Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec olejowy z kominkiem z płaszczem wodnym

KAMYK63 28 Paź 2012 17:31 10719 58
 • #31
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • Relpol przekaźniki
 • #32
  KAMYK63
  Poziom 8  
  czy jest dobry czy nie na co zwrócić uwagę przy jego eksploatacji o co dbać szczególnie, co jaki czas wymieniać dysze paliników. w Toruniu niestety serwis to jest śmiech na sali wpisują się w necie że serwisują olejaki wolfa a nie mają zielonego pojęcia, piec od nowości mam ok. 2 lat i jeszcze z nim nic nie robiłem tzn serwis nic nie robił bo praktycznie nie znają się tylko weeisman. Jka możesz to udziel mi kilku rad. pozdrawiam
 • #33
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • Relpol przekaźniki
 • #34
  KAMYK63
  Poziom 8  
  Dzieki za te cenne rady prosiłbym jedynie o poszerzenie tematu który poruszyłeś dot. skraplania się wody po zewnętrznej stronie rury spalinowe - jak to można zaobserwować, sprawdzić czy to ma miejsce i jak temu przeciwdziałać. Pozdrawiam
 • #35
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #36
  KAMYK63
  Poziom 8  
  dzięki wielkie Walker29 chętnie będę korzystał z twojej wiedzy i doświadczenia - oczywiście jeśli nie uciekniesz z tego forum. Pozdrawiam
 • #37
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  Walker29 napisał:
  Aby zminimalizować skraplanie się w tym właśnie miejscu należałoby w najniższym pionowym miejscu w kominie zamontować odskraplacz,

  Ja bym podniósł temperaturę spalin, lub docieplił komin :)
 • #38
  KAMYK63
  Poziom 8  
  Komin mam schidla z ceramicznym wkładem, do środka została włożona rura ocynk która podłączona jest do pieca. Dodatkowo pod piecem jest zbiornik na skropliny, od którego odchodzi rurka plastikowa i wyprowadzona jest do odpływu nadmiaru skroplin z pieca do kanalizy. Ok. miesiąca temu opróżniałem ten zbiorniczek z wodą i chyba coś źle go podłączyłem z rurką odprowadzającą skropliny ponieważ zauważyłem wodę wydobywająca się spod pieca - chyba musi gdzieś przeciekać. Czy podniesienie temperatury spalin musi wykonać serwisant czy mogę zrobić to osobiście. Pozdrawiam
 • #39
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  Rura ocynk ? Kto to wymyślił i po co?
  Ten Twój komin jest jak najbardziej odpowiedni do odprowadzenia spalin, bez żadnego dodatkowego wkładu. Powinien też mieć zainstalowany systemowy element do odprowadzania skroplin.
 • #40
  KAMYK63
  Poziom 8  
  Coraz bardziej mnie zaskakujesz a tym samym przeraża mnie ta moja konstrukcja już teraz to masakra nie wiem co mam robić. Tak wymyślili instalatorzy którzy podłączali mi piec. Tak jak pisałem na samym poczatku jestem laikiem i myślałem że tak ma być. Rura ocynk leci w kominie przez całą jego długość od pieca aż ponad wylot kominowy - wystaje z komina ok. 40 cm i na końcu ma założony daszek. o jakim piszesz systemowym elemenci odprowadzania spalin.
 • #41
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #42
  KAMYK63
  Poziom 8  
  Masz rację jest to kwasoodporna rura wybacz laikowi. Komin również ma jak to określiłeś odskraplacz z takim korkiem w dolnej części komina, ale inteligentnie majstry nie zrobili mi do niego dostępu - porażka.
 • #43
  wod-kan
  Poziom 12  
  Witam - do mercedesa to mu troszeczkę brakuje, natomiast kominek i podłogówka to specyficzny układ. Jakbyś nie robił to zawsze musisz pamiętać, że podłogówka to specyficzny układ cieplny. Tzn. ma swoje ściśle określone warunki pracy. I jako taka nie powinna być zasilana źródłem ciepła którego nie można precyzyjnie sterować - w tym przypadku kominek. Natomiast jest możliwość wykorzystania kominka do takich celów pod warunkiem sterownia w kominku wlotem powietrza elektryczna klapa powietrzną umieszczona w kanale nawiewnym powietrznym, sterowana sterownikiem elektronicznym załączonym do kominka przy zakupie. Sterownik ten jest przeznaczony do sterowania pracą kominka na cele c.o i c.w (funkcja zima /lato). Tylko kominki z takimi przepustnicami i sterownikami mogą spełnić twoje oczekiwania no i oczywiście odpowiednie połączenie z instalacją z kotłem olejowym. Pozdrawiam
 • #44
  kabee84

  Poziom 24  
  Zayer2 napisał:

  kabee84, czy 57st to jakaś graniczna wartość dla korozji? Czy to dotyczy też zasobników cwu, czy tylko kominków?


