Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radeon HD4850: nie startuje, prawdopodobnie przegrzany?

driv3r 25 Lis 2011 22:54 1157 1
  • #1 25 Lis 2011 22:54
    driv3r
    Poziom 9  

Dostałem Radeona HD4850, referent, niestety nie startuje. Przypuszczam, że powodem awarii było przegrzanie, gdyż radiator był cały zabity kurzem.

Na karcie nie ma żadnych oznak spalania, wszystkie elementy są. Komputer karty w ogóle nie widzi (uruchomiłem go z kartą PCI). Nie grzeje się, rdzeń i pamięć są zimne.

Wygląda na to, iż na rdzeń i pamięć nie jest podawane napięcie (zmierzyłem napięcie na elektrolitach). Na kondensatorach zaznaczonych na zielono jest napięcie 12V (są to chyba kondensatory filtrujące, głownie 470uF 16V), natomiast na pozostałych jest w okolicach zera (one są na przetwornicy - 2.5V 810uF).

Radeon HD4850: nie startuje, prawdopodobnie przegrzany?

Co by mogło się zepsuć? Nie sądzę, żeby upalił się rdzeń, bo nowe układy mają zabezpieczenie przed przegrzaniem, więc to chyba coś od sekcji zasilania karty?

Oczywiście płyta główna jest sprawna, dodatkowe zasilanie podłączone, zasilacz odpowiedni (chieftec 500w).

• #2 26 Lis 2011 01:23
    bezczelny2002
    Poziom 13  

jakiej firmy masz układy pamięci na zdjęciu nie widać (jeżeli to kości samsunga to na bank któraś jest ugotowana ) stąd brak napięć logika zamyka uszkodzony obwód żeby nie usmażyć tego co masz pod slotem PCIEx :-) jak masz dostęp do bga możesz sprawdzić wylutuj sekcję pionową ram czyli te z góry na dół zostanie połowa, rzadko pada ta u góry co nie jest wykluczone, stawiam na padaczkę ram wystarczy że jedna kostka umrze i sobie szukaj napięć :-( tam gdzie masz napięcia w okolicy zera ja mam ok 1,87V zwykłym multimetrem mierzone za odchyły nie odpowiadam a kartę mam identyczną leży sobie jako testowa do sprawdzania już raz na niej kondensator troszkę zwiększył swoją objętość jednocześnie zmniejszając pojemność został wymieniony, karta działa bez zarzutu ale do swojego kompa tego na pewno nie włożę ... w piwnicy mam jakieś 40 kart graficznych usmażonych 90% z nich to radeon zaczynając od wersji 8xxx kończąc na twojej i troszkę wyżej to o czymś świadczy trzymam to tylko na układy chłodzenia wiatraczki nietypowe czasem jakiś elemencik potrzebny

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME