Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zamykanie i otwieranie zamka drugim kanałem - impulsem z centrali

25 Lis 2011 21:42 2450 4
  • Poziom 2  
    Witam
    Przeszukałem forum ale znalazłem tylko wzmiankę o tytułowej metodzie.

Mam alarm z obsługą drugiego kanału poprzez 0,5 sekundowy impuls masy.

Chce to wykorzystać do zamka tylnej klapy. Chciałbym jednak by siłownik nie tylko otwierał zamek, ale i go zamykał.

Dlatego mam dwa pytania:

1. Może zna ktoś jakiś patent by za pierwszym naciśnięciem zamek się odryglował, a za drugim zaryglował? Może jakiś Układ przekaźników?

Jeżeli nie to można od razu ruszyć do pytania drugiego.

2. Zacząłem sam kombinować i uznałem, że można by rozwiązać w następujący sposób.
    Otóż drugi kanał działa tylko przy rozbrojonym alarmie i otwartym centralnym zamku.
    Dlatego też pomyślałem by zrobić taki patent by drugi kanał otwierał zamek klapy bagażnika, natomiast zamykanie odbywało by się już razem ze wszystkimi zamkami w samochodzie [np. w czasie jazdy lub przy uzbrajaniu alarmu].
    Zacząłem kombinować dzisiaj z dwoma przekaźnikami i udało mi się takie dwa warianty wymodzić. Z góry przepraszam za moje umiejętności rysunkowe;-)

Czyli w momencie jak przytrzymam na 2s przycisk, alarm wyśle impuls, który załączy przekaźniki i siłownik zostanie uruchomiany. Natomiast w normalnej sytuacji siłownik będzie podłączony w inny obwód, tak by reagował tylko na rozkaz zamknięcia się idący z centralki [sterowanie jest masą więc jeden kabel do stałego +, a drugi w centralkę].

Początkowo myślałem o podłączeniu wszystkiego szeregowo... ale po pewnym czasie uznałem, że może lepszym rozwiązaniem będzie podłączenie przekaźników równolegle. Wiem, iż dobrze jest zamocować diodę dlatego zacząłem się zastawiać czy jedną na układ czy może lepiej dwie [po jednej na przekaźnik].
    Im dłużej myślę tym bardziej się skłaniam ku ostatniemu rozwiązaniu [wariant II B] czyli równoległe przekaźniki i każdy z diodą [czyli takie jakie można kupić].
    Czyli temu:

Będę wdzięczny za opinię, uwagi i pomoc:)

PS: Jak rozumiem siłownikowi nie zaszkodzi to, że czasem dostanie sygnał wysunięcia się będąc już wysuniętym [sygnał ryglowania do zaryglowanego zamka].
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post

Moderator Zabezpieczeń Pojazdów
    Zastosuj przerzutnik np. na 4017 a na jego wyjściu sterownik zamka Unister skonfigurowany do sterowania jednym przewodem - "poziomem masy".
    Do dodatkowego kanału alarmu podłącz przekaźnik, który wysteruje 4017.
    Przerzutnik w takiej aplikacji, musisz wysterować dodatnim impulsem na wejście.
    Sterownik zamka Unister podłączony do przerzutnika będzie sterował siłownikiem zamka.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 2  
    To rozwiązani przekracza moje możliwości na dzień dzisiejszy. Aczkolwiek to by w pełni spełniało moje wymagania, dlatego też jak znajdę chwile czasu to się pewnie pobawię. Bo schemat rozumiem i dałbym chyba radę to zrobić. Ale obecnie cierpię na notoryczny brak czasu więc musi poczekać.

Dlatego na razie chyba zostanę przy najtańszym i najprostszym rozwiązaniu czyli przekaźnikach.
    Zadziała coś takiego?
    Pozdrawiam:)
  • Pomocny post
    Specjalista - Alarmy Samochodowe
    kombinujesz jak koń po górę podłącz siłownik jak na schemacie B https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=1854448#1854448 cewkę przekaźnika od zamknij podłącz pod zamknij z alarmu a cewkę przekaźnika otwórz z 2 kanału
  • Poziom 2  
    To tylko świadczy o mojej małe wiedzy w tych dziedzinach. Faktycznie, proste i logiczne, a ja tworze monstra:P
    Pozdrawiam:)