Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik noname pomierzyłem parametry T-S Hobby Boxem

10 Gru 2004 14:54 1515 12
  • Poziom 18  
    no właśnie :) co wy na to:
    Zmax: 20,3 Ohm
    Re: 4,1 Ohm (4,09)
    Fs: 32,21 Hz
    Qts: 0,898
    Qms: 4,450
    Qes: 1,125
    Le: 0,91mH

Głośnik kupiłem na allegro jakoś w zeszłym roku może troche dalej, nie miałem wtedy o tym zielonego pojącia (teraz mam już jako tako zielone ;P) no i sugerowałem się tym że jest tani ma dużą moc i ładnie wygląda :) wiem wiem.. pewnie mi sie za to dostanie :D ale przyznaję się bez bicia :).
    no więc postanowiłem w końcu zrobić z niego suba i zabrałem się za hobby boxa i win ISD.
    Głośnik mierzyłem bez wzmacniacza po line out, no i drugiego pomiaru nie zrobiłem bo nie mam kasty żadnej :/, aha no i opór wzorcowy dałem 100Ohm - tzn wczesniej smierzyłem i mial 99,5Ohma :D a mierniczek też mam w miare pożądny a nie taki za 5 zł od ruskich :>
    co sądzicie o tych parametrach, czy ten program mówi prawde czy kłamie jak z nut :D , no i czy to coś się nadaje na suba w zamkniętej obudowie czy jakoś reflex się da dostroić...
    Pomóżcie ziomki bom słaby :)

pozdro dla wszystkich maniaków :>

aha głośnik to Xplod XS-L1255G 1500W Max music power :D (ale to nie soniarz prędzej jakiś boschmann :) ma ładny chromowany koszyk i alu membranke ale jest w innym kształcie niz soniarz .... myśle że te 300rms powinien chyba mieć.... widziałem na forum że już go ktoś kiedyś też kupił ale nic mi nie wiadomo jak mu z nim poszło :)
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 31  
    k.marcin napisał:
    co sądzicie o tych parametrach, czy ten program mówi prawde czy kłamie jak z nut :D

Na tyle na ile mialem stycznosc z tym programem, to pamietam ze mial powazne problemy z obliczeniem VAS i wzsystkich innych parametrow, ktore maja z nim powiazania - Cms, Mms i inne...

Po odczytaniu tego co bylo trzeba z wykresu, zawsze dochodzilem do prawidlowego VAS, hmm czyzby program nie umial czytac wykresow :?:

Pozdrawiam
  • Poziom 40  
    Ja bawilem sie profesjonalnie Hobbyboxem w wersji 3.0 i dobrze mierzyl parametry. Jednak trzeba duzo wiedziec jak je mierzyc. U ciebie juz widze podstawowy blad. Dales pewnie zeby program sam zmierzyl Re a to podstawowy blad to trzeba zmierzyc dobrym miernikiem i wpisac w odpowiednie pole! Dlatego Re wyszlo Ci >4om a zawsze jest <4om a to zmienia dosc sporo parametry T-S.
    Pozatym zeby sprawdzic czy poprawna prace pomiaru impedancji na poczatek trzeba zmierzyc impedancje znanych rezystorow np 10,47,100om i jesli program poda dokladnie taka sama watosc to mozna mierzyc glosnik. Wazne jest wtedy odpowiednie dobranie szybkosci zmiany czestotliwosci i jej skoku. Czasem wykres jest poszarpany a taki byc nie moze.
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 43  
    no i inny podstawowy błąd na pewno nie otrzymałeś dokładnych wyników patrząc już na same wyniki już bym się zastanawiał dokładnośc do 3 cyfr znaczących... ja mierze dużo innych głupot na pracowniach wszelakich po 10 razy i góra co sie da uzyskac to dokładność do dwóch cyfr znaczacych (10-20 pomiarów), ty byś musiał zmierzyć w różnych warunkah w dodatku dla partii kilkunastu głośników żeby dostać prawidłowe wyniki... i mógłbyś określić tolerancje swoich pomiarów. Bo ty powinieneś liczyć to co jest w rzeczywistości a nie to co wskazuja wzory czy symulacja.

