Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regeneracja starych głośników, cewki 15mm

kokodin 25 Lis 2011 02:34 3129 16
  • #1 25 Lis 2011 02:34
    kokodin
    Poziom 21  

Witam, temat pytanie.
    Czy gdzieś można dostać następujące elementy?
    Cewki 15mm średnicy z uzwojeniem 5-8mm na standardowe 8 ohm
    Membrany z resorem zew. 98mm wew. 15 wys.15mm
    Resory dolne 52\15mm niejako zlokalizowałem na allegro, ale czekam na odpowiedź sprzedawcy czy je ma na stanie.

Mam kilka głośników tonsila i jakieś hyunaie o bardzo ładnych i nie zniszczonych koszach, niestety membrany papierowe stare i zjedzone przez mole a cewki albo na 3ohm albo spalone. Myślałem o upolowaniu chińskich elips dla samych cewek, problemem pozostaje membrana. Na allegro i w sklepach internetowych widziałem sporo membranek 98mm, niestety zazwyczaj na 20 lub 21mm cewki. Czy wycentrowanie i zalanie szczeliny jest dobrym pomysłem lub nawinięcie tam papieru jako dystans? Niby wszystko schowa się pod kopułką.

I takie głupie laickie pytanie. Gdybym próbował zamienić charakterystykę tych głośników z szerokopasmowej na niskotonową, na jakie różnice w cewkach zwrócić uwagę? (wyższe/niższe uzwojenie, grubość drutu, ilość warstw)

0 16
  • #2 25 Lis 2011 09:48
    DDN
    Poziom 31  

Witaj. Zmiana membrany to raz, jak nie pasuje srednica otworu to te 5mm roznicy nie bedzie problemem dasz tam troche kleju, ale zwiekszy to nieco wage i juz parametry ulegaja zmianie. Poszukaj w cewkach do sredniotonowych bo do basu to i tak ten glosnik sie nie nada, byl szerokopasmowy bedzie sredniotonowy i bedzie jakos gral...

0
  • #3 25 Lis 2011 10:01
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Proponowałbym zapytać na: www.umifon.pl

Nawet jeśli nie mają w ofercie pasujących, mogą potraktować Twoje zamówienie jako indywidualne.

Mógłbyś podać modele głośników Tonsila, jakie posiadasz?

Pozdrawiam.

0
  • #4 25 Lis 2011 16:13
    kokodin
    Poziom 21  

Te koreańskie to coś z kolumienek hyunadaja, klasyczne kosze z dużym magnesem 45/8mm. Z oznaczeń 2,6w 3ohm i jeszcze nadruki t82200 na nabiegunniku i 0s74l na koszu. Kosze są w złotym ocynku z odgiętymi do tyłu otworami montażowymi w schodek o wysokości 5mm. Mają jakieś 25-30 lat :] Grały w kolumnach jako dół, góra była piezoelektryczna.

Natomiast tonsilki to gd 10/1,5 1,5w 8ohm z małym tyłem 26/14mm, teraz sprawdziłem i maja one nieco bardziej płaskie membrany bo i kosz jest niższy. Po dodaniu dystansu 5mm pod górne zawieszenie, wymiary będą identyczne jak w koreańcach. Te mają trochę ponad 30 lat

Człowiek z allegro odpisał mi, że ma zawieszenia i kopułki jakie mi potrzebne, natomiast membran i cewek nie. Będzie trzeba spytać tych z linka, lub rozbabrać parę elips z "głośników komputerowych". Były 3w wiec powinny pasować (chociaż wolał bym 6w)

Głośniczki maja iść pod kolejny mały wzmacniacz gitarowy, wiec nie przeszkadza mi brak wysokiej góry lub głębokiego dołu. Ale chcę je ożywić bo są moje i są ładne :] (w sensie sam)

0
  • #5 25 Lis 2011 16:54
    MarcinBass
    Poziom 2  

sprawdzę czy mam w swych częściach głośnikowych.Ale z góry mówię że może być problem z uzyskaniem tego samego pasma dźwięku jeżeli nie ma się sporego doświadczenie w regeneracji głośników.

0
  • #6 25 Lis 2011 20:36
    398216
    Usunięty  
  • #7 25 Lis 2011 21:49
    kokodin
    Poziom 21  

Szczerze mówiąc ciekawość, chęć zrobienia z tego czegoś głośnika samemu i owszem zdobycie doświadczenia. Na nadmiar kasy nie narzekam ale nie będzie to fortuna.

Jeżeli chciał bym kupić głośnik, z cała pewnością bym nie kombinował aż tak.

Nie nazwał bym też tego renowacją lecz konstrukcją, parametry z cała pewnością będą niepowtarzalne.

