Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prostownik do ładowania akumulatorów (auto)

jozefg 11 Jun 2012 18:05 1146285 2686
Optex
 • #2281
  aneuro
  Level 16  
  piwek9 wrote:
  :D Prostownik na procku atmega16 wersja OK
  Przetestowany działa . bardziej uprościć sie nie da


  Wygląda fajnie-na filmie też ciekawie- i widać że działa.
  Tylko chyba coś się źle wkleiła ta fotka ze schematem-albo to screen zrzucony-i słabo go widać-nieczytelny:
  https://obrazki.elektroda.pl/4347645900_1339181859.jpg
  (specjalnie tylko link zapodałem)

  Używasz tych IRFZ44 o którym wspominałeś?
  Ten mostek w prawym górnym roku na wtórnym trafo na tym schemacie to jakiś KBPC może być?
  Podobna konfiguracja i automatyczny prostownik by mnie interesował, tyle że chyba nie tak uniwersalny, a do konkretnego zasosowania i na "op ampach" sprawdzanie napięcia na acu, bo chcę zrobić prostownik 3 fazowy do odzysku energii hamowania z silnika BLDC (HBS 1000W Golden Motor jako generator) i za 3 fazowym mostkiem (tym ze zdjęcia niżej lub 3 fazowy SKBPC 35A 1000V jak dostanę gdzieś w sklepie) dać układ regulacji prądu ładowania i ograniczenia napięcia na acu do 14.2 V właśnie za pomocą MOSFETu.

  Prostownik do ładowania akumulatorów (auto)

  Wyglada na to że 3y KBPC3510 (35A) w takiej konfiguracji z połączonymi nogami od zmiennego w każdym, powinny spokojnie około 50A prądu wytrzymywać, chyba że jakieś problemy bedą z tym że dwie diody wewnątrz równolegle będą podłączone?
  Ale w sumie to ąz takimi prądami nie będę traktował acu podczas ładowania, a taki pojedyńczy KBPC jest w okolicy 3-4 PLN do dostania, a o SKBPC 3 fazowe już trudniej....
 • Optex
 • #2282
  piwek9
  Conditionally unlocked
  Nie jestem mistrzem w 3 fazach ,ale nic ci z tego nie wyjdzie jak nie dostaniesz się do środka silnika i nie wyciągniesz 3 przewodu czyli minusa.
  Napijecie na poszczególne uzwojenia podawane są przez czujnik halla chyba tak mi się wydaje w odpowiednim momencie bo inaczej ten silnik nie działał by.
  Tak więc moim zdanie wystarczają 3 diody mostek wywalamy .
  Sterowanie zrobiłem na IRF5305 można i mocniejszy dać , w ostatnim pliku do pobrania jest schemat .
  Można w twoim wypadku zrobić i na IRF44 jak nie masz zamiaru robić pomiaru prądu a tylko napięcia .jednak by trzeba zrobić wykrywanie napięcia na danym uzwojeniu i w tym momencie sterować Mosfetem jak to zrobić trzeba by trochę pomiarów pogłówkować i poczytać noty .
  Chociaż tak myślę Mosfet z kanałem N pięknie by śmigał bez wykrywania . Zaletą tych tranzystorów sa małe straty i mała ilość wydzielanego się ciepła
 • #2283
  _jta_
  Electronics specialist
  A to jest jeszcze kwestia, jakie napięcie daje ten silnik przy takich obrotach, przy jakich chcesz go używać.
  Pewna niewygoda jest w tym, że napięcie jest (z grubsza) proporcjonalne do obrotów (w układzie ładowania
  akumulatora w samochodzie używa się prądnicy z regulowaniem napięcia poprzez dostosowywanie prądu
  wzbudzającego - bez tego napięcie pasuje tylko w małym przedziale obrotów). Układ z łączeniem samych
  końców, bez podłączania środka, da napięcie √3 razy większe, niż podłączenie środka bezpośrednio do '-',
  a końców przez diody do '+'. Warto jeszcze zorientować się, czy ten środek nie jest połączony np. z obudową
  silnika, bo wtedy pewnie łatwiej wykorzystać to połączenie, niż izolować. I jeszcze jedno: nie podłączając
  środka, za to stosując więcej diod (np. 3 mostki) uzyskamy znacznie mniejsze tętnienia napięcia.
 • #2284
  piwek9
  Conditionally unlocked
  Perpetuum mobile :D
  Moim zdaniem ilość odzyskanej energii nawet przy dużych obrotach nie pokryje 5% straconej .
  Układ musiałby wykryć zanik zasilania rozpocząć ładowanie i odłączyć ładowanie jak zostanie podane zasilanie to pryszcz ,trzeba wielu testów ,kombinacji ze sterowaniem Pwm (1024) aby sterować w odpowiednim momencie ,może jakiś enkoder ?
  Pytanie czy czasem to nie jest zasilane że w jednym momencie nie jest podawane napięcie na 2 uzwojenia ?
  Pytań masa ,czy to da jakieś zyski energii?
 • #2285
  aneuro
  Level 16  
  Te MOSFETY IRF mi się podobają zamiast tyrystorów ;)

  Chodziło mi o schemat w postaci jpg lub PDF, bo używam od pewnego czasu open sourcowego gEDA pod Linux do projektowania płytek i nie wiem czy te pliki *.sch się załadują do niego.

