Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Emachines G620 , uszkodzone zasilanie.

25 Lis 2011 13:05 1882 3
 • Poziom 26  
  Witam. W laptopie rozwalone było gniazdo zasilania. Uległo roztopieniu okapcając laminat a w miejscu połączenia plusa powstała po prostu zwęglona dziura. Po wyczyszczeniu tego i przylutowaniu na kabelkach nowego gniazda laptop niestety nie działa. Zasilacz na laptopie próbkuje (prąd ok 4A) ale mierząc miernikiem zwarcia na gnieździe nie ma. Podłączyłem zasilacz przez opornik 5 om i na gnieździe laptopa mam teraz napięcie ok 5V. Grzeją się dwa tranzystory PQ34 i PQ39 albo jeden z nich dogrzewając drugiego. Za długo nie chciałem sprawdzać. Wygląda to na układ ładowania baterii. Pomierzyłem dookoła i zauważyłem zwarcie na kondensatorach PC33 i PC34 . Prośba o fragment schematu ew. wskazówkę.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 16  
  Podaj symbol płyty to będzie łatwiej namierzyć jakiś schemat. Ostatnio znalazłem stronkę ze schematami ale niestety same bardziej znane marki. Więc morze po modelu płyty szybciej czegoś doszukamy lub jeśli się orientujesz w czym jeszcze ta płyta była stosowana.
 • Poziom 23  
  Wrzuc moze zdjecia w jakim stanie jest plyta, bedzie latwiej cos poradzic.
 • Poziom 26  
  Foxconn ML1-H 94V-0 168ZY50001-075c .
  No i sprawa się wyjaśniła. Zwarcie przez wypalenie wewnątrz laminatu na płycie. Główna linia zasilania która rozprowadza 19V bezpośrednio do wszystkich kluczy napędzających mostek ,procesor etc. miała zwarcie do masy w okolicach wypalonej dziury . Trzeba było wywiercić w tym miejscu spory otwór oraz popracować papierem ściernym w stylu kopalni odkrywkowej łagodnie odsłaniając warstwy. Jutro postaram się zrobić zdjęcia. Na ekranie pojawił się bios, nie zdążyłem jeszcze wszystkiego sprawdzić ale pewnie będzie ok. Zastanawiam się nad stanem baterii w takim razie bo pewnie rozładowała się albo uszkodziła prądem biegnącym przez jeden z tranzystorów klucza (jego diodę wewnętrzną) do zwartej z masą linii zasilania.
  Laminat w miejscu gdzie doszło do przebicia wyglądał ładnie z obu stron a jednak w środku był zwęglony. Nie wszystko widać gołym okiem a nawet uzbrojonym.
  Pozdrawiam.
  Temat zamknę jak wszystko sprawdzę.

  Emachines G620 , uszkodzone zasilanie.

  Emachines G620 , uszkodzone zasilanie.

  Laptop działa. Zamieszczam zdjęcia by pokazać jak dużo musiałem papierem ściernym usunąć laminatu by usunąć zwarcie. Zwęglenie poszło w środku laminatu w kierunku radiatora.
  Temat zamykam.