Jestem podbudowany moją poprzednią konstrukcja diy w formie przewinięcia ręcznie cewki w głośniku gdn 20/80 firmy noname i na fali chciałem zrobić coś więcej, zanim tamten się spali i trzeba będzie go naprawić. Dodam , że po 2 nieudanych próbach trzecia udała się w chyba 100%

0
  • #8 27 Lis 2011 11:33
    kokodin
    Poziom 21  

Wybaczcie post pod postem.
    Przeglądając katalogi sklepowe natknąłem się na praktycznie identyczne głośniki produkowane przez tonsila
    gd 10/10/1 8
    Praktycznie wszystkie wymiary się zgadzają z moimi koreańczykami. Jedno mnie jednak zdziwiło.
    W specyfikacji na stronie sklepu były dwie rozbieżne informacje
    Impedancja - 8 [Ohm]
    Rezystancja cewki - 3,6 [Ohm] (w tym samym sklepie głośnik tego modelu o impedancji 4ohm miał identyczną rezystancję)
    Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego?
    Rozumiem że chodzi o opór prądu stałego przy rezystancji cewki, czy zaś impedancja głośnika jest mierzona przy jakiejś częstotliwości?

0
  • #9 27 Lis 2011 13:59
    398216
    Usunięty  
  • #10 15 Gru 2011 22:10
    kokodin
    Poziom 21  

Dobra, cewki już mam po 6zł sztuka, zawieszenia dolne już do mnie lecą, pozostaje kwestia membran. Myślałem o zakupie zwykłych 10-tek i wycięciu klinów w lejku lub zrobieniu podkładki dystansowej na cewce. Obydwie metody maja swoje plusy i minusy. Jak na przykład sposób z klinami będzie lżejszy, ale lejek może być bardziej podatny na rozerwanie. dodatkowo przy zbyt malej liczbie klinów mogą być problemy z centrowaniem. Metoda z podkładką była by łatwiejsza,ale cięższa.
    Istnieje również koncepcja zakupu kopułek 100mm i zrobienia z nich membran.

Oczywiście kopułki i tak wszystko zakryją, ale nadal nie wiem co lepsze.
    Niestety w umifonie nie mieli odpowiednich membran.

0
  • #11 16 Gru 2011 07:01
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

kokodin napisał:
    .Istnieje również koncepcja zakupu kopułek 100mm i zrobienia z nich membran

Pomysł ciekawy, ale obawiam się o efekt pod względem akustycznym. Zobacz na kształt membrany normalnej i porównaj do kształtu kopułki przeciw kurzowej.

Jak będę miał chwilę czasu, postaram się czegoś poszukać.

Ps. http://audioserwis.pl/product_info.php?cPath=1_3&products_id=54 :?:

0
  • #12 16 Gru 2011 08:04
    kokodin
    Poziom 21  

Wiem, kopułka musiała by być stożkiem o wymiarach 80x16-18mm.
    Niestety w tych rozmiarach mają głównie kuliste.

A może po prostu zwinąć membranę z bristolu w jakimś ciekawym kolorze? Powiedzmy z dwóch trzech lub czterech kawałków by równomiernie rozłoży ciężar szwów?
    Głośnik co prawda miał by kilka rowków w membranie, ale mechanicznie stożek by trzymał prawie tak dobrze jak lejek, zawieszenie górne nie było by problemem a rozmiar otworu i wysokość dowolne. Starczy cyrkiel, nożyczki, klej do drewna lub butabren i trochę obliczeń.

0
  • #13 17 Gru 2011 14:34
    kokodin
    Poziom 21  

Przepraszam za post pod postem ale chciałem jeszcze o coś zapytać.
    Wykonałem na próbę parę membran z bloku technicznego , wyszły dokładnie tak jak się spodziewałem. Zwykłe stożki o ściętych górach z otworem 15mm na górze, 79mm średnicy i 14 mm wysokości. Obliczenia i rysowanie załatwiłem komputerem, arkusz kalkulacyjny to jednak potężne narzędzie. Po sklejeniu zaimpregnowałem je jeszcze lakierem nitrocelulozowym aby utrwalić kształt i kolory.

Duże plusy to to, że mogę umieścić na nich dowolny trwały rysunek, minusem są szwy.
    ale jestem nieco podbudowany widząc na jednym zagranicznym forum coś takiego regeneracja starych głośników, cewki 15mm
    Moje wyglądają znacznie lepiej.

Wiem że najlepszą ilością szwów na membranie było by zero, ale który wariant wydaje się sensowniejszy 1, 4 czy może 3?
    Co myślicie o zadrukowanych głośnikach, płomienie, obrazki, fototapeta, logo producenta?
    Czy taka membrana ma prawo poprawnie pracować, zakładając ze stożek nie jest pofalowany i podstawa leży równolegle do górnej krawędzi.
    Czy w membranach sklepowych tez zdarzają się niedoskonałości ? Np pofalowana krawędź górna pod zawieszeniem?