  Oczywiście że jest to graniczna wartość. Jest to tak zwany punkt rosy, czyli temperatura, przy której para wodna się skrapla. W spalanym paliwie zawsze jest jakaś wilgoć (woda). Jeśli woda w kominku (płaszczu) ma temp. niższą niż 57st.C to następuje na ściankach skraplanie się tej wilgoci co w konsekwencji prowadzi do przyspieszonej korozji.

  Dla zasobników C.W.U. nie ma to znaczenia, bo są zazwyczaj ocieplone, ale napełnij metalowe naczynie zimną wodą i postaw w ciepłym pomieszczeniu - po kilku minutach będzie całe mokre na zewnątrz....

  Do kolegi wod-kan:
  Może zanim zaczniesz swoje mądrości wypisywać i straszyć kolegę KAMYK63, przeczytaj jeszcze raz cały temat.
  Mamy układ kocioł olejowy kondensacyjny (i tutaj również sugestia do mirzzo, aby nie wprowadzał w błąd z kominem), który prawdopodobnie POPRAWNIE jest podłączony do systemu odprowadzenia spalin (nie każdy komin Schidla nadaje się do kotłów kondensacyjnych bez zastosowania wkładu kwasoodpornego) + kominek z płaszczem wodnym Z BUFOREM. Automatyka w postaci termostatów i siłowników jest jak najbardziej OK, nie wiemy tylko jak jak wygląda połączenie kominka z kotłem i sterowanie tym całym układem kotłowym. Bez oglądnięcia tego na żywo ciężko cokolwiek więcej powiedzieć.

  I nie bój się tego kotła COB bo to naprawdę dobry sprzęt!
 • #45
  mirrzo

  Moderator na urlopie...
  kabee84 napisał:
  Mamy układ kocioł olejowy kondensacyjny (i tutaj również sugestia do mirzzo, aby nie wprowadzał w błąd z kominem), który prawdopodobnie POPRAWNIE jest podłączony do systemu odprowadzenia spalin (nie każdy komin Schidla nadaje się do kotłów kondensacyjnych bez zastosowania wkładu kwasoodpornego) + kominek z płaszczem wodnym Z BUFOREM.


  O czym piszesz ? Że niby do jednego komina dwa kotły są podłączone ?
 • #46
  wod-kan
  Poziom 12  
  kabee84 jak widać to mi karzesz czytać poprzednie wypowiedzi, ale sam bieżących nie czytasz (mojej) i wypowiadasz, że straszę otóż nie straszę, a opisałem tylko jakie warunki ma spełnić dla układu olejak - kominek z płaszczem. A poza tym sam opisujesz o sytuacji "prawdopodobnie to czy tamto" więc gdzie tu moje straszenie ?
 • #47
  KAMYK63
  Poziom 8  
  Witam kolegów
  Nie chciałbym żebyście się kłócili czy wymądrzali wiem że wszyscy dla mnie jesteście fachowcami jednak piszę na tym forum o moich wątpliwościach lub oczekuję porady ponieważ było u mnie już 3 hydraulików i żaden tak naprawdę nie pomógł w temacie a wykonawca tej instalacji jest nie uchwytny - i tu tkwi problem. Bardzo chętnie któregoś z was bym zaprosił do mnie aby zobaczyć to wszystko. Pozdrawiam wszystkich.
 • #48
  wod-kan
  Poziom 12  
  Ciekawa propozycja - mieszkam ponad 300 km, więc chyba odległość wyklucza zaproszenie. Pozostaje nam kontynuacja na pw.
 • #49
  kabee84

  Poziom 24  
  wod-kan: czytam Twoje wypowiedzi i powiem jedno: straszysz.
  Poprawnie zbudowane układy różnych urządzeń grzewczych działają bardzo fajnie. Jak sam napisałeś - jest coś takiego jak sterownik do kominka współpracujący z przepustnicą powietrza - nie wiemy czy akurat taki został w tym przypadku zastosowany. Bufor już jest - to wiemy i jest OK. Jeśli nawet nie ma przepustnicy powietrza, to bufor zapewnia nam stabilność pracy układu kominka. To czy dalej jest ogrzewanie podłogowe czy grzejniki ma już mniejsze znaczenie - jedno i drugie może grzać bez problemu.
  Tutaj problem jest raczej w tym, jak to wszystko zautomatyzować no i czy system jest poprawnie podłączony hydraulicznie a to ciężko wywróżyć na odległość.