  No jakoś z tym silnikami rowerowymi BLDC działają dedykowane do nich sterowniki BAC i mają funkcję odzysku energii hamowania, tyle że chciałbym mieć pełną kontrolę nad tym, a że i tak na swoim sterowniku będę jeździł więc przy okazji chcę tam prostownik dodać, tak aby ładowanie bez wyciągania baterii prowadzić podłączając tylko.... wyjścia trafo wtórnego przed mostek... i wtedy nie muszę wozić cieżkiego trafo a układ do odzysku jednocześnie do ładowania wykorzystywać ;)
  Te silniki są bardzo podobne w sterowaniu do tych BLDC z DVDROM, które testowałem.
  Tutaj mam na "hamowni" taki silnik BLDC z DVDROM.
  Opis wyprowadzeń silnika BLDC DVD-ROM

  Niestety środka gwiazdy nie znalazłem w nim, ale z tego co wiem z tego HBS być może udałoby się 4y kabel ze środka wyprowadzić. Silniki te są w werji 36V i 48V dostępne i montowane bezpośrednio w kole.

  Są 3y fazy zasilające i 5 kabelków do czujników Halla, a tą różnicą że w tych rowerowych HBS są to unipolarne/zatrzaskowe czujniki Halla, a w tym DVDROM 8 kabelków do halotronów-2a zasilanie i 6 z napięciami z czujników analogowych.

  Ale jak z tym prostowaniem tych 3ech faz-chyba nie muszę komutować elektronicznie w generatorze.... tylko podłączam to przez mostek 3fazowy zamiast zwykłego, bo mam 3 fazowe przewody z niego.
  Zastanawiam się tylko czy prąd tam będzie przechodził przez "0", za tym mostkiem 3 fazowym?
  W tym testowym DVDROM jest 9 cewek w stojanie i 12 biegunów (6 S i 6N)-w tym dużym 1000W HBS sporo więcej: 51 w stojanie i 46 par biegunów magnetycznych.

  Gdyby była taka potrzeba to na podstawie czujników Halla wiem jak bipolarnie elektronicznie komutować, ale to chyba nie potrzebne?

  No tutaj wyraźnie gość po prostu do 3 fazowego prostownika podłączył żarówkę i rozkręcony silniczek BLDC płyty CDROM (podobny do tego rozpracowanego przeze mnie z DVDROM) i ma prąd i napięcie podobne do tego jakie dają ładowarki komórek: 5V i ponad 0.5A ;)

  Więc na pewno tutaj nie komutuje niczego, bo tylko 3 fazy załączył i przecież nie analizuje ten prostownik 3 fazowy BEMF z tego silnika....
  Tak na oko mi wygląda że na tej płytce to jest 6xdioda prostownicza połączone pewnie w coś podobnego co na 3xKBPC narysowałem i kondensator :)

  Więc chyba taki mostek 3fazowy zbudowany z 3ech zwykłych mostków KBPC ma szansę działać z tymi silnikami-pomijamy póki co kwestię napięć i sprawność, ale to nie perpetum mobile bo podczas jazdy z górki spokojnie do 50km/h się rozpędzam więc odpowiada to calkiem szybkiemu pedałowaniu ;)

  W sumie to może w bardziej zaawansowanej wersji z kołem FES taki altek samochodowy jakiś konkretny łozyskowany byłby lepszy, ale póki co zakładam że mam ten rozkręcony silnik BLDC rowerowy 1000W, bo i tak szkoda hamulców ścierać i jak nie ładowanie acu, to energia w jakąś grzałkę pójdzie nadmiar, aby hamować tym BLDC w kole...
 • #2286
  piwek9
  Conditionally unlocked
  Musiał byś zrobić prostownik np. taki pomierzyć opisać wtedy można coś myśleć dalej .(np. oprogramować to )można dopisać pomiar stanu aku. I takie pierdoły tam.
  Prostownik do ładowania akumulatorów (auto)
 • Optex
 • #2287
  _jta_
  Electronics specialist
  piwek9 - Taki układ będzie dawał duży spadek napięcia na MOSFET-ach - lepiej, żeby były na minusie.
  No i jeśli napięcie zmienne na wejściu nie jest z grubsza dopasowane do napięcia akumulatora, to przetwornica
  (pytanie: podwyższająca, czy obniżająca napięcie), bo szkoda tracić moc na wytwarzanie ciepła w tranzystorach.
 • #2288
  piwek9
  Conditionally unlocked
  Nie będzie dawał żadnego spadku , taki sposób już nie raz przetasowałem .
  W tym prostowniku co podałem jest tak i przy poborze 5A tranzystor prawie wcale nie wydziela ciepła
  Ale nic nie szkodzi i nie przeszkadza żeby był na minusie jednak jak w przyszłości będzie trzeba dorobić pomiar prądu to wskazane jest żeby był na plusie.
  MOSFET w tym układzie na plisie jest cały czas zamknięty a steruje się tylko otwieraniem , co powoduje ze zamyka się bardzo szybko i oto chodzi.
  Żeby cokolwiek więcej można było zrobić to kolega musi porobić pomiary co tam jest?
 • #2289
  aneuro
  Level 16  
  W sumie to te diody D1...D6 spokojnie można zastąpić tymi 3ma mostkami KBPC jak namalowałem ;)
  A nie wystarczy tutaj jeden IRFZ44 w podobnej konfiguracji jak tutaj załączający... słynną żarówkę?
  Prostownik do ładowania akumulatorów (auto)