inny błąd to nie Soniarz tylko SONY
  • Poziom 18  
    aaaa dzieki za odpowiedz :) pomierze impedancje i sprawdze ponownie :) zapodam wam wykresy na forum. Re probowalem sam wpisywać i zeczywiscie. Jezeli macie jakies jeszcze wskazowki to bede wdzięczny. Vas nie pomierze narazie niestety bo nie mam kasty zamknietej do pomiarów. Na pewno nie bede mierzył kilkunastu głosników ale mam dwa wiec sobie pomierze i sprawdze co i jak :)
    3majcie sie POZDRAWAIM i dzięki!!!

robimy suba na dyplomówke więc chce zeby to jako tako grało :P
  • Poziom 31  
    k.marcin napisał:
    Jezeli macie jakies jeszcze wskazowki to bede wdzięczny. Vas nie pomierze narazie niestety bo nie mam kasty zamknietej do pomiarów.

VAS mozna tez pomierzyc z dodatkowa masa, tylko bez przesady... Ja umiescilem raz za duzo mandarynek :lol: i gorka rezonansowa wyszla ponizej skali wykresu :lol: Kilkanascie dokladnie odmierzonych gramow w zupelnosci wystarczy :)

Pozdrawiam
  • Poziom 18  
    hehe mandarynki :) aa impedancja głośnika - 3,7 w zaokrągleniu :) aha jak dorwe jakis program do screenshotów to wam podesle charakterystyki sa rzeczywiscie troche pokrzywione gdzieniegdzie ale to chyba wina ze troche glosno u mnie w chacie a glosnik czasami chyba dziala jak mikrofon.. bede mierzl jeszcze raz.. po podstawieniu 3,7ohma Qts wynosi 0,769 !!!! to duzo zmienia!
  • Poziom 40  
    Ja obciazalem membrane 20g ciezarkiem wedkarskim przyklejonym do membrany na plasteline. Oczywiscie czym wiekszy glosnik wymaga wiekszego ciezaru.
    W pokoju musi byc cicho bo glosnik to wlasnie mikrofon. A poszarpania w charakterystyce eliminuje sie szybkoscia pomiaru i okazuje sie ze wolniej wcale nie jest lepiej. Wszystko zalezy od karty muzycznej i kompa. Szybkosc pomiaru jest ustawiana tylko w nowszych wersjach Hobbyboxa
  • Poziom 18  
    ja nie bede sie bawił ołowiem i plasteliną moim zdaniem troche lepszy pomysł to odmierzyć kilka mililitrów wody strzykawką tyle ile odmierzymy tyle bedzie gram bo gestość wody jest taka ze w litrze mamy kilogram tej cieczy... no chyba ze mamy osoloną wode :D to jest troche inna gestość hehe ale teraz do rzeczy potrzebuje pomierzyć to dokładnie bo z tego co podstawiłem pod WinISD Pro to totalna kaszana wyszła :(

Szukałem ale nie znalazłem jak pomierzyć Vas za pomocą dodatkowego obciążenia? wystarczy położyć na membrane ciężar i właczyc 2 pomiar czy jak????

z gory dzieki..
    pozdrawiam Marcin
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    k.marcin napisał:
    Szukałem ale nie znalazłem jak pomierzyć Vas za pomocą dodatkowego obciążenia? wystarczy położyć na membrane ciężar i właczyc 2 pomiar czy jak????

