Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LOGO! Siemens detektor zaniku impulsów- jak zrealizować?

26 Lis 2011 18:49 3497 21
  • Poziom 16  
    Witam uprzejmie forumowiczów.

Posiadam sterownik Logo Siemens wersja 0BA06 ES3. Za pomocą jego chciałbym wykonać detektor zaniku impulsów z obracającej się rolki.
    Po w/w rolce przesuwa się drut obracając ją.
    Rolka w trakcie pracy zaczyna obracać się od wartości 0 do wartości maksymalnej z przedziału 0 - 45 imp/obrót jak również w odwrotna stronę. Jej prędkość obrotowa maleje z wartości maksymalnej do zerowej.
    Zależne jest to jaka maksymalna prędkość jest obecnie ustawiona na maszynie.

Średnica rolki - 140mm
    Liczba impulsów na obrót - 24
    Maksymalna ilość impulsów - około 45
    Elementem pomiarowym jest czujnik indukcyjny 24 VDC.

Kryteria jakie mam założone to:
    1) Program zaczyna pomiar impulsów na wejściu po przekroczeniu np: 10 imp/obr.
    2) Ma zasygnalizować zatrzymanie się rolki lub spadek impulsów co jest równoznaczne z zerwaniem drutu w maszynie.
    3) Czas reakcji programu na brak impulsów jak najkrótszy.

Są to niestety ale moje początki z tego tupu sterownikami, dlatego liczę na wyrozumiałość.

Oczywiście wstępne schematy programu blokowego już powstały ale nie działają do końca tak jak ma być w założeniach.

Czy znajdzie się osoba mogąca pomóc w rozwiązaniu zagadnienia lub nakierowaniu w celu kontynuowania dalszych prac z zagadnieniem?
  • SterControlSterControl
  • Specjalista Automatyk
    Witam

Jaka jest prędkość przesuwu , ewentualnie obrotowa ?

pozdrowienia
  • Poziom 16  
    Tak jak pisałem na wstępie. Po rolce przesuwa się drut. Rolka wykonuje 2,27 obrotu na 1 mb drutu lub od 0,125 do 0,75 m/s. I może wytworzyć maksymalnie 45 impulsów na 1 sekundę.

Może zacznę jeszcze inaczej.
    Jest to maszyna która z drutu o określonej grubości przeciąga go na mniejsze inne średnice. Problem polega na tym iż często zdarza się zerwanie drutu w maszynie a tym samym wyciągnięcie jego reszty z maszyny przez nawijarke, a tym samym wielka udrękę dla operatorów.

Powyższy detektor ma na celu za pomocą rolki na wejściu do maszyny wychwycić moment zerwania tegoż drutu w maszynie i zatrzymanie napędu.
  • Admin DIY, Automatyka
    Można na wiele sposobów. Zrób sobie czasówkę resetowaną tym impulsem tak aby ten impuls nie pozwolił czasówce doliczyć do końca. Jeśli doliczy to zerwany drut...
  • Poziom 16  
    Z symulacji logo wynikło iż jeżeli rolka zatrzyma się a czujnik zobaczy występ to wszystko jest ok ale jeżeli czujnik widzi a raczej nie widzi występu rolki proponowany układ nie działa. Jak zaznaczyłem wcześniej maksymalna częstotliwość impulsów wejściowych wyniesie około 45Hz.
  • Specjalista Automatyk
    Witam

z częstotliwością nie ma problemu ( max 5kHz w LOGO! )

Używasz funkcji "Threshold trigger " i to jak najbardziej poprawne -> tyle że mierz częstotliwość.

W bloku funkcyjnym czas ustaw na 0 a nastawy ON i OFF traktuj jako częstotliwości

pozdrowienia
  • SterControlSterControl
  • Poziom 16  
    Jeżeli chodzi o PLC siemens to niestety ale jeszcze jestem na poziomie raczkowania.
  • Poziom 16  
    roks napisał:
    Witam

z częstotliwością nie ma problemu ( max 5kHz w LOGO! )

Używasz funkcji "Threshold trigger " i to jak najbardziej poprawne -> tyle że mierz częstotliwość.

