Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja przepływowego elektrycznego podgrzewacza wody KOSPEL

skolim007 25 Lis 2011 09:57 11308 7
  • #1 25 Lis 2011 09:57
    skolim007
    Poziom 9  

Cześć

Potrzebuję Waszej pomocy przy dobraniu przepływowego ogrzewacza wody do domu jednorodzinnego.

Generalnie wybrałem model KDE Bonus electronic http://kospel.pl/pl/produkty/podgrzewacze-przeplywowe/kde-bonus.html czy to dobry wybór?

Sprawa rozbija się teraz o moc tego podgrzewacza. W domu jest instalacja trójfazowa z trzema bezpiecznikami po 25A. Są na nich plomby więc zakładam ze jest to zabezpieczenie przedlicznikowe, a więc i moc zamówiona z elektrowni (chyba tak to się nazywa).

Z tego co sprawdziłem dla moich potrzeb najbardziej odpowiedni byłby model 18kW, jednak wg producenta model pobiera max 26A a wiec wymaga bezpiecznika 32A, więc przekracza możliwości instalacji. Dlatego uznałem że musiałbym się jednak decydować na model 15kW (21,7A).

Wezwałem elektryka, co by sprawdził czy i jak da się to podłączyć. Generalnie uznał, że nie ma problemu, ale bardzo mnie zaskoczył bo powiedział żeby brać model 18kW i że "powinno być OK". Próbowałem z niego wyciągnąć jak to ma działać nie wysadzając zabezpieczenia przedlicznikowego. Tłumaczył coś o podłączeniu poprzez wyłącznik różnicowo prądowy i dodatkowy bezpiecznik (tu się moja wiedza z zakresu elektryki kończy ;) ) i jak by co to wyleci ten bezpiecznik. Generalnie twierdzi, ze podgrzewacz nie będzie dobijał do maksymalnej mocy, a te parę kW więcej sie przyda i że "sam tak ma podłączone".

Mam do Was pytanie czy rzeczywiście można tak podłączyć ten podgrzewacz 18kW by nie wysadzał instalacji 25A i by można było korzystać jeszcze z jakichkolwiek innych urządzeń w domu podczas jego pracy (choćby włączyć telewizor ;) )?

Wiem, ze najbardziej poprawnym rozwiązaniem byłoby zwiększenie mocy zamówionej tak by można było wstawić bezpieczniki 32A, ale jest to zdaje się koszt około 1000zł (130zł za każdy amper) i na razie nie wchodzi to w grę. Jednak być może w przyszłości mógłbym wykupić większa moc. Dlatego chciałbym mieć ten mocniejszy podgrzewacz "na przyszłość". Tylko czy da się go tak ograniczyć by działał poprawnie z instalacją 25A.

Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia, nawet ten słabszy podgrzewacz 15kW ma maks pobór prądu 22A - co, w momencie gdy pracuje, zostawia mi całe 3A na resztę mieszkania. Podobno wyposażony jest w coś takiego jak przełącznik priorytetu pracy. Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak to działa? Czy np jeśli w tym czasie włączę czajnik 2000W (jakieś 8A) to dopływ prądu do podgrzewacza zostanie ograniczony by zmieścić się w limicie 25A. Czy takie podłączenie wymaga jakiś dodatkowych modyfikacji w instalacji?

Z góry dziękuje za wszelką pomoc, bo nie chciałbym wyrzucić pieniędzy na coś co nie ma prawa działać.

0 7
  • #2 26 Lis 2011 05:30
    leon99
    Poziom 19  

wytrzyma :-)

Ja mam też 25A - a na jednej z faz czasami idzie 35 i nie ma problemu. oczywiście w teorii masz rację że wybierasz słabszy.

jeśli są problemy z przeciążeniem to można zastosować przekaźniki priorytetowe, które podczas pracy ogrzewacza odłączą automatycznie inne mniej ważne odbiorniki, ale z tv na pewno nie będzie problemu.

0
  • #3 26 Lis 2011 09:17
    skolim007
    Poziom 9  

A na jakiej zasadzie działa taki przekaźnik? Bo kospel ma napisane w opisie urządzenia, ze ma już przełącznik priorytetu pracy. Czy trzeba cos jeszcze zmieniać w instalacji zeby to działało?

0
  • #4 26 Lis 2011 12:30
    leon99
    Poziom 19  

Jeśli ma wbudowany to oznacza 2 możliwości:

1. wyłącza obwód zewn. gdy sam pobiera prąd
    2. nie załącza się gdy wyczuje załączenie innego obwodu

który to z tych przypadków to musisz sam doczytać w dokumentacji

Potrzebny będzie chyba także stycznik, sterujący tym obwodem priorytetowym (w przypadku 1)

Podeślij instrukcje to wczytamy się :idea:

1
  • #7 26 Lis 2011 14:29
    skolim007
    Poziom 9  

Własnie tez nic nie znalazłem, moze w necie nie ma kompletnej instrukcji bo w opisie podgrzewcza na stronie jest informacja: "Przełącznik priorytetu pracy.
    Możliwość współpracy z innym urządzeniem elektrycznym dużej mocy na zasadzie priorytetu."

2