Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

silnik pralki Whirlpool - zepsuty tachogenerator

adam1987 26 Lis 2011 00:53 6700 6
  • #1 26 Lis 2011 00:53
    adam1987
    Poziom 18  

Witam!

Na wstępie zaznaczam, że nie jestem elektronikiem ani elektrykiem, ale jakieś podstawowe pojęcie mam w tej materii. Chcę niskim albo zerowym nakładem finansowym naprawić silnik od pralki Whirlpool (dokładny model pralki nieznany) w którym prawdopodobnie przepaliła się cewka tachoprądnicy, gdyż nie przewodzi prądu. Przepaliła się, bo ktoś inny wcześniej pomylił styki od tacho ze stykami stojana/wirnika i podłączył tam prąd z sieci :D

Sam silnik działa, bo podłączyłem stojan z wirnikiem szeregowo do sieci i pięknie się kręcił (nie dysponowałem prostownikiem). Nie ma też żadnych przebić na masę. Nie znam się dokładnie na budowie tachogeneratorów, więc możliwe, że są w nim inne elementy poza cewką, które też mogły się spalić. W każdym razie cewka jest w plastikowej obudowie której nie da się w prosty sposób rozebrać, żeby zobaczyć co jest w środku.

Wobec tego mam kilka pytań:
    1) Czy w Polsce można takie coś kupić/dostać?
    2) Czy jest sens próbować to naprawić?
    3) Czy lepiej kupić nowy silnik? (koszt powyżej 50 zł)
    4) Czy warto spróbować zrobić cewkę samemu?

W przypadku opcji nr 4 musiałbym znać w miarę dokładne parametry tej cewki, takie jak liczba zwojów, ich układ, średnica drutu, rodzaj rdzenia i pewnie przydałaby się też rezystancja. Z tego co na razie się domyślam, to tylko tyle, że jest to cewka toroidalna, być może z 3 równoległymi przewodami nawiniętymi 96 albo 12 krotnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ale to tylko moje domysły. W ostateczności ją rozwalę i się przekonam, ale wolałbym tego uniknąć :) Jeśli natomiast ktoś umie odczytać symbole umieszczone na plastikowym wyprowadzeniu kabelków i wyjaśnić mi, co one oznaczają lub mogą oznaczać, i czy moje domysły są słuszne, byłbym bardzo wdzięczny. Chętnie zapoznam się z Waszymi opiniami i domysłami na ten temat, niezależnie od numeru odpowiedzi ;)

Dla szukających informacji o silniku, napis na naklejce:

Cytat:
    C.E.SET.
    Castell'Alfero (AT) - ITALY
    Motore universale
    MCA 45/64 - 148/IRN1
    12500 n' - 1,7 A - 370 W
    220/240 V - 50 Hz - cl.B/F
    Protetto termicamente

Poniżej zamieszczam zdjęcia silnika i cewki:
    silnik pralki Whirlpool - zepsuty tachogenerator silnik pralki Whirlpool - zepsuty tachogenerator silnik pralki Whirlpool - zepsuty tachogenerator silnik pralki Whirlpool - zepsuty tachogenerator silnik pralki Whirlpool - zepsuty tachogenerator silnik pralki Whirlpool - zepsuty tachogenerator silnik pralki Whirlpool - zepsuty tachogenerator silnik pralki Whirlpool - zepsuty tachogenerator silnik pralki Whirlpool - zepsuty tachogenerator

0 6
  • Pomocny post
    #2 26 Lis 2011 15:01
    movzx
    Poziom 39  

adam1987 napisał:
    1) Czy w Polsce można takie coś kupić/dostać?
    Rzadko, zależy od producenta. Pytaj w sklepach z częściami AGD. Jak nie będzie to "z odzysku" - warsztat lub złom.
    adam1987 napisał:
    2) Czy jest sens próbować to naprawić?
    Niespecjalnie.
    adam1987 napisał:
    3) Czy lepiej kupić nowy silnik? (koszt powyżej 50 zł)
    Jeśli nie znajdziesz nigdzie cewki to nic innego nie pozostaje. Zacznij od 1)
    adam1987 napisał:
    4) Czy warto spróbować zrobić cewkę samemu?
    Patrz punkt 2.

0
  • Pomocny post
    #4 26 Lis 2011 17:04
    movzx
    Poziom 39  

adam1987 napisał:
    co oznaczają te symbole?

Data produkcji. Lipiec 1996. Tak samo jak silnik.

Jeśli chodzi o nawijanie cewki - jeśli uda Ci się ustalić liczbę zwojów i przybliżoną średnicę drutu - można próbować. Żółta część cewki to karkas, to trzeba zostawić. Musiałbyś usunąć czarną otoczkę którą jest "oblany" - i to zwykle nastręcza najwięcej trudności żeby nie zniszczyć karkasu i jeszcze policzyć zwoje.

0
  • #6 26 Lis 2011 20:20
    adam1987
    Poziom 18  

Jeszcze podam wymiary cewki (bez metalowych osłonek):
    średnica zewnętrzna = 38 mm
    średnica wewnętrzna = 26 mm
    wysokość = 10 mm

jozek_i sprawdź PW.

0
  • #7 18 Gru 2011 13:49
    adam1987
    Poziom 18  

OK, problem rozwiązany dzięki fachowej pomocy jozek_i.

1