  Z danych wynika że ma nawet 200A przy pracy impulsowej, a nie sądzę abym potrzebował jeden acu traktować większym prądem jak 10-15A przez dłuższy czas.
  Ten IRFZ44 ma przy 25 stopniach Id 50A a jak się spoci przy 100 stopniach 35A...
  Poza tym ma mniejszy Rds na poziomie 0.020 oma, VGSth: 2-3V, no i kosztuje ok. 1.5-2.5 PLN ;) I to by się zgadzało, że przy takiej impulsowej pracy lekko się pocą te IRFy tylko przy prądzie 5A....
  Szybkość przełączania tutaj też nie jest jakaś wielka potrzebna chyba, ale one w specyfikacji jako szybkie są opisywane.

  Natomiast tryb wykrywania "0" pewnie bym dał, tylko na jakimś oscyloskopie przydałoby się zobaczyć co wyjdzie z tego 3 fazowego mostka za generatorem z silnika BLDC. Zresztą wykrywanie zera potrzebne jest tylko w układzie centralnym do sensownego załączania wybranego MOSFETa, więc tutaj można trochu "pofantazjować" i w razie czego jako opcję dodać uP czy wyświetlacz, ale niezaleznie dla każdego aku sygnalizację diodiową bym dał o stanie acu.

  A tak w ogóle, to po stronie acu widzę układ który bedzie miał za zadanie sprzętowo (bez procesora) sprawdzać czy nie jest przeładowany acu i np. poprzez optoizolator dawać sygnał układowi po stronie wtórnej trafo/generatora, że jest potrzeba ładowania go.

  Tym sposobem mam zamiar równolegle ładować 1ym sprytnym prostownikiem kilka acu 12V na tym samym wtórnym wyjściu trafo z tymi samymi diodami (mostkiem 3 fazowym jak narysowałem)-ale przeczytajcie uważnie zanim skrytykujecie-właśnie w ten sposób, że na każdym acu będzie odzielny układ (slave) do kontroli niedoładowania (ew. czujnik temperatury również) i bedą 1mu układowi centralnemu za diodami przekazywać informacje jesli któryś z acu wymaga doładowania,
  a ten układ (master) analizując które i ile acu wymaga doładowania, będzie proporcjonalnie w czasie w danym momencie załączał TYLKO jedno acu do ładowania (mogą byc nawet pseudolosowo wybierane z puli tych zgłaszających chęć doładowania) i tylko do tego wybranego acu załączy MOSFETA (jeśli to możliwe w zerze prądu) na czas proporcjonalny w zależności ilości acu do ładowania.

  Dlatego raczej skłaniam się teraz do logicznego rozdzielenia układu załączania mosfetów (w master) i układu po stronie acu do analizy czy ładować czy nie potrzeba i oparcia tego na bramkach logicznych, op ampie i regulowanym wzorcu napięcia, z ew. czujnikiem temperatury aby zrobić "termiczny" shut down i po prostu nie wystawiać gotującego się acu do ładowania mimo iż jest niedoładowany...
  Wydaje mi się że to ma sens fajnie działać inp. te układy (Slave) przy aku np. częstotliwością impulsów mogą informować centralny układ (mastera) o tym jak bardzo są rozładowane i te bardziej będą ładowane częściej procentowo w celu równomiernego ładowania wszystkich.
  Dzięki temu można by myślę spokojnie na jednym większym trafo albo silniejszym genaratorze w wiele acu na raz prąd rozsyłać i tym samym lepiej odbierać moc z trafo/generatora.... no i odpada potrzeba osobnego trafo do każdego prostownika, bo sam układ do wykrywania przeładowania i pomiar temperatury to na wzorcu napięcia i op ampach ładnie można zrobić

  PS: Mam problem z namierzeniem gdzie można nabyć układy cyfrowe na temperatury pracy <0 stpni celcjusza, bo np te. serii 74LS?? mają zapodane 0-70 stopni teperaturę pracy, a nie mogę namierzyć ich w serii 54??? w temperaturami -55..125 stopni....
  Byłyby lepsze do kiepskich warunków w jakich czasami się zostawia taki acu do ładowania...
  Ktoś wie gdzie byłyby do dostania?
 • #2290
  _jta_
  Electronics specialist
  :arrow: piwek9 - Albo się mylisz co do tego, co testowałeś, albo zmyślasz...

  :arrow: aneuro - MOSFET-y mają duże pojemności bramki, jak chcesz je szybko włączać/wyłączać,
  to nie przez takie oporniki i nie z układów 40xx - jeśli to jest do ręcznego włączania/wyłączania,
  to oczywiście 4093 wystarczy, ale jak prostujesz prąd o częstotliwości sieci, a przeładowywanie
  bramki potrwa po 1ms, to już trochę może się grzać, przy większej częstotliwości bardziej.
  Jeśli jednak zasilasz to z transformatora, a włączanie i wyłączanie będzie wtedy, gdy napięcie
  na jego wyjściu będzie niższe, niż na akumulatorze, to włączanie/wyłączanie może potrwać.
  Z kolei szybkie wyłączanie, kiedy płynie prąd, generuje przepięcia w indukcyjności rozproszenia
  - przy dużym prądzie mogą one spalić MOSFET-a, trzeba zastosować jakiś układ gasikowy.
  No i używając generatora z silnika BLDC masz problem z zależnością napięcia od obrotów...
 • #2291
  piwek9
  Conditionally unlocked
  Nie zmyślam tyle że mam tu na myśli sterowanie Prockiem , nie ręczne.
  Dokładnie takie sterowanie PWM robie w prostowniku o którym pisałem i śmiga zaje...... jak się nie ma zamiaru Mierzyc prądu wtedy oczywista lepiej zrobić to na MOSFET z kanałem N bez dwóch zdań.

  Do sterowanie MOSFET żeby się nagrzał za bardzo masz racje wystarczy 480Hz
  Ale z opisu co to ma robić to czarno wiedze sterowanie bez użycia procka .
  Wykrywanie zera zrobić można najprościej na transoptorze PC814 np. tylko po co to chyba ze masz zamiar robiąc regulator obrotów i znowu tylko procek będzie wstanie to wyłapać i opóźniacz np. przy przejściu przez 0 .
  Cyfrowy pomiar temperatury ? jak to obsłużysz analogowo ?
  Można stosować do każdego z tych zadań specjalistyczny układ ale jak je potem zsynchronizować w całość ?
  Jak zmierzysz w miarę dokładnie chociaż z dokładnością do 0/5V prąd niestabilizowany będzie ci pływać w granicach 2V na bank
  Jak chcesz odczytać prędkość obrotową silnika i regulować w zależności od obrotów prądem za pomocą MOSFET ? pomiar naładowania nie taki prosty jak się wydaje , co ci porówna po pomiarze naładowania i wybierze do ładowania aku?
  To mały komputer trzeba .
  Analogowo to wyjdzie płytka wielkości telewizora i jeszcze dokładności żadna
  To ma według ciebie robiąc tyle pomiarów ,analiz i regulacji że hej
  A tu wystarczy zmierzyć napięcie przed Mosfetem i za i za pomocą tych
  pomiarów regulować prądem .
  a z tym trafo. To jak Boga nie kumam co to ma być ?
 • #2293
  piwek9
  Conditionally unlocked
  No tak nie istotne ,ale nie rozumiem -że co nie będzie działać ?
  Napisałem pwm (domyślnie myślałem port pwm w procka), jak mam nakłaść elementów co wcale nie wyjdzie taniej to wole dać procka.
  Można i na 555 zrobić , ale jak tym dobrze za sterować , nie mam pojęcia
 • #2295
  piwek9
  Conditionally unlocked
  Nie no fakt że się grzeją jednak jak zacząłem je stosować zamiast tyrystorów sam byłem w szoku jak duża jest różnica w sensie pozytywnym .mostek się więcej grzeje ,o tyrystorze nie wspomnę .
  A tak są sterowane w zasilaczach wyższej klasy. Ja nie zauważyłem żadnej różnicy w porównaniu z moim sterowaniem.
  A jak by dał IRF4905 to już kosmos

  Prostownik do ładowania akumulatorów (auto)
 • #2296
  aneuro
  Level 16  
  _jta_ wrote:
  MOSFET-y mają duże pojemności bramki, jak chcesz je szybko włączać/wyłączać,
  to nie przez takie oporniki i nie z układów 40xx - jeśli to jest do ręcznego włączania/wyłączania,

