Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik radiowy FM stereo do łazienki z wyświetlaczem

25 Lis 2011 19:22 2528 4
  • Poziom 8  
    Witam,
    potrzebuję możliwie najprostszego układu odbiornika radiowego FM

wymagania:
    -stereo
    -wyświetlacz częstotliwości najlepiej standardowy LED najlepiej z diodą sygn. odb. stereo (RDS nie potrzebny)
    -ustawienie częstotliwości manualne mikroprzełącznikami UP i DOWN
    -zasilanie układu 12-18VDC
    -wyjście sygnału audio na poziomie "low" (dalej będzie przedwzmacniacz i wzmacniacz)
    -zakres 88-108MHz
    -cena podzespołów około 100zł.
    -w miarę możliwości małe rozmiary ale nie koniecznie SMD

Jakość odbioru i audio: standardowa dla normalnego użytkownika. Byle w miarę dobrze odbierał słabsze stacje w pomieszczeniach.

A teraz do rzeczy: Czy w ogóle możliwe jest takie rozwiązanie w tych wartościach cenowych? Szukam odbiornika który mógłbym wmontować w puszkę elektryczną (taką z kieszenią osprzętową np. Simet) a antenę schować pod tynk.

Szukałem po gotowych projektach ale zwykle albo bardzo prymitywne i mono albo bardzo skomplikowane i drogie, a ja szukam rozwiązania optymalnego i w miarę prostego w uruchomieniu.

Oczywiście są również gotowe odbiorniki seryjnie produkowane ale cena 500-1000zł trochę odstrasza.

Googlowałem, szukałem na elektrodzie ale nie specjalnie mi się udaje coś ciekawego znaleźć. Może Szanowni koledzy gdzieś coś trafili? A może własne pomysły... jestem otwarty na propozycje.

Pozdrawiam!
  • Poziom 33  
    Znalezienie radia spełniającego Twoje wymagania nie stanowi żadnego problemu.
    Problemem jest wyprowadzenie i ukrycie anteny. Miejsce umieszczenia anteny ma decydujące znaczenie dla czułości odbiornika i jakości odbioru. Nawet najlepsze radio umieszczone wraz z anteną w ścianie w miejscu gdzie jest "martwe pole" dla fal elektromagnetycznych nie zapewni dobrego odbioru.
    Weź jakiekolwiek radyjko z UKF ,odkręć antenę i za pomocą kawałka przewodu sprawdź jaki sygnał jest w różnych częściach łazienki. Zobacz, czy w pobliżu nie ma jakiś metalowych przedmiotów mogących pracować jako antena (wieszak na ręczniki, oprawa lampy, metalowa mydelniczka, uchwyt półki, kawałek folii aluminiowej owiniętej wokół przewodu elektrycznego itp).
    Jeżeli masz kafelki,to może da się wyskrobać cienki rowek w fugach i tam umieścić drucik pracujący jako antena.
    Ale aby nie być zawiedzionym efektami pracy, najpierw wykorzystaj posiadane radio i kawałek drutu. Będziesz praktycznie wiedział jakie są możliwości odbioru. Miniaturyzacją odbiornika zajmiesz się później.
  • Poziom 8  
    ....fajnie
    moderator przeniósł mój temat do "piaskownicy" chociaż chciałem go umieścić w "pomysłach"
    super...!
    to ciekawe, że mój temat jest TAK dziecinnie prosty i nadaje się tylko do "piaskownicy" Przecież po googlowaniu wyskakuje co najmniej 100 prawidłowych wyników i niema za bardzo o czym tu rozmawiać, a mi po prostu nie chce się poszukać tylko Nowe Posty zakładam! :)

ok...

A mi się wydawało że to TAKIE SKOMPLIKOWANE... dobra! spędzę kolejne kilka dni na poszukiwaniu rozwiązania bo "elektroda" to pewnie mi nie pomoże..

(takie sarkastyczne conieco) ;)

Dodano po 10 [minuty]:

kolego wieswas

chyba zostałem opacznie zrozumiany.
    Nie mam problemu z odbiorem radia w łazience.

Ja chcę to radio po prostu schować. Właśnie miniaturyzacja do modelu modułu puszkowego (jak np. LCN, czy automatyka F&F) jest tu interesującym problemem.

Chciałbym ten moduł zabudować tak jak osprzęt elektryczny.:
    tak jak robią to profesjonalni producenci: np. Radio podtynkowe LCD GIRA F100.

Tylko z nimi jest problem..... "cenowy" :)

Ja nie szukam tak profesjonalnego rozwiązania z rds i takimi bajerami:). Ale proste stereofoniczne radio. Tyle...

Jednak dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Witam.

Podobno chcieć, to móc, ale nie w każdym wypadku. Chcesz zbyt wiele zmieścić w puszce SE2x60. Dziwisz się, że pomysł uznano za nierealny? Znajdź tuner (głowicę) z syntezą PLL i sprawdź rozmiary, dalej tor p.cz., stereodekoder, sterowanie z mikroprocesora, itd. Jeszcze trzeba zapewnić dobrą antenę. Pomysł chwilowo nieralny.
  • Poziom 8  
    no teraz już nic nie rozumiem.... :D

to Gira potrafiła to pomieścić w jednej puszcze(nie kieszeniowej tylko zwykłej jak do gniazdka), mało tego zmieścił się dekoder RDS i wzmacniacz audio (niewielki ale zawsze) do tego ładny wyświetlacz w estetycznej i zwartej formie...

a dodatkowo wspomnę o wynalazkach z USBplayerami i multiroomem Hiszpańskiej produkcji.

no i cała gama breloczków z radiem czy telefonów.

Dla mnie problem wielkości jest chyba przesadzony.
    Rozumiem może tradycyjny druk może mieć za duże wymiary ale SMD pewnie dało by radę...

acha... te słabe stacje miałem na myśli te stacje nadające z odrobinę mniejszą mocą jak Radio M..ja (które to radyjo można odbierać na gitarowej strunie w jaskini Niedźwiedziej :D )t.j. chodzi mi o normalny odbiór jak z "jamnika" bez fikołków ale zawsze jakoś tam.

OK...
    może macie pomysł jak kit AVT 2330 przerobić na taki z wyświetlaczem i rozsądniejszym ustawianiem częstotliwości... może jakiś moduł dołożyć czy cóś...

Dodano po 9 [minuty]:

ps

antena to nie problem, można kawał przysłowiowego druta schować pod tynk praktycznie nieograniczonej długości na ścianie czy na suficie (nie ważne byle nie schować go w klatce faradaya) a jego końcówkę wyprowadzić w puszce i antena gotowa. można pokusić się o normalne przyłącze z anteny zbiorczej (parę złoty więcej na koncentryk) i też będzie dobrze.

nikt nie mówił że ta przysłowiowa łazienka jest gotowa i o instalacjach wewnątrzściennych nie ma mowy....