Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec olejowy z kominkiem z płaszczem wodnym

KAMYK63 24 Lis 2011 21:27 10293 58
  • #1 24 Lis 2011 21:27
    KAMYK63
    Poziom 8  

Witam Panów
    Jestem tu nowy i kompletny laik w dziedzinie ogrzewnictwa ale chciałbym się zwrócić do was o poradę. Mam kominek z płaszczem wodnym 17 kw oraz piec olejowy VOLF cob 20. Te dwa urządzenia są ze sobą spiete hydraulicznie. Mój zamysł był taki żeby kominek wspomagał piec olejowy aby zmniejszyć zużycie oleju opałowego. Mam następujące objawy> piec olejowy mam cały czas włączony, po rozpaleniu w pomimo, że temperatura wzrosła do ok 50 stopni to palnik pieca olejowego się załącza. Na kominku mam ustawioną temperaturę CWU na 47 stopni a CO na 49 stopni i pompa puszcza ciepłą wodę z kominka po przekroczeniu powyższych temperatur. Temperaturę zadaną na piecu olejowym mam następującą CWU 45 stopni a teperatura CO 23 stopnie. Dodam jeszcze, że wszędzie mam ogrzewanie podłogowe. Zużycie oleju opałowego według mnie jest b. duże *miesięcznie ok 400 litrów dom o pow. 150 m . w którym mieszkam od lutego br.. Nie wiem czy nastawy pieca olejowego są źle dobrane. Piec olejowy jest nowy oraz kominek także. Bardzo prszę o pomoc bo na serwis nie mam co liczyć.

0 29
  • #2 24 Lis 2011 22:42
    k0s10r
    Poziom 19  

8-O 8-O 8-O 8-O 400litrów ? mój klient spala 2000l na cały sezon dom 140m. napisałem Ci na PW

0
  • #3 25 Lis 2011 05:11
    DonRomano
    Poziom 33  

Ale co potrzebujesz?
    Porady jak to spiąć to elektrycznie żeby kominek wyłączał kocioł na olej?

0
  • #4 25 Lis 2011 09:55
    KAMYK63
    Poziom 8  

wydaje mi się, że kominek jest źle spięty z piecem olejowym, oraz że piec jest źle ustawiony. Przyznam że ustawienie tego mojego pieca to jest naprawdę wyzwanie w każdym bąć razie dla mnie. nie mogę połapać się dlaczego kominek osiąga temperaturę ok 50-60 stopni a piec olejowy się włącza. Czy te piece olejowe VOLF COB 20 już tak mają? a tak go mi wychwalali że to mercedes wśród pieców olejowych.....

0
  • #5 26 Lis 2011 16:24
    miron_60
    Poziom 10  

nic nie piszesz o sterownikach, czujnikach. Wszystko idzie zrobić i pogodzić no prawie wszystko. U mnie jest piec gazowy dwufunkcyjny, stary kocioł węglowy /śmieciuch/ i komineki wszystko jest spiętę razem przy czym węglowy i kominek pracuję na układzie otwartym co nie przeszkadza w tym że jak palę w kominku to wyłącza się gazowy i dławiony jest węglowy nie mówiąc o zamknięciu gazowego. Bułka z masłem za pomocą tanich czujników temperatury. jest tylko niemożliwym zagaszenie ogniska w kominku.

0
  • #6 26 Lis 2011 17:45
    KAMYK63
    Poziom 8  

Mam zainstalowane dwa rozdzielacze jeden odpowiada za poddasze użytkowe a drugi za parter na rozdzelaczach mam elektrozawory a w każdym pomieszczeniu regulatory pokojowe. Piec olejowy ma zewnętrzny czujnik pogodowy i posiłkuje się temperaturą jaka jest na zewnątrz - przelicza sobie to i załącza się wtedy gdy spadnie temperatura, którą mu zadałem. Kominek posiada sterowanie - znajduje się przy kominku, gdzie ustawiam teperaturę przy której ma puszczać pompa od co i cwu oraz automatycznie steruje przepustnicą dolotu powietrza do komory spalania. Piec na olej nie widzi wpiętego do instalacji kominka widzi tylko temperaturę. Z tego co mi powiedzieli monterzy to podgrzana woda z kominka przechodzi najpierw przez piec a potem na podłogówkę i do bufora z wodą. Faktem jest że mam duży zasobnik wody 300 litrów ale w przyszłym roku bedę jeszcze montował zestaw solarny. Wybacz ale nie mam takiej fachowej wiedzy w tej dziedzinie. Instalowałem te urządzenia z myślą że kominek podczas palenia spowoduje nie włączanie się pieca. Kominek mam 17 kw a piec olejowy 20 kw.