W bloku funkcyjnym czas ustaw na 0 a nastawy ON i OFF traktuj jako częstotliwości

pozdrowienia

Prz pomiarze częstotliwości przy czasie pomiaru ustawionym na 0 niestety brak pomiaru. Przy czasie 1 sek. wynik otrzymamy w Hz.
  • Poziom 16  
    Jeżeli chodzi o sygnał "PRACA" jest stanem wysokim podanym na wejście informującym o pracy falownika napędu, natomiast "STOP/RESET" występuje jako przycisk na pulpicie sterowania i zatrzymuje napęd.

Napędem steruje przemiennik Micromaster 440 o mocy 75 kW.
  • Poziom 28  
    Rozumiem, a co uruchamia falownik?
  • Specjalista Automatyk
    Witam

Faktycznie czas trzeba ustawić na interwał np.1s ( im krótszy tym szybsze zatrzymanie )
    Funkcja działa - reszta programu to inna sprawa , w razie kłopotu daj znać .

poniżej zrzut z samej bramki częstotliwościowej .
    ( B003 to ograniczenie startu po 10 impulsie , I2 reset licznika B003- dla symulacji )
    praca w zakresie 2 - 7 Hz

pozdrowienia
  • Poziom 16  
    START I STOP napędu realizowany jest za pomocą przycisków na panelu sterowania.
    Zaproponowany przez kolegę Rafik4 układ nie działa. Nie wykrywa zatrzymania się rolki.

Dodano po 2 [minuty]:

roks napisał:
    Witam

Faktycznie czas trzeba ustawić na interwał np.1s ( im krótszy tym szybsze zatrzymanie )
    Funkcja działa - reszta programu to inna sprawa , w razie kłopotu daj znać .

poniżej zrzut z samej bramki częstotliwościowej .
    ( B003 to ograniczenie startu po 10 impulsie , I2 reset licznika B003- dla symulacji )
    praca w zakresie 2 - 7 Hz

pozdrowienia

A czy może kolega analizował zamieszczony zrzut z sterownika PLC?
    Propozycje przeniosę do oprogramowania i przeprowadzę symulacje.
  • Specjalista Automatyk
    Symulowałem w sofcie i wszystko działa

pozdrowienia
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    W moim programie po wykryciu sygnału PRACA aktywuje się wyjście Q1, rozumiem że rolka zaczyna się wtedy obracać, osiąga 10imp/s i aktywuje bloczek detektora, wtedy wyjście Q1 jest aktywne do czasu spadku impusów poniżej 10/s. Napisz więcej jak ma to działać bo tak do niczego nie dojdziemy, chodzi o to kiedy ma być aktywne wyjście Q1, jaki wpływ na to wyjście ma STOP/RESET i PRACA.

Te 10imp/s jest wpisane z palca, nie przeliczałem ile ma dokładnie być.
  • Poziom 16  
    roks napisał:
    Symulowałem w sofcie i wszystko działa

pozdrowienia

A czy kolega zasymulował samo zatrzymanie rolki czyli brak impulsów na wejściu I1? Proponuje użyć Wejścia I1 jako I5 a w opcjach przełączyć na częstotliwość. Ja również do symulacji używałem asynchronicznego generatora impulsów.

Dodano po 7 [minuty]:

Rafik4 napisał:
    W moim programie po wykryciu sygnału PRACA aktywuje się wyjście Q1, rozumiem że rolka zaczyna się wtedy obracać, osiąga 10imp/s i aktywuje bloczek detektora, wtedy wyjście Q1 jest aktywne do czasu spadku impusów poniżej 10/s. Napisz więcej jak ma to działać bo tak do niczego nie dojdziemy, chodzi o to kiedy ma być aktywne wyjście Q1, jaki wpływ na to wyjście ma STOP/RESET i PRACA.

Te 10imp/s jest wpisane z palca, nie przeliczałem ile ma dokładnie być.

