Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaka max teoretyczna prędkość na łączu?

matcuseu 25 Nov 2011 19:46 4417 54
    matcuseu
    Level 10  
    Witam.
    Aktualnie mam 1 Mbps / 256 kbps . Niedługo zmieniam na wyższą prędkość.
    Jaką max teoretyczna prędkość uzyskam na tej linii?
    Pozdrawiam.
  • Helpful post
    terrade
    Level 36  
    Zbyt duży skok żeby typować coś szczególnie pewnego. Póki co masz G.DMT (ADSL1) i tu "max" to 6 Mb/s (realnie - w porywach 8, często 6,5). Po przełączeniu na ADSL2+ powinno być 13-18 Mb/s.

Dodam, że pesymizm routera na usptream (800) jest niepokojący (wynika z bardzo niskiego Marginu), czasem bywa, że potem osiągi na down też są niskie (ale czasem np. down pełne 20 Mb/s, up zaledwie 0.8). Dodatkowo niepokoi zbyt mała rozbieżność tłumienia (bardziej normalne byłoby 18/11 lub 25/16), więc któreś może być nieprawdziwe (lub "zakłócone" i wygląda, że to upstream). Reszta statystyk z 7 dni wygląda fenomenalnie (co sugeruje, ale nie gwarantuje stabilności przy maksymalnej szybkości, bo póki co masz ogromny zapas, potem go nie będzie, tzn. zwykle będzie typowe 6 dB zapasu).
    franek_T
    Level 12  
    bardzo ladne paramtery tyle ze masz teraz 1mbit dlatego wygladaja tak ladnie... moze wez na poczatek 6 i potem sprobuj 10
  • Helpful post
    terrade
    Level 36  
    matcuseu wrote:
    co sadzisz o tych parametrach?
    Czyje te parametry? Twoje? Na tej samej linii? Całkiem możliwe, bo router to nie miernik i bywają różnice, więc typowania z parametrów z routerów należy traktować szacunkowo. Te nowe pozwalają marzyć o pełnym 20 Mb/s, realnie 17-20 Mb/s (zaś 368 na upstream to błąd routera). Zatem bierz "do 20 Mb/s" o ile jesteś pewien stabilności swojej linii (a na taką wygląda).
    matcuseu
    Level 10  
    Tak to ta sama linia, z tym ze około 15 metrów kabla telefonicznego wyeliminowałem (od gniazda do pomieszczenia) - aktualnie modem adsl zamontowałem przy samym gniazdku (od początku za gniazdko robi filtr dołączony do modemu tp-linka). Stąd m.in. takie parametry na załączonym zdjęciu WŁAŚCIWE.

Każdy inny router różnie przedstawia statystki.
    Np. ten sam TPLINK na kablu długości 15 m.

Na Speedport W500V + firmware (BSSWITCHER) na 15 m (z tym, że ten modem-router wykazuje problemy z siecią ethernet - coś z nim nie tak)

Aktualnie od 3 dni jest w trakcie realizacji 10 Mbps - czas realizacji do 14 dni:). Potestuje kilka dni. I jak będzie ok. to zwiększę.
    Zobaczymy jak się zmienią parametry na TP-LINKU dla 10 i do 20.
    Pozdrawiam.
    matcuseu
    Level 10  
    Od dzisiaj mam prędkość 10 Mbps / 1 Mbps. Oto parametry, będę testował ją przez kilka dni (czy zwiększać do 20 Mbps?):
    Pozdrawiam.
    franek_T
    Level 12  
    raczej nie :) mam lepsze i podobno 20 nie mam co marzyc
  • Helpful post
    terrade
    Level 36  
    Jeśli będzie stabilnie to warto spróbować (póki co i tak nie przetestujesz na 100% downloadu, bo nie możesz ciągnąć na maksimum możliwości co znacznie może podnieść ilość błędów, gdy przy 10 Mb/s może ich być mało). Obecne zmiany zgodne z oczekiwaniami. Jak widzisz optymizm routera co do Max Rate znacznie spadł, bo Margin jest niski (bo SNR który pokazywał Speedport był dość niski, startowe 50 dB to nie rewelacja). Ogólnie jakieś 16-17 Mb/s powinno być.

franek_T wrote:
    raczej nie :) mam lepsze i podobno 20 nie mam co marzyc
    Właśnie podobno, 99% osób ze stabilną opcją "do 20 Mb/s" ma gorsze niż twoje, ale się nie bali zaryzykować (może się to skończyć przykro, ale co to za problem zmigrować na 10 Mb/s).
    matcuseu
    Level 10  
    Oto dane z 18:30 (nie rozłącza), tylko te CRC - czy to w normie?:
    Zgłoszę dzisiaj zwiększenie do 20 Mbps, za tydzień uruchomią usługę - i w ten sam dzien umieszczę statystykę.