0
  • #7 26 Lis 2011 20:51
    DonRomano
    Poziom 33  

W momencie uruchomienia pompy kominkowej powinien zostać zablokowany kocioł na olej.
    Można to zrobić podłączając przekaźnik do tejże pompy, a jego styki do kotła np. w miejsce mostka.

0
  • #8 26 Lis 2011 21:39
    KAMYK63
    Poziom 8  

Spróbuje to zrobić we wtorek ma przyjechać monter zobaczymy - właśnie o tym mówił dzięki za podpowiedź

0
  • #9 04 Gru 2011 15:58
    KAMYK63
    Poziom 8  

Witam kolegów
    Chciałbym zapytać was czy macie jakieś doświadczenie z piecem olejowym VOLF COB 20, i jak oceniacie ten piec. Chętnie poczytałbym waszych opinii.

0
  • #10 05 Gru 2011 22:21
    KAMYK63
    Poziom 8  

czy nikt nie ma takiego pieca albo go nie zna - Panowie

0
  • #11 05 Gru 2011 22:46
    kabee84

Poziom 24  

Po 1. nie volf tylko WOLF.
    Po 2. Nie może być tak, że kominek grzeje wodę, która później przepływa przez kocioł olejowy. Jest to błędne podłączenie hydrauliczne.
    Po 3. Kocioł COB jest to naprawdę mercedes wśród kotłów olejowych. Jest to kocioł kondensacyjny o najwyższej sprawności w swojej klasie. Doświadczenie mam jedynie z automatyką tych urządzeń (BM). W przyszłym roku będę mógł napisać coś więcej, gdyż prosiłem klientów aby zdali relację po tym sezonie grzewczym.
    Po 4. Napisałeś, że masz ustawioną temperaturę CO na 23 stopnie. Domyślam się, że chodzi o temperaturę w pomieszczeniach 23st? Kocioł olejowy będzie tak długo pracował, dopóki temperatura w pomieszczeniu nie będzie miała 23st. Uważam że to stanowczo za dużo.
    Po 5. Ustaw na kominku więcej niż 57stC!!!! Chyba że chcesz wymieniać go za kilka lat z powodu korozji.

0
  • #12 07 Gru 2011 14:08
    KAMYK63
    Poziom 8  

Witam kabee84
    Bardzo ładnie wszystko mi wypunktowałeś łącznie z błędnym zapisem WOLF co się poprawiam. Ciekawe jest to co piszesz że woda z kominka nie ma przepływać przez kocioł - a mi przekazali że musi i nie ma innej opcji i teraz już niczego nie rozumiem. Ściągałem 2 hydraulików i nic a nie ukrywam że ta sprawa również mnie nurtowała. Dzisiaj przyjeżdźa do mnie trzeci hydraulik który ma coś tam działać bo w trakcie palenia w kominku załącza mi się piec olejowy a kominek ma temp. ok 55 stopni. Jeśli chodzi o temperaturę zadaną na kotle to ustawiłem na 25 stopni a w kazdym pomieszczeniu mam regulatory pokojowe i nimi reguluję. Czy mógłbyś wskazać w jaki sposób obejść aby ciepła woda z kominka nie szła przez piec i w jaki sposób piec będzie w takim wypadku widział temperaturę wody przepłwającej z kominka. Nadmieniam że jestem laikiem w tej dziedzinie tak jak wyżej pisałem dlatego trudno mi niektóre posty zrozumieć ale będe je konsultował z moim majstrem.