Wyjącie Q1 ma pozostać nie aktywne do momentu wykrycia braku impulsów na wejściu. Sygnał PRACA został dodany do potwierdzenia startu napędu. Rolka zaczyna sie obracać. Jej prędkość będzie zależna od aktualnej prędkości całej maszyny ustawionej przez operatora. Z obliczeń wynikło iż nie będzie więcej jak 45 imp/obrót rolki lub 45 Hz.
    Detektor ma rozpocząć prace po wykryciu powiedzmy 10 imp. Wyjście Q1 ma być zaktywowane w momencie wykrycia braku impulsów na wejściu.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Przychodzi sygnał PRACA, rolka rusza, osiąga 10imp/s i aktywuje bloczek detektora, od tej chwili spadek obrotów poniżej 10imp/s lub wciśniecie przycisku STOP/RESET aktywuje wyjście Q1.
  • Poziom 16  
    Rafik4 napisał:
    Przychodzi sygnał PRACA, rolka rusza, osiąga 10imp/s i aktywuje bloczek detektora, od tej chwili spadek obrotów poniżej 10imp/s lub wciśniecie przycisku STOP/RESET aktywuje wyjście Q1.

Prawie to tej to o czym rozmawiamy, ale co możemy zmienić:
    Sygnał PRACA nie powinien mieć wpływu na zmianę stanu wyjścia Q1.
    Sygnał STOP/RESET służy tylko i wyłącznie do skasowania stanu Q1. (operator potwierdza stan zerwania poprzez skasowanie ).
    Wyjście Q1 będzie służyło do szybkiego (awaryjnego) zatrzymania napędu poprzez styki zewnętrznego przekaźnika.

Dalsze przeróbki zamieszczę dopiero jutro popołudniu, niestety ale jutro poranna zmiana w pracy a godzina jest już późna.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów zainteresowanych tematem.
  • Poziom 28  
    Daro_dp napisał:
    Sygnał STOP/RESET służy tylko i wyłącznie do skasowania stanu Q1. (operator potwierdza stan zerwania poprzez skasowanie ).
    Wyjście Q1 będzie służyło do szybkiego (awaryjnego) zatrzymania napędu poprzez styki zewnętrznego przekaźnika.

W takim wypadku nie widzę sensu wprowadzania sygnału PRACA na sterownik, druga sprawa to STOP/RESET, jeżeli ma służyć tylko do kwitowania awarii, to powinien nazywać się RESET.
  • Poziom 16  
    Krzysztof Kamienski napisał:
    Wszystko fajnie i prosto, :D tylko mam jedno pytanie - jaki tam czujnik indukcyjny przy tej rolce jest zastosowany, że ma przenosić 45 Hz, o ile dobrze rozumiem ?

Jest to czujnik firmy IMPOL ICZ D4 CN PNP A1 lub jego odpowiednik firmy SELS.
    Wedłóg danych katalogowych firmy max F wynosi 800Hz.

Dodano po 3 [minuty]:

Rafik4 napisał:
    Daro_dp napisał:

W takim wypadku nie widzę sensu wprowadzania sygnału PRACA na sterownik, druga sprawa to STOP/RESET, jeżeli ma służyć tylko do kwitowania awarii, to powinien nazywać się RESET.

Dla Ciebie kolego największe podziękowania za wkład włożony w rozwiązanie problemu. Dzisiaj w pracy miałę chwilke czasu i analizowałem i dokładałem zmiany do kolegi propozycji. Układ jak najbardziej działa tak jak powinien.
    Na chwile obecna jest to sam program i opieram się na symulacji. W tym tygodniu najprawdopodobniej układ zostanie wpiety w obecne sterowanie maszyny i będę testował jego działanie.
  • Poziom 16  
    Witam zainteresowanych tematem.

Po wprowadzeniu kilku drobnych zmian co do schematu logiki układ po próbach na maszynie spełnia założone oczekiwania.

Temat uważam za zamknięty.