Dzięki. Pozdrawiam.
    franek_T
    Level 12  
    a kto mi moze powiedziec ile trwa migracja w dol w razie problemow?
    Ja przy 10mbs mam margin na poziome 22-24 duza rozbieznosc i nie mam bledow ale tez mam 2x mniejsze tlumienie :) jesli u Ciebie bedzie dzialac stabilnie do 20mbs to tez sprobuje chyba ze moj router pokazuje jakies wyssane z palca info.
    A i mam dosc dlugo kabel od puszki na dworzu jakies 25 m zawsze moglbym go skrocic i walnac router niedaleko puszki :) mysle ze moglbym uzyskac zysk na kablu z 15m ale nie wiem czy jest sens kombinowania. Aha i od rana nasypalo mi na Uploadzie 450 bledow CRC ... troche sporo wczesniej bylo mniej no ale wszystko smiga
    matcuseu
    Level 10  
    w tpsa zgłoszenie "awarii sieci" (rozłączanie, niestabilny net) np. w przypadku szwagra - mial na papierze 6 Mbps i rozłączało i dawało około 3 Mbps - interwencja twała kilka godzin.
    Nie chce skłamać ale powrót - nie zdziwi mnie - może i trwać i do 1 tyg (do 2 tyg. zgodnie z reg. w Orange). Chociarz może i tak jak w Tpsa :).
    franek_T
    Level 12  
    ja mam z Tp wiec moze by sprobowac
    matcuseu
    Level 10  
    tak jak @terrade napisał - warto spróbować. A ponadto, jeżeli technik stwierdzi, że nie ma szans to nie przełączy - nic nie traci się:) a jak coś to tydzień można przeboleć z "kulawym netem":) - aż tak źle nie będzie.
    franek_T
    Level 12  
    ok jutro sprobuje a powiedzcie czy te 15 m kabla od puszki do routera moze zanizac margin?
    matcuseu
    Level 10  
    Tłumienie przy zmniejszeniu długości kabla o 15 metrów (z 15 m na 15 cm) w moim przypadku, reszta bez zmian.
    franek_T
    Level 12  
    o kurcze to chyba pomysle o kablu a potem dopiero o migracji na 20. Jeszcze Power na UP ci sie zwiekszyl
    franek_T
    Level 12  
    a na jaki numer mozna dzwonic z komorki do tp?:D bo 19393 nie dziala komorka w Tmobile
    matcuseu
    Level 10  
    kierunek trzeba wybrac przed:) Np. lubuskie 9519393.
    franek_T
    Level 12  
    zglosilem zamowienie na 20. odrazu konsultankta powiedziala ze 20 moze nie dzialac;) ale zobaczymy kurier bdzie w poniedzialek, niby 20 od 1 stycznia ale zawsze jest predzej jak cos nowego si pojawi dam znac
    matcuseu
    Level 10  
    witam,
    @terrade czy w normie jest download/upload?:

speedtest.tp.pl : 10,65/0,81 32ms
    speedtest.pl : 10.38/0.75 74 ms
    speedtest.net : 11,16/0,69 73ms
    speedtest.net.pl : 8,27/0,64
    dsl.cz : 4,84/0,61 70ms
    komputerswiat 10,71/0,74

parametry lini:
  • Helpful post
    terrade
    Level 36  
    matcuseu wrote:
    @terrade czy w normie jest download/upload?:
    Tak. Testy wystarczające do szacowania. Wcale nie masz ponad 10 Mb/s, tylko te testy tak pokazują (typowo zawyżają o ~5%, 122 KB/s to dla nich 1 Mb/s). Prawidłowo powinieneś ciągnąć z szybkich serwerów (np.noc.gts.pl) używając Internet Explorera i wtedy będzie 1.25 MB/s. Upload to już problem, muszę wysyłać na szybką pocztę używając stopera i kalkulatora (poczta.wp.pl obecnie nieco zaniża prędkość), więc nawet ja korzystam ze speedtest.tp.pl (wiedząc o ile zawyża).

