Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Alpine CDA-9856R - wadliwie działa silnik przesuwu lasera (gdy radio jest zimne)

misiek2000 26 Lis 2011 13:38 5001 13
  • #1 26 Lis 2011 13:38
    misiek2000
    Poziom 8  

Car audio Alpine CDA-9856R jak jest zimne, generalnie poniżej 14stopni. Piszczy silnik od przesuwu lasera, i nie chce się przekręcić.
    Czym jest zimniej tym większą ma tendencje do piszczenia (to znaczy że zamiast się przekręcić, piszczy i stoi w miejscu).
    np. jest 0 stopni, wkładam płytę i pii pii i wyskakuje Error, wkładam jeszcze raz no i tym razem raz zapiszczy a następnie przesunie laserem i odczyta płytę.

Podczas słuchania piosenek też zamiast przesunąć laserem to zapiszczy (nie przesunie lasera) i już jest przerwa w odtwarzaniu.

Jak się trochę nagrzeje to już silnik działa prawidłowo.

Przy temperaturze powyżej ~15 stopni niema tego objawu.

Czyściłem soczewkę, regulowałem laser (potencjometr),
    Wymieniłem silnik napędu płyty MDN3BL3DSAS na MDN3BT3HSAS.
    Wymieniłem silnik napędu lasera PPN13PB11C na FF-050SH.
    Wyczyściłem prowadnice i naoliwiłem, mechanizm przesuwu lasera kręci się lekko.

Jest to samo, wydaje mi się że problem jest w elektronice (sterowanie silnikiem), proszę o pomoc.
    ps. mam schemat elektryczny od CDA-9855R bo mechanizm CD jest ten sam.

Alpine CDA-9856R - wadliwie działa silnik przesuwu lasera (gdy radio jest zimne)

0 13
  • #4 27 Lis 2011 07:58
    ja-kenaj
    Poziom 26  

A czy przypadkiem nie są zanieczyszczone prowadnice lasera, mechanizm przesuwu.

0
  • #5 27 Lis 2011 08:04
    misiek2000
    Poziom 8  

ja-kenaj napisał:
    A czy przypadkiem nie są zanieczyszczone prowadnice lasera, mechanizm przesuwu.

Jest w idealnym stanie, kręci się lekko i bez zacięć - sprawdzałem bez silnika.

0
  • #6 27 Lis 2011 08:44
    Jerzy Majkut
    Poziom 24  

Witam! A może całą płytkę z elektroniką trzeba potraktować gorącym powietrzem- może są jakieś przerwy. Pozdrawiam.

0
  • #7 27 Lis 2011 09:04
    misiek2000
    Poziom 8  

Jerzy Majkut napisał:
    Witam! A może całą płytkę z elektroniką trzeba potraktować gorącym powietrzem- może są jakieś przerwy. Pozdrawiam.

Wydaje mi się, że to nie zimny lut, bo by od wstrząsów szwankowało, a przez cały okres letni działało bez zarzutu, można było jeździć po kocich łbach i było ok.
    Problem jest dopiero jak się robi chłodniej.
    Pozdrawiam

0
  • #8 02 Gru 2011 21:25
    misiek2000
    Poziom 8  

Nagrałem ten dźwięk z silnika przesuwu lasera gdy piszczy a nie może się przekręcić.
    Słychać dwa zapiszczenia a w 4 sekundzie prawidłowe zadziałanie.

0
  • #9 03 Gru 2011 13:25
    11111olo
    Poziom 43  

Ładnie piszczy.
    Nie wiem który ze schematu to jest ten silniczek co piszczy ale oba steruje ten sam driver - BA5985FM.

Cenowo nie jest drogi (aż tak) - poniżej 10 zł.
    Myślę że to przez niego.

Możesz zrobić tak żeby sprawdzić jaką ma temperaturę podczas pracy - pewnie dużą - więc możesz go mimo wszystko profilaktycznie przelutować.

Jak to nic nie da to go wymień.

Steruje tym TC94A14FA i wątpię żeby był uszkodzony (choć nie wykluczone) bo silnik "coś" reaguje.

Sprawdź też rezystory R133-R136 i napięcie VREF czy nie pływa - przed wymianą.

0
  • #10 04 Gru 2011 10:54
    misiek2000
    Poziom 8  

11111olo napisał:
    Ładnie piszczy.
    Nie wiem który ze schematu to jest ten silniczek co piszczy ale oba steruje ten sam driver - BA5985FM. ...

Driver - BA5985FM podczas pracy nie jest gorący, jest ciepły (trochę cieplejszy niż inne układy).
    Przelutowałem go.

Sprawdziłem rezystory R133 ma 27k - R136 ma 10k tak jak na schemacie i też je przelutowałem.

Ale nadal jest to samo bez zmian.

W momencie piszczenia płyta się kręci a silnik od przesuwu FF-050SH nie chce się przekręcić tylko drży (jakby zamiast stałego napięcia, by w którąś stronę się przekręcić, dostawał zmienne o częstotliwości którą słychać jako piszczenie).

Może wymienię driver - BA5985FM?
    A te napięcie VREF to ma mieć jakaś wartość? Ważne jest, w jakim zakresie może się zmieniać napięcie ?

0
  • #11 27 Lis 2012 03:52
    Mar/cin
    Poziom 10  

Witam.
    Mam radio Alpine CDA-9855 w którym pisk pojawiał się i zanikał aż pojawił się błąd Error.
    Obecnie nie czyta płyty ,mechanizm lasera chodzi lekko .
    Czy przyczyna tkwi w BA5985FM?
    Gdzie on sie znajduje bardzo bym prosił o zaznaczenie na schemacie.
    Obecnie jestem w Anglii i tu ciżżko o specjalistów w tym temacie.Sam z tym muszę się zmierzyć.

4.01.2013
    Wymieniłem driver BA5985FM i przez kilka minut wszystko było w porządku.
    Radio czytało płytę natomiast po zmianie utworu przestało i pojawił się napis Error.
    Co mam teraz sprawdzić .Nie wiem co robić.

0
  • #12 05 Sty 2013 00:04
    Mar/cin
    Poziom 10  

Czy nikt nie zna odpowiedzi?
    UP

0
  • #13 12 Sty 2013 11:30
    misiek2000
    Poziom 8  

Mar/cin napisał:
    Czy nikt nie zna odpowiedzi?
    UP

Niestety i mi nikt nie pomógł, nadal mam piski gdy radio jest zimne i wyskakuje error.
    Być może podobny problem tylko że u mnie w mroźne dni.

0
  • #14 14 Sty 2013 00:04
    Mar/cin
    Poziom 10  

Czesc,
    wszystko to co zrobiłeś nie przyniosło skutku?
    Ja wymieniłem sterownik BA5985FM i pomogło na kilka minut.Zmieniłem utwór i wyskoczyl error,dziwne.
    Działało po wymianie drivera ale zmiana utworu spowodowała ponowną awarie.
    Byłeś s tym problemem u lokalnego "znawcy " od car audio?
    JA jestem umówiony za 2 tyg w firmie która montowała nagłośnienie.

0
  Szukaj w 5mln produktów