  Co do komina.
  Są kominy ceramiczne przystosowane do kotłów kondensacyjnych
  Przykład: http://www.schiedel.pl/produkty/schiedel-avant/opis-techniczny
  Osobiście ich nie polecam, ponieważ w kotłach kondensacyjnych zamiast trójnika z odskraplaczem (który jest w zestawie - patrz pakiet przyłącza spalin) powinno być zastosowane kolano, aby skropliny wytrącające się w kominie przepływały przez kocioł.

  Najczęściej spotykanym kominem ceramicznym jest coś takiego:
  http://www.schiedel.pl/produkty/schiedel-rondo-plus
  Aby przystosować go do współpracy z kotłem kondensacyjnym w systemie powietrzno-spalinowym, w środek wpuszcza się wkład kwasoodporny, którym wydobywają się spaliny, a przestrzeń pomiędzy wkładem a ścianką komina ceramicznego jest wykorzystana do zasysu powietrza. W mojej ocenie jest to najlepsze rozwiązanie, a przede wszystkim bardzo poprawne. Z wypowiedzi kolegi KAMYK63 można wnioskować, że właśnie taki system jest u niego zastosowany.
  Nigdzie nie pisałem o wspólnym kominie dla kotła gazowego i kominka. Może to tak zabrzmiało, ale nie miałem tego na myśli.
  Pozdrawiam
 • #50
  KAMYK63
  Poziom 8  
  Dokładnie tak jak napisałeś kabee84 mam rozwiązany komin od pieca olejowego natomiast kominek pracuje na innym (osobnym kominie). Poza tym czytasz w moich myślach kabee84 Jak to zautomatyzować ?
  Pozdrawiam
 • #51
  kabee84

  Poziom 24  
  KAMYK63 napisał:
  Jak to zautomatyzować ?

  Jest wiele sposobów, ale nie ma sensu wróżyć z fusów, nie widząc tego co już masz. Być może jest to tylko sprawa ustawień, a być może trzeba pół kotłowni wyciąć i zrobić od nowa. Jeśli nie potrafisz odpisać swojej kotłowni - zrób zdjęcia i tu wklej.
 • #52
  KAMYK63
  Poziom 8  
  Witam kabee84 przesyłam zdjęcia mojej kotłowni może nie będzie to pełen obraz ale mam wszystko bardzo ubite i zasłonięte piecem i buforem wodnym.

  Dodano po 14 [minuty]:

  czy poszły foty
 • #54
  KAMYK63
  Poziom 8  
  słuchajcie jak mam wstawić foty. klikam dodaj obrazek wybieram zdjęcia i dodaje a nic widze nie wchodzi.
 • #56
  KAMYK63
  Poziom 8  
  kabee84 podejmuje próbe wysłania fotek kotłowni
  Piec olejowy z kominkiem z płaszczem wodnym
  Piec olejowy z kominkiem z płaszczem wodnym
  Piec olejowy z kominkiem z płaszczem wodnym
  Piec olejowy z kominkiem z płaszczem wodnym
  Piec olejowy z kominkiem z płaszczem wodnym
  Piec olejowy z kominkiem z płaszczem wodnym
  Piec olejowy z kominkiem z płaszczem wodnym
  Piec olejowy z kominkiem z płaszczem wodnym
  Piec olejowy z kominkiem z płaszczem wodnym
  Piec olejowy z kominkiem z płaszczem wodnym
 • #57
  wod-kan
  Poziom 12  
  kabee84 - ja nie straszę ale mówię o automatyce, która musi być przy kominku aby wykluczyć nie kontrolowany przyrost temperatury, a bufor nie zapewnia tego, chyba że zapotrzebowanie bufora przewyższa znacznie możliwości energetyczne kominka. Pozdrawiam
 • #58
  KAMYK63
  Poziom 8  
  Panowie czy na podstawie przesłanych zdjęć możecie coś ocenić podłączenie hydrauliczne czy jest dobre czy nie. Pozdrawiam
 • #59
  kabee84

  Poziom 24  
  Szczerze powiedziawszy nie potrafię rozszyfrować tej instalacji/kotłowni. Nie wiem co to za zbiornik, więc nie wiem który króciec do czego służy. Ponadto nie wiadomo która rura jest od czego, bo chowają się w ścianie albo są zasłonięte, albo się zlewają ze sobą. Podejrzewam, że hydraulicznie jest to podłączone poprawnie, wydaje mi się że masz wymiennik c.w.u. z dwiema wężownicami 300L ale mogę się mylić - w tym wypadku nie wiem dlaczego są spięte dwie wężownice razem.....
  Niech ten "szpec", który to montował, narysuje Ci schemat Twojej kotłowni to będzie coś więcej wiadomo, bo ze zdjęć to wygląda jak origami.