Dodam, że upload masz w miarę normalny dla TP. Bo synchronizacja 958 jest niska (1224 i niska moc sugeruje, że jakieś 1200 może być, czyli tyle co u mnie na na ok.2-2.5 razy dłuższej linii gdy jest w pełni formy, a gdy jest bez formy - a tłumienie +9 dB - to mam twoje 950).
    franek_T
    Level 12  
    Dobra po 15 min jak wtedy zadzwonilem o mogracje na 20mbs siec mi padla :) juz myslalem ze tak sybko zmnienili ze juz nie lapie wogole synchro hehe :P a sie okazalo ze grubsza awaria, dopiero dzis rano ruszylo.
    Takie parametry margin na granicy chyba jest i troche bledow crc ale sprobuje zresetowac po poludniu moze nizej zlapie synchro chociaz zapas jeszcze ma chyba. Oceńcie.
    kurier ma byc w poniedzialek wiec pewnie w przyszlym tyg bede mial 20mbs

po 1 h. nie bylo mnie przy kompie chyba sie zresetowal sam bo bledy zniknely i wyzsza moc jest

i w przyszlym tygodniu chyba skroce kabel moze nie zyskam 15 m ale jakies 10 m napewno wiec moze tlumienie troche sie obnizy o ile to mozliwe wogole.

bedzie to dzialalo?

i last pytanie czy jesli teraz bedzie dzialalo stabilnie to po pelnej zmiane na 20 mbs tez? czy moze byc roznica ?

parametry z dzis. Wczoraj wieczorem po zresetowaniu przezemnie routera nie chcial zalapac synchro. Po zresetowaniu portow na infolinii 801.. poszlo i od wczoraj chyba nie zerwali polaczenia tylko te bledy... i co dziwne na upie... moze byc tak ze wysokie synchro na down zabiera "pasmo" dla up i dlatego na upie tyle crc?
    Dziś mialbyc kurier juz o 2 dni wczesniej niz mowili w tp ;/ a ja w szkole . ma byc w poniedzialek teraz wiec czekam. A wy nie spijcie :P
    franek_T
    Level 12  
    i jak matcuseu zamowiles 20mbs?
    Dzis uruchomili 20 mbs ;] 0 bledow CRC ^^ i leci 2,3 MB/s wiec chyba baja
    matcuseu
    Level 10  
    Zgłosiłem i czekam już 1 tydzień i 2 dni - jeżeli do 2 tygodni nie będzie - to mogę siobie pomażyć.

Oto moje parametry lini - na DMT:
    franek_T
    Level 12  
    dziwne u mnie kurier byl 1 raz po 2 dniach od zgloszenia na blekitnej linii. masz juz adsl2+?
    ToMeQ696
    Level 9  
    Witam,

sorry, że wcinam się do tematu, ale najaktualniejszy z interesującym mnie zagadnieniem. Co Państwo powiecie o tej linii:

Konsultanci z TP twierdzą, że o internecie szybszym niż 2Mbps nie ma co marzyć.
    franek_T
    Level 12  
    wg tego ci pokazuje screen 6 mb pojdzie smialo a moze nawet 10mb, wez 6 mb bedzie bezpieczniej :) zobaczymy parametry wtedy ;] mi w salonie powiedzieli ze 2 mb mam brac bo tyle najczesciej ludzie biora. A co sie okazalo ? 20mb smiga az milo^^
    czarek1207
    Level 10  
    Witam.
    Ostatnio zamieniłem neostrade 6mb na 20mb i chcialem sie dowiedziec cos o parametrach czy sa ok

Downstream Upstream
    SNR Margin (dB): 8.1 6.5
    Attenuation (dB): 18.5 7.3
    Output Power (dBm): 10.8 1.8
    Attainable Rate (Kbps): 21760 1184
    Rate (Kbps): 19240 888
    franek_T
    Level 12  
    nie masz pelnych 20mb. Jaki to router? cos pewnie od TP. niby wszystko ok ale tlumienie przy tym marginie straszne... nie rozlacza ci polaczenia?