtreme Audio Web Update i wyskakuje mi komunikacik: "DRIVER VERSION IS NOT FOUND" a drugi plik z końcową cyfrą 0079 również włącza się ekran Creative SB Extreme Audio Web Update ver.5, coś tam instaler pomiesza, każe przebotować kompa i po ponownym włączeniu mam prawie tak samo: w panelu sterowania jest OK, w mikserze SB tylne są odtwarzane w przednich a w Winampie i tak grają tylko dwa :evil:. Nie jestem jakiś spóźniony intelektualnie, od strony"Creatywnych" zacząłem wszystkie poszukiwania i też zassałem te sterowniki. :!:
    DX -logiczne że jest aktualizowany na bieżąco
    PoCoMiLogin
    Level 9  
    rafal131313 wrote:
    Zainstaluj sobie SlimDrivers http://www.driverupdate.net/

I ten program ci znajdzie najnowsze ściągnie i zainstaluje sterowniki. Mi tak znalazł do bluetooth a nie mogłem ich nigdzie znaleść.http://www.driverupdate.net/

Pokazał że nie znaleziono żadnych updejtów :cry:
    rafal131313
    Level 26  
    A czy zainstalowałeś z płytki sterowniki do Creativa Soundblastera X-Fi Xtreme Audio może dla Visty
    I potem aktualizuj je SlimDrivers

Dodano po 6 [minuty]:

Albo masz najnowsze zainstalowane
    http://www.download.net.pl/c156/Creative-Labs/
    data aktualizacji: 05.10.2010
    Vespalock
    Level 12  
    Ja mam głośniki 5.1 ale żeby wszystkie grały musiałem ustawić je jako 7.1:

rafal131313
    Level 26  
    Tak faktycznie są na PCI-e
    jeśli SlimDrivers nie znalazł nowszych to raczej nie ma co mnie trochę zdziwiło.

Spróbuj przełożyć kartę w inne złącze PCI

Jaką masz płytę główną

U mnie jak robię test to grają wszystkie po kolei

Czy w menadżerze urządzeń masz jakieś niezidentyfikowane urządzenia albo konflikty.

Zainstaluj najnowsze sterowniki ze strony producenta płyty ( chociaż na dostarczonych z płytą powinny chodzić bez problemu )

Co jeszcze może aktualizacja biosu

Co jeszcze przeskanuj komputer czy nie ma wirusa - ostatecznie formatowanie i instalacja Windowsa od nowa
    Jak to nie pomoże to pozostaje tylko jakaś wada płyty i oddanie na gwarancji.
    RoninBlade24
    Level 14  
    wejdź na stronę płyty głównej i sciągnij sterowniki do karty dzwiękowej jeszcze raz albo z Menadżera zadań wejdż w urządzenia audio i w opcję aktualizuj sterownik wtedy system sam poszuka oprogramowania w sieci.
    mpn103
    Level 34  
    chocoloco wrote:
    http://pl.creative.com/products/productarchive.asp?category=924&subcategory=926&product=15855 próbuj ze sterowników od producenta

Już dawno o tym pisałem.
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Problem jest znany. Test głośników - wszystko działa. A żaden program nie jest wstanie zrobić 5.1 czy czegokolwiek z pliku, który jest stereo. To jest spowodowane celową konstrukcją sterownika - koniec nic się z tym nie da zrobić. Mi nigdy nie udało się zmusić foobara do grania 5.1, nigdy nie udało się tego zrobić z winampem i jakąkolwiek wtyczką. Jedyne co to robi to "creative media souruce z włączonym DTS:Neo...

Jedyne co znam i co działa, to Soundblaster Live i KXy :0
    PoCoMiLogin
    Level 9  
    RoninBlade24 wrote:
    wejdź na stronę płyty głównej i sciągnij sterowniki do karty dzwiękowej jeszcze raz albo z Menadżera zadań wejdż w urządzenia audio i w opcję aktualizuj sterownik wtedy system sam poszuka oprogramowania w sieci.

Taa,przed chwilą miałem zainstalowane najnowsze stery do Realteka ze strony Realteka i jest ekstra :evil: :twisted: - nadal nie działa. Aktualizować spod Managera Urządzeń (nie Zadań) to sobie mogę....Najnowszy sterownik jest zaistalowany mi odpisuje aktualizator. Na stronie Creativa nie ma sterów do X-Fi Xtreme Audio pod Win7 64bit.a te dziwadła które są dostępne na różnych stronach nie działają! Podsumowując-sterowniki na płycie SB są do Xp tylko, przynajmniej tak jest napisane na stronie tu podanej przez chocoloco http://pl.creative.com/products/productarchive.asp?category=924&subcategory=926&product=15855 w zakładce Zawartość Opakowania. Co do Realteka -to jest jakaś porażka wogóle. O ile Sound Blaster nie działa na 5.1 tylko przód, to chociaż testy głośników działają poprawnie. A z tym czymś walczyłem przez ostatnie dwie godziny, zainstalowałem mu przeróżne drivery- te z płyty dołączonej do motherboard, ze strony Gigabyta,ze strony Realteka i wszędzie to samo- w panelu Realteka podczas podłączania dżeków rozpoznaje czarny jako tył ,ale kwadracik(na fotce z mojego pierwszego postu) odpowiadający za głośniki tył jest nieaktywny, tylko grają jakby boczne głośniki(7.1) a i w panelu sterowania > konfiguracja głośników jest dokładnie to samo- widzi boczne, tylnych nie. Ręce już opadają...
    Wojtek(KeFir) wrote:
    Jedyne co znam i co działa, to Soundblaster Live i KXy :0

Masz na myśli tego starego Soundblastera Live 5.1? I co to są "KXy"? I zgadzam się że ze stereo nie zrobi się 5.1 ale przecież gra BF3 musi miec zaimplementowany dźwięk ileśtam+1 nieprawdaz?