Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik do dwóch oddzielnych obwodów

bibliusz 26 Lis 2011 15:05 11916 33
  • #1 26 Lis 2011 15:05
    bibliusz
    Poziom 8  

Witam.
    Może ktoś wie jaki przełącznik zastosować jeśli chcę jednym podwójnym przełącznikiem załączać oświetlenie zasilane z dwóch różnych źródeł. Jest to w ogóle mozliwe? Da się to zrobić normalnym podwójnym przełącznikiem? - chyba nie. Proszę o pomoc.

0 29
  • #2 26 Lis 2011 15:08
    Dacomos
    Poziom 33  

bibliusz napisał:
    Witam.
    Może ktoś wie jaki przełącznik zastosować jeśli chcę jednym podwójnym przełącznikiem załączać oświetlenie zasilane z dwóch różnych źródeł. Jest to w ogóle mozliwe? Da się to zrobić normalnym podwójnym przełącznikiem? - chyba nie. Proszę o pomoc.

Więcej danych ?
    Zastosować przekazniki lub jezeli mniejsze obciążenie to moze isostaty ?

0
  • #4 26 Lis 2011 15:40
    bibliusz
    Poziom 8  

Pomagam koledze w montażu halogenów w przedpokoju. Aktualnie jest tylko górne światło i do niego przełącznik. Kolega chce aby ten przełącznik zastapic podwójnym i jednym klawiszem zapalać górne światło, a drugim zapalać halogeny na ścianie. Problem polega na tym, że nie miałem skąd wziąść prądu do tych halohenów i wziałem z sasiadującej przez ścianę łazienki. No i teraz mam jeden przełącznik, a dwa obwody do zamknięcia. Trudno, jeśli okaże się to nie możliwe będę musiał założyć drugi pojedynczy obok ;-)

0
  • #5 26 Lis 2011 15:48
    LBN41
    Poziom 12  

Jak pisałem wyżej, ten przełącznik załatwi sprawę.

0
  • #6 26 Lis 2011 16:21
    kkas12
    Poziom 41  

Nie, nie załatwi.
    Dwa obwody to dwa niezależne zabezpieczenia.
    Więc dwa obwody w jednej puszce to niedopuszczalne rozwiązanie.
    Dlatego przestrzegam przed wcielaniem w życie takich rad.
    Przed ich udzielaniem również.

0
  • #7 26 Lis 2011 17:03
    bibliusz
    Poziom 8  

LBN41 napisał:

No dobra. Ale ja mam w tej puszce mam dwa przewody, jeden od jednego swiatła i drugi od tych nieszczęsnych halogenów, a z tego schematu https://obrazki.elektroda.pl/8854900200_1294295519.jpg wynika, że powinienem mieć co najmniej trzy bo na takim przełączniku jest sześć zacisków. Wię jak mam to połączyć?

0
  • #8 26 Lis 2011 17:13
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Zaraz - proszę dokłądnie opisać, ile przewodów/żył jest w puszce "wyłącznikowej, ile przewodów/żył jest przy starej lampie oświetlenia górnego ?
    Bo jeżeli po 3 szt. wystarczyło pociągnąć od puszki wyłącznikowej przewód 5-żyłowy do drugiej puszki wyłącznikowej, oraz przewód od lampy do halogenów,
    i już mamy dwa wyłączniki podwójne schodowe.
    I jest jeden obwód. I mostek na zaciskach 1-2 załatwia sprawę jednego obwodu.

0
  • #9 26 Lis 2011 17:27
    Marek_Pe
    Poziom 23  

Jeżeli te dwa obwody zasilane są z różnych faz to w puszce pojawi sie międzyfazowe 400V.

Przydałaby się jakaś fotka z opisem aby rozwikłać.

Co do intencji autora to jak miałoby to działać?? Razem, osobno czy niezależnie?

Podwójne wyłączniki schodowe nie pozwolą na osobne zapalanie każdego z tych świateł.

Pozdrowienia

0
  • #10 26 Lis 2011 17:31
    Dacomos
    Poziom 33  

Marek_Pe napisał:
    Jeżeli te dwa obwody zasilane są z różnych faz to w puszce pojawi sie międzyfazowe 400V.

Pozdrowienia

Nadinterpretacja :D dwa obwody to niekoniecznie różne fazy ?

0
  • #11 26 Lis 2011 17:34
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Mogą być dwa obwody na tej samej fazie zabezpieczone oddzielnymi bezpiecznikami.
    A to już niedopuszczalne !