0
  • #13 07 Gru 2011 15:06
    kabee84

Poziom 24  

Przede wszystkim kocioł olejowy i kocioł na drewno (czyli kominek) mogę pracować równolegle, ale nie mogą się nawzajem grzać! Przecież to bez sensu!

Czy kominek pracuje w układzie otwartym czy zamkniętym, bo już nic z tego nie rozumiem.

Czy jest jakiś bufor?

W jaki sposób jest rozwiązane sterowanie temperaturą wody na ogrzewanie podłogowe?

Jaką masz ustawioną temperaturę C.O. (wody grzewczej) w kotle olejowym?

Jaką masz ustawioną temperaturę pomieszczenia na regulatorze BM i czy masz włączony wpływ temp. otoczenia?
    Jeśli masz włączony wpływ otoczenia to czy w tym pomieszczeniu gdzie wisi BM jest również sterownik pokojowy?

Jakie masz temperatury poustawiane na sterownikach pokojowych?

Ta Twoja instalacja to jedna wielka niewiadoma.

0
  • #14 07 Gru 2011 17:09
    KAMYK63
    Poziom 8  

witaj tak jak powiedziałem nie znam sie kompletnie na hydraulice ale postaram się ci odpowiedzieć. Mam kominek z płaszczem wodnym "kratki" 17 kw oraz piec olejowy WOLF COB 20, te dwa urządzenia są razem spięte hydraulicznie. W domu mam wszędzie założone ogrzewanie podłogowe i w każdym pomieszczeniu jest sterownik pokojowy. Posiadam dwa rozdzielacze z elektrozaworami, jeden rozdzielacz odpowiada za górę domu drugi za parter. Na urządzeniu BM nastawiłem - temperatura zadana na 25 stopni, nie mam włączonego wpływu pomieszczenia ponieważ sterownik BM mam podłączony w salonie gdzie stoi kominek i wprowadzało by to w błąd automatykę BM od kominka. Pompę która pompuje ciepłą wodę z kominka mam ustawioną w pozycji III. Kominek ma swój sterownik na którym ustawiłem temperatury dla co i cwu po 50 stopni czyli po uzyskaniu przez kominek tej temp. załączy się pompa. Dodatkowo mam zainstalowane jakieś urządzenie od niedawna które powoduje że jak palę w kominku i osiągnę temp. powyżej 46 stopni to nie załaczy mi się piec olejowy. wydaje mi się że opisałem wszystko. Natomiast dlaczego woda ciepła z kominka przechodzi przez piec olejowy tego nie wiem a hydraulicy mówią mi że jest ok. Zapomniałem powiedzieć mam zbiornik na wodę 300 l. Biawara

0
  • #15 07 Gru 2011 17:45
    kabee84

Poziom 24  

Z tego co opisałeś wynika, że kominek pracuje w układzie zamkniętym, bez wymiennika i bez bufora. Aby kominek nie pchał wody do kotła olejowego, najprościej jest zastosować zawory zwrotne!
    Największym błędem jest to, że masz ustawioną temperaturę 25 i wyłączony wpływ otoczenia! W takiej konfiguracji kocioł olejowy będzie cały czas pracował aby w domu utrzymać temperaturę 25stC! Ustaw taką temperaturę jak chcesz mieć (np 21st) i włącz wpływ otoczenia. Jak napalisz w kominku i w domu będzie ciepło, kocioł olejowy nie będzie się włączał (bo sterownik BM na to nie pozwoli)

Bardzo się dziwię, że kupiłeś jeden z najdroższych kotłów olejowych na rynku, a nie zainwestowałeś w rewelacyjną automatykę jaką posiada WOLF w postaci modułu kaskadowego KM, sprzęgła hydraulicznego i rozdzielacza. Dzięki takiej konfiguracji wszystko samo by się robiło i całość pracowała by na pełnej pogodówce. Ewentualnie opcja z buforem też była by bardzo fajna.

Ah...