Konfiguracja dodatkowej masy jest w tym okienku:
  • Poziom 18  
    aaaaa :) a ja tam wpisałem wage membrany :P hehe niemieckiego uczylem sie 6 lat temu :) i tak dobrze że coś pamiętam bo wogole nie uzywam tego języka.. po co jak jest angielski :) Dzieki bardzo dzisiaj pomierze i wysle wam wyniki.. tym razem podlacze wzmacniacz i zobaczymy jaki bedzie rezultat :)
    Dzieki jeszcze raz i pozdro 2 All

Dodano po 3 [godziny] 23 [minuty]:

Witam ponownie drodzy forumowicze :)
    Robiłem pomiary bez i z wzmacniaczem.. nie wiem czemu ale ze wzmacniaczem kosmosy wyszly.. potem polaczylem bez dopałki wlaczylem ten pegel kalibrierung czy costam poustawiałem wszystko no i wynik na wykresie z obc 45 g ... troche duze Vas chyba jest.... co o tych wynikach sądzicie? Poźniej jest wykres Messung2 z obciążeniem 15g ......... tu już się rozbiłem..... wezme jeszcze 30g ale wątpie czy to coś da bo nie ufam tym wynikom zbytnio.. potem wezme jeszcze 2gi glosnik i tez napisze jak wyszło..

A moze ja poprostu coś źle robie? nie wiem

HEEELLPP !!!!!!

dodaj jeszcze pomiar drugiego głosnika przy 15g obc. .. i znowu zdziwienie...
  • Poziom 40  
    Z tego co widze to glosnik ma az 42cm srednicy. Wielkosc membrany akurat mierzy sie po srednicy polowy zawieszenia a nie kosza. I ma to ogromny wplyw na wynik pomiaru!
    Wykres jest malo dokladny przydaloby sie zwiekszyc dokladnosc na 1/24okt lub nawet 1/48.

I jak kalibracja? Jak wypadl ci pomiar rezystorow? Widze ze masz fundamentalne problemy z pomiarami wiec moze i uklad pomiarowy masz zly. Zly rezystor pomiarowy lub zla wartosc wpisana.
    Zawsze na poczatku pomiaru impedancji podlacz znane rezystory 10-100om i sprawdz czy wykres idzie na tym wlasnie poziomie.
  • Poziom 18  
    układ pomiarowy jest dobry.. na elektronice się troche znam, tylko z akustyką gorzej :) podstawiłem rezystancje 66,3Ohm wpisałem srednice 30cm i obciazylem w drugim pomiarze membrane 30gramami bo sie hobby pluł że za mała różnica miedzy pomiarami czy cos takiego.. no i oto najnowsze wiadomości:

Zmax 20ohm
    Re3,7
    Fs 32,68Hz
    D 30cm
    Sd 706,9cm
    Qts 0,753
    Qms 4,078
    Qes 0,923
    Le 0,99mH (500Hz)
    Vas 202,2l
    Mms 72,43g
    Cms 0,28 mm/N
    BL 8,3 Tm ???co to Tm??
    SPL 90,7dB
    no 0,73% -tez nie wiem co to jest za parametr..

podstawiłem to pod Win ISD .. tego starszego
    i.. no własnie albo reflex albo zamknięta..
    (nie mam wiele miejsca ale chce zeby mocno ładnie grało a nie dudniło,aczkolwiek nie mam az takich znowu wygórowanych wymagań...)

zamknieta:
    na 130l zagra 38hz a impuls 7,5ms najdluzszy no i podbarwienie przy 60-68hz o 2,5dB

reflex:
    na 120l rura 10srx 14,8cm to zagra od 29,78hz tylko podbicie jest przy 55hz o 4 dB a impuls dochodzi przy 52hz do 14ms........

Panowie... (i panie jezeli są jakieś tutaj:P) Bardzo proszę o pomoc przy budowie tego monstrum :sm17:
    Które rozwiązanie? Patrzyłem jeszcze na isobaric ale to jest trudne do wykonania i strata głosnika.. :cry:

Chciałbym żeby to było zbudowane w miare "profesjonalnie" i żeby nie grało jak kartonowy głośnik w cynk wiaderku ......

z góry dziękuję za pomoc!

pozdrawiam Marcin