0
  • #14 28 Gru 2011 03:00
    kokodin
    Poziom 21  

Dobra, mam wszystkie części.
    Cewki dorabiane wedle wymiarów spalonych.
    Zawieszenia dolne chyba tonsilowskie (twardsze i bardziej płaskie, ale nie było nic innego).
    Zawieszenia górne gumowe.
    Membrany dorobiłem z dwuwarstwowo sklejonego brystolu i zaimpregnowałem.

No i zregenerowałem obydwa głośniki, wyglądają całkiem ładnie, ale grają okropnie :]
    Niby wszystko zgodnie z wszelkimi poradnikami a jednak coś zrobiłem źle.
    Z głośników szerokopasmowych zrobiły się wysoko tonowe z wielkim podbiciem w okolicach kobiecego wokalu. Grają niby czysto, ale strasznie "boleśnie" dla uszu.

Czy ktoś uprzejmy byłby w stanie wytłumaczyć mi co się stało?
    Za twarde resory dolne, a może zbyt lekka membrana? Kształt miał by aż tak wielkie znaczenie?

0
  • #15 28 Gru 2011 08:27
    parish
    Opiekun Akustyka FAQ

Uprzejmie Ci wytłumaczę ;).

Zmieniły się zapewne prawie wszystkie parametry TS głośnika. Inna wagowo i kształtem membrana (chociaż plus dla Ciebie za samodzielne jej zrobienie, inicjatywę i eksperyment), pewnie sztywniejsze zawieszenie dolne, górne gumowe. To już zupełnie inny głośnik niż ten, który wydał producent. A efekt? Słyszalny...

Membrana z mojego linku jest nieodpowiednia? Nie możesz jej zamówić?

0
  • #16 28 Gru 2011 10:52
    398216
    Usunięty  
  • #17 28 Gru 2011 15:57
    kokodin
    Poziom 21  

O gumie zamiast pianki niema tu akurat mowy. :] Był przetłoczony papier, popękał więc siłą rzeczy nie dało się tego skleić.
    Skoro stwierdzenie faktów mamy za sobą, pozostaje pytanie, czy da się tam jeszcze coś poprawić?
    Nad kształtem membrany można jeszcze trochę popracować, niestety zawieszenia dolnego nie uda mi się nigdzie dostać, szkoda że mój kolega dziabnął go kiedyś nożem , bo użył bm starego resora, a drugim kiedyś bawiłem się transformatorem i wypaliłem dziurę w zawieszeniu, paląc cewkę.
    Nie ukrywam, ze jest to sztuka dla sztuki, ale jednak chciał bym nieco zbliżyć się do normalnego dźwięku. Jakieś konkretne pomysły?

Membrany z linku pasują tylko po wymiarze zewnętrznym. Mam ich nawet kilka w domu dla samych resorów. Między membraną a cewką jest ogromna przestrzeń (ok 3mm) Dodatkowo sama membrana jest o przeszło 5 mm za wysoka.

edit......
    Metodą prób i błędów doszedłem, że resor dolny i cewka nie przeszkadzały, winna rzeczywiście była membrana, po prostu była zbyt płytka. Zobaczymy jak daleko dojdę tym tropem, w pierwszym eksperymencie odkleiłem membranę moja i przyłożyłem do resora tą kupioną , dźwięk był w miarę normalny. zrobiłem wiec na próbę wyższy stożek i już jest lepiej. Zapomniałem odjąć część odciętą na cewkę od wysokości stożka. Zobaczymy jak będzie działać maksymalnej wysokości membrana, jak wlezie do kosza. Zwiększona o 2 mm rezonowała w okolicach Philla Collinsa :]
    Dodatkowo zakrycie głośnika kupną membraną tłumi nieprzyjemne dźwięki i wtedy głośnik też gra normalnie

edit...................
    Próby i błędy kontynuują.
    Próbowałem w głośniku różne cewki (nawijałem różnymi drutami na rożne wysokości uzwojenia), efektów nie było widać, eksperymentowałem, z materiałami i kształtami membran, z rożnych materiałów najlepiej sprawował się papier kredowy, cienki i miękki jako membrana bez zawieszenia górnego, przyklejony bezpośrednio do kosza, próby z membraną w kształtce lejka (papier czerpany, forma wyciskowa, proces technologiczny łatwy do wdrożenia w domu) pokazały, że jest to dobry materiał, ale najważniejsza jest średnica i sposób mocowania do kosza.
    Tak wiec muszę teraz stworzyć membrany z papieru czerpanego, płytkie, o małym spadku lejka (duży promień) z sztywnym zawieszeniem papierowym .
    Próby i błędy pokazały wiec, że trzeba wrócić do podstaw i zrekonstruować pierwotne membrany. Martwi mnie nadal trochę twardość zawieszenia dolnego, ale próby bez zawieszenia dolnego pokazały, że głównie zwiększa ono siłę dźwięku a źle dobrana membrana i tak grała w swoim paśmie.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo