Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laser dyskotekowy z nagrywarki DVD (bezpieczeństwo)

27 Lis 2011 11:41 3422 6
  • Poziom 17  
    Witam
    Mam zamiar zrobić laser dyskotekowy wiem wszystko jak zrobić. Tylko powiedzcie mi jak jest z bezpieczeństwem bo chcę wykorzystać w nim diodę z nagrywarki DVD, jak skupić światło jak, rozmieścić lustra, żeby laser nie uszkodził wzroku jak się spojrzy prosto na wiązkę.

Z góry dzięki za odpowiedzi.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    Nie celować w ludzi?

Te nowsze lasery bodajże mają ciekawe zabezpieczenie tj. wyłączenie lasera gdy tylko galva zostaną uszkodzone (czyt. przestaną działać).
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 17  
    No tak, ale jak nie kierować lasera w kierunku ludzi skoro chcę, żeby przy pomocy dymu powstał tak zwany tunel.
  • Admin grupy Projektowanie
    Post raportowany.

Jesteś w stanie ustalić parametry pracy i moc lasera z DVD ?

Jak dla mnie wykorzystanie diody laserowej wraz z układem optycznym z DVD,
    do lasera dyskotekowego jest złym pomysłem.

O ile w celach badawczych i zastosowaniu środków ostrożności,
    prezentowane było wiele konstrukcji wykorzystujących lasery z DVD,
    to w przypadku lasera dyskotekowego nie warto narażać na utratę
    lub uszkodzenie wzroku osoby, które nawet nie są świadome że efekt dyskotekowy
    nie jest fabryczny.

Krótko mówiąc, poszedłbyś do dentysty wiedząc że
    sam zrobił regulator obrotów do wiertarki ;)

Wracając do zabezpieczeń, w skrajnym wychyleniu lustra
    wiązka może oświetlać fototranzytor wewnątrz obudowy,
    brak impulsu "synchronizującego" na tranzystorze = uszkodzenie mechaniki,
    oraz wyłączenie lasera. Jeden z pomysłów na wykrycie zatrzymania ruchu wiązki.
  • Poziom 17  
    Ok a czy dioda z takiego bazarowego lasera już będzie na tyle bezpieczna, że można ją wykorzystać w takim laserze?

Co do dentysty to nawet mając świadomość, że ma regulator wiertarki najwyższej jakości to i tak idę z oporem ;)
  • Poziom 21  
    Laser z bazaru jest za słaby.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    W laserach dyskotekowych wykorzystuje się dużo większe moce jak w nagrywarce. Kwestia tego, że jak wiązka jest przemiatana z odpowiednio dużą prędkością to jest bezpieczna. Gorzej jak będzie statyczna (np. na skutek awarii lub błędnej obsługi). Wtedy może dojść do poważnego w skutkach wypadku. Dlatego przy większych mocach musisz bezwzględnie zastosować security card. Jest to moduł, który niezależnie od pracy projektora kontroluję pracę galw. Po pierwsze - moduł lasera zasilasz przez przekaźnik zasilany z tego samego napięcia co drivery galw. W przypadku zaniku napięcia dla galw lub uszk. zasilacza laser zostanie automatycznie wygaszony. Po drugie musisz zamontować niezależny układ monitorujący sygnał sterujący galwa. Można wykonać układ analogowy....lub prościej - cyfrowy na mokrokontrolerze z ADC. Jeśli któreś z galw przestanie być sterowane laser zostanie odłączony.