Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odwrotne zasilanie - zmiana zasilanie niezależnie od podłączenia zasilacza

25 Nov 2011 14:43 1657 4
  • Level 2  
    Witam.

Mam następujący problem:

Zaprojektowałem i wykonałem płytke do sterowania silniczkiem DC 12V przez PWM za pomocą uC Cypress CY8C29466 i L293. Silnik napędza identyczny działający jako prądnica. Wypełnienie PWM zmieniamy przez dwa mikroprzełączniki. Wszystko wyświetla się pięknie na LCD. Wszystko działa. Tylko że mam jakieś stare zasilacze i niektóre mają odwrotnie zasilanie na wtyczce. Potrzebuje jakiś układ który w razie odwrotnej polaryzacji sam by ją zmieniał ... Wiem że można podpiąć diode i zabezpieczyć przed spaleniem układu (już raz piękną dziurkę w L293 wypaliłem po zmianie zasilacza...) ale ja bym chciał aby układ działał niezależnie od polaryzacji....

Zasilacz DC 12V max 1A

Znalazłem (chyba) coś takiego MAX4636 ale tylko do 5,5V ...
  • Level 24  
    A gdybyś tak na koniec podpiął mostek gretza??
  • Level 2  
    Myślałem nad tym ale czy mostek gretza (prostowniczy) nie służy z nazwy do prostowania napięcia zmiennego ?

Wiem że może zadaję głupie pytania ale elektroniki się dopiero uczę i mam nieraz problem z wydawałoby się prostymi rzeczami ...
  • Level 42  
    Zabezpieczenie przed odwrotnym podłączeniem niewypalające dziur w PCB i dające bardzo małe straty:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3009826#3009826
    Oczywiście trzeba dobrać MOSFET adekwatny do obciążenia, o którym nie wiemy nic konkretnego.

Zastosowanie mostka to spadek napięcia na dwóch diodach. Przy niskich napięciach zasilania i/lub wysokich prądach może to być bardzo kłopotliwe. Poza tym - nie należy wspierać dostawców zasilaczy łączących wtyczki w sposób niepoprawny.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Wystarczy podpowiedzi. Zakres wiedzy podlegający ocenie, więc musi to być praca samodzielna. Regulamin, punkt 3.1.17 (dawniej 16).