  Nie mam zamiaru uzywać żadnego 40XX, czy akurat takich oporników, a te odporne na mrozy 54XX najlepiej-zresztą kilka zwykłych tanzystorów pewnie starczy zamiast logiki cyfrowej, bo pobór prądu przez nie i tak będzie znikomy przy kilku sztukach potrzebnych do zrealizowania prostych funkcji logicznych.
  Widziałem schemat prostownika na BUZ11 i... nic tam się nie grzało-a napewno nie przy prądach 5-10 A...w trybie impulsowym to pracowało...
  Bardziej interesuje mnie kwestia równoległego ładowania kilku aku naraz z jednego trafo, ale to jest do zrobienia jeśli przeznaczy się jakiś czas na pomiar napięcia na każdym z acu z osobna po odcięciu na chwilę ładowania.
  Solidność i niezawodność wykonania mnie teraz interesuje i im mniej procesorów tym lepiej, a do odsiarczania wyłączik czasowy można podłączyć i dać sobie spokój z wyswietlaczami LCD...
  Ostanio zrobiłem regulator obrotów wentylatora CO na sterowaniu grupowym i triaku z moc3041, regulowane PWMem na NE555 i... wszystko działa włączane jednym przełącznikiem podświetlanym do odcięcia wentylatora jak go załączy sterownik (zasilane prądem który wysyła sterownik na wentylator :) jak niepotrzebny, bo było irytujące robienie tego poprzez sterownik pieca na wyświetlaczu LCD-a drugi element to potencjometr liniowy 100k za 3PLN i mam regulację od 1% do 99% normalnych obrotów i wreszczie nie wydmuchuje z pieca drewna przy PWM na 50% ustawionym (13Hz :)... równie dobrze potencjometr montażowy mógłbym dać i też by było-najważniejsze że spełnia swoją funkcję i czasami nie ma co zbyt wiele teoretyzować, tylko zrobić coś według not aplikacyjnych i zobaczyć czy się sprawdzi czy nie...
 • #2297
  _jta_
  Electronics specialist
  :arrow: piwek9 - IRF5305 ma kanał P, więc jak jest na '+', to może się nie grzać; MOSFET z kanałem N musiałby być na '-'.

  :arrow: aneuro - Te 54xx chyba jeszcze dobrze, jakby były np. 54HCxx, żeby mogły działać z większymi napięciami, niż TTL.
  Oczywiście z tranzystorami nie ma tego problemu, a odwrotnie, trzeba uważać, by nie dały za dużego napięcia na bramkę.
 • #2298
  piwek9
  Conditionally unlocked
  Aneuro zapodaj schemat , obadamy .
  Chciałbym zobaczyć jak widzisz rozwiązanie pomiaru napięcia ,będziesz robił jakiś wskaźnik na Led np.?
  _jta Irf44 na minusie dokładnie tak samo tyle że do góry nogami i śmiga
  Aneuro co do sterowania pieca to też się mogę pochwalić a co -lepszy niż 90% na rynku (do węglowego z podajnikiem)
  Tu właśnie mam wykrywanie zera.
  Opis: pomiar 4 temp, regulacja wentylatora, tryb lato zima, korekta ręczna lub pogodowa,2 czasy pracy pompy cyrkulacji ciepłej wody, regulacja czasu podajnika, priorytet ciepłej wody, podtrzymanie w trybie lato, samo diagnostyka pokazuje jak cos jest uszkodzone(np.czuj temp)możliwość sterowanie ogrz podłogowym itd.
  Aneuro a jaki tam masz akumulator ??bo chyba mi się wydaje że nie kwasowo-ołowiowy?
  to moje cudo
  Prostownik do ładowania akumulatorów (auto)
 • #2299
  pief
  Level 17  
  Załączam schemat. Pcb i wsad.[/quote]


  Mógłbyś załączyć schemat i płytkę do termotransferu w PDF (nie używam Eagle).
  Mam chęć go zrobić , w czym programowałeś , Kod źródłowy - udostępnisz ?
  Ciekawy projekt , inny od wszystkich zaprezentowanych na elce .
  Dobra robota :D
  Pozdrawiam
 • #2300
  piwek9
  Conditionally unlocked
  wszystko w paczce
  LCD montowany od strony druku , kable do pomiaru napięcia i prądu należy użyć ekranowane 7805 koniecznie radiator. tranzystor Q5 stoi na straży powinien być podłączony do + wyjścia na klemę , nie podłączenie go może powodować samoczynne załączanie się lub przy dotyku reką.
  Prostownik do ładowania akumulatorów (auto)
  Attachments:
 • #2301
  aneuro
  Level 16  
  piwek9 wrote:

  Aneuro a jaki tam masz akumulator ??bo chyba mi się wydaje że nie kwasowo-ołowiowy?
  to moje cudo

  Wygląda nieźle-do sterowania WPA 120 sterownik z Defro był, tylko na najmniejszym biegu i tak wydmuchiwało drewno i rozpalanie drewna kończyło się pustym piecem ;) Tylko "oszukuję" oryginalny sterownik, który ma na przekaźniku załączanie wentylatora, więc wystarczyło tylko pomierzyć co z niego wychodzi ;)

  Co do acu to kwasowo ołowiowy mam teraz do testowania, bo już kończy żywot po ponad 7iu latach w dieslu zimą przy ujemnych temperaturach gasną kontrolki jak odpala silnik więc do wymiany a do testów jak znalazł.
  Ale docelowo kilka aku Haze EV chcę "pompować równolegle (na 14.2V-do ustawienia) z jednego trafo.

