Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny regulator alternatora (ładowania)

Saurus 26 Lis 2011 22:10 4418 3
  • #1 26 Lis 2011 22:10
    Saurus
    Poziom 9  

Witam,
    korzystając z danych dostępnych na stronie http://www.autofelicia.republika.pl/alternreg.html zbudowałem regulator ładowania z drugiego schematu na stronie, oparty o tranzystor TIP142.
    Jedyny element jaki zmieniłem względem schematu to dioda prostownicza 1N5408 na BY399 (podanego nie było na stanie i sprzedawca dobrał to jako zamiennik).
    Mój alternator różni się chyba podłączeniem od przedstawionego na stronie, tj. ma tylko 1 wyjście oznaczone "+" i oczywiście jedno połączenie do szczotek. W związku z tym do styku oznaczonego jako uzwojenie podłączyłem właśnie terminal "+" który jest połączony w instalacji bezpośrednio z akumulatorem (schemat).
    Test "na sucho": styk uzwojenia i masa połączone z akumulatorem 12V, żarówka pomiędzy stykiem uzwojenia i wzbudzenia: świeci się przy ustawieniu potencjometru na najmniejszy opór, w "środkowym" zakresie nie świeci, po przekroczeniu pewnego oporu przez potencjometr znów świeci.
    Po podłączeniu do instalacji w samochodzie nie działa niezależnie od ustawienia potencjometru (na przyspieszonych obrotach silnika), nie występuje żadne napięcie między stykiem wzbudzenia a masą, napięcie w całej instalacji również bez zmian, takie jak akumulatora.
    Sprawdziłem połączenia i zgadzają się ze schematem, jedyny element którego ustawienia nie byłem pewien to szklana dioda Zenera (nie wiedziałem z której strony jest katoda), ale przelutowanie "w odwrotnym kierunku" sprawiło że nawet przy testach z żarówką nic się nie działo, więc chyba wcześniej było dobrze.
    Alternator jest sprawny, w połączeniu z regulatorem elektromechanicznym ładuje poprawnie.
    W czym może tkwić problem?

Załączam fragment schematu instalacji elektrycznej samochodu, nr 8 to alternator a 12 to fabryczny elektromechaniczny regulator. Załączam także schemat układu pochodzący z w.w. strony (nie jestem jego autorem).

Elektroniczny regulator alternatora (ładowania) Elektroniczny regulator alternatora (ładowania)

0 3
  • #2 28 Lis 2011 21:52
    s.q
    Poziom 21  

Witaj, a nie łatwiej gotowy regulator np. Polonez.
    Jeżeli chodzi o satysfakcję zbudowania czegoś samemu to zmień dział na
    DIY Zrób to sam.

1
  • #3 28 Lis 2011 21:58
    Saurus
    Poziom 9  

Zależy mi na ukryciu go w oryginalnej obudowie i zachowaniu niezmienionego podłączenia instalacji, łącznie z wtyczką (samochód jest zabytkowy i restaurowany od podstaw, choć nie będzie na żółtych tablicach, więc pozwalam sobie na takie drobne modyfikacje które nie naruszają jego charakteru).
    A z tamego działu wątek został przeniesiony.
    Dostałem na PW sugestię że przy takiej konstrukcji alternatora sterowanie odbywa się inaczej i układ powinien działać pod warunkiem:
    1. Zmiany tranzystorów NPN na PNP
    2. Zmiany kierunku diod
    3. Zamiany biegunów zasilania
    ale na razie bez sukcesu.

0
  • #4 28 Lis 2011 23:13
    Piotr Pajkert
    Poziom 32  

Witam!
    Być może układ ma za małe wzmocnienie (mimo darlingtona na wyjściu). Ja bym spróbował dołożyć jeszcze BD137.

Elektroniczny regulator alternatora (ładowania)

Cześć!

0