0
  • #12 26 Lis 2011 17:48
    Marek_Pe
    Poziom 23  

Dacomos napisał:
    Marek_Pe napisał:

Pozdrowienia

Nadinterpretacja :D dwa obwody to niekoniecznie różne fazy ?

Oczywiście, że nie.
    To tylko Najgoszszy Możliwy Scenariusz, zawsze brany pod uwagę przy ocenie ryzyka.

Tak czy owak takie połączenie nie powinno zaistnieć.
    Nalężałoby rozdzielić oba obwody.

Pozdrowienia

0
  • #13 26 Lis 2011 17:57
    Dacomos
    Poziom 33  

A mogę prosić o uzasadnienie dlaczego nie wolno - nie może być dwóch obwodów w jednej puszce ?

Czy jest coś nie stosownego w moim pytaniu ?

0
  • #14 26 Lis 2011 18:00
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    A mogę prosić o uzasadnienie dlaczego nie wolno - nie może być dwóch obwodów w jednej puszce ?
    Proszę nie odpowiadać na to pytanie.
    Może jednak kolega uruchomi szare komórki i sam dotrze do prawidłowej odpowiedzi.

0
  • #15 26 Lis 2011 18:02
    bibliusz
    Poziom 8  

Panowie. Oczywiście to dwa obwody ale to nadal jedna faza bo to mieszkanie w którym nie ma siły, więc jest tylko jedna faza.

Tak jak narysowałem chodzi mi o to żeby jednym przełącznikiem podwójnym obsługiwać te dwa różne oświetlenia.

Póki co bardzo dziękuję wszystkim biorącym udział w dyskusji za zaangażowanie.

0
  • #16 26 Lis 2011 18:05
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Jak jedna skoro tam pisze jak byk : L1 , L2 ?

0
  • #17 26 Lis 2011 18:07
    Dacomos
    Poziom 33  

Norma SEP N SEP-E-002 określa, że wiele instalacji może być prowadzone nie tylko w jednej puszce, ale wręcz w jednej rurze instalacyjnej - pod warunkiem, że wszystkie przewody tych obwodów posiadają izolację przewidzianą na największe występujące w tych obwodach napięcie.

0
  • #18 26 Lis 2011 18:07
    kkas12
    Poziom 41  

Cytat:
    Oczywiście to dwa obwody ale to nadal jedna faza bo to mieszkanie w którym nie ma siły, więc jest tylko jedna faza.
    To, że masz do czynienia z tą samą fazą nie ma żadnego znaczenia. Ważne jest to iż do jednej puszki masz zamiar wprowadzić dwa obwody.
    Jest to niedopuszczalne.
    Czy w końcu to do Ciebie dotrze, czy może mam uruchomić narzędzia moderatora?

0
  • #19 26 Lis 2011 18:16
    zbich70
    Specjalista elektryk

Ale jaki jest cel wprowadzenia do puszki L2 (drugiego obwodu)? Przecież można jedno i drugie oświetlenie zasilić z istniejącej L1 poprzez wyłącznik świecznikowy.

0
  • #20 26 Lis 2011 18:18
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Cytat:
    Norma SEP N SEP-E-002 określa, że wiele instalacji może być prowadzone nie tylko w jednej puszce

A dostęp do zacisków w tej puszce to pryszcz ?

0
  • #21 26 Lis 2011 18:36
    LBN41
    Poziom 12  

bibliusz napisał:

Tak jak narysowałem chodzi mi o to żeby jednym przełącznikiem podwójnym obsługiwać te dwa różne oświetlenia.

Narysuj Kolego rozkład puszek, przewodów i ile żył tam się znajduje.

0
  • #22 26 Lis 2011 18:42
    bibliusz
    Poziom 8  

zbich70 napisał:
    Ale jaki jest cel wprowadzenia do puszki L2 (drugiego obwodu)? Przecież można jedno i drugie oświetlenie zasilić z istniejącej L1 poprzez wyłącznik świecznikowy.

Niestety nie mogę tak zrobić ponieważ nie mam dostępu do L1.

Dodano po 5 [minuty]:

LBN41 napisał:
    bibliusz napisał:

Narysuj Kolego rozkład puszek, przewodów i ile żył tam się znajduje.

Niestety nie moge dostać się do żadnej z puszek bo na ścianach są poukładane kamienie ozdobne, a kolega nie chce niczego już zrywać.
    Mam dostęp tylko do przełącznika od górnego światła no i miałem możliwośc tylko doprowadzic sobie prąd do tych halogenów z gniazdka zza ściany.