  Póki co myślę że mi wystarczy jako "procesor" po stronie acu 4x op amp LM324/TL074-namierzyłem symbole ich bardziej militarnych wersji na temperatury od ok. -40 stopni.
  Obie te kostki mają logicznie identyczne wyjścia i zasilanie więc w podstawkę DIL podczas testów włoży się ten który bedzie lepszy.

  Akurat do prostownika mam zamiar tylko dwa kabelki doprowadzać z optoizolatora, mowiące o tym czy acu wymaga ładowana czy nie... Myślę że w przyszłym tygodniu coś działającego będę miał.
  Dioda czerwona będzie sygnalizować odwrotne podpięcie zasilania i jednocześnie podpowiadać który kabelek przy żabce ma być do plus acu podpiety.
  Czerwona dioda również będzie sygnalizować przegrzanie acu.
  Dioda żółta będzie sygnalizować stan konieczności ładowania i wtedy też aktywowany optoizolator z którego będzie korzystał po kabelkach układ przy prostowniku do załączania mosfeta dla konkretnego aku.
  Zielona dioda będzie sygnalizować ustawiony stan naładowania w zakresie Vmi, Vmax.
  Pomiar temperatury na acu NTC 110 10k.
  Ew. regulator napięcia 5v dla logiki cyfrowej jak będzie potrzebna raczej nie na lubiącym się grzać 7805 a chyba wykorzystam ten LM2940 5V 1A (LDO-Low Dropout Regulator).
  Prostownik do ładowania akumulatorów (auto)
  Biała dioda na tej fotce to będzie czujnik temperatury.
  Zobaczę na jakiej powierzchni uda się to upchnąć, ale nie mam zwyczaju zbyt dużo miedzi rozpuszczać w wytrawiaczu, więc jak coś nieco większą płytkę sie wykroi ;)
 • #2302
  piwek9
  Conditionally unlocked
  Ja bym ci zaproponował takie sterowanie , pewnie zaraz powiecie po co tam procek itd. Ale już tak mam .
  W tym układzie masz wszystko o czym pisałeś ,wyświetlacz moim zdaniem podpinany z zewnątrz tylko wtedy jak byś chciał coś skonfigurować ,zrobić korekty czy coś w tym stylu ,a ja bym zamiast wyświetlacza napisał mały programik i po złączu USB to wszystko robił za pomocą kompa.
  To moje zdanie i nikomu niczego nie sugeruję .

  Prostownik do ładowania akumulatorów (auto)
 • #2303
  aneuro
  Level 16  
  Na procek też przyjdzie czas ;)
  Chcę aby to modułowo było zrobione i ten mały układ przy aku (odporny na mrozy nawet) z zabezpeczeniem przed przeładowaniem, odwrotnym podpięciem i przegrzaniem acu z prostą sygnalizacją, po to aby... na każdy z wielu ładowaqnych acu go dać i wten sposób każdy acu będzie w stanie równolegle sygnalizować czy wymaga ładowania czy nie.

  A owszem w kolejnym kroku po stronie trafo czy generatora za diodami można pomyśleć o czymś podobnym co zrobiłeś, z tym że oprogramować w taki sposób aby na chwilę (np. 0.1 s) ten centralny układ zarządzający procesem ładowania wielu acu podpiętych równolegle po prostu wyłączał ładowanie wybranego acu, dzięki czemu dostanie zwrotną informację czy od tego mini układu na acu, czy ma go w danej chwili dalej ładować czy nie-już na podstawie napięcia na samym acu a nie w połaczeniu równoległym.
  W ten sposób procesorek tylko bedzie zajmował się sterowaniem mosfetami konkretnych acu które nadal wymagają ładowania a te CHWILOWO naładowane nie bedzie załączał.

  Jednocześnie ten prosty układ pozwoli mi też podpiąc go do czegoś innego banalnie prostego jak, zwykłe wyłączenie prostownika z sieci i ponowne załączenie z histerezą, jeśli układ na acu zgłosi że ładowanie już niepotrzebne albo niewskazane bo przegrzany acu.
  Więc to co teraz chcę zrobić na tym LM234/TL074 to układ konkretnie zaizolowany, bez żadnych grzejących się elementów, usytuowany blisko acu/czy na samym acu i odpowiedzialny tylko za niezawodne odcięcie ładowania-w praktyce nie załączania optoizolatora z sygnałem od acu jeśli warunki niesprzyjające albo spowodowałoby to przeładowanie acu.

