Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki to transformator, czym go ewentualnie zastapić - niszczarka

26 Lis 2011 13:43 2721 15
  • Poziom 32  
    Transformator oznaczenie DB-1015A, zamontowany w przemysłowej niszczarce dokumentów. Obok trafo stoi 25V kondensator, czy można zamontować 16V/1.5A trafo zamiast w/w.
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
  • Poziom 43  
    Na tej zasadzie nie dobiera się transformatora. Wiesz, jakie napięcie dawał ten, co go chcesz podmienić? Teoretycznie takie zestawienie kondensatora i transformatora jest ok ale kondensatory dobiera się z różnym nadmiarem.
  • Poziom 32  
    Wartość napięcia z transformatora jest mi nieznana. Mogę tylko przypuszczać iż znajduje się w przedziale od 12V do 16V.
  • Poziom 43  
    A model niszczarki, producent? Elektronika/elektryka zasilana z tego co zawiera?
  • Poziom 21  
    Proponuję rozebrać uszkodzony transformator policzyć ilość zwojów na uzwojeniu pierwotnym i wtórnym.Obliczając stosunek obydwu uzwojeń otrzymasz odpowiedż na swoje pytanie
  • Poziom 37  
    zen3x napisał:
    Transformator oznaczenie DB-1015A

Ten transformator daje na wyjściu 15,1V. Co do prądu, nie mam danych.

DB-1015A 220/15,1V
    DB-1015A 110/14,3V

Zwróć uwagę na te dane powyżej!
  • Poziom 14  
    Co do prądu tego transformatora to można przyjąć gęstoś prądu w uzwojeniu 2A/mm2. Wystarczy zmierzyć średnicę drutu i zastosować trochę matematyki.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 32  
    Transformator zastosowany jest w zasilaczu niszczarki JP830C. Jutro to policzę jak znajdę suwmiarkę.
  • Poziom 32  
    Jaki jest wzór na policzenie prądu znając średnice drutu, która wynosi 0.24mm?
  • Poziom 19  
    Witam.
    Wystarczy znać wzór na pole koła i pomnożyć przez gęstość prądu, którą Ci podał kolega mareczek222. Z moich obliczeń wychodzi 90mA.

Ps. Przy takich prądach możesz spokojnie przewymiarować transformator, oby napięcie się zgadzało.
  • Poziom 37  
    mareczek222 napisał:
    Co do prądu tego transformatora to można przyjąć gęstoś prądu w uzwojeniu 2A/mm2

I dla takiej gęstości prądu wzór na średnicę drutu jest Φ= 0,65√I

[quote=zen3x"]znając średnice drutu, która wynosi 0.24mm?[/quote]

Leszek Augustyniak napisał:
    Z moich obliczeń wychodzi 9mA.

A jak to wydedukowałeś? :D
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Przepraszam, pomyliłem się w odczycie wartości. Już poprawiłem.
  • Poziom 32  
    Czy mogę przyjąć, iż ten będzie odpowiedni TS2/46?
  • Poziom 32  
    Gdzie na w/w transformatorze jest napięcie wtórne, a gdzie pierwotne?

Jaki to transformator, czym go ewentualnie zastapić - niszczarka
  • Poziom 19  
    Uzwojenie nawinięte mniejszym przekrojem drutu jest to uzwojenie pierwotne i zasilasz go 230V AC. Większy przekrój to uzwojenie wtórne, w tym przypadku jest to uzwojenie które ma wyprowadzenia znajdujące się bliżej siebie.
  • Poziom 32  
    Dziękuje za cenne wskazówki. Wymieniłem transformator db-1015 na ts2/46, działa prawidłowo, niszczarka naprawiona.