Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Źródło prądowe dla LED, sterowane PWM

26 Lis 2011 16:10 5899 19
  • Poziom 15  
    Witam ! Jak wykonać źródło prądowe dla LED sterowane PWM ? Proszę o naprowadzenie...
  • Poziom 15  
    Czytałem ten temat, ale nie do końca rozumiem jak to ma działać. PWM z uC ma sterować źródło prądowe zbudowane na lm317 ? Załóżmy, że mam już zrobionego PWM (bo mam:)) co dalej ?
    Wyjście PWM jest wejściem zasilającym lm317 pracującym jako źródło prądowe ?
  • Poziom 43  
    Jakiego rodzaju (na jaki prąd) jest ta dioda, ile diod chcesz połączyć do jednego kanału PWM i jakie masz napięcia zasilania?
  • Poziom 15  
    Powiedzmy, że chcę sterować 3 diodami RGB w szeregu i że posiadam 3 niezależne kanały PWM z kostek ne555(regulowane potencjometrem) dla każdego koloru po jednym kanale. Teraz chcę aby sygnał z PWM sterował mi źródło prądowe na każdym kanale w granicach od 0 mA do około 25 mA w zależności od wypełnienia sygnału podawanego z PWM. Kostka ne555 zasilania z 5V(ttl).
  • Poziom 43  
    Z 5V nie zasilisz trzech diod szeregowo(na jedną 1.7-3.5V zależnie od koloru i prądu), musisz równolegle, chyba że masz inne napięcia. Jeśli możesz zaakceptować zmianę prądu o 0.33%/°C powinno wystarczyć źródło na dwóch tranzystorach. Lub na tranzystorze i led'zie (dodatkowy LED element źródła prądowego).
  • Poziom 15  
    A jakby to zrobić na LM317 ? Tylko jak dokładnie ? Mam zasilać układ LM317 sygnałem z PWM?
    Odnośnie 3 diod, rzeczywiście 3 to za dużo, wykorzystam na razie 2 diody.
  • Poziom 43  
    LM317 wymaga 1.5V spadku napięcia do poprawnej pracy i 1.25V na rezystorze pomiarowym i 0.25V w NE555. zostaje 2V niebieska nie zaświeci. Jak chcesz najprościej to daj bez źródła, wystarczy jeden rezystor szeregowy na diodę tylko trzeba go dobierać bo policzyć można tylko w przybliżeniu.
  • Poziom 15  
    "LM317 wymaga 1.5V spadku napięcia do poprawnej pracy i 1.25V na rezystorze pomiarowym"

to oznacza, że mając sygnał pwm z uC trzeba by było go wzmocnić zwykłym tranzystorem npn do napięcia 6,75 V i dopiero podać na lm317 i jest to jedyne rozwiązanie ?

Poza tym jak w takim razie zrobić źródło prądowe sterowane pwm-em ???
  • Poziom 43  
    qudi napisał:
    Poza tym jak w takim razie zrobić źródło prądowe sterowane pwm-em ???

Tak jak w linku który Ci podałem wcześniej. Sterowane jest ono poziomami TTL.
  • Poziom 15  
    No tak ale jak napisał "jarek_lnx" mam zbyt słabe napięcie zasilania bo tylko 5V a po drodze są dosyć duże spadki, więc dioda się nie zapali...
  • Poziom 15  
    nie wiem co zrobić, możesz cos narysować jakis schemat bo tracę już nadzieje że uda mi się to zlutować...
  • Poziom 43  
    Przecież schematy masz podane na tacy.
  • Poziom 15  
    aj ale nie kumam powiem Ci szczerze jak to do końca działa chodzi o to (w tym pierwszym najprostszym), że klucz będzie otwierał się na tyle ile będzie trwało wypełnienie sygnału ? Czym to się różni od tego jakbym bezpośrednio podłączył diodę do sygnału pwm ?
  • Poziom 43  
    W stanie wysokim na wyjściu PWM źródło prądowe daje ustalony prąd, w stanie niskim jest zablokowane - prądu brak. Prąd średni to iloczyn wypełnienia i prądu źródła. Dioda "miga" zgodnie ze stanem wyjścia PWM, przy odpowiednio dużej częstotliwości nie widać migania tylko świecenie jasnością mniejszą od ustalonej prądem źródła. Można też PWM zamienić na napięcie stałe i tym wysterować źródło prądowe, ale jest to bardziej skomplikowany układ bo trzeba mieć źródło prądowe sterowane (liniowo) napięciem .
  • Poziom 15  
    no tak "jarek_lnx" ale czym to się różni gdybym normalnie z pwm zasilił diode, bo ty opisałeś sytuację kiedy to mam źródło prądowe... a co gdybym z wyjścia pwm zasilał diodę są jakieś konkretne różnice ? Mi się wydaje, że to to samo. Proszę o wskazanie jakiś różnic... Odnośnie gotowych sterowników, dziękuję za zainteresowanie "WoZaj" jednak takie układy są raczej trudno dostępne bądź po prostu drogie...
  • Poziom 43  
    Na samym początku chciałeś wykonać źródło prądowe.
    qudi napisał:
    Jak wykonać źródło prądowe dla LED sterowane PWM ?

Teraz już nie chcesz?
    qudi napisał:
    no tak "jarek_lnx" ale czym to się różni gdybym normalnie z pwm zasilił diode, bo ty opisałeś sytuację kiedy to mam źródło prądowe... a co gdybym z wyjścia pwm zasilał diodę są jakieś konkretne różnice ? Mi się wydaje, że to to samo.
  • Poziom 43  
    Jakbyś "normalnie z pwm zasilił diode" co ja rozumiem przez: diodę z szeregowym rezystorem podłączyć do wyjścia 555 i z drugiej strony do zasilania lub masy (piszę żeby była pewność bo wspominałeś o sterowaniu napięciowym co jest złym pomysłem)
    Dioda będzie świecić/nie świecić tak samo zgodnie ze stanem na wyjściu PWM, za to prąd diody będzie zależny od wypełnienia PWM, wartości rezystora, koloru diody (napięcia przewodzenia) i napięcia zasilania
    w układzie ze źródłem prądowym odpada zależność od napięcia zasilania i koloru diody.
    Więc różnica ze źródłem czy bez, jest, a korzyści z zastosowania źródła prądowego nie zależą od tego czy źródło prądowe jest sterowane PWM czy nie.
    To już dwudziesty post o zaświecaniu diody, a mówią że to takie proste :D