0
  • #16 07 Gru 2011 18:23
    KAMYK63
    Poziom 8  

Nie wiem czy się zrozumieliśmy a raczej czy ja dobrze przekazałem ci informację mam zainstalowany moduł o którym piszesz podaję jego link czy o ten ci chodziło http://www.semar.com.pl/pdf/instrukcje/wolf/WOLF_MODUL_KM.pdf tylko nie włączam wpływu pomieszczenia ponieważ instalator mi mówił ze jak go włącze to w tym pomieszczeniu gdzie mam ten moduł to będzie temperatura która zadałem a w pozostałych pomieszczeniach będzie zimno. to o co teraz chodzi

0
  • #17 07 Gru 2011 23:24
    kabee84

Poziom 24  

Więc wygląda na to, że urządzenia masz dobrane poprawnie. W takim wypadku najprawdopodobniej chodzi o poprawną konfigurację tego całego zestawu, a tu trudno będzie pomóc na odległość.

0
  • #18 08 Gru 2011 08:59
    KAMYK63
    Poziom 8  

Wiem, że na odległość się nie da jednak wykorzystuje uzyskane informacje i konsultuje to z montażystą, ale twierdzą że jest wszystko ok, jedno co mi zrobili to spowodowali, że po osiągnięciu przez kominek temperatury powyżej 46 stopni nie załącza mi sie piec olejowy, tylko nie wiem czy kominek 17 kw da radę podłogówce i cwu dom pow. 165 m

0
  • #19 08 Gru 2011 09:16
    kabee84

Poziom 24  

KAMYK63 napisał:
    tylko nie wiem czy kominek 17 kw da radę podłogówce i cwu dom pow. 165 m

Jeśli budynek jest dobrze docieplony to da radę.
    Tylko pamiętaj, żeby mieć suche drewno, bo na wilgotnym trudno osiągnąć jakąś sensowną temperaturę. W kominkach z płaszczem wodnym jest to bardzo istotne.

Wracając do instalacji. W bufor lub sprzęgło powinny być wpięte czujki temperatury: dla kominka i dla kotła olejowego. Bufor/sprzęgło powinno utrzymywać stałą temperaturę np. 50stC. Jeśli kominek będzie dawał radę i temperatura na buforze nie będzie spadała - kocioł olejowy nie będzie się włączał. Jeśli w kominku nie będzie palone i temperatura w buforze/sprzęgle spadnie poniżej ustawionego progu - kocioł olejowy powinien się włączyć i dogrzać do zadanej temperatury.
    Osobne czujniki powinny sterować zaworem 3-drogowym i regulować temperaturę na ogrzewanie podłogowe, osobne włączać poszczególne pompy (na centralne, na ładowanie zasobnika, itd), a tym wszystkim steruje moduł BM i KM.
    Jest to oczywiście jedno z możliwych rozwiązań.

0
  • #20 08 Gru 2011 09:55
    KAMYK63
    Poziom 8  

Budynek jest moim zdaniem dobrze docieplony na zewnątrz mam styropian 10 a dach jest obdeskowany na to papa i wewnątrz 25 cm waty. Jest to nowy budynek - zamieszkuję go od lutego tego roku. A tak trochę to jesteś ziomal bo ja pochodzę z Malborka. Dzięki za podpowiedź na pewno twoje uwagi przekażę instalatorowi zobaczymy co on na to. na pewno się odezwę po dzisiejszych montażach. Pozdrawiam

0
  • #21 15 Sty 2012 22:42
    KAMYK63
    Poziom 8  

koledzy wracam do tematu ogrzewania. Hydraulicy zainstalowali mi jakiś czujnik w piecu który odłącza palnik jak kominek osiągnie temperaturę 50 stopni i jest prawie ok ale kominek strasznie długo grzeje wodę bieżącą. Temperaturę na BM mam ustawioną na 48 stopni. Palnik odłączony i klapa nie mogę włączyć podgrzewania wody bo czujnik mi odłącza palnik. Kominek ma 17 KW, zbiornik na wodę ma 300 litrów. Możliwe jest żeby kominek grzał ciepłą wodę od temp. 20 stopni do 48 aż 3 do 4 godzin - czy to normalne czy ja coś nie rozumie.

