Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny regulator alternatora (ładowania)

26 Lis 2011 22:10 4907 3
 • Poziom 10  
  Witam,
  korzystając z danych dostępnych na stronie http://www.autofelicia.republika.pl/alternreg.html zbudowałem regulator ładowania z drugiego schematu na stronie, oparty o tranzystor TIP142.
  Jedyny element jaki zmieniłem względem schematu to dioda prostownicza 1N5408 na BY399 (podanego nie było na stanie i sprzedawca dobrał to jako zamiennik).
  Mój alternator różni się chyba podłączeniem od przedstawionego na stronie, tj. ma tylko 1 wyjście oznaczone "+" i oczywiście jedno połączenie do szczotek. W związku z tym do styku oznaczonego jako uzwojenie podłączyłem właśnie terminal "+" który jest połączony w instalacji bezpośrednio z akumulatorem (schemat).
  Test "na sucho": styk uzwojenia i masa połączone z akumulatorem 12V, żarówka pomiędzy stykiem uzwojenia i wzbudzenia: świeci się przy ustawieniu potencjometru na najmniejszy opór, w "środkowym" zakresie nie świeci, po przekroczeniu pewnego oporu przez potencjometr znów świeci.
  Po podłączeniu do instalacji w samochodzie nie działa niezależnie od ustawienia potencjometru (na przyspieszonych obrotach silnika), nie występuje żadne napięcie między stykiem wzbudzenia a masą, napięcie w całej instalacji również bez zmian, takie jak akumulatora.
  Sprawdziłem połączenia i zgadzają się ze schematem, jedyny element którego ustawienia nie byłem pewien to szklana dioda Zenera (nie wiedziałem z której strony jest katoda), ale przelutowanie "w odwrotnym kierunku" sprawiło że nawet przy testach z żarówką nic się nie działo, więc chyba wcześniej było dobrze.
  Alternator jest sprawny, w połączeniu z regulatorem elektromechanicznym ładuje poprawnie.
  W czym może tkwić problem?

  Załączam fragment schematu instalacji elektrycznej samochodu, nr 8 to alternator a 12 to fabryczny elektromechaniczny regulator. Załączam także schemat układu pochodzący z w.w. strony (nie jestem jego autorem).

  Elektroniczny regulator alternatora (ładowania) Elektroniczny regulator alternatora (ładowania)
 • Poziom 21  
  Witaj, a nie łatwiej gotowy regulator np. Polonez.
  Jeżeli chodzi o satysfakcję zbudowania czegoś samemu to zmień dział na
  DIY Zrób to sam.
 • Poziom 10  
  Zależy mi na ukryciu go w oryginalnej obudowie i zachowaniu niezmienionego podłączenia instalacji, łącznie z wtyczką (samochód jest zabytkowy i restaurowany od podstaw, choć nie będzie na żółtych tablicach, więc pozwalam sobie na takie drobne modyfikacje które nie naruszają jego charakteru).
  A z tamego działu wątek został przeniesiony.
  Dostałem na PW sugestię że przy takiej konstrukcji alternatora sterowanie odbywa się inaczej i układ powinien działać pod warunkiem:
  1. Zmiany tranzystorów NPN na PNP
  2. Zmiany kierunku diod
  3. Zamiany biegunów zasilania
  ale na razie bez sukcesu.
 • Poziom 31  
  Witam!
  Być może układ ma za małe wzmocnienie (mimo darlingtona na wyjściu). Ja bym spróbował dołożyć jeszcze BD137.

  Elektroniczny regulator alternatora (ładowania)

  Cześć!