  W praktyce rzadko wystapi sytuacja że acu jest tak rozładowany że nie starczy na zasilanie tgeo układu, wtedy chyba sygnalizacj abedzie tak że jednak odwrotnego podłączenia nie będę sygnalizował czerwoną diodą (tylko przegrzanie) i jak nie będzie żadna świecić to znaczy że źle podłączony (odwrotnie) albo totalnie rozładowany i wtedy można po stronie prostownika mieć przycisk do wymuszenia ładowania i regulację pradu oczywiście, bo bardzo duży prad by płynął do wstępnego naładawania...

  W symulatorze układów właśnie testuję już coś takiego ;)
 • #2304
  piwek9
  Conditionally unlocked
  Moim zdaniem wystarczy dać termometr DS18B20 na każdy aku. Mała płateczka z 3 wyprowadzeniami (masa ,data,VCC) po ID DS18 rozpoznaje jakie to aku. I mogę je nawet sobie ponazywać. Każde podpijecie danego aku zostanie rozpoznane jako ten jedyny aku. Jak wszystkie zostano one również rozpoznane i uzyskasz takie coś np.a całość robi właśnie ten układ co zaprezentowałem .bo mnie zaciekawiłeś i coś sobie tam wymyślam nowego a że miałem 4 aku na warsztacie to obadałem od razu
  Prostownik do ładowania akumulatorów (auto)
 • #2306
  tyson000
  Level 10  
  TYN-816 czy takim tyrystorem mogę zastąpić BT 151
 • #2307
  piwek9
  Conditionally unlocked
  Można BT151/800R jak nie będziesz przekraczał 12A

  6zł to jeszcze znośna sprawa ale cena to wina że tylko jeden producent DALLAS MAXIM ale za to jakość znakomita .Komunikacja to pryszcz na 1 lini(jeden kabel)można ich podłączyć 20 każdy ma unikalny niepowtarzalny adres , gdy zasilił by go z aku. I gdyby aku padło to mam dodatkowo diagnostykę i wiemy że mamy walnięty akumulator
  Tu trzeba by pomyśleć
  A ja nie znam sposobu żeby rozpoznawać akumulator po samym zasilaniu. Jak już trzeba to wybór aku do ładowania zrobił bym po porównaniu napięcia na aku , ale kable musza być takiej samej długości ,grube i jak najkrótsze.
  Poza tym ja się pytam po co w ogóle to rozpoznanie i pomiar temp. aku . jak to będzie raczej pomiar temperatury otoczenia a nie aku.
  Po co wybierać aku. Do ładowania ? tego też nie wiem
 • #2308
  aneuro
  Level 16  
  Piwek, a jakiego procka tam wstawiłeś w tym Twoim wypasionym prostowniku?
  W języku C go oprogramowałeś?
  Mam zamiar użyć ATTiny26-są na ujemne temperatury odporne rzekomo no i jeszcze dam radę bez lupy go przylutować na PCB ;)

  Właśnie skompilowałem pierwszy program: hello AVR z diodą i na ATTiny26 avr-gcc pod Linuxem ładnie się HEX z tego zrobił do przesłania poprzez ISP (uisp pod Linux) przez DB9 albo DB25-dobrze że mam jeszcze kompa z portem LPT i szeregowym :)
  Więc po stronie prostownika chyba jakieś AVR wsadzę.
  Tytaj całkiem niezły opis znalazłem jak 4ma kabelkami te AVRy zaprogramować :)
  HOWTO get started with an AVR at minimal cost
  Pewnie procek w przyszłym tygodniu przyjedzie.
  Programuję w C bo dużo dokumentacji jest do tego na stronach ATMELa...
  Jak mi się uda uruchomić na nim ten program Hello AVR z diodą bez programatora tylko... dzięki lutownicy i DB9 to już będzie sukces :)

  piwek9 wrote:

  Poza tym ja się pytam po co w ogóle to rozpoznanie i pomiar temp. aku . jak to będzie raczej pomiar temperatury otoczenia a nie aku.
  Po co wybierać aku. Do ładowania ? tego też nie wiem


  Może raczej nie wybieram, a na chwilę (np. 0.1s) odcinam ładowanie na jednym (mogę też na wszystkich ale lepiej po kolei żeby prąd miał gdzie odpływać cały czas) z tych wielu podpiętych do ładowania po to aby układ na acu mógł sprawdzić jakie ma napięcie ten odłączony acu, bo inaczej nic się nie zmierzy w połączeniu równoległym-reszta acu będzie się ładować -a poszczególne acu ładowane przez 0.9s i wyłączone przez 0.1s tylko. Trafo bedzie miało co robić ;)
  Kabelkiem nie musze od acu do prostownika napięcia przesyłać a tylko cyfrowy sygnał on/off więc zwykłe kabelki byle jakie cienkie wystarczą ;) W praktyce dzięki optoizolacji uP będzie mogł praktycznie bespośrednio z niego korzystać na którymś dedykowanym pinie, ale wcześniej i tak bramka logiczna chyba bedzie.

