Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja przepływowego elektrycznego podgrzewacza wody KOSPEL

skolim007 25 Nov 2011 09:57 17020 7
 • #1
  skolim007
  Level 10  
  Cześć

  Potrzebuję Waszej pomocy przy dobraniu przepływowego ogrzewacza wody do domu jednorodzinnego.

  Generalnie wybrałem model KDE Bonus electronic http://kospel.pl/pl/produkty/podgrzewacze-przeplywowe/kde-bonus.html czy to dobry wybór?

  Sprawa rozbija się teraz o moc tego podgrzewacza. W domu jest instalacja trójfazowa z trzema bezpiecznikami po 25A. Są na nich plomby więc zakładam ze jest to zabezpieczenie przedlicznikowe, a więc i moc zamówiona z elektrowni (chyba tak to się nazywa).  Z tego co sprawdziłem dla moich potrzeb najbardziej odpowiedni byłby model 18kW, jednak wg producenta model pobiera max 26A a wiec wymaga bezpiecznika 32A, więc przekracza możliwości instalacji. Dlatego uznałem że musiałbym się jednak decydować na model 15kW (21,7A).

  Wezwałem elektryka, co by sprawdził czy i jak da się to podłączyć. Generalnie uznał, że nie ma problemu, ale bardzo mnie zaskoczył bo powiedział żeby brać model 18kW i że "powinno być OK". Próbowałem z niego wyciągnąć jak to ma działać nie wysadzając zabezpieczenia przedlicznikowego. Tłumaczył coś o podłączeniu poprzez wyłącznik różnicowo prądowy i dodatkowy bezpiecznik (tu się moja wiedza z zakresu elektryki kończy ;) ) i jak by co to wyleci ten bezpiecznik. Generalnie twierdzi, ze podgrzewacz nie będzie dobijał do maksymalnej mocy, a te parę kW więcej sie przyda i że "sam tak ma podłączone".

  Mam do Was pytanie czy rzeczywiście można tak podłączyć ten podgrzewacz 18kW by nie wysadzał instalacji 25A i by można było korzystać jeszcze z jakichkolwiek innych urządzeń w domu podczas jego pracy (choćby włączyć telewizor ;) )?

  Wiem, ze najbardziej poprawnym rozwiązaniem byłoby zwiększenie mocy zamówionej tak by można było wstawić bezpieczniki 32A, ale jest to zdaje się koszt około 1000zł (130zł za każdy amper) i na razie nie wchodzi to w grę. Jednak być może w przyszłości mógłbym wykupić większa moc. Dlatego chciałbym mieć ten mocniejszy podgrzewacz "na przyszłość". Tylko czy da się go tak ograniczyć by działał poprawnie z instalacją 25A.

  Nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia, nawet ten słabszy podgrzewacz 15kW ma maks pobór prądu 22A - co, w momencie gdy pracuje, zostawia mi całe 3A na resztę mieszkania. Podobno wyposażony jest w coś takiego jak przełącznik priorytetu pracy. Czy może mi ktoś wytłumaczyć jak to działa? Czy np jeśli w tym czasie włączę czajnik 2000W (jakieś 8A) to dopływ prądu do podgrzewacza zostanie ograniczony by zmieścić się w limicie 25A. Czy takie podłączenie wymaga jakiś dodatkowych modyfikacji w instalacji?

  Z góry dziękuje za wszelką pomoc, bo nie chciałbym wyrzucić pieniędzy na coś co nie ma prawa działać.
 • #2
  leon99
  Level 19  
  wytrzyma :-)

  Ja mam też 25A - a na jednej z faz czasami idzie 35 i nie ma problemu. oczywiście w teorii masz rację że wybierasz słabszy.

  jeśli są problemy z przeciążeniem to można zastosować przekaźniki priorytetowe, które podczas pracy ogrzewacza odłączą automatycznie inne mniej ważne odbiorniki, ale z tv na pewno nie będzie problemu.
 • #3
  skolim007
  Level 10  
  A na jakiej zasadzie działa taki przekaźnik? Bo kospel ma napisane w opisie urządzenia, ze ma już przełącznik priorytetu pracy. Czy trzeba cos jeszcze zmieniać w instalacji zeby to działało?
 • #4
  leon99
  Level 19  
  Jeśli ma wbudowany to oznacza 2 możliwości:

  1. wyłącza obwód zewn. gdy sam pobiera prąd
  2. nie załącza się gdy wyczuje załączenie innego obwodu

  który to z tych przypadków to musisz sam doczytać w dokumentacji

  Potrzebny będzie chyba także stycznik, sterujący tym obwodem priorytetowym (w przypadku 1)

  Podeślij instrukcje to wczytamy się :idea:
 • #7
  skolim007
  Level 10  
  Własnie tez nic nie znalazłem, moze w necie nie ma kompletnej instrukcji bo w opisie podgrzewcza na stronie jest informacja: "Przełącznik priorytetu pracy.
  Możliwość współpracy z innym urządzeniem elektrycznym dużej mocy na zasadzie priorytetu."