0
  • #23 26 Lis 2011 18:46
    LBN41
    Poziom 12  

A czy przewód który jest podłączony do istniejącego wyłącznika w pokoju, jest dwu czy trzy żyłowy?

0
  • #24 26 Lis 2011 18:54
    bibliusz
    Poziom 8  

LBN41 napisał:
    A czy przewód który jest podłączony do istniejącego wyłącznika w pokoju, jest dwu czy trzy żyłowy?

To przewód trzy żyłowy ale ochronny(żół/ziel) jest podwinięty i wykorzystane są tylko dwa.

0
  • #25 26 Lis 2011 19:08
    michalekk1
    Poziom 24  

bibliusz napisał:
    Niezależnie od tego czy bierzemy udział w dyskusji na forum internetowym, czy w realnym świecie, to w obu sytuacjach mając przed sobą zupełnie obcą sobie osobę należy zachować formę Pan/Pani ewentualnie formę bezosobową. Tym bardziej jeżeli mamy zamiar zwrócić komuś uwagę. Szanowny kkas12 nigdy nie wiadomo kto siedzi po drugiej stronie i czy przypadkiem kogoś nie urazimy.
    Ale widać niektórzy posiadający tak SOLIDNE argumenty jak "narzędzia moderatora" zapominają o dobrych manierach.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Netykieta
    Punkt:
    - w dyskusjach, zwłaszcza w Usenecie i na forach internetowych zwracamy się po nicku lub imieniu jeśli rozmówca wyraża na to zgodę. Nigdy samym nazwiskiem. Nie należy się obrażać, jeśli ktoś zwraca się do nas "per ty", a nie w formie grzecznościowej, i nie należy się obawiać używania takiej bezpośredniej formy.

Wybaczcie za wypowiedź nie w temacie, ale takie rzeczy warto wiedzieć. :)

0
  • #26 26 Lis 2011 19:14
    zbich70
    Specjalista elektryk

bibliusz napisał:
    Niestety nie mogę tak zrobić ponieważ nie mam dostępu do L1.

Według Twojego rysunku masz w puszce dwa przewody fazowe. Może wyjaśnisz dlaczego nie masz dostepu do jednego z nich.

Ups. Przepraszam. Niech Pan Bibliusz będzie łaskawy wyjaśnić :D

0
  • #27 26 Lis 2011 19:24
    LBN41
    Poziom 12  

bibliusz napisał:
    LBN41 napisał:

To przewód trzy żyłowy ale ochronny(żół/ziel) jest podwinięty i wykorzystane są tylko dwa.

A przewód od lampy w pokoju wychodzący z sufitu, ile ma żył?

0
  • #28 26 Lis 2011 19:35
    bibliusz
    Poziom 8  

LBN41 napisał:
    bibliusz napisał:
    LBN41 napisał:

A przewód od lampy w pokoju wychodzący z sufitu, ile ma żył?

Tego nie wiem. Bedę tam dopiero w poniedziałek, ale zakładając że też będą trzy to co? Jest jakiś pomysł?

0
  • #29 26 Lis 2011 20:21
    Marek_Pe
    Poziom 23  

bibliusz napisał:

Panowie. Oczywiście to dwa obwody ale to nadal jedna faza bo to mieszkanie w którym nie ma siły, więc jest tylko jedna faza.

Czysto teoretycznie to ten rysunek sam narzuca rozwiązanie. Tym bardziej przydałaby sie jakaś fotka z opisem, bo nijak nie mogę uchwycić co autor ma na myśli.

Pytanie do praktyków instalatorów:

Czy widoczna informacja o występowaniu w tym punkcie zasilania z 2ch źródeł bylaby wystarczająca z punktu widzenia przepisówm i norm?

0
  • #30 26 Lis 2011 20:31
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Cytat:
    Czy widoczna informacja o występowaniu w tym punkcie zasilania z 2ch źródeł bylaby wystarczająca z punktu widzenia przepisów i norm?

Na tym konkretnym rysunku, przytoczonym przez Ciebie, kolego Marek_Pe nie widać (mamy tylko L), czy zasilanie jest z dwóch źródeł.
    Równie dobrze może to być faza wejściowa i faza wyjściowa do następnej puszki, i nikt się do tego nie doczepi.
    Były natomiast wykonywane instalacje w tzw. pętlę (stare, aluminiowe, dwużyłowe) ale podłączone pod TEN SAM bezpiecznik.

0