0
  • #22 16 Sty 2012 12:21
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 16 Sty 2012 20:14
    KAMYK63
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedź no właśnie instalatorzy to nie są moi znajomi i już chyba 3 razy u mnie byli coś tam działać i za każdym razem idzie kasa od 300 do 500 zł a tak naprawdę gdy ja się nie znam to w każdej chwili mogą mi wcisnąć kit i chyba to czynią. Piec COB mam nowy i w ogóle nie ma serwisanta masakra a tak ładnie miało być. Nie wiem czy dobrze mam ustawiony BM na razie sam się go uczą bo nie mam szczegółowej instrukcji a tam na pewno wiecie że jest dużo ustawień z pozycji serwisu. Kominek mam z KRATEK 17 KW i wydaje mi się że nie radzi sobie - normalnie załamka.

0
  • #24 17 Sty 2012 00:13
    saskia
    Poziom 38  

Moglbys narysowac shemat tego CO?

0
  • #25 18 Sty 2012 21:04
    KAMYK63
    Poziom 8  

Spróbuje poprosić hydraulika żeby mi taki schemat narysował i wrzucę na forum przepraszam ale kompletnie nie mam wiedzy w tym zakresie

0
  • #26 28 Paź 2012 09:45
    wod-kan
    Poziom 12  

Witam, mam pytanie czy kocioł olejowy nie ma przypadkiem sterowania programatorem pokojowym ?. Bo z opisu wnioskuję, że tak jest. Dlatego nie reaguje na współpracę z kominkiem. Kliknij jakie posiada sterowanie olejak. Pozdrawiam

0
  • #27 28 Paź 2012 11:41
    KAMYK63
    Poziom 8  

Witam
    Wszystkie pomieszczenia wyposażone są w regulatory pokojowe (podłączenie elektryczne z elektrozaworami na mieszaczu).

0
  • #28 28 Paź 2012 13:03
    Zayer2
    Poziom 10  

kabee84 napisał:
    ...
    Po 5. Ustaw na kominku więcej niż 57stC!!!! Chyba że chcesz wymieniać go za kilka lat z powodu korozji.

kabee84, czy 57st to jakaś graniczna wartość dla korozji? Czy to dotyczy też zasobników cwu, czy tylko kominków?

Dodano po 16 [minuty]:

Kamyk 63, czy możesz podać nazwy i modele tych sterowników pokojowych oraz elektrozaworów na mieszaczu. Czy one są kablowe czy radiowe?

0
  • #29 28 Paź 2012 14:47
    wod-kan
    Poziom 12  

Witam, z tego co piszesz, to olejak chodzi w pełni sterowany i aby go wspomagać trzeba by włączyć kominek szeregowo i wtedy dało by się odczuć wspomaganie w innym przypadku jest to mało lub wcale niezauważalne. Pozdrawiam

Dodano po 4 [minuty]:

A tak dodatkowa rada - skoro masz kominek to chociaż z jednego grzejnika zdejmij głowicę można szybko zagotować. Z powodu braku krążenia (po zamknięciu się termostatów) czyli braku odbioru energii cieplnej.

0
  • #30 28 Paź 2012 15:52
    KAMYK63
    Poziom 8  

Elektrozawory na mieszaczu są elektryczne połączone kablowo ze sterownikami pokojowymi sterowniki pokojowe to honeywell bardzo proste z pokrętłem obrotowym na którym jest skala temperaturowa, takiej samej firmy są elektrozawory na mieszaczu. ja we wszystkich pomieszczeniach w domu mam ogrzewanie podłogowe nie mam kaloryferów - czyli musiałbym jedynie zdjąć 1 elektrozawór z mieszacza. Dodatkowo wod-kan mam do ciebie pytanie czy jeśli bym wyłączył piec olejowy a palił w kominku to ogrzana woda z kominka nagrzeje mi bufor i podłogówkę oczywiście wiem że to może trochę potrwać no i drewno musi być wysezonowane. Czy masz jakąś opinię o piecach olejowych wolf cob 20, jeśli tak to bardzo prosiłbym o opinie. Żaden z serwisantów nie potrafił mi nic na ten temat powiedzieć jedynie mówili ze to mercedes.

0