  Jak któryś z acu złapie krytyczną temperaturę to i tak sygnał ładowania zostanie wyłączony bez względu na napięcie na acu, więc raczej po stronie prostownika sprzetowy układ do wyłączenia mosfeta bym widział a procek będzie mógł tylko próbować załączać, ale sprzetowy układ będzie miał wyższy priorytet, więc gdyby procek był zajety innym acu a któryś przeładowany wymagał wyłaczenia, to zrobi to hardware niezależnie od tego kiedy procek to sprawdzi. Chociaż to jeszcze wymaga przemyślenia i stestowania jak przy równoległym ładowaniu to będzie się zachowywać...
 • #2309
  piwek9
  Conditionally unlocked
  Też mam problem ze wzrokiem przez lata pracy z komputerami , ale nawet procki ARM lutuję bez problemu gruby grot i na ślepo można.
  Poza tym dożo jest w wersji DIP i po problemie
  Każdy procek pracuje w temp -40 +80 wiec nie widzę problemu .używam atmega 16 bo jak mam duży projekt i kod się nie mieści to zamieniam na atmega32 bo sa identyczne wyprowadzenia a nie lubię jak coś piszę i się dobrze zapowiada optymalizować i wycinać bo brak miejsca .
  Od razu ci powiem że jak będziesz chciał na atiny26 dołożyć wyświetlacz i zrobić jakieś Menu to niewiele zrobisz bo 2k to mało a najwięcej miejsca zajmuje właśnie menu i komunikaty na wyświetlaczu.
  Pomiary napięć na ADC nie powinni się robić na płytkach jednostronnych bo ciężko zrobić jakiś ekran ,na 2 stronnej nie ma problemu można całą jedną stronę zrobić jako masa i OK inaczej sieje jak szalone.
  Jak zrobisz takie ładowanie jaki piszesz to nawet nie zdążysz dobrze zmierzyć napięcia , ale po co takie pulsacyjne ładowanie ?
  Piszesz o pomiarze temperatury aku jak zamierzasz to zrobić?
 • #2310
  aneuro
  Level 16  
  piwek9 wrote:

  Poza tym dożo jest w wersji DIP i po problemie
  Każdy procek pracuje w temp -40 +80 wiec nie widzę problemu .używam atmega 16 bo jak mam duży projekt i kod się nie mieści to zamieniam na atmega32 bo sa identyczne

  Nie no fakt, jak przeglądnąłem Twojego HEXa na tego procka to przy większych zabawach fakt że 2k to zamało.

  No ale ta sztuczka z SPI "in system programming" działa też na Twoich AVR i przez 5 kabelków podpiętych do portu równoległego spokojnie można je zaprogramować, w taki sprytny sposób co nie?

  Wyświetlacz na I2C masz zrobiony? Widziałem jakieś biblioteki do I2C poprzez USI na ATTiny2313-jak skompiluję to się okaże ile to zajmuje... Cena tego procka ponizej 9PLN ;)
  LCD I2C dwoma (no 4ma kabelkami z zasilaniem i GND) można podpinać do tego procka....

  piwek9 wrote:

  Jak zrobisz takie ładowanie jaki piszesz to nawet nie zdążysz dobrze zmierzyć napięcia , ale po co takie pulsacyjne ładowanie ?
  Piszesz o pomiarze temperatury aku jak zamierzasz to zrobić?


  Nie no znalazłem LM224N (4xopamp) na temp. -40...100 stopni i bez problemu przecież jak odłączone bedzie ładowanie to w ciągu 0.1s napięcie na acu nie będzie zakłócane przez prostownik-zresztą co jakis czas (np. raz na 10s) można na ok. 1 sekundę wyłączyć ładowanie-to nie powinien być problem....

  Temperatury i napięcia nie będę mierzył tylko porównywał z ustawionym potencjometrami z diodami (albo regulowanymi wzorcami napięcia) bezpośrednio na acu właśnie tym mrozoodpornym 4xopampem-ew. procek tylko logistyczne funkcje będzie pełnił (optymalizował proces ładowania tak aby prąd miał gdzie odpływać z trafo/generatora) i jako ew. interfejs.
  Machnę jakiś schemat i polutuję to się zobaczy....
  Hardware już mam wybrany i teraz można coś z tego próbować już złożyć....
  Tak czy inaczej dzieki za wskazówki.
  Te AVRy Atmela są całkiem niezłe i do wyboru do koloru, tylko aż ciarki przechodzą jak się pomyśli że w obudowie DIL 20 takie komputery upakowane-bez Watch Doga nie zostawię prostownika na takim procku ;)